victoria
09.01.05,12:21
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu. Mam zivnostnika, ktory ma kvetinarstvo. Ku koncu roka urobil inventuru tovaru a na sklade ma tovar v hodnote 120 000 sk. Moja otazka znie - hodnota tovaru je pripocitatelna polozka k zakladu dane alebo sa objavi iba vo vykaze o majetku a zavazkoch a neovplyvni danove priznanie ? Doteraz som neuctovala zivnostnika s tovarom takze nechcem spravit chybu.
ekin
09.01.05,11:51
JU - nič sa nedeje, uviest iba vo výkaze ako stav majetku bez vplyvu na DP
ANYMex
09.01.05,11:52
Jednoznačne stačí stav zásob zistený inventúrou len zapísať do výkazu o majetku a záväzkoch.

Pripočitateľná položka to nie je.
marcelaStanakova
09.01.05,17:03
A ja mám jednu otázočku. živnostník vedie JÚ má veľkoobchod a maloobchod so suvenírmi.Musí viesť sklad a skladové zásoby.Pýtam sa kvôli koncoročnej inventúre.
Ďakujem !
ekin
09.01.05,19:44
nemusel by, ak nema sklad, ale tovar v predajni. Potom sa urobi kontrola: poč.stav + nakup mínus koneč.stav a rozdiel by mal byt jasny v trzbách. Koneč.stav podlieha inventúre.
dom
09.01.05,19:56
Ako sa skontroluje, či rozdiel je jasný v tržbách? Čo keď v tržbách malo byť viacej? Osobná spotreba atď...Nemala by sa podľa Postupov účtovania v JÚ viesť kniha zásob a to v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách?
Maruska4
13.11.06,11:52
Chcem poprosiť o odpoved,
Sme sro-čka, vediem PU, na konci roka po iventarizácii na konci roka mám stav zásob cca 250.000,-Sk. Zaujímalo by ma či táto suma bude pripočítateľnou položkou k ZD pri daňovom priznaní
za r.2006. Vopred pekne ďakujem za odpoved.
Anja111
13.11.06,12:01
Chcem poprosiť o odpoved,
Sme sro-čka, vediem PU, na konci roka po iventarizácii na konci roka mám stav zásob cca 250.000,-Sk. Zaujímalo by ma či táto suma bude pripočítateľnou položkou k ZD pri daňovom priznaní
za r.2006. Vopred pekne ďakujem za odpoved.

V prvom rade treba vedieť, či účtujete spôsob "A" alebo "B". A potom, aké zásoby ste mali na začitku roka. Pripočítateľná položka to nie je, ale spôsob účtovania môže daňový základ zvýšiť...
Dana K.
13.11.06,12:01
Chcem poprosiť o odpoved,
Sme sro-čka, vediem PU, na konci roka po iventarizácii na konci roka mám stav zásob cca 250.000,-Sk. Zaujímalo by ma či táto suma bude pripočítateľnou položkou k ZD pri daňovom priznaní
za r.2006. Vopred pekne ďakujem za odpoved.

Ak účtuješ spôsobom B, tj. nákup tovaru 504/321,211, tak na konci roka zaúčtuješ hodnotu zásob na 132/504. A tým pádom budú náklady v správnej výške.