mackova
05.02.07,19:54
Chcem sa spýtať ako je to s ošetrovným. zamestnanec nám doniesol 2 doklady. Čo máme robiť s nimi?
Máme ich poslať do SP? Obidva diely?
My ako zamestnávateľ niečo platíme?
A do zdravotky?
Anja111
05.02.07,19:26
Chcem sa spýtať ako je to s ošetrovným. zamestnanec nám doniesol 2 doklady. Čo máme robiť s nimi?
Máme ich poslať do SP? Obidva diely?
My ako zamestnávateľ niečo platíme?
A do zdravotky?

Vypíšeš Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, vyplníš a povrdíš obidva diely OČR a pošleš to na Sociálnu poisťovňu. Ty, ako zamestnávateľ, neplatíš nič. Na Zdravotnú poisťovňu oznámiš začiatok a koniec OČR na tlačive Oznámenie zamestnávateľa pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie.
brm
05.02.07,20:07
zrejme ti doniesol začiatok a ukončenie ošetrovného....riadne to vyplň opečiatkuj, daj podpísať zamestnancovi, dopíš tam účet kam treba dávku poslať, ofoť si to , prilož potvrdenie o príjme a venuj to celé sociálnej poisťovni...platí to sociálka, ty s tým máš len kopec roboty...a nezabudni si dátumy zapísať aby si mohla riadne spraviť výplatu...a ak ošetrovné trvá dlšie ako desať pracovných dní, tak na jedenásty deň dávaš na sociálku registračný list s prerušením...
tulinko
26.02.07,07:21
zrejme ti doniesol začiatok a ukončenie ošetrovného....riadne to vyplň opečiatkuj, daj podpísať zamestnancovi, dopíš tam účet kam treba dávku poslať, ofoť si to , prilož potvrdenie o príjme a venuj to celé sociálnej poisťovni...platí to sociálka, ty s tým máš len kopec roboty...a nezabudni si dátumy zapísať aby si mohla riadne spraviť výplatu...a ak ošetrovné trvá dlšie ako desať pracovných dní, tak na jedenásty deň dávaš na sociálku registračný list s prerušením...
Chcem sa spýtať, zamestnanec mi priniesol žiadosť o ošetrovné - začiatok aj ukončenie naraz. Do koľkých dní to musím zaslať na Soc. poisťovňu?
Tento zamestnanec je zároveň aj DNP. Vyplatia mu ošetrovné aj z DNP aj so zamestnania? Čo musí predložiť na SP k vyplateniu aj z DNP? Neviem, čo mu mám povedať??? Ďakujem.
tulinko
26.02.07,09:15
Nikto neporadí???
fialka m
26.02.07,09:20
Chcem sa spýtať, zamestnanec mi priniesol žiadosť o ošetrovné - začiatok aj ukončenie naraz. Do koľkých dní to musím zaslať na Soc. poisťovňu?
Tento zamestnanec je zároveň aj DNP. Vyplatia mu ošetrovné aj z DNP aj so zamestnania? Čo musí predložiť na SP k vyplateniu aj z DNP? Neviem, čo mu mám povedať??? Ďakujem.

Mne sa zda, ze to troch dni, ale nie som si ista. Ja to posielam, hned ako mi to zamestnanec prinesie.
Podla mna, nemoze mat OCR a PN naraz. Obidve su nemocenske davky.
jankasm
26.02.07,09:20
Chcem sa spýtať, zamestnanec mi priniesol žiadosť o ošetrovné - začiatok aj ukončenie naraz. Do koľkých dní to musím zaslať na Soc. poisťovňu?
Tento zamestnanec je zároveň aj DNP. Vyplatia mu ošetrovné aj z DNP aj so zamestnania? Čo musí predložiť na SP k vyplateniu aj z DNP? Neviem, čo mu mám povedať??? Ďakujem.

