babos
06.02.07,13:41
Zdravim vas,
nedavno som podal staznost na Komoru exekutorov na cinnost exekutora, ktory vymaha pohladavku v moj prospech. Stazoval som sa na jeho necinnost atd atd. Komora exekutorov moju staznost nakoniec neuznala (s mesacnym oneskorenim podla zakonnej lehoty na vybavenie staznosti) a dala za pravdu exekutorovi. Teraz, par dni po verdikte Komory, som dostal od exekutora list, v ktorom ma ziada o zaplatenie 18 000 Sk ako "naklady", ktore mal s vymahanim pohladavky. V pripade, ze to nezaplatim, exekuciu voci povinnemu zastavi. Co mam robit?
účtovník 007
06.02.07,12:50
Babos babos,
teba ti exekutori znicia. Riesim s tebou tvoj problem od zaciatku zadania prvej otazky na Porade a najradsej by som ti odpovedala, ze mas toho exekutora ods....it.:rolleyes:
Ale k otazke.
Nasa firma vedie niekolko desiatok exekucnych konani, ale este ani raz sa nam nestalo, aby od nas ako opravneneho exekutor ziadal zaplatit nejake jeho naklady vzniknute pri exekucii. Mne sa skor zda, ze exekutor chce ukoncit exekucne konanie voci povinnemu a od teba chce zaplatit trovy exekucie, ktoru neuskutocnil. Idem zhanat info, este sa ozvem.

PS:Ved vies, ze ja exekutorov milujem...:D
babos
06.02.07,12:57
ok, dik. Tiez si myslim, ze to chce zastavit. Viem, ze exekutor a povinny sa poznaju aj na inej urovni ako pracovnej (sam sa raz prekecol), ale s tym, ako aj s rozsudkom si mozem urobit akurat tak jednu vec... Mala si pravdu ked si raz povedala, ze exekutori su stat v state...
účtovník 007
06.02.07,13:17
Tak uz som tu a mam taketo info.
Exekutor moze od opravneneho pozadovat zalohu na trovy exekucie(20% z vymáhanej sumy+ostatne naklady s tym spojene), ktore ti po vykonani exekucie vrati. Ak tvoju pohladavku exekuciou neuspokoji, tak si peniaze ponecha, ak uspokoji vrati ti ich. T.j. exekutor sa nasral na tvoju staznost na komore exekutorov a chce od teba svoju odmenu. Ak ju nezaplatis, ukonci exekucne konanie a bude tych 18 tisic vymahat od teba.:eek: . Riesenie je zaplatit tych 18 tisic(aj ked ta to naserie) a tlacit na exekutora, aby tvoju pohladavku uspokojil. Asi by som sa mu nastahovala pred kancelariu.Vymozitelnost je 10 rokov.
Záver:ak si dal "robotu" exekútorovi, on svoje dostane aj v pripade ze nespravi ani smradlavy prd. Prepacte mi moje vyjadrenie, ale su fakt stat v state. Lenze v konecnom dosledku robia iba to, co im umoznuju zakony tohto statu. A tie su k nim poriadne prajne.
babos
06.02.07,13:21
Tak to si ma nepotesila.
STRELEC
06.02.07,13:24
U nás v PO máme viacerých exekútorov a zasahujú tu niekedy aj "externí" (už nemajú "rajonizáciu"). Dvaja z prešovských sú obyčajné hyeny a keby neboli exekútormi, tak by človek povedal, že patria do podsvetia! Menovať by som ich rád, ale zrejme sa nedá .
