Jetam
06.02.07,13:37
Prosím Vás o vysvetlenie čo je to zrážková daň. Ďakujem.
mysimis
06.02.07,12:41
43
Daň vyberaná zrážkou
Na začiatok

(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 35) [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, 135)
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6.
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 adaňový bonus podľa § 33. (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)


(4) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjmoch uvedených v odsekoch 2 a3 je iba príjem, ak sa nepostupuje podľa odseku 5. Základ dane a daň sa zaokrúhľujú podľa § 47; v prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, a to bez zaokrúhlenia.

(5) Základom dane pre daň vyberanú zrážkou z príjmov uvedených

a) v odseku 3 písm. e) a f) je plnenie znížené o zaplatené vklady alebo poistné v prípade preddavkovo uskutočňovaných; výplat z poistenia pre prípad dožitia určitého veku podlieha dani vyberanej zrážkou rozdiel medzi zaplateným poistným a vyšším plnením z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom pri výplate z poistenia celkový úhrn súm plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku presiahne celkový úhrn súm zaplateného poistenia, pričom vybraná daň z predchádzajúcich výplat sa započíta na úhradu celkovej dane; ak ide o dôchodok, rozdelia sa zaplatené vklady alebo poistné na obdobie poberania dôchodku; ak nie je obdobie poberania dôchodku dohodnuté, určí sa ako rozdiel medzi strednou dĺžkou života podľa údajov vyhlasovaných Štatistickým úradom Slovenskej republiky a vekom daňovníka v čase, keď dôchodok začne po prvý raz poberať, (táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o 25 % podľa § 6 ods. 10.v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o výdavok vo výške ustanoveného percenta pre tento príjem podľa § 6 ods. 10.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
c) v odseku 3 písm. j) je príjem znížený podľa § 5 ods. 8,.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
d) v § 16 ods. 1 písm. d) je príjem znížený o 40 %.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane122) za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou s výnimkou daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. d)“ a na konci druhej vety sa pripájajú tieto slová: „a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7. Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g).(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.

(9) Ak plynú výnosy z cenných papierov príjemcovi od správcovskej spoločnosti, 66) je základom dane pre daň vyberanú zrážkou vyplácaný výnos z podielových listov znížený o príjmy prijaté správcovskou spoločnosťou, z ktorých sa daň vyberá zrážkou vrátane prijatých podielov na zisku, ktoré nie sú predmetom dane.

(10) Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane122) pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Za pripísanie úhrady v prospech daňovníka pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa nepovažuje zahrnutie výnosu do aktuálnej ceny už vydaného odielového listu, ktorým je splnená povinnosť každoročného vyplácania výnosu z majetku podielového fondu. Pri výnosoch z cenných papierov plynúcich príjemcovi od správcovských spoločností sa daň vyberá aj v prípade, ak výnos nebol vyplatený, a to najneskôr v termíne do 30. júna roka, ktorý nasleduje po zdaňovacom období, za ktorý je vykázaný základ dane podľa odseku 9.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

(11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane122) súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

(12) Ak platiteľ dane122) nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane122) nezrazí daň v správnej výške.

(13) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, ak tento zákon neustanovuje inak.

(14) Platiteľom dane122) z príjmov uvedených v odseku 3 písm. g) je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov135) alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy.135) Tento platiteľ dane je povinný daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu fondu prevádzky, údržby a opráv.135)
Mamoo
06.02.07,12:41
Zrazkova dan sa pouziva u zamestnanca , ktory "nema podpisane vyhlasenie k dani" u zamestnavatela, a to len ak je jeho mzda v danom mesiaci max.5000SK. takyto prijem sa potom nezdanuje preddavkami ale zrazkovou danou, ktorej vyska sa v danom mesiaci oznamuje na DU.
tento prijem a aj zrazena dan sa potom neuvadzaju pri Rocnom zuctovani.
vikinka
06.02.07,12:51
Už sa neoznamuje mesačne,ale štvrťročne na prehľadoch.
Eva M
06.02.07,13:10
Teraz čítam v pripomienkovači na stránke drsr - do 15.2.2007 oznámenie o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou, teda to môže byť výplata za 12/2006 vyplatená v 1/2007, a to som si myslela, že už to pôjde do Q hlásení, takže už teraz naozaj neviem. Poradíte? Vďaka
manga
06.02.07,13:13
pripomienkovac na DRSR je neaktualny, co sa tyka zrazkovej dani urcite. a myslim ze jedna kocka tu pisala, ze dokonca dostala list z DU, ze oznamenie za vypl.mzdu za DEC v JAN a odvedenu zr.dan nema posielat na oznameni ale uviest ho az v Q.prehlade.
Tweety
06.02.07,13:15
Teraz čítam v pripomienkovači na stránke drsr - do 15.2.2007 oznámenie o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou, teda to môže byť výplata za 12/2006 vyplatená v 1/2007, a to som si myslela, že už to pôjde do Q hlásení, takže už teraz naozaj neviem. Poradíte? VďakaZD už nie je potrebné oznámiť mesačne, od 1.1.07 bude v kvartálnom prehľade(aj z dec. miezd).
katkaj
06.02.07,13:15
pripomienkovac na DRSR je neaktualny, co sa tyka zrazkovej dani urcite. a myslim ze jedna kocka tu pisala, ze dokonca dostala list z DU, ze oznamenie za vypl.mzdu za DEC v JAN a odvedenu zr.dan nema posielat na oznameni ale uviest ho az v Q.prehlade.