Platenie nemocenského z titulu DNP sa teba, ako zamestnávateľa vôbec netýka. Ak chce zamestnanec poberať ošetrovné aj z DNP, musí si dať od lekára vystaviť 2x OČR, z čoho jednu odovzdá zamestnávateľovi, ktorý ju následne odovzdá na SP (myslím, že by to malo byť do 3 dní, ale nič sa nestane keď zanesieš neskôr) a druhú si musí sám zaniesť na SP ako DNP osoba.
jankasm
26.02.07,09:21
Mne sa zda, ze to troch dni, ale nie som si ista. Ja to posielam, hned ako mi to zamestnanec prinesie.
Podla mna, nemoze mat OCR a PN naraz. Obidve su nemocenske davky.

Nebolo písané o PN ale o DNP ;) :) a o poberaní ošetrovného z obidvoch poistení, čo je samozrejme možné.
fialka m
26.02.07,09:22
Nebolo písané o PN ale o DNP ;) :) a o poberaní ošetrovného z obidvoch poistení, čo je samozrejme možné.

aha, dakujem :)
tulinko
26.02.07,09:39
Ďakujem za odpoveď. Ako sa potom vypočíta výška ošetrovného zo zamestnania aj z DNP?
jankasm
26.02.07,09:43
Ďakujem za odpoveď. Ako sa potom vypočíta výška ošetrovného zo zamestnania aj z DNP?

Zo zamestnania na základe potvrdenia o príjme, ktoré odovzdá zamestnávateľ na SP. Myslím, že 60% 55% z DVZ.
Z DNP rovnako 60% 55% z DVZ, ktorý mu vypočíta SP na základe toho, z akého VZ si platil odvody ako DNP počas rozhodujúceho obdobia, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok, ak samozrejme nevzniklo neskôr alebo nebolo prerušené.
Iveta Matlovičová
26.02.07,13:36
Zo zamestnania na základe potvrdenia o príjme, ktoré odovzdá zamestnávateľ na SP. Myslím, že 60% z DVZ.
Z DNP rovnako 60% z DVZ, ktorý mu vypočíta SP na základe toho, z akého VZ si platil odvody ako DNP počas rozhodujúceho obdobia, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok, ak samozrejme nevzniklo neskôr alebo nebolo prerušené.

výška ošetrovného je 55 % z DVZ (§ 41 zákona o SP), ostatné súhlas
ajobs
26.02.07,15:38
Ďakujem za odpoveď. Ako sa potom vypočíta výška ošetrovného zo zamestnania aj z DNP?


Vždy je to 55% z vymeriavacieho základu. Ak sa rozhodujúce obdobia zo zamestnania aj z DNP neprekrývajú, tak z každého RO je to 55%.
Ak je to z 2 maxím, je to za 10 dní okolo 9.200 Sk.
siskage
16.03.07,09:02
Poradí mi niekto?

Je zamestnanec povinný doložiť zamestnávateľovi aj potvrdenie zo školy, že jeho dieťa nebolo v škole prítomné v čase, za ktorý žiada ošetrovné?
Ak áno, aký predpis také niečo ustanovuje?
jankasm
16.03.07,09:03
Poradí mi niekto?

Je zamestnanec povinný doložiť zamestnávateľovi aj potvrdenie zo školy, že jeho dieťa nebolo v škole prítomné v čase, za ktorý žiada ošetrovné?
Ak áno, aký predpis také niečo ustanovuje?

