bučo
06.02.07,09:32
Ahojte,mám zmatok z leasingu, JU, neplatca DPH. Prečítala som vela článkov a za každým sa zamotám tak že už ani neviem kde je pravda.
Všetko som si nahodila do tej tabulky od Mariny a ako dalej.
1.auto zaradim do majetku v akej cene, v cene z ktorej budem odpisovať?, t.j. VC bez DPH+spracovatelsky poplatok + cena pri odkupení bez DPH (u mňa 100,--sK)
2.akontácia - základ VNZD, DPH z akontácie VOZD
3.splátka leasingu - istina VNZD, úrok+poistenie+DPH= VOZD,
4.odpisy účtovať ročne alebo mesačne ako VOZD

A čo všetko teraz preúčtovať cez uzávierkové operácie?
Prosím usmernite ma čo s tým, som už z toho zúfala.
Dakujeeem
vikinka
06.02.07,09:10
Ahojte,mám zmatok z leasingu, JU, neplatca DPH. Prečítala som vela článkov a za každým sa zamotám tak že už ani neviem kde je pravda.
Všetko som si nahodila do tej tabulky od Mariny a ako dalej.
1.auto zaradim do majetku v akej cene, v cene z ktorej budem odpisovať?, t.j. VC bez DPH+spracovatelsky poplatok + cena pri odkupení bez DPH (u mňa 100,--sK)áno zaradíš tak ako si napísala, okrem ceny za odkúpenie,tá sa účtuje až na konci leasingu pri odkúpení.
2.akontácia - základ VNZD, DPH z akontácie VOZD správne
3.splátka leasingu - istina VNZD, úrok+poistenie+DPH= VOZD, správne
4.odpisy účtovať ročne alebo mesačne ako VOZD odpisy ročne cez uzávierkové operácie

A čo všetko teraz preúčtovať cez uzávierkové operácie? ročný odpis vypočítaný zo vstupnej ceny automobilu.
Dakujeeem
Inak to más všetko dobre,musím písať nechce odoslať prípsevok.
bučo
06.02.07,11:15
To som rada, takto som to urobila, ale mám probém že auto na leasing bolo do majetku zaradené v roku 2005 a ja som zabudla urobiť za rok 2005 odpis ako VOZD, ako mám teraz postupovať, aby to bolo za rok 2006 ok?
harmanček
06.02.07,11:53
Aj ja potrebujem pomoc.
Manžel si zakladá živnosť. Kúpili sme si auto ešte pred založením živnosti na leasing. Teraz ho splácame. Ak si manžel dá auto do podnikania, ako ho bude odpisovať, resp. ako ho bude účtovať? A ako účtovať havarijnú poistku? Vopred ďakujem za radu.
VC 330 000,-
splátky 6 515,- Sk
jerry23
15.03.07,10:46
tak ja sa este spytam...toto by som vedela,ale co 1. zvysena splatka?..ta sa robi tiez cez uzavierkove operacie?
jerry23
15.03.07,10:47
Inak to más všetko dobre,musím písať nechce odoslať prípsevok.


do uzavierkovych operacii davat aj 1. zvysenu splatku?...neviem ako dat akontaciu....viem,ze VNZD, ale v uzavierke??????????
vikinka
15.03.07,10:50
Do uzávierk.operácií dávaš iba odpisy,1,zvýš.splátka je súčasťou obstarávacej ceny auta,ktorú zaradíš na odpisy.
kačenka
15.03.07,11:07
1. zvýšená splátka = akontácia
Muška
15.03.07,11:47
....áno zaradíš tak ako si napísala, okrem ceny za odkúpenie,tá sa účtuje až na konci leasingu pri odkúpení.

Vikinka, podľa môjho názoru aj odkupná cena ide do odpisovaného majetku.
vikinka
15.03.07,12:57
Vikinka, podľa môjho názoru aj odkupná cena ide do odpisovaného majetku.
Súčasťou istiny by mali byť všetky platby súvisiace s obstaraním predemtu lízingu.Postupy účtovania v JÚ uvádzajú,že náklady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku,t.j.súčasťou istiny.Takže si myslím že tam patrí len suma za sprac.poplatok.