Áno, zrážková daň z miezd 12/06 vyplatená v 1/07 sa bude uvádzať už v prehľadoch ;)
vikinka
06.02.07,13:22
Ja som radšej poslala,tým som nič nepokazila a predstavte si nevrátilo sa mi spat.
katkaj
06.02.07,13:26
Ja som radšej poslala,tým som nič nepokazila a predstavte si nevrátilo sa mi spat.

mimotemy Späť sa ti nič nevráti, na DU to aj tak budú spracovávať až za pár mesiacov keď nie rokov :D
Tweety
06.02.07,13:27
mimotemy Späť sa ti nič nevráti, na DU to aj tak budú spracovávať až za pár mesiacov keď nie rokov :Dmimotemy Nevráti, nevráti, ale uviedla si ich týmto do pochybností.:---
STRELEC
06.02.07,13:28
Ja som radšej poslala,tým som nič nepokazila a predstavte si nevrátilo sa mi spat.Zrejme po čase Ti pošlú list, že na Tvoje oznámenie o zrážkovej dani sa nebude prihliadať, nakoľko to "presunuli" do prehľadu. Chvalabohu - o jedno pokutovateľné "lajstro" menej!!!
Tweety
06.02.07,13:30
Zrejme po čase Ti pošlú list, že na Tvoje oznámenie o zrážkovej dani sa nebude prihliadať, nakoľko to "presunuli" do prehľadu. Chvalabohu - o jedno pokutovateľné "lajstro" menej!!!Oni to sami neposunú, to musí uviesť ešte raz v prehľade.:)
Paula
06.02.07,13:31
Ja som radšej poslala,tým som nič nepokazila a predstavte si nevrátilo sa mi spat.

DÚ tieto "navyše" oznámenie o zráž. dani neposielajú naspäť, posielajú iba vysvetlenie, že zráž. daň z vyplatenej mzdy v 1/07 treba zahrnúť do prehľadu za 1.Q/07. (teda aspoň niektoré DÚ tak robia)
STRELEC
06.02.07,13:40
Ja som radšej poslala,tým som nič nepokazila a predstavte si nevrátilo sa mi spat.Ono sa ani nesmie vrátiť späť. Zákon to neumožňuje. Svojím spôsobom DÚ = čierna diera (kde-čo do seba vcucne, ale nič nevidá :))

To len na doplnenie predchádzajúcich našich príspevkov.
Jozef Mihál
06.02.07,17:44
Nezabúdajte, že banky musia zrážkovú daň aj po 1.1.2007 nahlasovať každý mesiac...preto ten pripomienkovač na drsr.sk
ekopo
06.02.07,18:36
Ako vidím to bude poriadny chaos v prehľadoch za I. Q.
Arava
07.02.07,04:50
Prosím poraďákov o radu,
nie som sa istá ako uhradiť daň na daňový úrad z výplat za 1/2007.(Preddavková daň plus zrážková daň mínus daňový bonus.) a stačí uhradiť jednou sumou alebo je potrebné uhradiť zrážkovú daň s konštantným symbolom 1744????:(
Dada
07.02.07,05:17
Prosím poraďákov o radu,
nie som sa istá ako uhradiť daň na daňový úrad z výplat za 1/2007.(Preddavková daň plus zrážková daň mínus daňový bonus.) a stačí uhradiť jednou sumou alebo je potrebné uhradiť zrážkovú daň s konštantným symbolom 1744????:(

