berry
06.02.07,06:20
Zdravím. Sme platitelia DPH(stavebná firma) a ideme prenajať auto ďalšiemu platiteľovi DPH. Zmluvu už mám vytvorenú , len ju treba podpisať. Chcem sa spýtať ako to bude s platením. Či som ja povinná posielať faktúry (aj keď toto prenajatie nie je činnosťou podnikania) a ak ano či to bude s DPH alebo bez. Ďalej sa chcem spýtať, kto si bude môcť uplatniť bločky PHL, alebo opravy , udržiavanie,.....
Ďakujem
Johanka
06.02.07,08:04
Zdravím. Sme platitelia DPH(stavebná firma) a ideme prenajať auto ďalšiemu platiteľovi DPH. Zmluvu už mám vytvorenú , len ju treba podpisať. Chcem sa spýtať ako to bude s platením. Či som ja povinná posielať faktúry (aj keď toto prenajatie nie je činnosťou podnikania) a ak ano či to bude s DPH alebo bez. Ďalej sa chcem spýtať, kto si bude môcť uplatniť bločky PHL, alebo opravy , udržiavanie,.....
Ďakujem
Prenájom áut nemusíte mať ako činnosť v premete podnikania. Asi prenajímate majetok, ktorý je momentálne vo firme nevyužitý a nijakým iným spôsobom nezabezpečuje dosiahnutie príjmov ...
Prenájom hnuteľných vecí nie je oslobodený od DPH, takže faktúry budete vystavovať s DPH. Splátky nájomného si môžete dohodnúť aj v zmluve, v tom prípade táto dohoda o platbách nájomného sa považuje za faktúru v zmysle zákona o DPH. Kto bude znášať náklady na opravy a údržbu sa musíte dohodnúť v zmluve, ale zvyčajne bežné opravy a údržbu znáša nájomca. O nákupe PHL účtuje ten, kto PHL nakupuje a spotrebúva ...
Informácia pre druhú zmluvnú stranu - nájomcu - v prípade, že predmetom prenájmu je osobný automobil, nemá v zmysle § 49 ods.7 Zákona o DPH nárok na odpočet DPH.
Maxinka
14.02.07,10:53
Ešte k tomuto sa popýtam:
- ak firma"A"autá teraz nepotrebuje, prenajme ich firme "B". Firma "A" má paliv.karty na ktoré tankuje firmy "B".Keď príde FA firme "A" tak ona ju prefakturuje firme "B" + za nájom automobilov.Môže to tak byť?
- ak prenajíma firma "A" auto, ktoré nie je M1 tak si môže uplatniť firma "B" aj DPH z prenájmu-čiže celú fa od firmy "A"?
- tá zmluva by mala asi ako vyzerať?

Ďakujem za odpovede.