E15
06.02.07,12:47
Mám robiť daňové priznanie človeku, ktorý bol v januári 2006 živnostník a od februára bol zamestnaný v ČR. Prosím poraďte mi ako mám postupovať pri vypĺňaní daňového priznania, kde mám zapísať príjmy z ČR, akým kurzom prepočítať. Chce si uplatniť paušálne výdavky.
vikinka
06.02.07,11:50
Podáva DP typu B,kde uvedie príjmy zo živnosti a v § 5 závisl.činn.prepočítané príjmy a úhrn poistného od zamestnávateľa z ČR.[COLOR="Red"]Prepočet sa robí kurzom k 31.12. NBS.[/
E15
06.02.07,12:03
A kde mám dať daň zaplatenú v ČR ?
vikinka
06.02.07,12:07
Daň zapl.v ČR prepočítaš v r.82 až 86 v X.odd.-zápočtom.
E15
06.02.07,12:21
Veľmi pekne ďakujem.
Johanka
06.02.07,12:21
Podáva DP typu B,kde uvedie príjmy zo živnosti a v § 5 závisl.činn.prepočítané príjmy a úhrn poistného od zamestnávateľa z ČR.Prepočet sa robí kurzom k 31.12. NBS.

Zvýraznené nie je správne.

Zákon o dani z príjmov
§ 31
Prepočítací kurz

(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
(3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
vikinka
06.02.07,12:39
Ospravedlňujem sa za mylnú informáciu k prepočtu kurzov,Johanka to uviedla na správnu mieru.Ďakujem.