Preddavkovú daň s daňovým bonusom môžeš započítať a poslať - KS 1144, zrážkovú daň posielaš zvlášť - KS 1744.
evina
07.02.07,05:49
Preddavkovú daň s daňovým bonusom môžeš započítať a poslať - KS 1144, zrážkovú daň posielaš zvlášť - KS 1744.
Upravím, podľa novely zákona účinnej od 1.1.2007 sa DB započítava aj s preddavkovou aj so zrážkovou daňou:
paragraf 35, odst. 7
...vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom...
vgabka
07.02.07,06:35
Upravím, podľa novely zákona účinnej od 1.1.2007 sa DB započítava aj s preddavkovou aj so zrážkovou daňou:
paragraf 35, odst. 7
...vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom...
Mám tomu rozumieť tak, že keď na jednej strane vznikol nárok na daňový bonus napr. 1080,- Sk, ale bola zrazená zrážková daň napr. 500,-, do žiadosti o DB mám zahrnúť už len čiastku nároku 580,- Sk?
mysimis
07.02.07,06:37
áno, dobre tomu rozumieš.
vgabka
07.02.07,07:29
áno, dobre tomu rozumieš.

Urobila som veľkú chybu, keď som do žiadosti o DB žiadala 1080,- Sk, ale na DÚ pod KS 1744 zaslala zrážkovú daň? Upozornia ma na to? Totiž môj soft mi do žiadosti o DB nezahrnie zrážkovú daň.
evina
07.02.07,07:59
Urobila som veľkú chybu, keď som do žiadosti o DB žiadala 1080,- Sk, ale na DÚ pod KS 1744 zaslala zrážkovú daň? Upozornia ma na to? Totiž môj soft mi do žiadosti o DB nezahrnie zrážkovú daň.

Ťažko povedať, či chybu...v tomto prípade by som sa poradila so správcom dane akoby sa to malo kompenzovať. Je možné, že Ti DB nedajú a povedia, aby si to vysporiadala budúci mesiac....
Nika
15.02.07,08:09
Zamestnanec ukončil zamestnanie 8.1.2007. Za rok 2007 nepodpísal vyhlásenie a jeho príjem za január nepresiahol 5000 Sk. Je zrazená daň zrážková?
Tweety
15.02.07,08:11
Zamestnanec ukončil zamestnanie 8.1.2007. Za rok 2007 nepodpísal vyhlásenie a jeho príjem za január nepresiahol 5000 Sk. Je zrazená daň zrážková?
Áno, je to ZD.
katkaj
15.02.07,08:11
Zamestnanec ukončil zamestnanie 8.1.2007. Za rok 2007 nepodpísal vyhlásenie a jeho príjem za január nepresiahol 5000 Sk. Je zrazená daň zrážková?

Áno, pokiaľ nepodpísal vyhlásenie a neuplatňoval daňový bonus
Simonab
15.02.07,08:12
Zamestnanec ukončil zamestnanie 8.1.2007. Za rok 2007 nepodpísal vyhlásenie a jeho príjem za január nepresiahol 5000 Sk. Je zrazená daň zrážková?

Áno, zrážková daň.
Nika
15.02.07,08:13
Ďakujem všetkým.
JankaV
15.02.07,11:53
Ja som zasa špekulovala nad účtovným obdobím zrážkovej dane pri mzdách. Správne to účtujem do príslušného mesiaca ako aj mzdy? Napr. mzda za mesiac 1/2007, výplatný termín 16.2.2007. Aj zrážkovú daň mám zaúčtovanú do 1/2007 aj napriek tomu, že sa považuje za zrazenú v 2/2007.
Tweety
15.02.07,11:54
Ja som zasa špekulovala nad účtovným obdobím zrážkovej dane pri mzdách. Správne to účtujem do príslušného mesiaca ako aj mzdy? Napr. mzda za mesiac 1/2007, výplatný termín 16.2.2007. Aj zrážkovú daň mám zaúčtovanú do 1/2007 aj napriek tomu, že sa považuje za zrazenú v 2/2007.
ZD sa týka miezd za január, tak ju zaúčtujeme spolu s rekapituláciou miezd do januára. 331/342.
iva
15.02.07,16:41
Preddavkovú daň s daňovým bonusom môžeš započítať a poslať - KS 1144, zrážkovú daň posielaš zvlášť - KS 1744.

