Lucy
08.01.05,13:17
Ak zamestnanec vykoná cez víkend prácu nadčas, patrí mu dodatočne stravný lístok pri dodržaní podmienky, že výkon práce je dlhší ako 4 hod? A čo v prípade, ak práca nadčas bola vykonaná cez pracovný deň, keď má zamestnance odpracovať 8 hod a práca nadčas je napr. 3- 4 hodiny? Aký má nárok zamestnanec v tomto prípade? Ďakujem.
Keity
08.01.05,12:31
§ 152 ZP ... Na ucely stravovanie sa za pracovnu zmenu povazuje vykon prace dlhsi ako 4 hodiny. Ak pracovna zmena trva viac ako 11 hodin, zamestnavatel moze zabezpecit poskytnutie dalsieho tepleho hlavneho jedla. - z coho vyplyva ze ma pravo na dalsi stravny listok- to sa tyka ale zmien... neuvadzas ci si to zamestnanci vyberu ako nahradne volno alebo ci im to preplatis, ak si ho vyberu ako nahradne volno, tak im stravne listky - v mojom pripade priznavam, ale ak im len nadcasy preplacam, tak im ich nepriznavam, ale to je moj nazor, a to co som vyrozumela so zakona
Lucy
10.01.05,08:20
Ja som nadčas zamestnancovi preplatila. A teraz neviem, či mu mám dodatočne priznať stravný lístok za výkon práce 8 hod nadčasu v sobotu.
Lucy
10.01.05,11:00
Nevie mi niekto pomôcť, ako to má byť?
misurka
11.01.05,05:10
Je spravny moj postup?

Zamestnanec mal v decembri niekolko hodin nadcasu, asi tak, ze jeho denny pracovny cas je 8 hodin a mal 4 hodiny nadcasu, takto odpracoval niekolko dni. Tieto hodiny nadcasu som mu preplatila ako klasicky odpracov. hodiny bez priplatku a za vsetky hodiny nadcasu dostal nahradne volno. Je to v poriadku? Alebo som mu mala nahradne volno preplatit priemerkou, alebo nejak inak?
Dakujem za promptne poradenie
misurka
11.01.05,06:15
Ola, ja som to prave riesila takto:

Nadcas som zaplatila bez priplatku, lebo cerpal nahradne volno a toto nahradne volno evidujem len v dochadzke, neplatila som mu za hodiny nahradneho volna nic. Je to OK?
Lucy
11.01.05,07:14
Takže mám postupovať nasledovne: Zamestnancovi som preplatila nadčas aj so mzdovým zvýhodnením 25%, náhradne voľno nečerpal, takže nasledujúci mesiac mu dodám stravný lístok za tie dni, kde vykonal prácu nadčas a výkon práce bol dlhší ako 4 hodiny. Ak pracoval v pracovný deň 8 hod + napr.3 - 4 hod nadčas, tak za nadčas v tento deň mu nedám stravný lístok. Pochopila som to správne?

Oli: pozerala som si ZP, aj ten princíp viem, ale nebola som si istá pri tých nadčasoch, tak som si to radšej chcela overiť. V literatúre nie su riešené takéto problémy, aspoň ja som sa s tým nestretla.

A ešte jedne otázka, ak mám zamestnanca na kratší pracovný čas, pričom rozvrh pracovného času je nerovnomerný, teda podľa rozvrhu pracuje v niektoré dni 4 hod a v niektoré dni 8 hod. tak mu dám stravné lístky len za tie dni, v ktoré pracuje 8 hod. Teda spĺňa podmienku, že výkon práce je dlhší ako 4 hod.
Lucy
11.01.05,08:03
Oli, takže to môžem spraviť tak ako som napísala vyššie?
Lucy
11.01.05,09:50
Áno, len za 8 hod. práce u pracovníka, ktorý ma skrátený pracovný čas a rozvrhnutý nerovnomerne. Teda v niektré dni pracuje 4 hod a v niektoré dni 8 hod.Inak má v inej firme HPP.
Peťo
11.01.05,13:25
Navrhujem pozrieť si § 90 ods. 1 čo je pracovná zmena, potom § 85 o pracovnom čase a až potom § 152 o povinnosti zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie. Pekný deň.
Lucy
11.01.05,16:21
Peťo čítala som čítala. Takže zhrniem to v mojom prípade:

1. prípad
Zamestnanec, ktorý je u nás zamestnaný na HPP a jeho čas je rozvrhnutý rovnomerne 40hod týždenne. Má v mesiaci nadčasy: v pracovný deň 3 - 4hod, v sobotu, keď nemal pracovať 8 hod. Stravné lístky dostáva na mesiac dopredu, odpočítajú sa dovolenky, nemoci...
V tomto prípade dostane navyše lístok v nasledujúcom mesiaci za nadčas v sobotu 8 hod práce. Za pracovný deň, keď odpracuje 8 hod pracovného času podľa rozvrhu+3-4 hod nadčasu ďalší SL nedostane za nadčas (pracovná zmena v daní deň trvá 11-12 doh.). V § 152 ods. 2 AK pracovná zmena trvá viac ako 11 hod, zamestnávateľ môže zabezpečiť...

2.prípad
Pracovník na skrátený pracovný čas (HPP má u iného zamestnávateľa), ktorý je rozvrhnutý nerovnomerne pracuje nasledovne:
po, ut, po 4 hod
pia 8 hod
Teda, má nárok na stravný lístok za piatok.

Dobre, alebo nie? Ak nie, tak prosím opraviť. Ďakujem :-))
Peťo
12.01.05,05:41
Luci .Najprv si rozoberme pojmy : Pracovná zmena je časť u s t a n o v e n é h o týždenného pracovného času /§85 ods. 5 ZP/ , ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu prac.zmien odpracovať ... /§ 90 ods. 1 ZP/. Ak som dobre vyrozumel , vy máte ustanovený týždenný 40 hod. prac.čas zo zmenami pondelok až v piatok / so a ne je voľna/. Teda zamestnavateľ je povinný vo všetkých týchto zmenách /po -pia/ zabezpečiť zamestnancom stravovanie /§ 152 ods.1 ZP/ za podmienky ,že výkon práce je dlhší ako 4 hod./ § 152 ods 2 ZP/. Z toho mi teda vychádza , že nárok na stravovanie nemá zámestnanec, ktorý vykonáva nadčasovu prácu /napr. v sobotu/ ato aj v prípade, že by trvala dlhšie ako 4 hodiny /samozrejme i vtedy, keď je vyslany na pracovnú cestu/ . To k prvému bodu. S bodom č. 2 súhlasím.
Toto je môj výklad. Pekný deň.