pekar
05.02.07,17:05
Prosím Vás o radu, na čo sa posudzuje výška náhrady za prvých 10. dní PNS, keď som pracovníčke urobila potvrdenie pre manžela a on sa vrátil s tým, aby som to opravila a doplnila tam, koľko mala jeho manželka vyplatené z firmy za prvých 10. dní PN. Je to základom dane pri ročnom zúčtovaní? Ďakujem za radu.
A ďalej je materská dovolenka tiež príjmom k ročnému zúčovaniu dane?
Ďakujem
Pepa
05.02.07,16:20
Prosím Vás o radu, na čo sa posudzuje výška náhrady za prvých 10. dní PNS, keď som pracovníčke urobila potvrdenie pre manžela a on sa vrátil s tým, aby som to opravila a doplnila tam, koľko mala jeho manželka vyplatené z firmy za prvých 10. dní PN. Je to základom dane pri ročnom zúčtovaní? Ďakujem za radu.
A ďalej je materská dovolenka tiež príjmom k ročnému zúčovaniu dane?
Ďakujem
Manžel si pravdepodobne uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku - resp. rozdiel medzi odpočítateľnou položkou na manželku a jej vlastným príjmom - náhrada príjmu PN je jej vlastným príjmom. Materské je tiež vlastným príjmom manželky.
pekar
05.02.07,16:28
Ďakujem, ale čo sa týka ročného zúčtovania pracovníčky, ktorá v roku 2006 aj pracovala aj bola na PN aj bola na rodičovskom príspevku. Ďakujeme ešte raz.
Pepa
05.02.07,16:38
Ďakujem, ale čo sa týka ročného zúčtovania pracovníčky, ktorá v roku 2006 aj pracovala aj bola na PN aj bola na rodičovskom príspevku. Ďakujeme ešte raz.
Nejasné - ale predpokladám, že pracovníčka požiadala o RZ. Materské a náhradu príjmu za PN sa do RZ nezahŕňa.
Johanka
05.02.07,16:42
Asi chaos v pojmoch ;) :
Pre ňu ako daňovníka nie je vyplatený rodičovský príspevok ani náhrada príjmu počas PN zdaniteľným príjmom.

Ak si však manžel ako daňovník uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, náhrada príjmu počas PN je súčasťou jej vlastného príjmu.

Ešte by bolo dobré upresniť - ide o základnú materskú dovolenku alebo ďalšiu MD? Príjem pri základnej MD je nemocenská dávka , rodičovský príspevok je štátna soc.dávka ....
pekar
05.02.07,16:57
Asi chaos v pojmoch, pracovníčka v roku 2006 do júla pracovala, od augusta poberala nemocenské/bola na PN/ a od decembra nastúpila na základnú materskú dovolenku/poberala materskú/, požiadala o ročné zúčtovanie, je náhrada PN a základná materská
predmetom ročného zúčtovania.
Johanka
05.02.07,17:01
Nie, nie je.
Maxinka
27.06.07,06:33
Prosím Vás o radu:
-máme zamestnanca, ktorý ostal na PN a následne nám to tel.oznámil ale potvrdenie o PN nám nedoniesol.Tá PN jednoducho trvá ďalej a neviem čo mu to mám akože urobiť - prihlásiť dodatočne na PN alebo dať Nepl.voľno?
-ako je to s tou PN - zamestnávateľ dá prvých 10 dní /to by sa ešte bez papera dalo-ak by ho dodal dodatočne/ a potom SP?-dokedy to treba nahlásiť SP?
Tweety
27.06.07,06:35
Maximálne 10 KD je náhrada príjmu od zamestnávateľa, potom od 11.dňa prepláca nemocenské SP, to je potrebné doručiť do 3 dni. V každom prípade potrebuješ doklad o trvaní DPN.
azuz
27.06.07,06:38
Prosím Vás o radu:
-máme zamestnanca, ktorý ostal na PN a následne nám to tel.oznámil ale potvrdenie o PN nám nedoniesol.Tá PN jednoducho trvá ďalej a neviem čo mu to mám akože urobiť - prihlásiť dodatočne na PN alebo dať Nepl.voľno?
-ako je to s tou PN - zamestnávateľ dá prvých 10 dní /to by sa ešte bez papera dalo-ak by ho dodal dodatočne/ a potom SP?-dokedy to treba nahlásiť SP?
Ak nedoniesol doklad o PN, v žiadnom prípade by som náhradu mzdy neplatila - až po doručení dokladov. Na SP treba doručiť doklad o PN do 3 dní po 10. dni trvania PN (§ 231 ods. 1 písm. e).
Maxinka
27.06.07,06:42
Maximálne 10 KD je náhrada príjmu od zamestnávateľa, potom od 11.dňa prepláca nemocenské SP, to je potrebné doručiť do 3 dni. V každom prípade potrebuješ doklad o trvaní DPN.
Ešte niečo - platí to pre kalendárne dni nie pracovné?
Tweety
27.06.07,06:43
Sú to kalendárne dni.
Maxinka
27.06.07,06:46
A viete mi tak narýchlo povedať-pripomenúť ako sa počíta náhrada za PN?
Tweety
27.06.07,06:48
Prvé tri dni je to 25% DVZ, potom 55%.
Maxinka
29.06.07,08:02
Ak nedoniesol doklad o PN, v žiadnom prípade by som náhradu mzdy neplatila - až po doručení dokladov. Na SP treba doručiť doklad o PN do 3 dní po 10. dni trvania PN (§ 231 ods. 1 písm. e).
Ak sa náhodou stratil ten doklad o PN, čo mám robiť?
Tweety
29.06.07,08:28
AKo sa môže doklad o PN stratiť?
Maxinka
29.06.07,08:31
No to neviem ani ja, ale proste sa zapatrošil a nevie ho nájsť.
ZuzanaP
29.06.07,08:35
Tak nech si dá vyhotoviť u lekára kópiu.
Tweety
29.06.07,08:37
Ak to chce mať zaplatené, tak mu ostáva jediné, zájsť naspäť za lekárom a žiadať o vystavenie kópie pôvodnej.