Dnes som kvôli tomuto volala na DU. Mám taký prípad, že mám
preddavkovú daň 941 Sk
zrážkovú daň 875 Sk
nárok na daň.bonus1080 Sk
prepatok z RZ 3200 Sk
Pýtala som sa priamo pracovníčky, ktorá má na starosti výkazy-záv.činnosť čo s tým, ako a čo mám vlastne započítať a uhradiť (prípadne nič neuhrádzať, keďže je tam aj ten preplatok) a jej odpoveď: ja vám neviem povedať, lebo sme ešte neboli na školení. A teraz čo? Výplaty boli vyplatenév pondelok, zajtra je to 5 dní od ich vyplatenia.
evina
15.02.07,16:46
Dnes som kvôli tomuto volala na DU. Mám taký prípad, že mám
preddavkovú daň 941 Sk
zrážkovú daň 875 Sk
nárok na daň.bonus1080 Sk
prepatok z RZ 3200 Sk
Pýtala som sa priamo pracovníčky, ktorá má na starosti výkazy-záv.činnosť čo s tým, ako a čo mám vlastne započítať a uhradiť (prípadne nič neuhrádzať, keďže je tam aj ten preplatok) a jej odpoveď: ja vám neviem povedať, lebo sme ešte neboli na školení. A teraz čo? Výplaty boli vyplatenév pondelok, zajtra je to 5 dní od ich vyplatenia.
Ja osobne by som postupovala nasledovne 941 plus 875
1816 mínus 1080 = 736 túto daň by som zaplatila na účet so symbolom zrážkovej dane - to je vlastne postup v zmysle novely zákona a 3200 by som si požiadala vrátiť ako preplatok na dani za rok 2006. Vidím tu problém, že za rok 2006 sa nevykazovala zrážková daň a kým Ti oni poradia.-..škoda hovoriť, budeš už asi robiť výplaty za február...
jankasm
15.02.07,19:56
Dnes som kvôli tomuto volala na DU. Mám taký prípad, že mám
preddavkovú daň 941 Sk
zrážkovú daň 875 Sk
nárok na daň.bonus1080 Sk
prepatok z RZ 3200 Sk
Pýtala som sa priamo pracovníčky, ktorá má na starosti výkazy-záv.činnosť čo s tým, ako a čo mám vlastne započítať a uhradiť (prípadne nič neuhrádzať, keďže je tam aj ten preplatok) a jej odpoveď: ja vám neviem povedať, lebo sme ešte neboli na školení. A teraz čo? Výplaty boli vyplatenév pondelok, zajtra je to 5 dní od ich vyplatenia.

Ja by som neuhradila vôbec nič. Preplatok DÚ aj tak nevráti, povedia aby si to započítali v nasledujúcich mesiacoch /takú mám ja skúsennosť s podaním žiadosti o vrátenie preplatku v minulosti/.
Ja by som preddavkovú aj zrážkovú daň započítala s preplatkom z RZ a o daňový bonus by som požiadala potom v prehľade. Zvyšný preplatok z RZ by som započítala nasledujúci mesiac.
evina
15.02.07,20:08
Ja by som neuhadila vôbec nič. Preplatok DÚ aj tak nevráti, povedia aby si to započítali v nasledujúcich mesiacoch /takú mám ja skúsennosť s podaním žiadosti o vrátenie preplatku v minulosti/.
Ja by som preddavkovú aj zrážkovú daň započítala s preplatkom z RZ a o daňový bonus by som požiadala potom v prehľade. Zvyšný preplatok z RZ by som započítala nasledujúci mesiac.
Nemôže žiadať podľa mňa o DB, lebo stále jej ostane plus, aj keby všetko započítala. Ak by jej napr. podľa môjho postupu odpovedali, že nevrátia nič, nech si započíta v nasledujúcom období aspoň jej odpovedia na dnešnú otázku bez školenia :D
jankasm
15.02.07,20:13
Nemôže žiadať podľa mňa o DB, lebo stále jej ostane plus, aj keby všetko započítala. Ak by jej napr. podľa môjho postupu odpovedali, že nevrátia nič, nech si započíta v nasledujúcom období aspoň jej odpovedia na dnešnú otázku bez školenia :D

