emily
06.02.07,11:47
Viem, že na porade je veľa príspevkov na túto tému. Dnes som sa dozvedela novinku (aspoň pre mňa). Na školení, ktoré robila pracovníčka DR PO, bolo povedané, že každý cestovný príkaz na súkromné auto u SZČO musí byť doložený dokladom o čerpaní PHM kvoli dokladovaniu ceny PHM a v takom množstve PHM, aby pokrylo všetky km. Ináč to kontrola vyhodí z nákladov. Žiadne priemerné ceny z internetu.
Aký je názor zvyšku Slovenska?
kalkulka
06.02.07,10:53
Stretla som sa s podobným názorom. Aj názor daňového poradcu je taký. Doklady sa majú prikladať z dôvodu zdokladovania ceny PHM.
andrej_rv
06.02.07,11:00
Mne sa zdá, že najmä pre túto formuláciu " ..a v takom množstve PHM, aby pokrylo všetky km" sa dosť ťažko bude hľadať opora v zákone.
Ináč, cena z dokladu pri nezaradenom aute sa podľa mňa pri striktnom dodržiavaní znenia zákona nemôže použiť. Daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. e) sú náhrady za použitie vozidla podľa ZCN. A v ZCN je formulácia § 7 ods. 4 " podľa cien platných v čase použitia vozidla ". A ak sa netankuje každý deň, cena v čase použitia môže byť iná ako cena v čase tankovania.
Zákon ani nejaké opatrenie MF SR nič nehovorí o forme a spôsobe dokladovania ceny v čase použitia vozidla.
andrej_rv
06.02.07,11:05
Doklady sa majú prikladať z dôvodu zdokladovania ceny PHM.Ale bloček je doklad o cene v čase tankovania, nie čase použitia vozidla. Ak natankujem v pondelok, cena sa zmení v utorok a ja pôjdem na pracovnú cestu v stredu, použitím ceny z bločka vlastne nedodržím zákon - teoreticky by mi to mali vyhodiť, pretože som nepoužil cenu platnú v čase použitia vozidla. Je to viac-menej hra so slovíčkami, ale zákon je podľa mňa v tejto časti nie celkom kóšer...
emily
06.02.07,14:11
Ja s tými dôvodmi súhlasím, ale ide mi skôr o skúsenosti s kontrolami.
STRELEC
06.02.07,14:19
Bez zdokladovania "všetkých km". Aj za rok 2005!
Zrejme zaviali nové vetry. Verme , že len tej dotyčnej. Môžeš mi SS-núť meno, či aspoň DÚ?
Vďaka!
dracica
06.02.07,14:29
a aký problém máte s vydokladovaním bločkov ??? my prikladáme bločky ku každému cesťáku
STRELEC
06.02.07,14:40
[quote=dracica]a aký problém máte s vydokladovaním bločkov ....

Taký, že DÚ môže požadovať len to, čo vyžaduje zákon (resp. to, čo sa vyvetlí, že požaduje zákon) a v každom prípade nie "pozadu".

Z takého nového výkladu spätne môže vzniknúť celý rad problémov. Preto by ma zaujímalo čo bolo východiskom pre takúto požiadavku a z čoho takáto požiadavka prípadne vyšla. Či je to "prekec" z prílišnej horlivosti za dobrú vec, alebo snáď nejaký trend?!
Pepa
06.02.07,14:43
Pre Dracica:
No takýto napríklad:
V pondelok "natlačím" plnú nádrž - mám doklad. Prejdem 50 km, je jasné že v nádrž je takmer plná. V utorok, stredu bude auto v garáži /v stredu sa mení cena PHM/ a vo štvrtok vyrazím s takmer plnou nádržou na cesty - doklad nemám, lebo som tankovať nepotrebovala. Prejdem 100 km - keby som aj dotankovala - tak 50 km prejdem za "inú" cenu a 50 km za "inú" cenu. Nemohla som dotankovať na 100 km - lebo do nádržte mi vliezlo len na 50 km.
Hm - čo s tým?