Nie, nie je povinný dokladať žiadne potvrdenie.
Lekár mu vystaví OČR, ktorú odovzdá zamestnávateľovi a to je všetko. ;)
siskage
16.03.07,09:08
Pracujem v škole. Chodia nám tu rodičia žiadať potvrdenia pre zamestnávateľa, že žiaci naozaj chýbali v danom čase. Že, ak to
nedoložia, nedostanú ošetrovné. Ale veď ošetrovné vypláca Sociálna
poisťovňa a nie zamestnávateľ. Je vôbec škola povinná niečo také
zamestnávateľovi vydávať? Ak by si to vyžiadala SP, tak nemám námietky,
ale zamestnávateľ?
Tweety
16.03.07,09:11
Pracujem v škole. Chodia nám tu rodičia žiadať potvrdenia pre zamestnávateľa, že žiaci naozaj chýbali v danom čase. Že, ak to
nedoložia, nedostanú ošetrovné. Ale veď ošetrovné vypláca Sociálna
poisťovňa a nie zamestnávateľ. Je vôbec škola povinná niečo také
zamestnávateľovi vydávať? Ak by si to vyžiadala SP, tak nemám námietky,
ale zamestnávateľ?
Ošetrovné prepláca SP, takže zamestnávateľ takéto potvrdenie určite nepotrebuje.
jankasm
16.03.07,09:53
Pracujem v škole. Chodia nám tu rodičia žiadať potvrdenia pre zamestnávateľa, že žiaci naozaj chýbali v danom čase. Že, ak to
nedoložia, nedostanú ošetrovné. Ale veď ošetrovné vypláca Sociálna
poisťovňa a nie zamestnávateľ. Je vôbec škola povinná niečo také
zamestnávateľovi vydávať? Ak by si to vyžiadala SP, tak nemám námietky,
ale zamestnávateľ?

Pravdepodobne sa jedná o zamestnávateľov, u ktorých sa stalo, že si dal zamestnanec vystaviť OČR, aby ho uvoľnili z práce, v prípade, že mu napr. neschválili čerpanie dovolenky a on potreboval voľno.
Ale zo zákona nikomu nevyplýva povinnosť niečo dokladovať. Ak lekár vystaví takúto OČR, tak si je za ňu zodpovedný on, a zamestnávateľ ju musí akceptovať.
jarkra
24.04.07,09:11
To potvrdenie zo školy netreba, ale...

Sociálna poisťovňa si zo škôl asi možno pravidelne, možno len občas (neviem) žiada dochádzku žiakov. Jednej našej zamestnankyni, ktorá bola so synom na OČR sa stalo, že jej nevyplatili ošetrovné, pretože v škole mali v dochádzke poznačené, že chlapec na vyučovaní bol a to dokonca tri dni (inak so zápalom pľúc!!!). Nepomohlo žiadne čestné prehlásenie zamestnávateľa, že zamestankyňa nebola v práci, nechceli ani jej dochádzku do zamestnania. Chybu spravila učiteľka a bohužiaľ sociálna poisťovňa sa riadila tým, čo dostala zo školy.
jankasm
24.04.07,10:15
To potvrdenie zo školy netreba, ale...

Sociálna poisťovňa si zo škôl asi možno pravidelne, možno len občas (neviem) žiada dochádzku žiakov. Jednej našej zamestnankyni, ktorá bola so synom na OČR sa stalo, že jej nevyplatili ošetrovné, pretože v škole mali v dochádzke poznačené, že chlapec na vyučovaní bol a to dokonca tri dni (inak so zápalom pľúc!!!). Nepomohlo žiadne čestné prehlásenie zamestnávateľa, že zamestankyňa nebola v práci, nechceli ani jej dochádzku do zamestnania. Chybu spravila učiteľka a bohužiaľ sociálna poisťovňa sa riadila tým, čo dostala zo školy.