Keď započíta preddavkovú a zrážkovú daň s preplatkom z RZD tak jej ešte stále zostane preplatok z RZD nejakých 1400,-Sk. Takže podľa mňa nevidím dôvod prečo to tak neurobiť a o celý DB požiadať, keďže ho nebolo s čím započítať a zamestnávateľ ho zaplatil z vlastných prostriedkov. :rolleyes:
evina
15.02.07,20:22
Keď započíta preddavkovú a zrážkovú daň s preplatkom z RZD tak jej ešte stále zostane preplatok z RZD nejakých 1400,-Sk. Takže podľa mňa nevidím dôvod prečo to tak neurobiť a o celý DB požiadať, keďže ho nebolo s čím započítať a zamestnávateľ ho zaplatil z vlastných prostriedkov. :rolleyes:
Asi je už veľa hodín, a zabudla som počítať, lebo od preplatku som si odpočítavala DB:)
majkagr
16.03.07,07:20
Ja som tiez poslala a DU ma vyzval, aby som dosla a podpisala sa im tam na to, ze som bola poucena, ze uz netrebalo. Pa.
Mirka20
23.03.07,09:24
Mám posielať oznámenie o zrážkovej dani aj napriek tomu že sa má podávať štvrťročný prehľad? Ak áno kedy ju potom uhrádzam? Vie niekto pomôcť?
evina
23.03.07,09:27
Mám posielať oznámenie o zrážkovej dani aj napriek tomu že sa má podávať štvrťročný prehľad? Ak áno kedy ju potom uhrádzam? Vie niekto pomôcť?
Neposielaš, už ani za december nebolo treba.
Zrážkovú daň uvádzaš v Prehľade počnúc 1.1.2007 /aj s decembrovou ale hradenou v januári/.
Platíš ako doteraz na účet dane z príjmu zo závislej činnosti len s KS iným t.j. 1774.
Ľaľa
26.03.07,16:26
Dobrý večer, robím Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti za rok 2006. Som tak trochu na pochybách, lebo neviem, či do tohto výkazu mám dávať aj tých zamestnancov, ktorých mzda bola v mesiaci nižšia ko 5000,- Sk, a príjem bol bol zdanený zrážkovou daňou. Jedná sa napr. o starobného dôchodcu, ktorý nastúpil do prac. pomer napr. 28.5.2006, jeho príjem za 5/2006 bol 4900,- Sk, toto mal zdanené zrážkovou daňou, ale v ďalších mesiacoch bol jeho príjem už vyšší ako 5000,- Sk a bol zdaňovaný preddavkovou daňou. Taktiež som si nie ista, že či do tohto výkazu teda do časti III mám uvádzať aj dohodárov, ktorých príjem v danom mesiaci bol do
5000,- Sk, a bola zdanený zrážkovou daňou. Ja si myslím, že do časti III tohto výkazu by sa mali uvádzať len tí zamestnanci, ktorým bol príjem zdanený preddavkovou daňou, ale program mi tam uvádza všetkých. Ďakujem
Timka1
26.03.07,16:52
Myslíš si dobre, do hlásenia dávaš len zamestnancov, ktorým bola zrazená len preddavkova daň, zrážková daň sa tam neuvádza. Už je tu veľa toho ohľadom zrážkovej dane popísane, skús trochu hľadať.
kacena26
19.04.07,05:35
Ahojte, neviem si rady so zrážkovou daňou za marec.
V rocnom zuctovaní dane mi vysiel preplatok na dani a ja teraz neviem ci musim uhradit zrázkovu dan (platím 296,- )alebo ju mozem odpocitať od ročného zúčtovania dane za rok 2006?
drobeceva
19.04.07,09:15
Ahojte, neviem si rady so zrážkovou daňou za marec.
V rocnom zuctovaní dane mi vysiel preplatok na dani a ja teraz neviem ci musim uhradit zrázkovu dan (platím 296,- )alebo ju mozem odpocitať od ročného zúčtovania dane za rok 2006?
Môžeš použiť ZD , nemusíš ju odvádzať.
kacena26
19.04.07,09:17
dakujem...
SilviaS
20.04.07,10:45
Milí poradáci!!
Prosím o radu!!
Do kedy treba zaplatiť príslušnú zrážkovú daň v danom mesiace???
Je neaký termín????
Vďaka Silvia:) :)
Tweety
20.04.07,10:46
Milí poradáci!!
Prosím o radu!!
Do kedy treba zaplatiť príslušnú zrážkovú daň v danom mesiace???
Je neaký termín????
Vďaka Silvia:) :)
Je, do 15 dní po mesiaci, v ktorom bola ZD zrazená t.j vyplatená mzda.
SilviaS
20.04.07,10:47
Vďaka pekne Silvia:) :) :)
SilviaS
20.04.07,10:53
A ked sa mi stalo,že som poslala peniaze na preddavky teda na úšet preddavkov aj ked zrážková daň má tiež ten rovnaký účet,ale konštat.symbol je iný čo mám teraz robiť s týmto!!!!!
Teda ja som poslala sumu:9.954,- Sk na účet preddavkov
a mala som poslať sumu: 9.118,- Preddavky na daň
a sumu: 836,- zrážková daň čo s tým teraz????
Tweety
20.04.07,10:55
A ked sa mi stalo,že som poslala peniaze na preddavky teda na úšet preddavkov aj ked zrážková daň má tiež ten rovnaký účet,ale konštat.symbol je iný čo mám teraz robiť s týmto!!!!!
Teda ja som poslala sumu:9.954,- Sk na účet preddavkov
a mala som poslať sumu: 9.118,- Preddavky na daň
a sumu: 836,- zrážková daň čo s tým teraz????
Požiadať listom správcu dane o preúčtovanie úhrady z preddavkovej na ZD v sume 836.-.
Jana3
25.04.07,09:07
Musíme zrážkovú daň uplatniť stále, ak má zamestnanec/väčšinou dohodár/ príjem menší ako 5000 Sk a nemá podpísané vyhlásenie? Alebo môžeme používať preddavkovú daň?
Do kedy bola povinnosť v roku 2006 posielať na Daň. úrad Oznámenie o zrážkovej dani?
Vopred díky za odpoveď
drobeceva
25.04.07,09:13
Ak nie je podpísané vyhlásenie a výška odmeny je do 5000.- Sk m u s í š uplatniť zrážkovú daň
Antonia1
25.04.07,09:25
Do kedy bola povinnosť v roku 2006 posielať na Daň. úrad Oznámenie o zrážkovej dani?

