Jozef Mihál
08.01.05,19:18
Pretože "nám" nie je jasné, ako budú SZČO platiť preddavky na zdravotné poistenie od 1.1.2005 v zmysle zákona č.580/2004 v znení zákona 718/2004, umiestňujem sem algoritmus na určenie výšky preddavku SZČO:

SZČO je fyzická osoba, ktorá:

- vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu

- má oprávnenie prevádzkovať živnosť

- má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (napr. advokáti) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu

- je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti - je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným - vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere - vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona
- vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obch. zákonníka

Na stanovenie výšky preddavku nie je podstatné, aký mala SZČO v predošlom roku alebo rokoch hrubý príjem z činnosti SZČO (nie je tu mechanizmus, ako pri sociálnom poistení - kde SZČO povinne platí ak jej hrubý príjem prevýši 12.-násobok minimálnej mzdy).

Výpočet sumy preddavku v priebehu roka 2005:

1.
a) Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.

Minimálna mzda je v súčasnosti suma 6500 Sk, preddavok pre väčšinu osôb bude najmenej 910 Sk. Od októbra 2005 je minimálna mzda 6900 Sk. Táto zmena minimálnej mzdy sa však na účely zákona o zdravotnom poistení prejaví až od januára 2006 - teda až od januára 2006 je minimálny preddavok 966 Sk.

SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk.

3. Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.
Od septembra 2005 sa bod 2. netýka ani SZČO, ktorá je súčasne študentom, dôchodcom (vo všeobecnosti - netýka sa SZČO, ktorá je poistencom štátu podľa § 11 ods.8).

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
bodliak
09.01.05,09:19
4. Preddavok je najviac 14% z priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

...14% z 3-násobku... priemernej mzdy, ale výsledok je OK.
Jozef Mihál
09.01.05,11:23
Vďaka, opravil som to.
luebchenko
10.01.05,09:52
Opäť moja oblúbená problematika v súvislosti s našim členstvom v EÚ - Nariadenie EHS č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, szčo a členov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva - podľa týchto zásad platí, že osoba môže podliehať len jednej legislatíve členského štátu! Konateľ slovenskej s.r.o. od 1.11.2004, rakúsky št.občan (jeho status v Rakúsku nepoznám ale predpokladám, že si ZP platí tam), príjem na Slovensku doteraz rovný 0 (ani v r. 2003, ani v r. 2004, zatiaľ ani v r. 2005 nepredpokladá žiaden príjem). Čo s ním? Nie je zatiaľ na Slovensku prihlásený v žiadnej ZP, nemá ani rodné číslo, číslo OP.... len je zapísaný v OR ako konateľ.
Beba
10.01.05,15:00
Ahoj.Práve som sa zaregistrovala a trocha blúdim, ale možno sa dočkám rady.Priateľ je konateľom s.r.o. vo výpise z OR, ale nepoberá za funkciu žiaden príjem a nie je ani zamestnancom a nevykonáva žiadnu prácu pre firmu. Firma je v strate. Musí napriek tomu platiť odvod do zdravotnej poisťovne,keďže sa teraz považuje za SZČO a treba ho prihlásiť do ZP, keď pracuje v inej organizácii?
vladan
10.01.05,15:25
Beba, ten tvoj priateľ je zamestnancom alebo nie je? Lebo v druhej vete tvrdíš, že: ... a nie je ani zamestnancom. A v štvrtej vete zase tvrdíš, že: ... keď pracuje v inej organizácii. :D
Jozef Mihál
10.01.05,15:53
Ľuba - podľa všetkých mne dostupných informácií by sa ten rakúsky občan, konateľ slovenskej s.r.o., mal prihlásiť v ním vybratej slovenskej zdravotnej poisťovni, pretože podľa slovenského zákona vykonáva na Slovensku činnosť SZČO a tým pádom sa stáva platiteľom poistného. Nariadenie EHS č. 1408/71 má jednu výnimku - a to práve v prípade, že občan EÚ vykonáva činnosť SZČO vo viacerých štátoch EÚ - v takom prípade by vo všetkých týchto štátoch mal byť poistený.
Beba
10.01.05,15:55
Nie je zamestnancom s.r.o., v ktorej je konateľom, ale je zamestnancom v inej spoločnosti. Ako konateľ vlastne len figuruje v OR od založenia s.r.o..Je naďalej spoločníkom a odišiel pracovať do inej firmy, ale zápis OR sa nemenil a tak je konateľom naďalej.
Jozef Mihál
10.01.05,16:01
V takom prípade Beba, viď príspevok č.1 v téme, body 1. a 5.
Záver - platiť preddavky nebude, prihlásiť ako SZČO - konateľ, sa musí.
Beba
10.01.05,16:03
Dík z pomoc. Je to naozaj tak, ako píšete. Aj keď neskoro, poviem mu, aby sa prihlásil. Dúfam,že nebudú neskoré prihlásenie sankcionovať. Asi takých oneskorencov bude viac.Je v tom troška zmätok.
Jozef Mihál
10.01.05,16:20
Záleží na Úrade pre dohľad. V jeho právomoci je pokutu za nesplnenie ohlasovacej povinnosti vyrubiť "do" výšky 10.000 Sk. Takže pokuty môžu ale nemusia byť. Osobne by som nerád vyvolával paniku, dúfam, že ak ani sami nevedia, čoi v zákone majú, nebudú toto malé porušenie zákona sankcionovať.
Evanka
10.01.05,16:28
Ja uz sa bojim aj nieco spytat, lebo by nam to uz malo byt asi vsetkym jasne, ale nabrala som odvahu. Ak ma niekto trpezlivost a vie, budem vdacna. Ak to niekoho otravi, preskocte, skusim na skoleni v Ziline.
Jedna sa o 3 konatelov. Oznaceni su 1.2.3.

