EkoMax
05.02.07,19:24
Potrebujem poradiť. Podnikateľka má daňovú kontrolu. Vytkli jej evidenciu tržieb ERP. Nie je platiteľom DPH, na kotúčikoch je dokázateľné, že nevydávala bloky s rozpisom DPH, ale denné a mesačné uzávierky evidenciu DPH vykazujú. Riešili sme to aj s programátorom, ktorý pokladňu nastavoval. Tvrdil, že išlo o staršiu pokladňu, ktorú nebolo možné nastaviť inak. Pozerali sme aj vyhlášku 55/1994 a jej novelizáciu a zistili sme, že v § 3 ods 3 znie: Subjekt ktorý nie je platiteľom DPH, páska dennej a mesačnej uzávierky vytlačená pokladnicou obsahuje najmenej údaje podľa odseku 2 okrem údajov podľa odseku 2 písm. b) a i) a daňové identifikačné číslo. T.j. bod ch) platí aj pre neplatcu DPH. Neviem, či porušila vyhlášku 55/1994, keď na denných a mesačných uzávierkách vykazovala DPH ale bločky boli vydávané bez DPH.
Za rady vopred ďakujem.
evina
05.02.07,19:55
Potrebujem poradiť. Podnikateľka má daňovú kontrolu. Vytkli jej evidenciu tržieb ERP. Nie je platiteľom DPH, na kotúčikoch je dokázateľné, že nevydávala bloky s rozpisom DPH, ale denné a mesačné uzávierky evidenciu DPH vykazujú. Riešili sme to aj s programátorom, ktorý pokladňu nastavoval. Tvrdil, že išlo o staršiu pokladňu, ktorú nebolo možné nastaviť inak. Pozerali sme aj vyhlášku 55/1994 a jej novelizáciu a zistili sme, že v § 3 ods 3 znie: Subjekt ktorý nie je platiteľom DPH, páska dennej a mesačnej uzávierky vytlačená pokladnicou obsahuje najmenej údaje podľa odseku 2 okrem údajov podľa odseku 2 písm. b) a i) a daňové identifikačné číslo. T.j. bod ch) platí aj pre neplatcu DPH. Neviem, či porušila vyhlášku 55/1994, keď na denných a mesačných uzávierkách vykazovala DPH ale bločky boli vydávané bez DPH.
Za rady vopred ďakujem.

No topiaci sa aj slamky chytá... Máš poravdu v tom, že pri novelizácii Vyhlášky mali pre neplatiteľa DPH zohľadniť aj písmeno ch.
Otázka č. 1. Za aké obdobie jej kontrolujú tržby ERP?? Predpokladám, že za obdobie pred rokom 2007 a vtedy aj písmeno ch znelo:
ch) denný a mesačný súčet čistého obratu
Podľa mojej mienky nie je správne,. že má vykázanú v uzávierke DPH, nemohli by jej potom ani sedieť tržby, bez ohľadu na to, že vystavovala jednotlivé doklady bez DPH...,
Osobne tam vidím problém v porušení §3 Vyhlášky...
EkoMax
06.02.07,05:26
Ďakujem, ešte si lepšie pozriem vyhlášku.
Džanka
19.02.07,12:03
Dobrý deň, poraďáci.
Chcem Vás poprosiť o radu. Sme veľkoobchod, ktorý predáva tovar vo veľkom, na kilá. Od tohto roku používame ERP. Pre odberateľov vystavujeme len bloček z ERP, pričom odberateľov neevidujeme, ani nepotrebujeme od nich živnosteský list. Niektorí odberatelia mi však tvrdia, že k bločku potrebujú aj faktúru, prípadne dodací list, hoci bloček je len do 50.000.-Sk. Majú pravdu? Na bločku je druh tovaru, množstvo, jednotková cena bez DPH...
Ďakujem
skaspa
19.02.07,12:11
Dobrý deň, poraďáci.
Chcem Vás poprosiť o radu. Sme veľkoobchod, ktorý predáva tovar vo veľkom, na kilá. Od tohto roku používame ERP. Pre odberateľov vystavujeme len bloček z ERP, pričom odberateľov neevidujeme, ani nepotrebujeme od nich živnosteský list. Niektorí odberatelia mi však tvrdia, že k bločku potrebujú aj faktúru, prípadne dodací list, hoci bloček je len do 50.000.-Sk. Majú pravdu? Na bločku je druh tovaru, množstvo, jednotková cena bez DPH...
Ďakujem
§ 1 ods. 1 vyhlášky 55/1994: Daňový subjekt 1), ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou 2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti.
§ 2 písm. c) vyhlášky č. 55/1994: ...za úhradu v hotovosti sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky,
Ak im vystavíte faktúru, úhradu tejto faktúry (aj keď bude hotovostná) nemôžete zachytávať cez ERP, lebo sa nejedná o úhradu v hotovosti podľa vyhlášky. Faktúru by som v žiadnom prípade nevystavoval, a dodací list len taký, ktorý nebude spĺňať náležitosti faktúry podľa zákona o DPH (§71), aby prípadná daňová kontrola potom neargumentovala, že ste vystavili dve faktúry (na účely zákona o DPH sa aj bloček z ERP do 50 000 Sk považuje za faktúru).
vikinka
19.02.07,12:14
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
§ 71 zák.o DPH
Džanka
19.02.07,12:27
presne tak som to vysvetlila aj ja, ale vraj DU LC im všetky bločky /do 50000/, kde nebol aspoň DL povyhadzoval.
A ešte ak Vás môžem poprosiť, máme povinnosť nejak evidovať odberateľov na živnosť? Zatiaľ to nerobíme. Je nám jedno či príde podnikateľ alebo bežný zákazník. My predávame na kilá vo veľkých vreciach. Robíme to správne?
Ďakujem
evina
19.02.07,12:28
presne tak som to vysvetlila aj ja, ale vraj DU LC im všetky bločky /do 50000/, kde nebol aspoň DL povyhadzoval.
A ešte ak Vás môžem poprosiť, máme povinnosť nejak evidovať odberateľov na živnosť? Zatiaľ to nerobíme. Je nám jedno či príde podnikateľ alebo bežný zákazník. My predávame na kilá vo veľkých vreciach. Robíme to správne?
Ďakujem

Nie ste ich povinní evidovať...
DÚ nepostupoval správne ...