jmparazit
06.02.07,09:37
Poberateľovi starobného dôchodku nepresiahne dôchodo kročne sumu odpočítateľnej položky. Jeho príjem zo zamestnania je vyšší ako 1/2 odpočítaľnej položky. V decembri dostal naviac 1500,- Sk ako vianočný príspevok. Suma vianočného príspevku sa pripočíta k sume dôchodku a o to bude mať menší dôchodok?
liba2
06.02.07,08:48
Poberateľovi starobného dôchodku nepresiahne dôchodo kročne sumu odpočítateľnej položky. Jeho príjem zo zamestnania je vyšší ako 1/2 odpočítaľnej položky. V decembri dostal naviac 1500,- Sk ako vianočný príspevok. Suma vianočného príspevku sa pripočíta k sume dôchodku a o to bude mať menší dôchodok?za akým cieľom sa informuješ ?
Dôchodca môže mať neobmedzený príjem, na jeho dôchodok to nemá vplyv.
Iba ak jeho dôchodok vrátane 1500 sk bude nižší ako odpočítateľná čiastka, rozdiel si môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane .
jmparazit
06.02.07,10:03
Práve oto mi ide na tých 1500,- Sk nie je žiadny doklad. Mám ich prirátať k dôchodku alebo nie?
jmparazit
06.02.07,13:23
Našiel som že:
Vianočný príspevok sa za zdaňovacie obdobie roka 2006 do vlastného príjmu manželského partnera na tento účel nezahŕňa.
Podľa toho by som to nemal prirátať k dôchodku. Rozmýšlam ddobre?
lenka31
08.02.07,19:00
Našiel som...
...ale kde si to našiel?
Tiež mám taký prípad a myslela som, že sa započítava.
durisovad
08.02.07,19:09
Ja som videla pripad, ze si manzel uplatnoval do rocneho zuctovania dane rozdiel medzi nezdanitelnym minimom a manzelkinym dochodkom (ktory bol mensi). Posta vydala potvrdenie o vyplatenej vyske dochodku manzelky a vianocny prispevok bol zahrnuty. Nerobim mzdy, takze prakticku skusenost nemam, ale kolegyna mzdarka to spravila takto.
durisovad
08.02.07,19:11
Práve oto mi ide na tých 1500,- Sk nie je žiadny doklad. Mám ich prirátať k dôchodku alebo nie?

Na vyplateny vianocny priplatok je predsa doklad - bankovy vypis alebo postova poukazka, resp., potvrdenie posty o vyplate.
Jozef Mihál
08.02.07,20:24
Vianočný príspevok je podľa § 1 ods.1 zákona č.592/2006 Z.z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov štátna sociálna dávka. Preto sa nezapočítava do "vlastného príjmu manželky" a nezapočítava sa ani k sume dôchodku pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej čiastky na daňovníka v prípade starobného dôchodcu.
BOBY
03.02.08,17:16
Prosím Vás o radu:
Priznali mi predčasný starobný dôchodok od 10.12.2007. Dostala som výmer a za prvé 3 mesiace mi peniaze posielajú poštovou poukážkou. Suma je presne trojnásobkom priznaného dôchodku. Podľa mna mám nárok aj na vyplatenie vianočného príspevku. To mám on požiadať sociálku? Myslela som, že to automaticky posielajú.