No tomuto sa u nás hovorí "riziko podnikania".
Ak dieťa chodilo do školy, tak je jasné, že zamestnankyňa si dala vystaviť OČR, ktorá nebola pravdivá. A ak si to SP preverila v škole, je zbytočné aby zamestnávateľ dokazoval, že dotyčná v práci nebola, pre nich je podstatné, že na vyplatenie OČR nemá nárok keďže žiadne choré dieťa doma neopatrovala. ;)
monickab
30.04.08,05:18
Dobrý deň,
zamestnankyňa mi priniesla od lekára ošetrovné na svoju mamku, ktorá nieje s ňou v spoločnej domácnosti. Je to iné tlačivo ako pri OČR pre dieťa. Nieje tam ani kolonka pre zamestnávateľa. Mám to poslať do sociálky aj s tlačivom Potvrenie zamestnávateľa o zam. na účely uplatnenia nároku na nem. dávku?
ajobs
30.04.08,20:59
Dobrý deň,
zamestnankyňa mi priniesla od lekára ošetrovné na svoju mamku, ktorá nieje s ňou v spoločnej domácnosti. Je to iné tlačivo ako pri OČR pre dieťa. Nieje tam ani kolonka pre zamestnávateľa. Mám to poslať do sociálky aj s tlačivom Potvrenie zamestnávateľa o zam. na účely uplatnenia nároku na nem. dávku?

Áno, ak si uplatňuje nárok na ošetrovné z nemocenského poistenia zamestnanca, potom priložíš tlačivo Potvrdenie zamestnávateľa..... a pošleš do SP.
KatarínaL
06.05.08,09:19
Na doklade Žiadosť o ošetrovné-II. Potvrdenie o skončení potreby ošetrovania/starostlivosti je v časti pre zamestnávateľa potrebné vyplniť kolonku " Zamestnanec mal v období prvých desať dní potreby ošetrovania VZ na platenie poistného na nemocenské v dňoch...... Teraz nechápem či sa tam píše VZ alebo dni? Nie je mi to jasné...OČR som ešte nemala. Poradí mi niekto?
KatarínaL
07.05.08,06:07
Na doklade Žiadosť o ošetrovné-II. Potvrdenie o skončení potreby ošetrovania/starostlivosti je v časti pre zamestnávateľa potrebné vyplniť kolonku " Zamestnanec mal v období prvých desať dní potreby ošetrovania VZ na platenie poistného na nemocenské v dňoch...... Teraz nechápem či sa tam píše VZ alebo dni? Nie je mi to jasné...OČR som ešte nemala. Poradí mi niekto?

Poradí mi niekto čo sa uvádza do uvedeného riadku na OČR-ke?
karpis
07.05.08,06:17
Ja tam nepíšem nič a ešte nikdy mi to zo SP nevrátili
Peterika
27.06.08,15:33
Zamestnanec doniesol OČR, nakoľko som OČR ešte neriešila neviem či som na niečo nezabudla:

OČR - žiadosť o ošetrovné potvrdím a vyplním tlačivo ako pri pn - na účely nároku na uplatnenie na ND a zanesiem do SP aj s registračným listom prerušenie poistenia odo dňa OČR.
Oznámim to i na ZP.
Zamestnanec je OČR viac ako 10 dní ak som správne pochopila tak 10 dní mu zaplatí SP
a čo potom - vyplácam mu zamestnávateľ ošetrovné / náhradu/ ?
Je zamestnanec povinný doniesť v novom mesiaci potvrdenie, že OĆR ešte trvá?
karpis
27.06.08,15:39
Zamestnanec doniesol OČR, nakoľko som OČR ešte neriešila neviem či som na niečo nezabudla:

OČR - žiadosť o ošetrovné potvrdím a vyplním tlačivo ako pri pn - na účely nároku na uplatnenie na ND a zanesiem do SP áno
aj s registračným listom prerušenie poistenia odo dňa OČR.nie odhlášku až od 11 dňa
Oznámim to i na ZP. áno
Zamestnanec je OČR viac ako 10 dní ak som správne pochopila tak 10 dní mu zaplatí SP áno
a čo potom - vyplácam mu zamestnávateľ ošetrovné / náhradu/ ?nie
Je zamestnanec povinný doniesť v novom mesiaci potvrdenie, že OĆR ešte trvá?nie
Peterika
27.06.08,15:58
nie
Karpis, ďakujem za doplnenie mojich vedomostí.
evka-janekova
07.11.08,05:33
Ja sa len opýtam, to potvrdenie ako má vyzerať??? Diky