konatel – dochodca a zaroven SZCO – doteraz nemal povinnost platit do ZP do SP plati z minimalnej mzdy.
konatel – zamestnanec v HPP u ineho zamestnavatela a zaroven SZCO (doteraz platil okrem odvodov zo zavislej cinnosti Sk 700 na zaklade pausalnej dane z roku 2003, do SP platil z minimalnej mzdy)
konatel – zamestnanec v HPP u ineho zamestnavatela (nie je SZCO - doteraz platil iba odvody zo zavislej cinnosti
Platenie preddavkov a prihlasovacia povinnost:
konatel bude platit preddavok 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Najmenej vsak vo vyske 910 Sk – prihlasovat sa uz nemusi.
konatel si urci vysku preddavku sam Sk – prihlasovat sa uz nemusi
konatel si urci vysku preddavku sam a prihlasi sa ako konatel do ZP.
Vsetci traja si musia podat sami rocne zuctovanie preddavkov.
Ak ani v roku 2005 nebudu mat ako konatelia ziadny prijem okrem vyplatenia podielov na zisku (doteraz boli v strate) pre vymeriavaci zaklad poistneho bude pre rocne zuctovanie za rok 2005

1. vyska zakladu dane z podnikania.
2. vyska zakladu dane z podnikania, s prihliadnutim na odvody zo zamestnania. Ak platil zo zamestnania z maxima, neplati ako SZCO nic. V pripade, ze neplati z HPP z maxima, berie sa v uvahu iba rozdiel.
3. ak nema ako konatel ziadny prijem a plati zo zavislej cinnosti, najmenej z minimalnej mzdy z funkcie konatela mu nevyplyva povinnost platby. Alebo je to ako v pripade 2?

Tento pripad sa uz tyka inej osoby.
Pripad 4. Osoba nie je zamestnancom ani SZCO. Ma prijem z autorskych zmluv. Za rok ma prijem 700 000. Mal by platit pri rocnom zuctovani na zdravotne poistenie. Zmeni sa nieco, ak sa co i len na jeden den zamestna?
Beba
10.01.05,17:10
Práve mi odpovedali aj zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale neviem vložiť prílohu z mailu, preto to prepíšem presne, ako mi odpovedali:Podľa zákona č.580/2004 Z.z. a v nadväznosti na Zákon 718/2004 Z.z. z 2. decembra 2004 s účinnosťou od 1.1.2005 § 11 ods. 4,písm. e, sa konateľ spoločnosti nepoberajúci odmenu musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne do 8.1.2005 /konateľ spoločnosti nie je zamestnanec,ale SZČO/. Konateľ spoločnosti je povinný platiť preddavok na poistné. Odpovedal: E.Podhorný,OR-VšZP. Podľa toho majú konatelia smolu, ale platiť musia aj za to, že nič nedostanú ?!
Jozef Mihál
10.01.05,17:11
Beba, len žiadnu paniku. Viď príspevok č.1.
Evanka
10.01.05,17:16
Pan Mihal, vdaka za upozornenie, ze sa da prispevok upravit. Verim, ze sa v tom chaose nevyznate. Asi iba ja viem co som chcela. Nechame to na to skolenie.
Jozef Mihál
10.01.05,17:26
Evanka:

1.prípad:
- prihlásiť sa nemusí, už ako SZČO prihlásený je
- preddavky 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Najmenej však vo výške 910 Sk
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005, najmenej však súčet minimálnych miezd platných počas roka 2005, čiže najmenej suma cca 79500 Sk.

2.prípad:
- prihlásiť sa nemusí, už ako SZČO prihlásený je
- preddavky 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003, ak je to suma menej ako 100 Sk, preddavky neplatí. Keďže v roku 2003 mal paušálnu daň, základ dane nie je možné určiť a preddavky neplatí.
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005 plus započítateľný príjem dosiahnutý v zamestnaní. VZ v súčte je maximálne suma 517140 Sk (36 x 14365 Sk)

3.prípad:
- prihlásiť sa musí
- preddavky si určí sám, samozrejme si určí 0 Sk
- VZ pre ročné zúčtovanie = polovica základu dane z činnosti SZČO (čo je potenciálna odmena konateľa) za rok 2005 plus započítateľný príjem dosiahnutý v zamestnaní. VZ v súčte je maximálne suma 517140 Sk (36 x 14365 Sk)