Vopred díky za odpoveď

za výplatné obdobie 11/2006, zrážková daň za vypl. obd. 12/2006 ide do štvrťročného prehľadu za I. štvrťrok 2007
VERONIKA6
25.04.07,09:27
Do štvrťročného výkazu ide zrážková daň z výplat za 12/2006 odvedená v 1/2007. Nie zrážková daň odvedená za 11. mesiac, tú si musela predsa odviesť do 15. decembra 2006.
Paula
25.04.07,09:33
zrážková daň za vypl. obd. 12/2006 ide do štvrťročného prehľadu za I. štvrťrok 2007


resp. do prehľadu za ten 1/4-rok, kedy bola táto daň zrazená a odvedená.
Antonia1
25.04.07,09:42
Do štvrťročného výkazu ide zrážková daň z výplat za 12/2006 odvedená v 1/2007. Nie zrážková daň odvedená za 11. mesiac, tú si musela predsa odviesť do 15. decembra 2006.
Áno. máš pravdu ale posledné oznámenie o zrážkovej dani sa posielalo za vypl. odbobie 11/2006
VERONIKA6
25.04.07,09:53
Áno. máš pravdu ale posledné oznámenie o zrážkovej dani sa posielalo za vypl. odbobie 11/2006
Zrážková daň za november 2006 sa odvádzala v mesiaci 12/2006 do
15. dňa. Na oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení dane si písala kalendárny mesiac v ktorom bola zrazená daň 12/2006. Zrážková daň za mesiac december sa odvádzala už v januári 2007 a preto táto daň bude vo výkaze za I. štvrťrok v mesiaci január.
Jana3
25.04.07,10:31
Mne išlo ešte o rok 2006, lebo nám prišla pokuta z daň. úradu, že sme doručili oznámenie o zrážkovej dani za marec 2006 /odmena zúčtovaná pri výplate za mesiac február/ o jeden deň neskôr.
Takže, ak sme mali zrážkovú daň / dohoda vyplatená za február 2006/, zrazenú v marci, oznámiť sme to mali do 15.4.?
jankasm
25.04.07,10:33
Mne išlo ešte o rok 2006, lebo nám prišla pokuta z daň. úradu, že sme doručili oznámenie o zrážkovej dani za marec 2006 /odmena zúčtovaná pri výplate za mesiac február/ o jeden deň neskôr.
Takže, ak sme mali zrážkovú daň / dohoda vyplatená za február 2006/, zrazenú v marci, oznámiť sme to mali do 15.4.?

