Ali36
06.02.07,08:05
Ahojte poraďáci ohľadne nového tlačiva mám otázky: je potrebné úvádzať číslo povolenia na predaj SBL dodávateľa? Vyžiadate si kópiu povolenia? Ako to funguje ked si majiteľ kúpi v bežnom obchode alkohol, má si vypýtať číslo povolenia? A ešte jedna otázka od koľko % alkoholu sa uvádza lieh v tlačivku? Lebo mňa minulý rok upozornili z colného úradu, že alkohol je od 21%. Díky za každú radu.
Ali36
06.02.07,08:31
Tak už som si to zistila, rátajú sa všetky pálenky okrem vína a vermuthu. Ach tie zmeny...
Excise Duty
06.02.07,09:29
Ahojte poraďáci ohľadne nového tlačiva mám otázky: je potrebné úvádzať číslo povolenia na predaj SBL dodávateľa? Vyžiadate si kópiu povolenia? Ako to funguje ked si majiteľ kúpi v bežnom obchode alkohol, má si vypýtať číslo povolenia? A ešte jedna otázka od koľko % alkoholu sa uvádza lieh v tlačivku? Lebo mňa minulý rok upozornili z colného úradu, že alkohol je od 21%. Díky za každú radu.

Na strane 2 Oznámenia musíš v stĺpci 1 uviesť číslo povolenia dodávateľa, ak je tento držiteľom povolenia alebo registračné číslo, ak je dodávateľ registrovanou osobou. Netreba si žiadať číslo povolenia, lebo dodávateľ aj tak nie je podľa zákona povinný toto číslo povolenia nikde uvádzať a tak Ti ho vôbec nemusí dať. Na tento účel slúži databáza vydaných povolení, ktorú vedie na základe ustanovenia § 44 ods. 9 a zverejňuje ju podľa ustanovenia ods. 10 na internetovej stránke Colné riaditeľstvo, adresa tejto stránky je https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/index.php?showreg=2&chid=clr (https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/index.php?showreg=2&chid=clr), stačí ak zadáš akýkoľvek údaj o dodávateľovi, ktorý Ti je známy a v databáze sa ti ukáže číslo povolenia.
V Oznámení sa uvádza každé spotrebiteľské balenie liehu s obsahom alkoholu vyšším ako 1,2 % objemu, zaujímalo by ma, ktorý colný úrad Ťa tak „premúdro“ upozornil, že alkohol je od 21 %?
Excise Duty
06.02.07,09:42
Tak už som si to zistila, rátajú sa všetky pálenky okrem vína a vermuthu. Ach tie zmeny...