4.prípad:
Ak má príjem z autorských zmlúv, je SZČO!
A platí ako SZČO preddavky. Nepomôže mu zamestnať sa.
Po skončení roka robí ročné zúčtovanie, VZ = polovica základu dane z činnosti SZČO, najmenej 79500 Sk, najviac 517140 Sk.
enter
10.01.05,17:39
V tom zmysle ako to píše Beba som dostala aj ja informáciu v jednej poiťovni v Nitre aj ja.
Na moju otázku či budú sankcie, takisto dali vyhýbavú odpoveď, totiž som sa rozhodla vyčkať a prihlásiť konateľa až keď to bude úplne jasné, podľa mňa už by to mohli mať na internetových stránkach jednoznačne a jasne v tabuľkách vysvetlené.
Rozhola som sa neprihlasovať preto, lebo na jedom úrade v dvoch susedných kanceláriách podávali úplne iné informácie.
Na oddelení pre SZČO kázali prihlásiť konateľa, ktorý je zamestancom v s.r.o. aj keď ako konateľ nepoberá žiadnú odmenu, samozrejme podľa nich má napriek tomu platit ako SZČO, na moju otázku či ho teda mám odhlásiť ako zamestanca odpovedali :áno.
Na oddelení pre zamestnávateľov, kde som sa informovala akým spôsobom mám odhlásiť zamestanca ktorý je zárovaň aj konateľom mi povedali, že ho samozrejme netreba odhlasovať ale platiť 2x a že dokoca konateľ má podávať samostatné daňové priznamie!!!!!! aké ?
Už niekoľkokrát som sa presvedčila, že zvýšená iniciatíva škodí, preto som zatiaľ neprihlásila konateľa ako aj SZČO čas ukáže, či som urobila dobre.
Evanka
10.01.05,17:48
Pan Mihal moc dakujem, ste kabrnak, ze ste sa v tom nakonierc vyznali. Nezaprie sa vas odbornik. Takze ste tie uvahy v podstate potvrdili. Nie je mi vsak jasne preco ak niekto pracuje na Autorsku zmluvu je SZCO? Zivnostensky list nevlastni.
Jozef Mihál
10.01.05,17:54
Evanka, ani mne nie je jasné, prečo by "autori" mali byť SZČO, ale žiaľ, tak je to v zákone, pozrite § 11 ods.4 písm.g).

Ja vďaka tomu v roku 2005 obmedzím svoju publikačnú činnosť, nie som blázon, aby som z tých honorárov platil okrem literárneho fondu, cca 16,25% dane z príjmu ešte aj cca 6% poistného. Staré dobré časy paušálnej dane, kde ste?
Evanka
10.01.05,18:04
Mate pravdu, to mi uniklo. Asi to treba robit na dohodu. V tom pripade plati, ze staci robit co i len jeden den v roku a do ZP nie je povinnost platit aj pri sume prevysujucej tych 517 140 Sk?
Jozef Mihál
10.01.05,18:15
Evanka, na dohodu nie je možné robiť činnosti, chránené autorským zákonom. Ale papier znesie všetko, či ako sa to hovorí.

V tom Vašom prípade č.4. keby šlo nie o autorské príjmy ale príjmy na dohodu, tak môžu byť nekonečne veľké, ak dotyčný bude aspoň 1 deň v roku zamestnancom, z dohôd nezaplatí ani korunu poistného na zdravotné poistenie.
Evanka
10.01.05,18:24
Vdaka. Sme vsetci radi, ze existujete. Vela stastia.
evulienka
10.01.05,20:42
Nikde som sa zatiaľ nedočítala akú sumu bude platiť manžel, keď doteraz platil 580,- Sk do zdravotnej poisťovne. On má totiž paušalne výdavky! Ďakujem za odpoveď. Evulienka
Jozef Mihál
11.01.05,07:35
evulienka, čo tak nazrieť do príspevku číslo 1 v tejto téme a prečítať si pozornejšie bod č.1?
Ak Vám to ani potom nebude jasné, ozvite sa prosím znovu, vysvetlím najpolopatistickejšie ako viem.
Sany
11.01.05,08:34
p.Mihál, prosím Vás, pripadám si už ako hlupák, ale ako je to s autormi? V prípade, že prvý príjem ako autora bude napr. v máji, potom nič, potom v novembri... Aj tak sa musí prihlásiť už teraz do 8.1. ako SZČO a platiť?
Jozef Mihál
11.01.05,08:48
Autori...ťažký problém, lebo na rozdiel od povedzme živnostníka autor nemá žiaden papier o tom, že vykonáva činnosť, žiadne povolenie, bumažky net...
Takže fakticky je to na rozhodnutí dotyčného, čo urobí, či sa prihlási...Ale po skončení roka musí urobiť ročné zúčtovanie, takže mal by na to myslieť, že do kontaktu so zdravotnou poisťovňou ako "autor" príde, a aby potom nemal problémy s tým, že prečo neplatil preddavky. Vo Vašom prípade by som teda autora v tom máji prihlásil ako SZČO.
Sany
11.01.05,08:51
Dobre, v máji sa prihlási a potom už platí každý mesiac preddavky?
Jozef Mihál
11.01.05,11:23
...alebo potom sa odhlási a prihlási sa znovu až v mesiaci, v ktorom bude mať ako autor príjem...neviem, je to nezmysel vyplývajúci z nezmyselného zákona.
Sany
11.01.05,11:42
Ďakujem, je to celé celkom na pobavenie. Asi to fakt tak urobím. Bude sa stále prihlasovať a odhlasovať, alebo sa dohodne, že mu budú honoráre vyplatené naraz, najlepšie je asi počkať, kým niekto túto somarinu zo zákona nevyhodí. Veď je to choré....
gaga
11.01.05,13:27
Autori...ťažký problém, lebo na rozdiel od povedzme živnostníka autor nemá žiaden papier o tom, že vykonáva činnosť, žiadne povolenie, bumažky net...
Takže fakticky je to na rozhodnutí dotyčného, čo urobí, či sa prihlási...Ale po skončení roka musí urobiť ročné zúčtovanie, takže mal by na to myslieť, že do kontaktu so zdravotnou poisťovňou ako "autor" príde, a aby potom nemal problémy s tým, že prečo neplatil preddavky. Vo Vašom prípade by som teda autora v tom máji prihlásil ako SZČO.


