winc
06.02.07,10:24
Ako postupovať pri zdanení darovaných cenných papierov, prípadne podielových listov?
Príklad:
Akcie, ktoré som v r. 2005 kúpila za 50000 Sk, som v r. 2006 darovala svojej matke. V deň prevodu mali tieto akcie trhovú hodnotu (podľa oficiálneho kurzu) 90000 Sk. Na konci roku 2006 ich matka predala za 100000 Sk. Ktorá z nás dvoch bude v r. 2006 platiť za odpredaj akcií daň z príjmu a z akého rozdielu kúpnej a predajnej ceny?

(Bude správne, že ja nezdaňujem nič - lebo som bezodplatne previedla cenné papiere na inú osobu a teda nemám zisk? Má matka zdaniť príjem 100000 - 90000? Alebo musí vychádzať z ceny, za ktorú som akcie pôvodne nadobudla ja?

Ktorá paragraf daňového zákona treba aplikovať?
Johanka
06.02.07,09:35
Skús §8 Zákona o dani z príjmov
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.