plavčík
05.02.07,12:46
Prijali sme dlhodobu kauciu od nájomníka na BÚ 221/475,
ktorá bude u nás počas celej doby jeho nájmu a v prípade neplatenia nájomného z jeho strany bude táto kaucia použitá na vyrovnanie jeho dlhu.
Keďže ide o plátcu DPH sme povinný vystaviť daňový doklad k prijatej dlhodobej zálohe a pritom má ostať "celá výška" prijatého preddavku na účte 474.Ale ako to urobiť???

1/ prijatá dlhodobá záloha na BÚ
221/475..................119 sk
2/daňový doklad k prijatej zálohe
????

Tak aby som mal na 475 stále 119 SK
plavčík
05.02.07,16:24
posúvam otázku...
NIKTO NEVIE???
účtovník 007
05.02.07,17:52
finančná zábezpeka

skús priložený vyhľadávač.
Ja pri finančných zábezpekách nemám DPH, vždy je v zmluve uvedená iba odvolávka na uvedený paragraf.

§ 39
Finančné služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)

(1) Oslobodené od dane sú:



a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
b) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver,
tonkat
12.11.07,07:50
Mám podobný problém. Naša materská firma zo zahraničia nám požičala používané náradie, na ktoré nám vystavila faktúru. Vo faktúre je text - na kauciu. Keď náradie vrátime, vystavia nám dobropis. Aké je správne účtovanie faktúry? Výpožička môže presiahnuť aj do druhého účtovného obdobia. Ďakujem vám.
Tweety
12.11.07,08:00
V uvedenom neide o finančné služby, ale o klasickú zápožičku náradia- účtovala by som to ako službu 518/321
tonkat
12.11.07,08:31
V uvedenom neide o finančné služby, ale o klasickú zápožičku náradia- účtovala by som to ako službu 518/321
Ďakujem Twenty, ja som to tiež chápala ako nájom - len ma pomýlilo, že keď nám to budú dobropisovať, či to vôbec účtovať do nákladov. Ak by mi to presahlo účtovný rok, - teda vrátenie by bolo napr. v apríli 2009 tak nebudem vedieť rozlíšiť naklady na toto účtovné obdobie. Fa je totiž jednorazová - teda za celé náradie, nie za účt. obdobie.
Dnes neviem, ako dlho budeme toto náradie používať, nie je k tomu žiadna zmluva.
betka
12.11.07,10:30
Osobne by som na účte 518 neúčtovala. Ale sledovala by som na podsúvahových účtoch.
ako službu by som sledovala, keby mi vyfakturovali prenájom -nakladanie s obchodným majetkom za odplatu, za použív anie tohto majetku-vtedy by som to posudzovala ako daňový výdavok.

Na druhej strane by Vám firma FA tento nájom hnuteľ.hmot.majetku, čo by bol ich príjem.

Skúste sa kontaktovať s firmou, či to nesledujú len v podsúvahovej evidencii.
novacikova
11.12.07,17:52
Ja mam tiez podobny problem, ale v JU.
Podnikatel obdrzal kauciu na prenajom nehnutelnosti.
Zmluva je na dobu neurcitu, najom je plateny mesacne vopred
a kaucia moze byt vratena alebo vyuctovana voci poslednej platbe za najom,
resp. pouzita na uhradu pripadneho nedoplatku, avsak
moze to byt aj o 3 roky (podla toho, kedy bude vypoved
zo zmluvy).
Moze byt v JU uctovana ako prijem neovpl. zaklad dane?
A co v pripade, ak by islo o kazdorocne sa obnovujucu
zmluvu?
Velmi pekne dakujem!