Pán Mihál, otázka na Vás, čo ak autorský je za obdobie roka 2003, 2004, a teda nebol doteraz vyplatený, bude vyplatený v 03/2005 - čo s poistením ???
Je predsta nepredstaviteľné, aby takto "trpel", t.j. že jednak mu spoločnosť nevyplatila autorský načas a ešte ďalší dôsledok toho, že musí odvádzať zdravotné poistenie, a v mojom prípade ide o vysoký autorský honorár .
Jozef Mihál
11.01.05,13:57
Opakujem, že v prípade autorov sa na Ministerstve dobre sekli, a nedajú si povedať, aby to zrušili. Váš argument je jasný dôkaz nezmyselnosti zaradenia autorov medzi SZČO.
Sany
11.01.05,18:18
A nedá sa donekonečna do nich hustiť a hustiť a hustiť? Ak sa dá pomôžeme....
Jozef Mihál
11.01.05,19:55
Áno, hustime a hustime. Verte že to pomôže, minister Zajac sa nemusí každému páčiť, ale v konečnom dôsledku je to človek ukecateľný. Píšte kde sa len dá, napríklad na www.reformazdravotnictva.sk, to je jeho srdcovka. Takže:
1. Aby konatelia neboli považovaní za SZČO
2. Aby umelci a autori neboli považovaní za SZČO
Sany
11.01.05,20:16
Áno, hustime a hustime. Verte že to pomôže, minister Zajac sa nemusí každému páčiť, ale v konečnom dôsledku je to človek ukecateľný. Píšte kde sa len dá, napríklad na www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk/), to je jeho srdcovka. Takže:
1. Aby konatelia neboli považovaní za SZČO
2. Aby umelci a autori neboli považovaní za SZČOTeraz je už neskoro, ale zajtra sa na to určite hneď vrhnem. Snáď sa ľady postupne pohnú, najmä aj nás bude viac...A teda musím povedať, že ja osobne voči Zajacovi nemám až také výhrady. Ono niečo bolo treba robiť, len tú ihlu asi mali najprv schladiť....
Majka
12.01.05,07:59
Mna tu na porade uz niekto asi zahlusi ked sa znovu opytam na dochodcov, ja som asi fakt z toho jelen.....vie mi to niekto prosim polopatisticky vysvetlit?

za dochodcov platil stat zdrav.poistovnu, teraz si ju musia platit samy?
mam dve zname dochod. ktore pracuju na dohodu ako upratovacky,aky vplyv ma na nich novy zdrav.zakon? z coho,kolko maju platit?

dakujem.:confused:
Funtomas
12.01.05,08:56
Takze ak som sucasne zamestnanec a aj SZCO nemusim platit tych 910 Sk mesacne na zdravotne poistenie?
Evanka
12.01.05,09:26
Podla mna nemusis platit iba v tom pripade, ak vyjde suma menej ako 100 SK
vladan
12.01.05,09:46
súhlasím s Evankou, ak výpočtom dôjdeš na sumu menšiu ako 100,- Sk, tak preddavky na verejné zdravotné poistenie platiť nemusíš :D
Katty
12.01.05,12:53
...Záver - platiť preddavky nebude, prihlásiť ako SZČO - konateľ, sa musí.
Stačí takto a bude pokoj na dlhé roky???
Katty
13.01.05,09:39
ako ste nahlasovali konateľov?
Jozef Mihál
13.01.05,10:32
Poslali sme príslušnej zdravotnej poisťovni list, v ktorom príslušný konateľ oznámil, že v zmysle § ABC zákona oznamuje, že v zmysle § XY zákona ... sa od 1.1.2005 stal ako konateľ SZČO.
Priložili sme kópiu výpisu OR. Bolo to posielané cca v utorok 11-teho, takže reakcie zo ZP ešte nemáme.
Katty
13.01.05,10:36
aha ... takže listom ja že na tlačive na ktorom szčo nahlasujú svoje vym.základy ako som to v predch. príspevku dala ako prílohu...

Zrejme je to jedno, povinnosť bude splnená aj tak, aj tak. Má ešte niekto inú skúsenosť?
Sany
13.01.05,11:19
Ja som okrem zamestnanca aj konateľ v inej s.r.o., mala som tlačivo oznámenie poistenca, kde som zaškrtla SZČO a priložila som k tomu spriev.list, že sa prihlasujem,ale platiť nebudem, lebo platím ako zamstnanec. Poslala som to ešte 4.1. a zatiaľ nič. Neprikladala som ani výpis z OR, ak chcú, nech si zistia. Ale nechápem načo, veď ktorý iniciatívny blbec by sa prihlasoval, keby nemusel.
Danka Kosibová
14.01.05,13:43
Takze uz som presla snad vsetko ohladom zdravot. poistenia, tak prosim o odobrenie mojho pochopenia. Mam 3 osoby.

Peter-konateľ s.r.o., v ktorej je sucasne zamestnancom, pobera mzdu, zaroven je SZČO (no má od r. 2000 pozastavenu živnosť, teda nemá nijaky príjem ako SZČO)
Takze: Pošlem za neho oznamenie poistenca ako SZČO a konateľa, no preddavky na poistné ako SZČO a konatel neplatí

Ján-konateľ s.r.o., v ktorej je sucasne zamestnancom, pobera mzdu, zaroven je SZČO,a základ dane z činnosti SZČO mal za rok 2004 mal 474 Sk. Preddavok na poistné neplatí, nakoľko by mu z tych 474 Sk vyšli preddavky cca 3 Sk, teda menej ako 100 Sk.
Takže: Pošlem za neho oznamenie poistenca ako SZČO a konateľa, no preddavky ako SZ4O a koneteľ neplatí

Eva-študentka denneho študia VŠ a zaroven SZČO mala za rok základ dane vo výške 38808 Sk.
Takže oznámenie do zdravotnej poistovne nemusim posielat, nakolko je uz prihlasena. Preddavky platí vo výške 910 Sk, lebo vypočítané by jej vyšli 38808/24=1617....no a min. vymeriavaci základ je 6500, takze preto tých 910 Sk.