Evanka
06.02.07,15:07
Dokladovanie je nutné ak automobil je zaradený do podnikania. Ak automobil nie je zaradený do podnikania, nie je nutné mať bločky. Dôležitejšie je, že pracovná cesta sa uskutočnila. Veď získať bločky nie je až taký problém. Teda ešte raz - musí byť PC ozaj uskutočnená a vtedy nie je problém určite ani pri kontrole.
dracica
06.02.07,15:24
Viem, že to zákon neprikazuje ale počuli sme že je lepšie to prikladať k cesťákom ako riskovať vyhodenie z nákladov...
dracica
06.02.07,15:25
Emily a prečo ste nepoložili otázku na školení na základe čoho to od vás požadujú, keď zákon to nevyžaduje ????
andrej_rv
06.02.07,15:42
a aký problém máte s vydokladovaním bločkov ??? my prikladáme bločky ku každému cesťákuTu ani nejde v podstate o problém s vydokladovaním, nakoniec zohnať bločky navyše až také ťažké nie je... Ide tu skôr o princíp, že sa ide čosi kontrolovať či vyžadovať nad rámec súčasného znenia právnych predpisov.
Možno je to celé zle pochopené a táto požiadavka sa vzťahuje na daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l) (auto v obchodnom majetku).
Alebo je potom to nejaká prílišná iniciatíva. Ale výdavky na nezaradené auto - písm. e) ZoDP - sú predsa náhrady, nie skutočné náklady vynaložené na nákup minimálne "v takom množstve PHM, aby pokrylo všetky km".
Ešte raz zacitujem z príslušného § 19 ods. 2 písm. e):
".. ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu..".
Osobitný predpis je zákon o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované PHM sa v zmysle osobitného predpisu - § 7 ods. 4 ZCN vypočíta:
"(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla..."
Nie je tu nič o spôsobe a forme dokladovania "ceny platnej v čase použitia" - t.j. nutnosť dokladovania bločkami a už vôbec nie povinnosť, aby množstvo PHL na doklade pokrývalo spotrebu na najazdené km.
Samozrejme, pri kontrolách sa určite vyskytnú aj tendencie uvedené v úvodnom príspevku. Podľa mňa však na takýto výklad v platnom znení predpisov opora nie je. A v zmysle ústavy každý štátny orgán - teda aj správca dane - môže konať len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. (Aj čl. 2 ods. 3 ústavy: "Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá" sme už na Porade spomenuli).
emily
06.02.07,19:47
Emily a prečo ste nepoložili otázku na školení na základe čoho to od vás požadujú, keď zákon to nevyžaduje ????
Ja som na tom školení nebola. Bola tam moja kámoška a bola z toho dosť na nervy, preto som dala túto otázku do pléna. Nezdá sa mi, že by to ona zle pochopila. Je to "stará" účtovníčka.
Manual
06.02.07,20:30
Milka, ja som bol na školení v 1/07, kde metodička DU z TT dokonca zdôrazňovala, že pri použítí súkromného auta pre firemné účely STAČI dokladovať cenu phm napr. zo stránky št. úradu a bločky netreba dokladovať.
emily
06.02.07,20:34
Milka, ja som bol na školení v 1/07, kde metodička DU z TT dokonca zdôrazňovala, že pri použítí súkromného auta pre firemné účely STAČI dokladovať cenu phm napr. zo stránky št. úradu a bločky netreba dokladovať.
No snáď to všetko je len planý poplach...dúfam
sona-wiki
08.02.07,06:05
Ja používam ceny z dokladov, ale tiež nemám dokladované presne najazdené kilometre, len tú cenu.
Chcela by som poradiť, nakoľko mi chýbajú ceny za január až marec 2006, chcela som použiť nejaké priemerné ale nemôžem nájsť na internete kde by som si tieto stiahla - viete mi poradiť stránku a kde si to striahnuť, doteraz som to nepotrebovala. Na stránke slovnaft som to nenašla-alebo zle hľadala?
elPi
08.02.07,09:54
Priemerné týždenné ceny PHL sa dajú zistiť napr. tu:
http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny
:)