martina_j
06.02.07,09:19
prosim vas, vedel by ma niekto odkazat na nejaky zakon a paragraf kde sa pise o tom co ma byt nalezitostou faktury aby bola uznana za fa ?

dik
ZuzanaP
06.02.07,08:51
§ 71 ods. 2 Zákona o DPH
martina_j
06.02.07,09:05
dakujem velmi pekne hned si idem nastudovat;)
uzivatel2
07.02.07,10:01
Ešte by som doplnila Obchodný zákonník §3a
j.s
07.02.07,10:05
A trosku to upravuje aj zakon o uctovnictve
sta
17.02.07,12:03
Neviem či som sa presne trafila do témy, ale chcela by som Vás poprosiť o radu.
Dostali sa mi do ruky doklady jednej s.r.o. a s hrôzou som zistila, že firma, ktorá tejto s.r.o. fakturovala tovar, vystavovala faktúry na konateľku firmy, ktorá bola predtým živnostníčka (živnosť má od 8/2005 pozastavenú), takže faktúry sú vystavené na "neaktívnu" živnosť. Netuším čo s tým spraviť, tento tovar si s.r.o. nemôže dať do nákladov, konateľka ich zasa nemôže predať s.r.o., pretože má pozastavenú činnosť?
Viete mi prosím niekto pomôcť ako sa z toho vymotať? :confused: :mee:
Monika Kováčová
17.02.07,12:20
Pokúsiť sa kontaktovať dodávateľa a uviesť všetko na pravú mieru, t.j. dodávateľ vystaví opravené fa so správnymi identifikačnými údajmi o s.r.o.
sta
17.02.07,12:26
S dodávateľom som už hovorila, nedá sa to. Konateľka mu nenahlásila zmenu, že vznikla s.r.o., takže všetko sa fakturovalo pod starým zákazníckym číslom, a mala už aj svoje zľavy, vzhľadom na to, že je dlhodobým odberateľom. A dodávateľa systém nepustí, aby mi to opravili :confused:
Monika Kováčová
17.02.07,12:32
Konateľka bola pažravá za zľavami a nakoniec dopadne na psí tridsiatok...
Neviem ako moji kolegovia, ale ja som v identifikačných údajoch na faktúrach nekompromisná.
Zita5
17.02.07,12:36
Konateľka bola pažravá za zľavami a nakoniec dopadne na psí tridsiatok...
Neviem ako moji kolegovia, ale ja som v identifikačných údajoch na faktúrach nekompromisná.


Súhlasím s ermon , zdá sa ako keby jej tam išlo o zľavu , pričom si neuvedomila dôsledky .
sta
17.02.07,12:38
Nepovedala, by som že bola pažravá na zľavy....Ona si to vôbec neuvedomila....Je jedným z tých "podnikateľov", ktorý si nevedia uvedomiť, že keď "prejdú zo živnosti na s.r.o.", tak s.r.o. je úplne nový subjekt, že s ich živnosťou nemá nič spoločné :o

Ja som tiež nekompromisná, čo sa týka údajov na faktúrach, ale tieto faktúry jej tvoria dosť vysokú položku z celkových nákladov, tak preto hľadám nejaké riešenie...:confused:
Monika Kováčová
17.02.07,12:40
Je mi ľúto sta, neviem ti pomôcť. Do nákladov určite nemôžu ísť faktúry s identifikačnými údajmi inej spoločnosti. A už vôbec nie ak tá spoločnosť má pozastavenú živnosť.
Zita5
17.02.07,12:41
Nepovedala, by som že bola pažravá na zľavy....Ona si to vôbec neuvedomila....Je jedným z tých "podnikateľov", ktorý si nevedia uvedomiť, že keď "prejdú zo živnosti na s.r.o.", tak s.r.o. je úplne nový subjekt, že s ich živnosťou nemá nič spoločné :o

Ja som tiež nekompromisná, čo sa týka údajov na faktúrach, ale tieto faktúry jej tvoria dosť vysokú položku z celkových nákladov, tak preto hľadám nejaké riešenie...:confused:

Jediné a čisté východisko vidím prepracovať faktúry, inak jej smola z nevedomosti .Nemôžeš účtovať o niečom , čo nesúvisí s.r.o-čkou .
Zita5
17.02.07,12:42
Je mi ľúto sta, neviem ti pomôcť. Do nákladov určite nemôžu ísť faktúry s identifikačnými údajmi inej spoločnosti. A už vôbec nie ak tá spoločnosť má pozastavenú živnosť.