Mám to vsetko ok? alebo je nejaky dotaz....??? Napisala som to dost polopatisticky, tak verim, ze to pomoze aj iným, samozrejme, pokial je to ok...
Jozef Mihál
14.01.05,14:23
Peter - OK
Ján - OK, oznámenie podľa mňa nie je nutné, ale nezaškodí
Eva - OK
Danka Kosibová
14.01.05,14:25
Jupííííííííííííííííííííííí íííí, ja som to pochopila..............jupi, jupi, tralalalaala...dakujem p. Mihál...ej či mi to zdvihlo naladicku......jupíííííííííííí....:-)
Jozef Mihál
14.01.05,14:26
Nnno, pomaly pribúdate tí, čo to už chápete, vidím, že sa tu nemordujem nadarmo. Aj otázok je už akosi pomenej. Fajn.
Danka Kosibová
14.01.05,14:39
prosím? že zbytocne??? to nie, to nie...tak vy sa "stazujete", ze je malo otazok,takze: chcela by som sa spytat....ale nie zartujem....pekny víkend...
Paula
18.01.05,12:04
p.Mihál, nezabite ma .... mám "zapeklitý" pre mňa prípad, neviem si ho prepočítať napriek Vašim mnohým radám a prosím o pomoc.

Konateľ len vo svojej s.r.o.(má aj živnosť ešte) bol ako zamestnanec v s.r.o. odhlásený zo SP 13.2.04, kedy sa stal práceneschopným (pre skutočnú nemoc :) ).Po ukočení PN 8.11.04 mu bol priznaný invalidný dôchodok. Zdravotné poistenie z titulu SZČO-živnostník si za 12/04 doplatí a od 1.1.05 bude predpokladám platiť 910,-/mesačne ako SZČO.

Ako konateľovi mu bola v priebehu roka 2004 vyplatená odmena 3x (spolu 15.000 brutto), z ktorej bolo odvedené ZP.

A teraz moja otázka: Do akej výšky by mohol mať odmenu ako konateľ ešte za 12/04, aby neplatil preddavky na ZP aj ako konateľ?

Ďakujem za ochotu, trpezlivosť ...
tonkat
18.01.05,18:08
Možno je to drzosť, po toľkých príspevkoch sa pýtať, ale odvahu.....
Prosím o odpoveď, keď SZČO popri podnikaní vykonáva určitú činnosť na pracovnú zmluvu - konkrétne na krátky pracovný pomer u 3 zamestnávateľoch. Vymeriavací základ je u všetkých troch po 3 500,00 SK. Z toho platí odvody do zdr.poisť. A tiež z minima ako živnostník. Od 01.01.05 môže teda ako živnostník platiť preddavky, ktoré si sám určí, teda nie 910,00? Ďakujem za odpoveď a za trpezlivosť s nami!
Jozef Mihál
19.01.05,12:40
Paula:
Ako konateľ môže mať za rok 2004 odmenu v akejkoľvek výške, povedzme 1 miliardu Sk, a výšku jeho preddavkov na zdravotné poistenie to pre druhú polovicu roka neovplyvní. Jeho základ dane ako konateľa za rok 2004 sa totiž nedá zistiť - alebo nebodaj viete nájsť na jeho daňovom priznaní - kolonku "základ dane konateľa"?

Ja tam vidím len kolonku "základ dane zo závislej činnosti". A tam je skrytá odmena konateľa, mzda zamestnanca, odmena spoločníka atď.

Inými slovami - SZČO preukazuje zdravotnej poisťovni základ dane z činnosti SZČO výpisom z daňového priznania.

Nezmyselnosť zaradenia konateľov medzi SZČO je i v tom, že je v tomto nesúlad medzi zákonom o dani z príjmu - ktorý odmenu konateľa zaraďuje medzi prísmy zo závislej činnosti - a zákonom o zdravotnom poistení.

Niektorí konatelia dokonca ani nemajú alebo nebudú mať daňové priznanie za rok 2004 - ak mali len odmenu konateľa a možno ešte aj nejakú mzdu, či odmenu spoločníka, mali len príjem zo závislej činnosti, budú mať ročné zúčtovanie dane, a to nie sú povinní ukazovať v zdravotnej poisťovni.
Jozef Mihál
19.01.05,12:46
Možno je to drzosť, po toľkých príspevkoch sa pýtať, ale odvahu.....
Prosím o odpoveď, keď SZČO popri podnikaní vykonáva určitú činnosť na pracovnú zmluvu - konkrétne na krátky pracovný pomer u 3 zamestnávateľoch. Vymeriavací základ je u všetkých troch po 3 500,00 SK. Z toho platí odvody do zdr.poisť. A tiež z minima ako živnostník. Od 01.01.05 môže teda ako živnostník platiť preddavky, ktoré si sám určí, teda nie 910,00? Ďakujem za odpoveď a za trpezlivosť s nami!Je zamestnanec?
Je!
Nie je podstatné, že je zamestnaný na kratší uväzok a že má maličký vymeriavací základ.