Áno správne, do 15. dňa mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, kedy bola zrážková daň zrazená. ;)
korduľa
29.10.07,11:45
chcela by som sa spytat, ako to bolo so zrazkovou danou v roku 2005, posielalo sa oznamenie o zrazkovej dani, alebo sa to uvadzalo v prehladoch spolu s preddavkovou danou
dakujem
evina
29.10.07,13:06
chcela by som sa spytat, ako to bolo so zrazkovou danou v roku 2005, posielalo sa oznamenie o zrazkovej dani, alebo sa to uvadzalo v prehladoch spolu s preddavkovou danou
dakujem

Zrážková daň u príjmov zo závislej činnosti do 5 000 bola zavedená od 1.1.2006 - posielali sa oznámenia.
V prehľadoch je uvedená od roku 2007 .

Zrážková daň z príjmov podľa §5 zákona v roku 2005 neexistovala.
korduľa
29.10.07,13:55
dakujem, velmi si mi pomohla
anedz34
20.01.08,17:14
Dobrý večer,
chcem sa spýtať: ak dohodár podpísal tlačivo na zdanenie príjmov FO, ale jeho mzda je v jednom mesiaci nižšia ako 5.000,-; v druhom mesiaci zas presahuje hodnotu 5.000,-, jedná sa v obidvoch prípadoch o preddavkovú daň? Ďakujem
Paula
20.01.08,17:21
Dobrý večer,
chcem sa spýtať: ak dohodár podpísal tlačivo na zdanenie príjmov FO, ale jeho mzda je v jednom mesiaci nižšia ako 5.000,-; v druhom mesiaci zas presahuje hodnotu 5.000,-, jedná sa v obidvoch prípadoch o preddavkovú daň? Ďakujem


Áno, v oboch prípadoch je preddavková.
Krtko
07.03.08,12:53
Dobrý deň,
chcem urobiť hlásenie za zamestnávateľa, ktorý zamestnával iba dohody, čo nemali podpísané vyhlásenie, mali príjem do 5000,- Sk - teda boli zdaňovaní zrážkovou daňou.
To znamená, že vypíšem iba stranu 1, na strane 2 len oddiel III. a to je všetko???
Budem vďačná za odpoveď, lebo u nás sa sťahoval DÚ a majú tam božie dopustenie aj bez mojich neprofesionálnych otázok....
Lucka V
07.03.08,14:50
Presne tak ako si napísala.
Krtko
07.03.08,15:21
Presne tak ako si napísala.

Ďakujem veľmi pekne
luciana1
14.04.08,10:51
Dobrý deň,

len pre istotu sa chcem opýtať.
Ak sme v roku 2006 nezamestnávali dohodarov, nemali sme povinnosť posielať oznámenie o zrážkovej dani. Však?:o
Tweety
14.04.08,11:04
Dobrý deň,

len pre istotu sa chcem opýtať.
Ak sme v roku 2006 nezamestnávali dohodarov, nemali sme povinnosť posielať oznámenie o zrážkovej dani. Však?:o
Ak ste nevyplácali odmeny na základe dohôd- nezrážali ZD- neodvádzali ZD- nemali ste na základe čoho ani posielať hlásenie o ZD.
luciana1
15.04.08,13:37
Ďakujem za odpoveď a prajem ešte pekný deň.
tinka111
29.04.08,07:35
prosim vas mozes si odpocitat preplatok z rocneho zuctovania zamestnancom aj zo zrazkovej dane alebo len z preddavkovej?
evina
29.04.08,07:39
prosim vas mozes si odpocitat preplatok z rocneho zuctovania zamestnancom aj zo zrazkovej dane alebo len z preddavkovej?

len preddavkovej...
invest
16.06.08,08:48
prosím, ak mám uzatvorenú prac. zmluvy na kratší prac. čas, a podpísané vyhlásenie, že neuplatňujem nezd. odpočet, a príjem je do 5000,-- Sk ide o zrážkovú daň alebo preddavkovú?
Tweety
16.06.08,08:54
prosím, ak mám uzatvorenú prac. zmluvy na kratší prac. čas, a podpísané vyhlásenie, že neuplatňujem nezd. odpočet, a príjem je do 5000,-- Sk ide o zrážkovú daň alebo preddavkovú?
Je to ZD.
evina
16.06.08,08:55
prosím, ak mám uzatvorenú prac. zmluvy na kratší prac. čas, a podpísané vyhlásenie, že neuplatňujem nezd. odpočet, a príjem je do 5000,-- Sk ide o zrážkovú daň alebo preddavkovú?