Aké zmeny? Chceš povedať, že v minulosti si v oznámení uvádzala okrem "páleniek" aj niečo iné?
mailer23
06.02.07,10:19
Na tlacive uvadzas liehoviny,ktore v praxi rozoznas tak ze maju kolky:-),to co nema kolky to tam nedavas,vermuty mavaju 15-16% ale je na nich spotrebna dan 0,takze ich to nezaujima a aj vino je na tom tak isto. Vazne sem napis colny urad,alebo toho cloveka,ktory ti povedal, ze alkohol je od 21%, nak uroven vedomostna colnikov je miziva,co nedaju na papier to ber tak, ako by to ani pravda nebola,lebo taraju nezmysli.Ak chces od nich info,tak sa informuj iba u najvyssich na danom urade,je skutocne iba par jedincov,ktory tomu rozumia,dokanca existuju pravdepodobne aj take colne urady,ktore veselo porusuju zakon,som pocul napriklad, ze boli aj take, co k povoleniu ziadali vypis z miestneho sudu:-)
Ali36
06.02.07,11:22
Musím sa troška poopraviť, to že lieh sa píše do tlačiva od 21% som bola upozornená minulý rok, takže sa ospravedlňujem. :o
Ali36
06.02.07,11:32
A ešte pre upresnenie minulý rok mi volali z colného úradu, aby som nepísala do oznámenia lieh len od 21%. Chcete povedať, že to nebolo správne? A ak nie čo teraz mám robiť?
Ali36
06.02.07,12:04
A ešte jedna poznámka na záver, volala som na colný úrad, kde mi povedali, že to mám nechať tak čo sa týka minulého roka a tento rok mám písať všetok lieh.
Excise Duty
06.02.07,12:12
Aj v minulosti a aj teraz sa Oznámení uvádzajú liehoviny s obsahom alkoholu od 1,2 % objemu.
slonika
07.02.07,20:38
nič v zlom, vážení poraďáci, ale nemuseli by ste tu olníkov častovať takýmito urážkami. nie sú všetci "neodborníci" ako to tu pomerne často uvádzate. ja osobne som sa v drvivej väčšine stretla s veľmi korektným prístupom a keď bolo treba aj poradili, resp. si so mnou sadli a konkrétne vysvetlili. ale podotýkam, že mám skúsenosti iba s Colným úradom Košice.
Muška
07.02.07,20:57
Pozerala som so zaujímavosti na tej stránke CU.....a odkontrolovala som si klientov, všetci patria do Petržalky - čiže Bratislava V., vie mi niekto povedať, prečo mám dvoch zaradených ako Bratislava I. ?????
Kam mám teraz posielať hlásenie ?
Excise Duty
07.02.07,22:07
nič v zlom, vážení poraďáci, ale nemuseli by ste tu olníkov častovať takýmito urážkami. nie sú všetci "neodborníci" ako to tu pomerne často uvádzate. ja osobne som sa v drvivej väčšine stretla s veľmi korektným prístupom a keď bolo treba aj poradili, resp. si so mnou sadli a konkrétne vysvetlili. ale podotýkam, že mám skúsenosti iba s Colným úradom Košice.

No však nič, to je pekné, že ste si posedeli a aj Ti poradili, len by som poukázal na negatívne skúsenosti ostatných, svojský výklad zákona niektorými colnými úradmi a šikanovanie pri vybavovaní povolenia na predaj. Nech Ti tá spokojnosť vydrží čo najdlhšie.
Excise Duty
07.02.07,22:14
Pozerala som so zaujímavosti na tej stránke CU.....a odkontrolovala som si klientov, všetci patria do Petržalky - čiže Bratislava V., vie mi niekto povedať, prečo mám dvoch zaradených ako Bratislava I. ?????
Kam mám teraz posielať hlásenie ?

Nie je tam rozdiel medzi sídlom a miestom prevádzkárne?
Muška
07.02.07,22:18
Jeden - krčma - mesto, bydlisko - Petržalka
Druhý - krčma aj bydlisko - Petržalka.
Excise Duty
07.02.07,22:25
Jeden - krčma - mesto, bydlisko - Petržalka
Druhý - krčma aj bydlisko - Petržalka.

Tak, aby sme sa nedotkli colníkov ale je to čudné, nezodpovedá to ustanoveniu § 3 zákona, ak sa nekonalo práve na základe tohto uustanovenia, preto pozri poriadne do vydaných povolení, či tam tento paragraf necitujú. Ak nie, potom sa ich musíš opýtať.
Muška
07.02.07,22:28
Peťo, ďakujem. A to iba náhodou som mrkla "iniciatívna" na ten link čo si pricapil.
Excise Duty
08.02.07,08:44
nič v zlom, vážení poraďáci, ale nemuseli by ste tu olníkov častovať takýmito urážkami. nie sú všetci "neodborníci" ako to tu pomerne často uvádzate. ja osobne som sa v drvivej väčšine stretla s veľmi korektným prístupom a keď bolo treba aj poradili, resp. si so mnou sadli a konkrétne vysvetlili. ale podotýkam, že mám skúsenosti iba s Colným úradom Košice.