Podľa dokladov to má náznak neoprávneneého podnikania , i keď to nie je v skutočnosti tak .
Monika Kováčová
17.02.07,12:43
Presne to ma napadlo.
Zita5
17.02.07,12:48
Nepoznám situáciu , ale to mohlo byť všetko doriešené jednaním odberateľa a dodávateľa, ak dod.vedel o tom , že končí resp. má pozastavenú živnosť a v tej istej činnosti bude pokračovať v s.r.o. tak bolo to možno aj vecou dohody , len asi bolo treba na to myslieť, chcieť a jednať.

Ale pripúšťam aj to , že konateľku a bývalú živnostníčku to v tom momente nenapadlo.
sta
17.02.07,12:51
ďakujem Vám všetkým, myslela som, že to inak nepôjde, len to dať mimo dane. Horšie je, že takto to mala aj v r. 2005, kedy vlastne táto s.r.o. vznikla a predchádzajúci účtovník, jej to kľudne nechal v nákladoch, takže má celé účtovníctvo za r. 2005 zle :confused: A to nehovorím, koľko ďalších chýb som tam po ňom našla.

Ak môžem poprosiť ešte o jednu radu. Táto s.r.o. má v predmete činnosti kaderníctvo, ale v jednej miestnosti pracovala aj kozmetička, ktorá si mesačne fakturovala služby, ktoré pre s.r.o. vykonala. Neplatila nájomné za tú miestnosť a všetok materiál kupovala s.r.o.-čka. V spoločnosti je len jedna registračná pokladňa cez ktorú sa blokovali tržby za kaderníctvo aj za kozmetiku, pritom s.r.o. nemá kozemtické práce v predmete činnosti.
Uvažujem správne, ak tvrdím, že si s.r.o. nemôže dať do nákladov materiál, ktorý nakúpila pre kozmetičku? A potom vlastne, ani kozmetické práce, ktoré jej ona mesačne fakturovala? A čo potom s tržbami? :confused: Ach joo, prečo ja mám šťastie na takýchto klientov....
Monika Kováčová
17.02.07,12:53
Vzdávam sa...
Zita5
17.02.07,12:58
ďakujem Vám všetkým, myslela som, že to inak nepôjde, len to dať mimo dane. Horšie je, že takto to mala aj v r. 2005, kedy vlastne táto s.r.o. vznikla a predchádzajúci účtovník, jej to kľudne nechal v nákladoch, takže má celé účtovníctvo za r. 2005 zle :confused: A to nehovorím, koľko ďalších chýb som tam po ňom našla.

Ak môžem poprosiť ešte o jednu radu. Táto s.r.o. má v predmete činnosti kaderníctvo, ale v jednej miestnosti pracovala aj kozmetička, ktorá si mesačne fakturovala služby, ktoré pre s.r.o. vykonala. Neplatila nájomné za tú miestnosť a všetok materiál kupovala s.r.o.-čka. V spoločnosti je len jedna registračná pokladňa cez ktorú sa blokovali tržby za kaderníctvo aj za kozmetiku, pritom s.r.o. nemá kozemtické práce v predmete činnosti.
Uvažujem správne, ak tvrdím, že si s.r.o. nemôže dať do nákladov materiál, ktorý nakúpila pre kozmetičku? A potom vlastne, ani kozmetické práce, ktoré jej ona mesačne fakturovala?
Uvažuješ správne
A čo potom s tržbami? Zaúčtovať do výnosov , s tým , že to môže mať ešte dohru pri DK .

:confused: Ach joo, prečo ja mám šťastie na takýchto klientov....

Pani konateľku treba dostatočne poučiť , to jej podnikanie má strašne veľa nedostatkov a je to na zamyslenie aj z Tvojej strany , či sa do toho pustiť alebo nie?Doporučujem Ti všetko čo chceš robiť , len s jej súhlasom a podpisom .

Opäť neoprávnené podnikanie a pri tom ešte a tzv. zamestnáva na ŽL a vypláca DF za služby.
sta
17.02.07,13:08
Pani konateľku treba dostatočne poučiť , to jej podnikanie má strašne veľa nedostatkov a je to na zamyslenie aj z Tvojej strany , či sa do toho pustiť alebo nie?Doporučujem Ti všetko čo chceš robiť , len s jej súhlasom a podpisom .

