martina 11
08.01.05,15:20
Ak má živnostník záväzky z r. 2003 len decembrové odvody z r.2003 (účtované ako záväzky), ktoré zaplatil v januári 2004. Musí podávať dodatočné DP, ak áno ako?A potom už by som ich neevidovala v r. 2004 vo výdaji?

Živnostník si chce uplatniť paušálne výdavky.
Vopred za odpovede Ďakujem.
iva
08.01.05,15:29
Tak presne toto by som potrebovaal vedieť aj aj. Tiež mám takýto prípad, myslím, že najlepšie bude sa opýtať priamo na DU. Len neviem, či budú vedieť ako na to.
Ak by sa podávalo dodatočné DP, tak by záväzok znížil daň.základ za rok 2003, tým pádom by to bolo horšie pre štát. Neviem, či nie je lepšie nechať to tak a jednoducho v roku 2004 prejsť na paušál (len aby za to potom nebola nejaká pokuta). Snáď niekto poradí.
sway
08.01.05,15:47
Tak presne toto by som potrebovaal vedieť aj aj. Tiež mám takýto prípad, myslím, že najlepšie bude sa opýtať priamo na DU. Len neviem, či budú vedieť ako na to.
Ak by sa podávalo dodatočné DP, tak by záväzok znížil daň.základ za rok 2003, tým pádom by to bolo horšie pre štát. Neviem, či nie je lepšie nechať to tak a jednoducho v roku 2004 prejsť na paušál (len aby za to potom nebola nejaká pokuta). Snáď niekto poradí.

Vysvetli prosím ako Ti v JU - (jedná sa o JÚ?) môže nezaplatený záväzok znížiť daňový základ??? :rolleyes:
iva
08.01.05,16:55
Sway, je to len v prípade, že ak sa prechádza na paušál.
Daňovník pri zmene spôsobu vykazovania výdavkov musí upraviť základ dane z príjmov ako pri skončení podnikania za predchádzajúce zdaň. obdobie. Z toho vyplýva, že by sa mal rozhodnúť pred podaním DP (za rok 2003), ako bude vykazovať výdavky v nasledujúcom zdaň. období (v roku 2004). Ak sa rozhodne až po skončení zd. obdobia alebo v priebehu kal.roka (teda v roku 2004), musí podať dodatočné DP za predch.obdobie, v ktorom si upraví základ dane podľa § 17 odst.10 a § 17 odst.8 zákona o dani z príjmov.
martina 11
10.01.05,12:23
Tak ja som sa dnes nato bola pýtať na DU a povedali mi že musí podať dodatočné DP. Už len zistiť ako to urobiť, takže asi sa idem zaryť do zákonov. Ak by niekto vedel poradiť ako, dajte vedieť, ale aj tak díky. Adios