Môže byť zamestnaný na 1 hodinu mesačne...
Môže byť dokonca zamestnaný a mať dlhodobo neplatené voľno - ale bude "v súbehu" a ustanovenie o minimálnom preddavku 910 Sk sa naňho nevzťahuje.
Paula
19.01.05,13:57
p.Mihál, VEĽMI pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň :)
xxUSMEVxx
25.01.05,11:22
V takom prípade Beba, viď príspevok č.1 v téme, body 1. a 5.
Záver - platiť preddavky nebude, prihlásiť ako SZČO - konateľ, sa musí.
Asi som blondína, bez uražky dámy, a ešte k tomu z dvojičiek, lebo jedna nomôže byť tak blbá. Ako to bude s konateľom, ktorý nepobera odmenu a môže si určiť výšku preddavku na ZP dobrovoľne, čiže platiť nebude, bude len v zdravotnej poisťovni zaevidovaný ako konateľ, a i nadaľej žiadnu odmenu poberať nebude. Nebude platiť celý rok 2005? a čo v roku 2006? Či sa ešte veľmi skoro pýtam?
zajkulka
26.01.05,20:10
Len sa chcem spytat, ci u poberatela invalidneho dochodku nie je znizeny odvod do zdravotnej poistovne zo 14% na 7%
(2% - Z-ec + 5% Z-el)?
Dakujem za odpoved

"SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk."
Jozef Mihál
27.01.05,19:41
zajkulka, samozrejme že na www.vszp.sk to majú zle, už sme tu o tom niekde bavili, snáď si to po čase opravia...
majja
27.01.05,21:42
Chcela by som vedieť resp. dostať nejaké normálne vysvetlenie na istú problematiku:
-prečo SZČO keď je na PN-ke má platiť odvody do ZP? Sociálke za obdobie PN-neplatí ale zdrav. poisťovní musí zaplatiť. Štát zopár koruniek zaplatí a z toho ešte mám zaplatiť zdrav.poisťovni? Prečo? Akú to má logiku? Som SZČO -živnostník, živím sa svojou prácou, zamestnancov nemám. Ve´d je jasné, že ked som na PN-ke už to musí byť ozaj dôvod sa dať vypísať. Nikto za mňa nepracuje, práca stojí (ešte aj môžem počas choroby o zakázku prísť). Preboha , tak prečo mám platiť počas PN-ky????
-evidujem,že za zamestnanca sa počas PN-ky neplatia odvody do ZP. Považujem to za DISKRIMINÁCIU. Prečo zamestnanec má mať ľahší život?? Prečo také isté kritérium neplatí aj na mńa? To je málo,že som štát odbremenila od platenia podpory v nezamestnanosti, vytvorím si vlastné pracovné miesto, sama sa starám o všetko....
- prepačte, že som vás zdržala dlhým príspevkom.Ale považujem to za nehorázne (samozrejme , týka sa takáto nespravodlivosť aj aj ženy na materskej-SZČO).
Jozef Mihál
30.01.05,21:49
Zajtra, tj. v pondelok 31.1.2005 o 9:12 hod, na

http://mihal.blog.sme.sk

príspevok Preddavky na zdravotné poistenie SZČO.
Teší ma, že navštevujete môj blog.
Fajdy
15.07.05,20:17
Je SZČO povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie za 07/2005 ak je v danom mesiaci práceneschopná ? Keďže novela platí od 1. 9. 2005 mám za to, že áno, ale nie som si istá.
Vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
16.07.05,08:24
Je SZČO povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie za 07/2005 ak je v danom mesiaci práceneschopná ? Keďže novela platí od 1. 9. 2005 mám za to, že áno, ale nie som si istá.
Vďaka za odpoveď.Áno musí platiť, novela ešte nie je v Zbierke, ak by aj, platiť bude najskôr od 1.9.2005.

Ak ju však pán prezident nepodpíše, živnostníci si na neplatenie preddavkov počas PN ešte budú musieť počkať...
Jozef Mihál
09.10.05,20:11
lipocka, je to síce pekné, ale žiaľ nie dobré. A to vetva "SZČO s príjmom do výšky minimálnej mzdy" - stav "Výpočet preddavku" je zle.

Zároveň nemáte dotiahnutý stav pre ročné zúčtovanie, kde podstata veci tkvie v tom, že SZČO si znižuje povinný minimálny základ (úhrn minimálnych miezd) o časť, pripadajúcu na obdobie PN atď.

Viď:
http://www.porada.sk/showthread-t_13370.html
Jozef Mihál
10.10.05,06:25
lipocka, stále to nie je dobre. Skúsim:

1. SZČO si prepočíta novú výšku minimálneho preddavku ako alikvótnu časť pripadajúcu na čas, kedy nebola PN,
2. Ak takto vypočítaná suma je vyššia, ako preddavok podľa základu dane v min.roku, platí sa prepočítaná výška minimálneho preddavku. Ak je nižšia, platí sa suma preddavku podľa základu dane v min.roku.
3. Ak preddavok podľa predošlých viet je suma menšia ako 100 Sk, preddavok sa neplatí vôbec.
Jozef Mihál
10.10.05,10:08
Príklad: Základ dane v r. 2004 suma 60.000. Preddavok z toho je:
14% z 1/12 z 60000/2 = 300 Sk.

V "normálnych mesiacoch platím minimálny preddavok 910 Sk.

Ak budem v septembri PN 25 kal.dní, tak minimálny zákonom daný preddavok je 910/30 * 5 = 152 Sk.

To je menej ako 300 Sk (preddavok zo základu dane).

Keďže môj preddavok zo základu dane je v septembri vyšší ako minimálny preddavok, platím preddavok zo základu dane. Platím 300 Sk.
Zdenka 0705
10.10.05,16:45
Pán Mihál, takže znalci alebo tlmočníci podľa osob. predpisu, ktorí vykonávajú činnosť pre štátne orgány nemusia platiť? Viem, že doteraz nemuseli, ale kolegyňa bola na školení v Trnave a tam jej povedali, že sa musí prihlásiť a platiť. Tak ako je to? V roku 2004 mal príjmy zo znalectva, doteraz neplatil. V zdravotnej poisťovni v Topoľčanoch nevedia! Ďakujem vopred.
Jozef Mihál
11.10.05,07:08
Zdenka:
§ 11 ods4 písm.c) ...SZČO je..fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (odkaz 33)...