Opäť neoprávnené podnikanie a pri tom ešte a tzv. zamestnáva na ŽL a vypláca DF za služby.

Ja viem :o Ona sa chudera vo všetkom spoľahla na toho predchádzajúceho účtovníka, že by ju upozornil, ak by mala niečo zle. Lenže ten sa na ňu s prepáčením vykašlal. Zaúčtoval, čo mu ona dala a aj to ešte zaúčtoval zle :confused:
Keby to bol ktokoľvek iný, tak to nezoberiem....Chcela by som jej aspoň ten rok 2006 spraviť tak, aby všetko bolo v súlade so zákonom, a rok 2005 asi nechám tak ako je....
Monika Kováčová
17.02.07,13:09
Ak môžem poprosiť ešte o jednu radu. Táto s.r.o. má v predmete činnosti kaderníctvo, ale v jednej miestnosti pracovala aj kozmetička, ktorá si mesačne fakturovala služby, ktoré pre s.r.o. vykonala. Neplatila nájomné za tú miestnosť a všetok materiál kupovala s.r.o.-čka. V spoločnosti je len jedna registračná pokladňa cez ktorú sa blokovali tržby za kaderníctvo aj za kozmetiku, pritom s.r.o. nemá kozemtické práce v predmete činnosti.
Uvažujem správne, ak tvrdím, že si s.r.o. nemôže dať do nákladov materiál, ktorý nakúpila pre kozmetičku? A potom vlastne, ani kozmetické práce, ktoré jej ona mesačne fakturovala? A čo potom s tržbami? :confused: Ach joo, prečo ja mám šťastie na takýchto klientov....

sta, prosím ťa vysvetli červené, lebo som zostala zaskočená... má alebo nemá s.r.o. v predmete činnosti kaderníctvo???
Monika Kováčová
17.02.07,13:11
Ja viem :o Ona sa chudera vo všetkom spoľahla na toho predchádzajúceho účtovníka, že by ju upozornil, ak by mala niečo zle. Lenže ten sa na ňu s prepáčením vykašlal. Zaúčtoval, čo mu ona dala a aj to ešte zaúčtoval zle :confused:
Keby to bol ktokoľvek iný, tak to nezoberiem....Chcela by som jej aspoň ten rok 2006 spraviť tak, aby všetko bolo v súlade so zákonom, a rok 2005 asi nechám tak ako je....

sta, omyl, nehádž všetko na predchádzajúceho účtovníka. Podľa toho, čo píšeš, je to predovšetkým chyba v komunikácii : podnikateľ - účtovník.
sta
17.02.07,13:12
S.r.o. má v predmete činnosti kadernícke činnosti, pretože je to vlastne kadernícky salón.
Kozmetické práce nemá s.r.o. v predmete činnosti.
Monika Kováčová
17.02.07,13:16
Jáááj, chápem.
No vidím to tak: Tržby nechaj tržbami. Neoprávnené podnikanie musíš risknúť, že si to nikto "nevšimne" Príjem priznať. Náklady nie. Takto by som to riešila ja.
Zita5
17.02.07,13:17
Ja viem :o Ona sa chudera vo všetkom spoľahla na toho predchádzajúceho účtovníka, že by ju upozornil, ak by mala niečo zle. Lenže ten sa na ňu s prepáčením vykašlal. Zaúčtoval, čo mu ona dala a aj to ešte zaúčtoval zle :confused:
Keby to bol ktokoľvek iný, tak to nezoberiem....Chcela by som jej aspoň ten rok 2006 spraviť tak, aby všetko bolo v súlade so zákonom, a rok 2005 asi nechám tak ako je....

Hej ja Ti verím , ale na jednej strane to aj ona mala pochopiť a myslím , že nie je to záležitosť účtovníka, keď zoberiem v úvahu jej konanie :

mala povolenie na vykonávanie služieb kozmetičky ?.....nemala
náklady na materiál môže uplatniť ?- nemôže , lebo nie sú na účel podnikania , nakoľko túto činnosť nemá v predmete činnosti s.r.o.

a tak ďalej a tak ďalej si môžeš klásť otázky a odpovedať na ne .

Ako potom chceš dať do poriadku rok 2006 , keď tam máš tieto nedostatky o ktorých píšeš .

