Melicheríková Daša
05.02.07,11:22
Prosím o radu: Máme pozemok,na ktorom plánujeme stavať dom.K pozemku aj k susedným pozemkom susedia "o nás bez nás" vybudovali most na ich náklady,kt.je jediným prístupom aj k nášmu pozemku.Je možné požiadať súd o zriadenie vecného bremena nášho prechodu cez tento most,keďže títo susedia nie sú ochotní dohodnúť sa ani za tretinovú refundáciu ich nákladov z našej strany?? Pri vydaní stavebného povolenia na výstavbu tohto mosta bol udelený len môj súhlas a nie súhlas manžela, ktorý si myslím,j e v takýchto veciach potrebný - súhlas obidvoch partnerov.
Môže na náš návrh súd niečo takéto vydať a v náš prospech rozhodnúť??
ďakujem za odpoveď
účtovník 007
05.02.07,18:24
K pozemku aj k susedným pozemkom susedia "o nás bez nás" vybudovali most na ich náklady,kt.je jediným prístupom aj k nášmu pozemku.

asi to úplne bez vás nebolo, keď Ďalej píšeš


Pri vydaní stavebného povolenia na výstavbu tohto mosta bol udelený len môj súhlas a nie súhlas manžela, ktorý si myslím,j e v takýchto veciach potrebný - súhlas obidvoch partnerov.
To znamená, že ste boli prizvaní k stavebnému konaniu a k prejednaniu stavebného povolenia a svojim podpisom ste sa vzdali námietok.

A ako ste chodili na pozemok dovtedy? Keď ste dali súhlas k stavbe mosta, prečo ste už vtedy so susedmi neuvažovali o povolení susedov na užívanie mosta? Museli viacerí dať súhlas so stavbou? Ono neochota vlastníkov mosta,môže vyplývať z neochoty pri podpisovaní súhlasu s vybudovaním mosta. Nedialo sa niečo také náhodou?


Je možné požiadať súd o zriadenie vecného bremena nášho prechodu cez tento most,keďže títo susedia nie sú ochotní dohodnúť sa ani za tretinovú refundáciu ich nákladov z našej strany?? Môže na náš návrh súd niečo takéto vydať a v náš prospech rozhodnúť??
ďakujem za odpoveď

Áno je to možné, ale prieky nebudú mať konca-kraja. Nie je možné vybudovať Váš vlastný prístup? Ak už v začiatkoch užívania máte takéto problémy, tak po rokoch sa Vám môže stať, že susedia dajú na most rampu(aj to sa stalo) a súd bude roky a roky rozhodovať a vy budete domov chodiť preskakovaním cez potok.
Určite by som vo vašom prípade uvažovala o vlastnom prístupe.

PS: Moja domáca sa háda o každú blbosť so susedmi, znepríjemňuje im život žalobami na MÚ, nesúhlasmi v stavebnom konaní a verím, že keby ona chcela niečo robiť, tek susedia napíšu na najvyššiu inštanciu EU, len aby jej to vrátili. :D To len na pobavenie. Ľudia sme rôzni.
bulnova
09.02.07,10:37
V prvom rade by som zisťovala komu patrí pozemok po mostom. Ak je spoločný,
alebo štátny, myslím, že je možno získať bremeno prechodu, no s úhradou
alikv. časti nákladov za vybudovania mosta. V každom prípade by som riešila
postup opačným poradím - najprv dohodou u susedov, ktorí to financovali (spojiť
sa všetci, ktorých sa to týka a náklady spravodlivo rozdeliť) - možno na také
riešenie čakajú. Určite ich to netešilo, keď stavbu financovali len oni.