koalko
08.01.05,18:30
Vraciam sa k zákonu 366/99 Z.z., kde v § 24 ods. 3 daňové výdavky po zaplatení...
Mali sme vo firme nezaplatené odvody do poisťovní nielen za zamestnávateľa ale aj za zamestnanca čiže celý odvod podľa predložených výkazov.
Ako ste postupovali pri vyčíslovaní sumy, do daňového priznania ktoré neboli zaplatené????
sway
08.01.05,18:43
Vraciam sa k zákonu 366/99 Z.z., kde v § 24 ods. 3 daňové výdavky po zaplatení...
Mali sme vo firme nezaplatené odvody do poisťovní nielen za zamestnávateľa ale aj za zamestnanca čiže celý odvod podľa predložených výkazov.
Ako ste postupovali pri vyčíslovaní sumy, do daňového priznania ktoré neboli zaplatené????
za rok 2004 ide už len o položky nezaplatzených špecifikovaných služieb, odvody sú už pasé, idú do nákladov bez ohľadu kedy boli uhradené.
Susan
10.01.05,09:03
Za rok 2004 medzi pripocitatelne polozky patria uz iba nezaplatene uroky a poplatky z omeškania a sprostredkovatelska odmena nevyplatena fyzickej osobe.
Sany
10.01.05,09:52
a nájomné zaplatené fyzickej osobe.
janaGT
10.01.05,10:05
a nájomné zaplatené fyzickej osobe.
ak si prenajímame kancel. priestory od FO?
Katarína STR
10.01.05,10:13
Daňové výdavky po zaplatení

§ 19 ods.4 ZDP
Nájomné , odplaty /provízie/ za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.

§17 ods.21 - zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania.
tamara
11.01.05,14:45
Ahojte,

aj my si prenajimame nebytove priestory na podnikanie od FO, účtujem to štvrťročne 518/325 interným dokladom a na konci roka mu vyplatime celu sumu a zaučtujem 325/211....robím dobre?
Katarína STR
11.01.05,14:47
Ahojte,

aj my si prenajimame nebytove priestory na podnikanie od FO, účtujem to štvrťročne 518/325 interným dokladom a na konci roka mu vyplatime celu sumu a zaučtujem 325/211....robím dobre?

To záleží na Vás ako ste dohodnutí v nájomnej zmluve. Tam máš predsa presne uvedené ako sa má toto nájomne zaplatiť.
Máš tam uvedené, že 1/4 ročne, keď to účtuješ na krátkodobé záväzky ?
A platíš až na konci roka ?
Katarína STR
11.01.05,14:51
Ja nájom účtujem ako 518.../474 a to až na konci roka presne ako máme uvedené v nájomnej zmluve. Tam je napísané, že nájomne sa uhradí vždy na konci roka. Tak až na konci roka vytváram interný doklad. A potom úhradu mám 474/221.
zuzana1500
11.01.05,15:17
Mame klientov,ktori odvody za rok 2003/nielen 12/2003/platili v priebehu roka 2004.A su aj taki,ktori nemaju za rok 2003 zaplatene nic.Mozem to vsetko zahrnut do nakladov?
Katarína STR
12.01.05,07:05
Mame klientov,ktori odvody za rok 2003/nielen 12/2003/platili v priebehu roka 2004.A su aj taki,ktori nemaju za rok 2003 zaplatene nic.Mozem to vsetko zahrnut do nakladov?

Ak myslíš v JU, tak zaplatené poistné za rok 2003 v roku 2004 sú výdavkom roku 2004.

Ak je to v PU, tak za rok 2003 muselo byť poistné uhradené do 31.1.2004, aby bolo uznané do nákladov.
Za rok 2004 už táto podmienka zaplatenia nie je.
janaGT
08.03.05,09:39
Ak myslíš v JU, tak zaplatené poistné za rok 2003 v roku 2004 sú výdavkom roku 2004.

Ak je to v PU, tak za rok 2003 muselo byť poistné uhradené do 31.1.2004, aby bolo uznané do nákladov.
Za rok 2004 už táto podmienka zaplatenia nie je.
PU: ak bolo v roku 2004 zaplatené poistné za roky 2001,2002 a časť 2003, bude to odpočítateľná položka? Resp. na ktorom riadku v DP sa suma uvedie.
V rokoch 2001-2003 boli sumy nezaplatených odvodov poistného pripočítateľnou položkou v DP. Prosím poraďte, ide o dosť vysokú sumu.
A nezaplatebné poistné za rok 2004 neznižuje ani nezvyšuje daňový základ, nakoľko neplatí podmienka zaplatenia.
petra:-)
08.03.05,09:49
Budú odpočítateľnou položkou a uvedú sa na riadku 270. :) :)

To Zuzana 1500: tie čo nie sú zaplatené sa nemôžu zahrnúť, treba postupovať podľa § 52 ods, 12, t.j. zahrnú sa v tom zdaňovacom období, v ktorom dôjde k úhrade
Katarína STR
08.03.05,09:53
Áno bude to odpočitateľná položka v DP.

Ty si si predsa v roku 2001,2002 a 2003 musela robiť predpis na toto poistné.
prepis 524/336
Ak si to to poistné nezaplatila, tak sa to v DP pripočítalo.
Ale na účte 336 ti zostal nezaplatený záväzok, ktorý ti mal zostal až dovtedy, kým to nezaplatíš.

Ak si to zaplatila v roku 2004, tak to zaúčtuješ 336/221. Je to len zníženie záväzku.

V DP si to odpočítaš.
janaGT
08.03.05,10:00
Áno bude to odpočitateľná položka v DP.

Ty si si predsa v roku 2001,2002 a 2003 musela robiť predpis na toto poistné.
prepis 524/336
Ak si to to poistné nezaplatila, tak sa to v DP pripočítalo.
Ale na účte 336 ti zostal nezaplatený záväzok, ktorý ti mal zostal až dovtedy, kým to nezaplatíš.

Ak si to zaplatila v roku 2004, tak to zaúčtuješ 336/221. Je to len zníženie záväzku.

V DP si to odpočítaš..

Katka, to mi je jasné. Presne tak to mám urobené - predpisy v priebehu roka 524/336, úhrada v roku 204 336/221. V minulých rokoch som to dávala ako pripočítateľnú položku. Takže v roku 2004 to dám odpočítateľnú. Len nebviem ten riadok. Aby som niečo nepokašlala.
Katarína STR
08.03.05,10:14
Aha, tak prepač.

Ja by som to dala do riadku č. 270.
TATI
25.03.05,22:54
Ešte raz by som si chcel potvrdiť jednú informáciu: v PU - zaplatené poistné za rok 2003 je odpočítateľnou položkou v roku 2004, nezaplatené poistné za rok 2004 už pripočítateľnou položkou nie je? Dobre som tomu rozumel?
sway
26.03.05,13:02
Ešte raz by som si chcel potvrdiť jednú informáciu: v PU - zaplatené poistné za rok 2003 je odpočítateľnou položkou v roku 2004, nezaplatené poistné za rok 2004 už pripočítateľnou položkou nie je? Dobre som tomu rozumel?
neuhradené poistné sa už v DP za 2004 neuvádza do DP ! - mám také info - len neuhradené platby za špecif. služby..., čo ostatní na to?:confused:
iva
26.03.05,17:49
Určite je to tak, že poistné (týkajúce sa miezd) za 12/04 je náklad r.2004, aj keď nie je uhradené do 31.12.04, alebo do 31.1.2005. Do DP sa neuvádza, nie je to teda pripoč.položka.