Odkaz 33: ...zákon č.382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch...

Znalci sú považovaní na účely zákona o ZP za SZČO a poistné platia z vymeriavacieho základu určeného podľa celého ich základu dane - príjmy za konanie pre štátne orgány sa pritom zo základu dane NEVYNÍMAJÚ.

Tj. preddavky ktoré platí za september si vypočíta ako:
14% z 1/12 zo (základu dane za rok 2004 podľa § 6 ZDP deleno 2). Do výpočtu vezmem celý základ dane, nevylúčim základ dane z činnosti pred štátnymi orgánmi.

Mimochodom podobne to bude i v sociálnom poistení od 1.1.2006, viď novela zákona 461, ktorá je práve v NR SR, viď ďalší príspevok.
Jozef Mihál
11.10.05,07:09
Citujem z dôvodovej správy k novele zákona 461/2003:

"Podľa zákona č. 382/2004 Z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nadobudol účinnosť od 1. septembra 2004, sa v spôsobe odmeňovania uplatňuje jednotný princíp (zmluvná odmena, minimálne tarifná odmena) pri určovaní odmeny bez ohľadu na osobu zadávateľa a z tohto dôvodu nie je opodstatnené rozlišovať, či znalci, tlmočníci a prekladatelia vykonávajú túto činnosť pre štátne orgány (súdy alebo iné orgány verejnej moci) alebo pre iný subjekt."
Gabriela Horváthová
11.10.05,10:28
Dobrý deň,
len sa chcem spýtať, moja kamoška je SZČO, platí do VšZP 910,- Sk.
Od 14. 09.05 je na PN. Vymeriavací základ za rok 2005 určite bude mať nižší ako 78 000,- Sk. Ale zabudla ohlásiť zdravotnej poisťovni svoju práceneschopnosť.
Aké sankcie ju čakajú? Prosím poradte nám.
Ďakujem.
Jozef Mihál
11.10.05,12:57
Žiadne sankcie, PN ku stačí oznámiť do konca nasledujúceho mesiaca, viď § 24 písm. c)
Gabriela Horváthová
11.10.05,13:31
Ďakujeme.
Gigi
rumanova
19.10.05,13:57
Neviem si rady s prokuristom poberajucim odmenu za vykon funkcie - patri do kategorie SZCO alebo z tejto odmeny vobec ZP neplati. "Môj" prokurista je sucastne zamestnancom s maximalnym VZ pre ZP.
Vdaka za radu
Jozef Mihál
19.10.05,17:05
Podľa § 11 ods.3 písm.h) zákona 580/2004 sa považuje ako prokurista s odmenou za zamestnanca.

Keďže "už je zamestnancom" lebo má súčasne v tej istej firme pracovnú zmluvu, do zdr.poisťovne ho druhýkrát prihlasovať netreba.

Preddavky na ZP sa počítajú z úhrnu započítateľného príjmu (§ 13 ods.1 až 4) ktorý dosahuje na základe pracovnej zmluvy a odmeny prokuristu. Ak tento úhrn je vyšší ako 43095 Sk, preddavok sa počíta len zo sumy 43095 Sk. Do výkazu preddavkov však ako celkový príjem zapisujte uvedený úhrn príjmov.
Napr. ak má z pr.zmluvy príjem 50.000 Sk a ako prokurista 10.000 Sk, preddavky vypočítate zo 43095 Sk, do výkazu preddavkov zapíšete celkový príjem 60.000 Sk.
bredikova
26.10.05,12:17
Pán. Mihál. Dnes som sa na stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne dočítala túto informáciu:

:confused: SZČO, ktoré sú osobami, za ktoré od 1.septembra 2005 pri dodržaní ďalších podmienok odvádza poistné štát (napr. študenti, poberatelia dôchodkov), od 1.septembra 2005 nemajú zákonom stanovené minimum pre výšku svojho preddavku na poistné (uvedené ˇv ďalšej časti). V praxi to znamená, že ak študent alebo dôchodca ako SZČO do augusta 2005 platil preddavky v zákonom stanovenej minimálnej výške 910,– Sk mesačne, od septembra 2005 nemusí byť jeho preddavok 910,– Sk, ale môže byť nižší. Napr. dôchodca, ktorého základ dane za rok 2004 bol 120 000 Sk, jeho preddavok (daný ako jedna dvanástina zo 14% z polovice základu dane) bol 700,– Sk, do augusta 2005 však musel platiť 910,– Sk, počnúc platbou za september bude platiť preddavok 700,– Sk. :confused:

Nerozumiem tým "ďalším podmienkam". Týka sa to ktoréhokoľvek dôchodcu - podnikateľa? Prosím vysvetlite. Ďakujem.
Jozef Mihál
27.10.05,06:35
Lenka, ide o to, že SZČO, ktorá je súčasne osobou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) - otvorte si zákon a pozrite, kto to je - nemusí platiť preddavky v zákonom stanovenej minimálnej výške (910 Sk) ale platí ich vo výške danej ako sadzba x (základ dane 2004)/24. Ak táto suma je menšia ako 100 Sk, preddavky neplatí vôbec.

