AdaG
10.06.04,20:06
Účtujem v JÚ. Došlé fa z r. 2003 (zaevidované, uplatnený odpočet DPH, ku koncu roka 2003 evidované v knihe záväzkov ako neuhradené).
Teraz som zistila, že faktúry boli uhradené v r. 2003, avšak príjmové pokl. doklady od dodávateľov sa dostali ku mne až teraz (vozili sa v aute zásobovača a majiteľa).
Podám dodatočné priznanie za r. 2003 alebo zaúčtujem ako úhradu v r. 2004?
Lenka
11.06.04,04:13
Ak mas prijmove doklady od dod. z roku 2003, nemozes nahrat uhradu teraz v 2004.
podla mna treba urobit dodatocne priznanie za rok 2003.
IvoM
11.06.04,08:36
Áno do nákladov /ako úhrada nákladovej DF/ je to možné dať len v roku 2003, teda cez dodatočné DP. Ak to však nestojí za tú prácu a starosti, nahral by som to teraz, ale v tom prípade by to bolo daňovo neuznané, ale aspoň by som si zosúladil záväzky a pokladňu so skutočnosťou.
Fanny
11.06.04,08:59
Podľa všetkého je zjavné, že spoločník (tomu nerozumiem, spoločník je výraz spájajúci sa s s.r.o., ktorá je povinná účtovať v PÚ, takže asi majiteľ), zaplatil faktúry z vlastných peňazí a skutočný výdaj z pokladne firmy bude uskutočnený až teraz. Alebo ste nevykonali fyzickú inventúru pokladničnej hotovosti k 31.12.2003? Pozrite si zákon o účtovníctve, z ktorého ustanovení Vám vyplýva povinnosť urobiť tak 4x ročne (3x v ľubovoľných termínoch, najlepšie podľa vopred prijatých pravidiel v vnútropodnikovej smernici, k 31.12. - teda ku dňu zostavenia účtovnej závierky - aj v JÚ zostavujete závierku, je to nevyhnutné). Takže v JÚ účtujete aktuálne v deň, kedy vystavíte výdavkový pokladničný doklad pre príjemcu hotovosti (majiteľa) výdavok neovplyvňujúci základ dane a zároveň podáte dodatočné daňové priznanie FO za rok 2003. V závierke nič nemeníte.
Fanny
11.06.04,09:02
Pardón, ospravedlňujem sa za toho spoločníka, v tom som nereagovala správne. Vy uvádzate majiteľ, takže je to O.K.
AdaG
11.06.04,18:37
Ďakujem všetkým, potvrdili ste mi môj názor, ale aj tak som tajne dúfala, že sa tomu dodatočnému DP vyhnem.
Ešte podotázka: Mám zmeniť aj vyhlásenie pre Sociálnu poisťovňu a Zdravotnú poisť. - pre vymeriavací základ platieb do fondov? Samozrejme, ešte som tie prvé neodovzdala, veď mám ešte pár týždňov čas!?
ltomsa
14.06.04,13:01
Ak podáš dodatočné DP do 30.6.2004, tak vyhlásenie pre poisťovňu musíš už zosúladiť s podaným dodatočným DP. Ak podáš neskôr, tak k tomu dátumu takisto musíš potom zmeniť vyhlásenie pre poisťovňu.