simonova815
05.02.07,15:13
Ahojte, prave som si dala cez vyhľadávač socialny fond, ale nedozvedela som sa odpoved na moju otazku.
Naša firma má 3 zamestnancov a konečne sme sa dopracovali k stravným lístkom. Rada by som ich tento týždeň kúpila, ale neviem v akej výške. Dúfam, že mi poradíte, čo je najvýhodnejšie pre zamestnaváteľa a zamestnanca. :)
Mesačne tvoríme soc fond vo výške asi 420 Sk. V zákone o soc.fonde som sa dočítala, že môžem (musím?) zamestnancom prispievať na stravovanie v rozsahu min. 30% povinného prídelu zo SF. Môže to byť aj viac?Ak áno, do akej výšky? Interný predpis nemáme zatiaľ vytvorený, lebo som ani nevedela ako ho spracovať. Ako mám potom tú čiastku rozdeliť medzi zamestnancov, keď majú v hrubom nasledovne: 30, 25 a 15 tisíc výplatu (alikvótne, alebo daná suma :3?).
Ak by som sa rozhodla zamestnancom kúpiť 70 Sk lístky, 48,95 Sk si ja dám do nákladov a zvyšnú sumu 21,05 im môžem zaplatiť zo SF? Musím im to zdaniť? V akej čiastke? Je tu veľa otázok, ale bola by som rada, kedy mi niekto polopatisticky vysvetlil čerpanie SF, lebo teda zo zákona to vôbec nie je jednoznačné - mne aspoň nie.
Veľka vďaka
liba2
05.02.07,16:16
Ahojte, prave som si dala cez vyhľadávač sociálny fond, ale nedozvedela som sa odpoveď na moju otázku.
Naša firma má 3 zamestnancov a konečne sme sa dopracovali k stravným lístkom. Rada by som ich tento týždeň kúpila, ale neviem v akej výške. Dúfam, že mi poradíte, čo je najvýhodnejšie pre zamestnávateľa a zamestnanca. http://www.porada.sk/images/smilies/smile.gif" src="file:///C:\DOCUME~1\a\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image 001.gif"> V tomto sa ťažko radí, chce to papier, tužku, kalkulačku a trochu úvahy vo vašich podmienkach.

Mesačne tvoríme soc. fond vo výške asi 420 Sk. V zákone o soc. fonde som sa dočítala, že môžem (musím?) zamestnancom prispievať na stravovanie v rozsahu min. 30% povinného prídelu zo SF. Môže to byť aj viac?
Ak je uvedené minimálne, znamená to že sa môže aj viac.

Ak áno, do akej výšky?
Až do výšky krytia v SF – teda do výšky tvorby SF.

Interný predpis nemáme zatiaľ vytvorený, lebo som ani nevedela ako ho spracovať. Ako mám potom tú čiastku rozdeliť medzi zamestnancov, keď majú v hrubom nasledovne: 30, 25 a 15 tisíc výplatu (alikvotne, alebo daná suma :3?).
Osobne som toho názoru, že zo SF sa má prispievať všetkým rovnako, alebo ak rozdielne, tak tomu čo má menší príjem prispieť viac – preto sa ten fond volá sociálny.

Ak by som sa rozhodla zamestnancom kúpiť 70 Sk lístky, 48,95 Sk si ja dám do nákladov a zvyšnú sumu 21,05 im môžem zaplatiť zo SF?
Príspevok zo SF na 1 stravný lístok nie je limitovaný; rozhoduje vytvorená suma v SF.
Išla by som na to takto: 3 prac. x 20 dní = 60 lístkov/ mesiac. Tvorba 420 Sk : 60 = 7 Sk. Tým by sa SF vyčerpal len na príspevky na stravu. Rozhodla by som o príspevku vo výške 6,05 Sk, takže: firma 48,95 + SF 6,05 + prac. 15 Sk = 70 Sk.

Musím im to zdaniť?
Tento príspevok sa nezdaňuje.

V akej čiastke? Je tu veľa otázok, ale bola by som rada, kedy mi niekto polopatisticky vysvetlil čerpanie SF, lebo teda zo zákona to vôbec nie je jednoznačné - mne aspoň nie.
Veľká vďaka.

snáď som vyčerpala všetky otázky :)
simonova815
06.02.07,09:35
Veľmi pekne ďakujem za rozsiahlu odpoveď.:)
Kristina
poradaK
06.02.07,10:28
Ešte mám otázku: keď doteraz sa soc. fond, ktorý sa tvorí už x rokov, nečerpal, môže sa z neho vyčerpať teraz naraz nejaká väčšia suma na nákup stravných lístkov? Alebo len každý mesiac do výšky jeho tvorby? Čo s ostatnými peniazmi, ktoré sa tam za tie roky nazbierali?
Paula
06.02.07,10:32
Ešte mám otázku: keď doteraz sa soc. fond, ktorý sa tvorí už x rokov, nečerpal, môže sa z neho vyčerpať teraz naraz nejaká väčšia suma na nákup stravných lístkov? Alebo len každý mesiac do výšky jeho tvorby? Čo s ostatnými peniazmi, ktoré sa tam za tie roky nazbierali?

Môže sa použiť celý SF na dotáciu str. lístkov, ak nieje záujem / nárok zo strany zamestnancov o jeho čerpanie inak.