Calinka
05.02.07,12:36
Prosím Vás, poraďte mi, ako mám zapísať DF, ktorá mi prišla napr. 5.2. so zdaniteľným plnením 31.1.a dátumom vystavenia 2.2.? V Money mám možnosti dátumu:

dátum účtovného prípadu
dátum vystavenia
dátum odpočtu DPH
dátum splatnosti
dátum skladového pohybu

Som z tých dátumov jeleň. Čo patrí kam?
(účtujem v PU a sme platci DPH)
Calinka
06.02.07,07:02
Prosííím, pomôžte mi, začínam a neviem si s tým rady :(.
chanell
06.02.07,19:37
Ja používam jeden dátum, ktorým aj účtujem a nezaujíma ma dátum, kedy bola fa vystavená. Všetky pohyby v denníku, v knihe daň. dokladov pre DPH účtujem dňom daňovej povinnosti DPH. Jediný dátum, ktorý mením je dátum splatnosti.

Takže napíšem dátum dodania tovaru alebo služby z prijatej faktúry, stlačím F12 (dátum sa mi prenesie do všetkých možností dátumu, dám sa na dátum splatnosti a ten jediný opravím.
Calinka
06.02.07,20:14
díky moc za odpoveď :-). Takže došlé faktúry aj zoraďuješ podľa dátumu zdaniteľného plnenia?
chanell
06.02.07,20:16
Áno, toto všetko treba mať upravené aj v účtovnej smernici.
Calinka
06.02.07,20:21
a to môže byť zaúčtované skôr, ako je tá faktúra vôbec na svete?
chanell
06.02.07,20:25
Účtuješ dňom uskutočnenia účtovného prípadu a tento dátum je väčšinou rovnaký ako dátum uvedený na faktúre ako dátum daňovej povinnosti na DPH. Pokial máš fa od neplátcu DPH tak účtuješ dňom vystavenia faktúry, lebo neplátci žiaden dátum daň.povinnosti neuvádzajú.
Calinka
06.02.07,20:27
ja som to zatial urobila tak, že som do dátumu vystavenia dala dátum, kedy som ju prijala a ostatné dátumy podľa zdaniteľného plnenia. Ale neviem, či mi to ešte niekde neurobí nejaký problém... Tak trochu ma "hodili do vody a musím plávať". S týmto programom som nikdy nerobila, prax v účtovníctve mám takmer nulovú. Ale nejak to hádam dobojujem :D. Utešujem sa tým, že to po mne bude ešte kontrolovať daňový poradca. Ale nerada by som pred ním vyzerala ako blbec :D.
chanell
06.02.07,20:32
Myslím, že by ti to nemalo urobiť žiadny problém, tento dátum mám pocit nie je ťahaný do žiadnej evidencie.

To je to najlepšie čo ti mohli urobiť, pretože sa musíš naučiť plávať. Mne urobili to isté a dnes som tomu fakt rada. Budeš si vážiť každého úspechu a každého prekonaného problému.

Držím palce, aby sa ti dobre darilo.:)

A čo najmenej daňových kontrol. ;)
Lekon
06.02.07,22:14
Ja uctujem v money takto:
datum uctovneho pripadu a datum DPH je rovnaky (tieto 2 datumy taha bud to do DPH alebo do uctovneho dennika-cize aj do vykazov).
Datum splatnosti je jasny.
Datum vystavenia a skladoveho pohybu davam ako je uvedene na fakture (vacsinou v ten den uctujem fakturu aj prijimam na sklad).
Calinka
07.02.07,05:42
Ďakujem za rady, moc ste mi pomohli :-)
Ľuba
07.02.07,05:53
Ja mám tretiu verziu:
dátum vystavenia aj ÚP aj DPH dávam, keď dostanem fa, pretože inak by mi nesedeli číselné rady.
tonkat
07.02.07,08:24
Ja mám tretiu verziu:
dátum vystavenia aj ÚP aj DPH dávam, keď dostanem fa, pretože inak by mi nesedeli číselné rady.
To ale nemôžeš použiť na všetky faktúry, napr. zahraničné takto nemôžeš účtovať. Tam musíš pozerať na dodávku, či je do 15. dňa nasl.mesiaca vystavená faktúra atď.
Calinka
08.02.07,17:32
Ja mám tretiu verziu:
dátum vystavenia aj ÚP aj DPH dávam, keď dostanem fa, pretože inak by mi nesedeli číselné rady.

Nevzniká tým náhodou problém, napr. že zdaniteľné plnenie na faktúre je 31.1., tebe faktúra príde až vo februári a keď dáš februárový dátum aj na DPH, tak budeš mať zdaniteľné plnenie v inom mesiaci, ako dodávateľ... ?
Lekon
08.02.07,17:55
Nevzniká tým náhodou problém, napr. že zdaniteľné plnenie na faktúre je 31.1., tebe faktúra príde až vo februári a keď dáš februárový dátum aj na DPH, tak budeš mať zdaniteľné plnenie v inom mesiaci, ako dodávateľ... ?
Nie, ved zdanitelne plnenie a datum uctovneho pripadu davas 31.1., vystavenie je vo februari. Nebudes mat iny datum
Ľuba
11.02.07,18:46
To ale nemôžeš použiť na všetky faktúry, napr. zahraničné takto nemôžeš účtovať. Tam musíš pozerať na dodávku, či je do 15. dňa nasl.mesiaca vystavená faktúra atď.

No jasné, ale ja nemám zahr. faktúry.
Ľuba
11.02.07,18:49
Nevzniká tým náhodou problém, napr. že zdaniteľné plnenie na faktúre je 31.1., tebe faktúra príde až vo februári a keď dáš februárový dátum aj na DPH, tak budeš mať zdaniteľné plnenie v inom mesiaci, ako dodávateľ... ?

Zákon umožňuje odpočítať daň aj v nasledujúcom období.