Pelikán
09.01.05,15:13
Som podnikateľka FO od 1.7.2004, vediem si JÚ nie som plátca DPH.
Dňa 7.7.2004 som si zakúpila na 2 faktúry:
1.fa- PC + monitor v cene 29 900,-Sk (s DPH)
2.fa- Windows + tlačiareň HP(so skenerom a kopírkou) v cene 11 260,Sk
(s DPH)
Všetko bolo zakúpené v jeden deň a u toho istého dodávateľa. Platbu som si dala rozčleniť (do 30 000,-Sk) na pokyn pracovníčky Úradu práce,soc.vecí a rodiny,odkiaľ som dostala nenávratný príspevok na začatie podnikania vo výške 35 511,-Sk.
Po predožení účtov na ÚP k preplateniu, pracovníčka mi uhradila len faktúru na 29 900,-Sk s doporučením, aby druhá Fa- 11 260,-Sk bola ako výdavková odpoč.položka do spotreby hradená z vlastných financií.
Na doplnenie uvediem, že zvyšok nenávratného príspevku so vyčerpala na kúpu mobil.telefónu, ktorý som dala do spotreby ako nákup materiálu .
Potrebujem poradiť: účtovať tak, ako keby to nebolo z fondu EÚ ?
Mám pripravenú zrýchlenú metódu odpisovania na 4 roky tak, že ročný odpis účtujem z faktúry č.1 zvlášť a z faktúry č.2 zvlášť.
(aj keď je to jeden celok, ktorý nemôže jeden bez druhého fungovať , ale je hradený z dvoch zdrojov). Nie som si istá,či netreba dať do spotreby celú čiastku z dotácie naraz. Mne vyhovuje metóda odpisovania, aby som si ušetrila náklady do budúceho roku ... Poraďte !!
mudroš
09.01.05,14:21
Neviem, prečo to pracovníčka poradila. nebolo podmienkou príspevku, že sa nepoužije na obstaranie dlhodobého majetku? Ak áno, je riziko, že pri prípadnej kontrole to neuznajú.

Z hľadiska účtovníctva aj daní je naozaj problém to posúdiť ako samostatné veci. Bez operačného systému (windovs) nie je počítač funkčný a nedá sa používať. Potom je to softvér kúpený spolu s hardvérom (aj keď je na dvoch faktúrach) a musí sa premietnuť do ocenenia počítača.
Obdobne je to s tlačiarňou. Ak bola kúpená ako príslušenstvo ku konkrétnemu počítaču, je to súčasť jeho ocenenia.
Heni
09.01.05,14:37
na ten windows sa treba pozrieť, či to nie je verzia, ktorá samostatne nepobeží, len s dodaným hardwerom, ak je to taká verzia, tak to musíš odpisovať spolu

podľa mňa si dávaš do nákladov dotácie (alebo ich časť) tak, ako si ich spotrebovala na nákup... teda nemusíš hneď v jeden deň "minúť" celú výšku pridelených prostriedkov...
vlani som mala podobný prípad, začínajúci SZČO každý mesiac niečo kúpil; PC, nejakú supervrtačku, ďalšie náradia... všetko postupne...

a tu v §10b je postup účtovania dotácií v uzávierke k 31.12.2004:
http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/79F3D1EF2E337295C1256F7A004E6754?OpenDocument