Stano234
05.02.07,13:58
Zdravím.
Manželka prvé tri mesiace v roku poberala rodičovský príspevok.31.3.2006 dostala odstupné ktoré bolo aj zdanené od zamestnávatela a ukončila pracovny pomer.Päť mesiacov bola na podpore v nezamestnanosti a 4 mesiace pracovala.Počíta sa jej príjem len zo zamestnania alebo aj s odstupného?Chcem si snižiť daňový základ na manželku.Od 90 816 SK mám odpočitať len zárobok ako zamestnanecza tie 4 mesiace alebo musím zarátať aj odstupné ?
Ďakujem.
katkaj
05.02.07,12:59
Zdravím.
Manželka prvé tri mesiace v roku poberala rodičovský príspevok.31.3.2006 dostala odstupné od zamestnávatela a ukončila pracovny pomer.Päť mesiacov bola na podpore a 4 mesiace pracovala.Počita sa jej príjem len zo zamestnania alebo aj s odstupného?
Ďakujem.

Aj odstupné a aj podpora sa počítajú ako jej príjem
Stano234
05.02.07,13:17
Aj odstupné a aj podpora sa počítajú ako jej príjem

To odstupné áno....ale tá podpora veď to je dávka štátu ?
Pepa
05.02.07,13:18
To odstupné áno....ale tá podpora veď to je dávka štátu ?
Aj podpora áno - nepatrí medzi sociálne dávky.
Tweety
05.02.07,13:19
To odstupné áno....ale tá podpora veď to je dávka štátu ?
Na uplatnenie NČ na manželku sa jej podpora zaratáva do príjmu.
katkaj
05.02.07,13:22
do príjmu manželky sa na tento účel nezarátava
- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie
- štátne sociálne dávky ( rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, zaopatrovací príspevok, príspevok na pohreb, príspevky pestúnskej starostlivosti, prídavok na dieťa )
Zsani
05.02.07,17:00
Ahoj, nie je mi celkom jasné, keď mám FO, ktorý si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý rok nezamestananá tak jej príjem sa ráta medzi príjmy a musím to odpočítať od nezdaniteľnej časti?
Muška
05.02.07,17:15
90816 - podpora = zbytok si môže manžel uplatniť ako odpočet na manželku
ANNAP
15.02.07,13:09
Zamestnanec sa rozviedol 21.9.2006, dokladoval mi ex-manželkin príjem/ nemala za rok 2006/ môžem mu uplatniť úľavu na dani a ako?
evina
15.02.07,13:12
Zamestnanec sa rozviedol 21.9.2006, dokladoval mi ex-manželkin príjem/ nemala za rok 2006/ môžem mu uplatniť úľavu na dani a ako?

4/ Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

Priznala by som mu NČ za 9 mesiacov...
marcelaStanakova
15.02.07,13:14
Keď je manželka študentka a je na materskej dovolenke, môže si manžel živnostník odpočítať v DP nezdaniteľnú časť na manželku?
Je k tomu potrebné potvrdenie o návšteve školy?
A keď majú dieťa , ktoré sa narodilo v marci daňový bonus sa počíta od marca 2006 teda celých 540,- za marec?
evina
15.02.07,13:19
Keď je manželka študentka a je na materskej dovolenke, môže si manžel živnostník odpočítať v DP nezdaniteľnú časť na manželku?
Je k tomu potrebné potvrdenie o návšteve školy?
A keď majú dieťa , ktoré sa narodilo v marci daňový bonus sa počíta od marca 2006 teda celých 540,- za marec?

Môže si odpočítať NČ vo výške rozdielu medzi medzi 90 816 a výškou jej materskej, ktorá sa pre tieto účely zarátava do jej vlastného príjmu. Rodičovský príspevok sa nezaratáva.Nie je k tomu potrebné potvrdenie o návšteve školy, ani žiadne iné.

Ak sú splnené podmienky na DB /6-násobok min. mzdy a vykázaný zýklad dane/ uplatní si DB od marca :)
marcelaStanakova
15.02.07,13:57
A keď nepoberá materskú teda nemala na ňu nárok tak môže celú čiatsku 90.816,-?
katkaj
15.02.07,13:58
A keď nepoberá materskú teda nemala na ňu nárok tak môže celú čiatsku 90.816,-?


Pokiaľ nemala žiadne iné príjmy tak môže