Čiže pri platení preddavkov je na tom rovnako, ako SZČO ktorá je súčasne zamestnancom.
Jozef Mihál
27.10.05,06:37
Čiže týka sa to aj podnikateľa - poberateľa dôchodku:
- starobného,
- predčasného starobného
- invalidného (vrátane inv. priznaných pred r.2004)
- výsluhového
bredikova
27.10.05,06:44
Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
27.10.05,07:22
Pripomínam, že zmenu pri platení preddavkov treba zdravotnej poisťovni ohlásiť - aby jej (ZP) bolo jasné, keď SZČO zrazu namiesto 910 Sk začne platiť inú sumu, o čo ide.
bredikova
27.10.05,10:34
Lenka, ide o to, že SZČO, ktorá je súčasne osobou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) - otvorte si zákon a pozrite, kto to je - nemusí platiť preddavky v zákonom stanovenej minimálnej výške (910 Sk) ale platí ich vo výške danej ako sadzba x (základ dane 2004)/24. Ak táto suma je menšia ako 100 Sk, preddavky neplatí vôbec.

Čiže pri platení preddavkov je na tom rovnako, ako SZČO ktorá je súčasne zamestnancom.

Otázka : Je tento vzorec správne?? Pripadá mi, že tam chýba /100 , lebo me to vyšlo 71 026,03. Asi sa chybička vloudila -alebo som to ja nepochopila.
Jozef Mihál
27.10.05,10:45
Ak ide o výpočet pri základe dane 12.175.890 Sk, tak Vám to vyšlo dobre .-)

Ale zrejme sme sa nepochopili v tom, že pod "sadzba" myslím 14%, teda vzorec je 0,14 x (základ dane r.2004) / 24
bredikova
27.10.05,11:50
Potom ma to napadlo, že tam má byť 0,14, ale "hop" príspevok bol už poslaný.
Jozef Mihál
27.10.05,12:10
Viete o tom, že svoje príspevky je možné opravovať, prípadne vymazať?
Janka6685
27.10.05,12:15
Pripomínam, že zmenu pri platení preddavkov treba zdravotnej poisťovni ohlásiť - aby jej (ZP) bolo jasné, keď SZČO zrazu namiesto 910 Sk začne platiť inú sumu, o čo ide.
Vyplýva táto povinnosť z nejakého paragrafu? Lebo ak by som si teraz neprečítala váš príspevok, tak by som to nevedela (vlastne ako mnoho vecí - porada je proste úžasná).
Jozef Mihál
27.10.05,12:18
Nepriamo z § 23 ods.1 písm.d).
Janka6685
27.10.05,12:22
Nepriamo z § 23 ods.1 písm.d).

§ 23


Oznamovacie povinnosti



(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní

a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,

b) zmenu platiteľa poistného,

c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,

d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 8 až 10).


Mám správne znenie?
Jozef Mihál
27.10.05,12:41
Áno, v zmysle § 23 ods. 1d) oznamuje poisťovni, že je poistencom štátu podľa § 11 ods.8, čoho dôsledkom je, že sa na neho nevzťahuje povinnosť platiť minimálne preddavky.
nika.sum
02.11.05,10:20
Ahojte. Prosim poradte. Zvysenim minimalnej mzdy sa zvysuje aj vyska minimalnych preddavkov do ZP? Je od 1.10.2005 min. preddavok 966, Sk? Mylim tym odvody SZCO. Dakujem
nika.sum
02.11.05,10:32
Hned si na to odpoviem, nasla som to. Takze zvysenie min.mzdy sa tyka preddavkov do ZP az od 1.1.2006, ked sa zvysi minimum na 14% z 6900 t.j. 966,- Sk z doterajsich 910,- Sk.
Jozef Mihál
04.11.05,12:24
bejby
02.12.05,17:27
Pán Mihál, chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu,už tu asi tri hodiny surfujem po Porade, lebo potrebujem zistiť nejaké info čo sa týka problematiky zaradenia umelcov ako SZČO. Našla som veľa zaujímavého, ale ja mám trochu iný problém. Píšete, že
Podľa § 31 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, každý fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území Slovenskej republiky (bude z tejto činnosti mať príjmy posudzované podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov) sa musí registrovať do 30 dní na daňovom úrade. Ja vykonávam umeleckú činnosť v Nemecku,(konkrétne koncertnú činnosť), ktorú ale nemám tam zdanenú, a je to dosť nepravidelne, zavolajú mi napríklad dva týždne pred koncertom. Dostanem od nich zmluvu, kde je aj výška honoráru. V SR pracujem ako učiteľka hudby na čiastočný úväzok. Za rok 2004 som si podala DP, kde som priznala tieto príjmy +príjmy zo školy, ale nemám žiadne DIČ z DU, a (ani som nevedela že to treba), ale píšete, že umelci musia byť registrovaní na DU ako SZČO, čiže potrebujem to aj keď som v pracovnom pomere? Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď
Jozef Mihál
02.12.05,21:25
Ak "podnikáte" - tj. máte príjmy zo Samostatnej Zárobkovej Činnosti a to pravidelne, mali by ste sa hlásiť na DÚ a žiadať o pridelenie DIČ. To že máte aj pracovný pomer nie je podstatné.
bonares
02.12.05,21:39
Ja k tomu len citát zo stránky Všeobecnej zdravotnej poisťovne:

"Dňom 1. septembra 2005 nadobudol účinnosť zákon č. 352/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov
Konatelia spoločností s ručením obmedzeným sa od 1.septembra nepovažujú za samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu.
Najneskôr do 8.septembra sa konatelia musia vo svojej zdravotnej poisťovni odhlásiť ako SZČO." ....
Jozef Mihál
02.12.05,21:42
Presne tak.
bejby
03.12.05,08:27
Pán Mihál,veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď,hneď v pondelok sa idem prihlásiť na DU.Prajem príjemný víkend