Doporučujem do budúcna doplniť činnosť i keď bude asi potrebovať zodpovedného zástupcu pokiaľ nemá ukončené vzdelanie kozmetičky .
sta
17.02.07,13:19
Jáááj, chápem.
No vidím to tak: Tržby nechaj tržbami. Neoprávnené podnikanie musíš risknúť, že si to nikto "nevšimne" Príjem priznať. Náklady nie. Takto by som to riešila ja.

Ďakujem :) Tržby priznať musí, pretože ich blokovala cez RP, všetky náklady súvisiace s kozmetikou, teda aj faktúry, ktoré jej dávala kozmetička dám mimo dane...
sta
17.02.07,13:24
Hej ja Ti verím , ale na jednej strane to aj ona mala pochopiť a myslím , že nie je to záležitosť účtovníka, keď zoberiem v úvahu jej konanie :

mala povolenie na vykonávanie služieb kozmetičky ?.....nemala
náklady na materiál môže uplatniť ?- nemôže , lebo nie sú na účel podnikania , nakoľko túto činnosť nemá v predmete činnosti s.r.o.

a tak ďalej a tak ďalej si môžeš klásť otázky a odpovedať na ne .

Ako potom chceš dať do poriadku rok 2006 , keď tam máš tieto nedostatky o ktorých píšeš .

Doporučujem do budúcna doplniť činnosť i keď bude asi potrebovať zodpovedného zástupcu pokiaľ nemá ukončené vzdelanie kozmetičky .

Viem, ako to myslíš Zitka, ona si aj sama priznala, že sa doteraz týmto "ekonomickým/účtovným" veciam nevenovala...S tým rokom 2006 to chcem dať do poriadku len tak, že do nákladov jej uznám len to, čo naozaj môžem a ostatné pôjde všetko nekompromisne mimo dane.
Našťastie tento rok (2007) prenajíma tú jednu miestnosť kozmetičke, ktorá má vlastnú RP a platí len za prenájom a aj materiál si kupuje sama....
Zita5
17.02.07,13:28
Viem, ako to myslíš Zitka, ona si aj sama priznala, že sa odteraz týmto "ekonomickým/účtovným" veciam nevenovala...S tým rokom 2006 to chcem dať do poriadku len tak, že do nákladov jej uznám len to, čo naozaj môžem a ostatné pôjde všetko nekompromisne mimo dane.
Našťastie tento rok (2007) prenajíma tú jednu miestnosť kozmetičke, ktorá má vlastnú RP a platí len za prenájom a aj materiál si kupuje sama....


Vidím , že Ti záleží na tom jej pomôcť :) a je dobre , ak si už aj ona uvedomila , že robila chybu .
evina
17.02.07,13:40
Ja viem :o Ona sa chudera vo všetkom spoľahla na toho predchádzajúceho účtovníka, že by ju upozornil, ak by mala niečo zle. Lenže ten sa na ňu s prepáčením vykašlal. Zaúčtoval, čo mu ona dala a aj to ešte zaúčtoval zle :confused:
....

mimotemy Tak to ale dopadne, ak si niekto nedovysvetľuje pojmy účtovník, ekonóm, účtovník/ekonóm, alebo ak chce niekto ekonóma s platom účtovníka /nehovorím, že je to tento prípad/, ale ja osobne tieto pojmy rozlišujem a často upozorňujem na to aj na tomto fóre....
Monika Kováčová
17.02.07,13:41
evina, toto mi dovysvetľuj prosím ťa. Ak nie tu tak založ novú tému... Ja potrebujem vedieť čo som...
evina
17.02.07,13:52
evina, toto mi dovysvetľuj prosím ťa. Ak nie tu tak založ novú tému... Ja potrebujem vedieť čo som...

Určite nie účtovník. Našu profesiu ináč mimo naozaj existujúcich profesií som sa snažila nazvať myslím v téme pošuškajte koľko pýtať /teraz to nemôžem samorejme nájsť/, ale ak chceš presne vedieť, tak je to niečo ako
účtovno-ekonomicko-daňovo právny psychóg :D
Monika Kováčová
17.02.07,13:54
mimotemy ... hm... rozumiem.
Ja mám na dverách svojej kancelárie miesto menovky OZNAM:
SVOJE STAROSTI LÁSKAVO NECHAJTE ZA DVERAMI !
:D :D