Valinka7758
05.02.07,15:45
Prosím Vás mohol by mi niekto pomôcť ohľadne preddavkov pre PO?
V r.2006 sme po prvý krát platili preddavky na dan z prijmu z dan.povinn.
za r.2005 a to do 30.4. do 30.6. do 30.9 a štvrtý mi odišiel z účtu až 2.1.07
Môžem si odpočítať z dan. povinn.ktorá mi vyjde za r.2006 aj posledný 4-tý preddavok aj ked nebol uhr.do 31.12.06? Dan.povinn.za r.2006 mi nepresiahne 50tis. Vzniká mi povinnosť platiť preddavok do 31.3.07? Vopred dakujem.
daja
07.02.07,12:28
Prosím, vie niekto poradiť na predchádzajúcu otázku, mám presne podobný prípad. Zaujíma ma hlavne ten 4. predavok. Ďakujem.
evina
07.02.07,16:06
Preddavok splatný k 31.3.2007 ste v zmysle zákona §42 povinní zaplatiť, ak Vám vychádza po výúpočte DP vyššia ako 50000 /z r. 2005/ a po podaní DP si vyžiadať preplatok naspäť.

9/ Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia

Môžete využiť ešte jednu možnosť, ak stihnete dovtedy, t.j. požiadať o možnosť platenia preddavkov inak-teda podať žiadosť, že pre rok 2007 Vám nevychádza povinnosť platenia preddavkov, tak žiadate o vydanie rozhodnutia - neplatiť preddavky splatné k 31.3.2007:

11/ Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

Čo sa týka započítania preddavku zaplateného 2.1. tu som si naozaj nie istá, či sa môže započítať /31.12. bola nedeľa , a potom sviatok/
alebo nie.Tu by som asi volila cestu osobnej dohody so správcom dane...