1. Vyhlásenie ... sa podpisuje práve vtedy, ak si chceš uplatňovať nezdaniteľnú čiastku, ak nechceš nemáš čo podpisovať /iba ak sa uplatňuje DB.../.
2. § 43 zákona :
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33,

Teda, ak podpíšeš Vyhlásenie a chceš /resp. máš nárok na NČ/ pôjde o daň preddavkovú /ale vlastne nebude sa odvádzať nič.../, ak si neuplatňuješ NČ pôjde o daň zrážkovú.
invest
16.06.08,10:56
ako to mám napraviť, alebo začnem len od tohto mesiaca?
evina
16.06.08,10:57
ako to mám napraviť, alebo začnem len od tohto mesiaca?

Len nevieme, čo chceš naprávať...odvádzala si a na nesprávne účty, alebo čo si robila?
invest
16.06.08,11:07
odvádzala som to ako preddavkovú daň do 30.teho nasledujúceho mesiaca a neviem či na zrážkovú je aj iný účet alebo KS
Zoltán Kovács
16.06.08,11:09
odvádzala som to ako preddavkovú daň do 30.teho nasledujúceho mesiaca a neviem či na zrážkovú je aj iný účet alebo KS

Len iný KS.
Tweety
16.06.08,11:10
odvádzala som to ako preddavkovú daň do 30.teho nasledujúceho mesiaca a neviem či na zrážkovú je aj iný účet alebo KS
Áno,je iný KS. Požiadaj DÚ o jej preúčtovanie z dane preddavkovej na daň zrážkovú. Zrejme bude aj pokuta za neskoré odvedenie ZD.
invest
16.06.08,11:14
Aký je vlastne podstatný rozdiel, čo sa týka odvodu zrážkovej dane odhliadnuc od 5000 a podpísaného vyhlásenia? len v tom, že zrážkovú treba odviesť do 15. teho a preddavkovú do 30.teho mesiaca, alebo mi ešte niečo uniká?????????
Jara
16.06.08,11:16
Mení sa KS. Pri preddavkovej je 1144 a pri zrážkovej 1744. Môžeš požiadať DÚ o preúčtovanie symbolu, len presne napíš žiadosť kedy a koľko bolo prevedená úhrada a ako žiadaš preúčtovať. Urobia to. Napíšu ti súhlas. Je to bez pokuty. Len potom správne uviesť aj v prehľadoch.
Tweety
16.06.08,11:16
Aký je vlastne podstatný rozdiel, čo sa týka odvodu zrážkovej dane odhliadnuc od 5000 a podpísaného vyhlásenia? len v tom, že zrážkovú treba odviesť do 15. teho a preddavkovú do 30.teho mesiaca, alebo mi ešte niečo uniká?????????
Áno, rozdiel je aj v ich splatnosti.
evina
16.06.08,11:18
odvádzala som to ako preddavkovú daň do 30.teho nasledujúceho mesiaca a neviem či na zrážkovú je aj iný účet alebo KS

Pre istotu napíšem ešte raz takto, lebo neviem presne čo sa stalo:
1. Aj z príjmu do 5000 SK sa odvádza preddavková daň v prípade, že zamestnanec podpíše Vyhlásenie..., že si uplatňuje NČ. Tu musí byť splnená podmienka, že Vyhlásenie podpisuje len u jedného zamestnávateľa. Takéto príjmy a z nich odvedená daň musia byť uvedené v DP, resp. RZD pri splnení podmienky dosiahnutia príjmu viac ako 49 248/rok
2. Ak nie je Vyhlásenie podpísané príjem do 5 000 SK sa zdaňuje zrážkovou daňou a považuje sa za vysporiadaný, t.j. nemusí sa uvádzať v DP, resp RZD.

Zrážková aj preddavková daň sa odvádzajú na rovnaký účet s rozdielnym KS:
preddavková 1144
zrážková 1744
Termínu odvodu týchto daní sú rôzne:
preddavková do 5 dní od výplaty
zrážková : najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac
invest
16.06.08,11:28
Ďakujem ste super! Konečne po roku som sa odhodlala aj na komunikáciu s Vami. Dovtedy som len pozorne čítala všetky príspevky.
Jara
16.06.08,11:36
Ak je problém, tak bieda prinúti... :D :D :D
Ale musíš byť už poriadne namakaná, keď tak dlho všetko čítaš. Si vzorom pre nováčikov. No a konečne si doma. Tak vítaj :D:D:D