Nedalo mi, aby som ešte raz nezareagoval. Slušné vystupovanie je jedna vec a odbornosť druhá vec, napokon slušné vystupovanie by všeobecne a u štátnych zamestnancov, ku ktorým patria aj colníci malo byť samozrejmosťou. Čo si ale pomyslieť o takom usmernení colného úradu, ktoré uviedla vo svojom príspevku Ali36, podľa ktorého bolo treba v oznámení uvádzať „alkohol“ od 21 %. Ustanovenie § 4 ods. 2 písm. a) zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu hovorí jasne. Ak takto príslušný colný úrad informoval všetkých predkladateľov oznámenia v rámci svojho územného obvodu, potom boli oznámenia v pôsobnosti tohto colného úradu neúplné, pretože v nich chýbali liehoviny s obsahom alkoholu nižším ako 21 % objemu. Celá oznamovacia povinnosť ako taká nemala a ani do budúcnosti nebude mať zmysel, keď bude skreslená o chyby a nepresnosti či už na základe vlastného pochybenia oznamovateľa alebo pochybenia na základe vadného usmernenia colného úradu, ona totiž nemá vôbec nijaký zmysel. Preto sa treba zamyslieť nad celou oznamovacou povinnosťou a povoleniami na predaj SBL, je to samoúčelná povinnosť zaťažujúca desaťtisíce slušných a poctivých podnikateľov, predovšetkým to však umožnilo rozšíriť okruh sankcií, ktorých možnosti uplatnenia nepochybne colné úrady ovládajú detailne.
Excise Duty
08.02.07,13:35
Na tlacive uvadzas liehoviny,ktore v praxi rozoznas tak ze maju kolky:-),to co nema kolky to tam nedavas,vermuty mavaju 15-16% ale je na nich spotrebna dan 0,takze ich to nezaujima a aj vino je na tom tak isto. Vazne sem napis colny urad,alebo toho cloveka,ktory ti povedal, ze alkohol je od 21%, nak uroven vedomostna colnikov je miziva,co nedaju na papier to ber tak, ako by to ani pravda nebola,lebo taraju nezmysli.Ak chces od nich info,tak sa informuj iba u najvyssich na danom urade,je skutocne iba par jedincov,ktory tomu rozumia,dokanca existuju pravdepodobne aj take colne urady,ktore veselo porusuju zakon,som pocul napriklad, ze boli aj take, co k povoleniu ziadali vypis z miestneho sudu:-)

Až tak by som nesúhlasil, lebo ja na žiadnom spotrebiteľskom balení nevidím nijaké kolky, preto by som to podľa Teba nemal dávať do Oznámenia. Lebo kolkom je v zmysle vyhlášky Ministerstva financií č. 95/1993 Z. z. o kolkových známkach cenina s nominálnou hodnotou určená na úhradu správnych poplatkov. Ja ale na spotrebiteľskom balení vidím kontrolnú známku, ktorá je takto definovaná v ustanovení § 10 ods. 2 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a je určená na označovanie spotrebiteľského balenia liehu. Podľa ustanovenia ods. 34 písm. g) rovnakého paragrafu sa však povinnosť označovať spotrebiteľské balenie liehu nevzťahuje na spotrebiteľské balenie s objemom najviac 0,05 litra (miniatúrky) a také by si už do Oznámenia neuviedol? Však aj to je podľa § 10 ods. 1 spotrebiteľským balením liehu!
Pokiaľ ide o vermúty, tie sa zdaňujú sadzbou 2 500 Sk/hl a v Oznámení sa neuvádzajú preto, lebo je to tovar podliehajúci spotrebnej dani z vína a nie z liehu. Spotrebnej dani z liehu podliehajú iba vtedy, ak obsah alkoholu je vyšší ako 22 % objemu [§ 4 ods. 2 písm. c)] avšak ani vtedy sa v Oznámení neuvádzajú.
slonika
08.02.07,17:54
Mala som namysli aj odbornost samozrejme, kedze nechodim na colny urad len za ucelom oznamovacej povinnosti v zmysle §44. a taktiez treba vziat do uvahy pri posudzovani opodstatnenosti oznamovacej povinnosti povodcu tohto "nezmyslu", ktorym nie su samotni colnici.