účtovník 007
06.02.07,13:26
Este ma napadlo, ale to je mozno scifi;) , ci nemozes na komoru exekutorov podat namietku za zaujatost exekutora. Ak sa s povinnym pozna a ma s nim aj ine vztahy ako "dobry den pan sused",je zrejme, ze nebude mat zaujem na uspokojeni tvojej pohladavky. Bude ju natahovat tych 10 rokov a potom vymozes ozaj iba... Tym 18-tis. sa nevyhnes, ale tu uz by som rozputala iny boj. A zas cez komoru exekutorov a mozno aj cez media. Ved nie je mozne, aby si ty prisiel o byt, lebo si bol somar a isiel rucit a dotycny ma rodinny dom a smeje sa ti s exekutorom do tvare. A nema stipku svedomia, ze obral znameho o byt.To je fakt na porazenie. A ver , ze oni hraju o cas.
STRELEC
06.02.07,13:32
Tému som si dal do sledovaných a aj vytlačil. Ozaj rád by som vedel, ako to dopadne. Skúsim sa o takomto probléme porozprávať (s exekútorom - spolupracujúcim :)).
účtovník 007
06.02.07,13:33
U nás v PO máme viacerých exekútorov a zasahujú tu niekedy aj "externí" (už nemajú "rajonizáciu"). Dvaja z prešovských sú obyčajné hyeny a keby neboli exekútormi, tak by človek povedal, že patria do podsvetia! Menovať by som ich rád, ale zrejme sa nedá .

Len že oni patria do podsvetia. A su s nim úzko spojení, lebo ex. sa ľahko dostane k číslam účtov, stavu účtov, telefónnym číslam(súčinnosť tretích osôb v konaní sa to tuším volá), katastrálnym údajom..... A to ich robí mocnými. Ja som sa vďaka ex mnželovi stretla s množstvom exekutorov a povim Ti, jeden z celeho množstva bol normalny. Môj názor sa nezmení: Je to banda, ktorej tento štát umožňuje všetko.
monymon
06.02.07,13:47
Len jedno jedine mi nie je jasne..preco sa nejdete VSETCI poradit, ked tomu nerozumiete....tak sa predsa dajte zastupovat advokatom, ked sa bojite alebo sa vo veciach nevyznate.... a advokat by vam povedal...ze kaslite na tohto exekutora... nech si zastavi, ked mu nezaplatite preddavok na trovy... a vy podate navrh niekde inde... alebo dajte navrh na zastavenie... ste opravneni, na to nepotrebujete dovod .... a potom budete postupovat inde... pripominam, ze exekutora si vyberate... tak preco sa na zaciatku nezaujimate, ktory je "dobry", ked uz ich kategorizujeme..... to neznamena, ze ak je povinny alebo opravneny z PO...tak exekutor nemoze byt aj z Malaciek....
STRELEC
06.02.07,13:52
Môj predchádzajúci súhlas sa vzťahuje k rade : vyber si exekútora! Veľmi príhodná rada, najmä ak človek ide prvý krát spolupracovať s exekútorom. Stojí za bod!!!
monymon
06.02.07,14:00
Dakujem za bod a za tvrdenim si stojim... ja neviem, kde zijes, ale kto sa pyta...vela sa dozvie... urcite niekto s kontaktom na "dobreho" by sa nasiel...ok, ale tu by sa malo radit a nie vyryvat...práve preto ak mas prvu exekuciu a je na viac ako "drobne na pivo" tak si sakra necham poradit.... ak sa necha zastupovat, exekutor vymaha od povinneho aj trovy pravneho zastupenia .....
STRELEC
06.02.07,14:14
Dakujem za bod a za tvrdenim si stojim... ja neviem, kde zijes, ale kto sa pyta...vela sa dozvie... urcite niekto s kontaktom na "dobreho" by sa nasiel...ok, ale tu by sa malo radit a nie vyryvat...práve preto ak mas prvu exekuciu a je na viac ako "drobne na pivo" tak si sakra necham poradit.... ak sa necha zastupovat, exekutor vymaha od povinneho aj trovy pravneho zastupenia ......... aj náklady na ekonomické poradenstvo (:)) ....
Ono do každého vzťahu je potrebné ísť s určitou opatrnosťou. V takomto prípade ... s väčšou!
babos
06.02.07,15:55
Dakujem vam vsetkym za rady, pokusim sa reagovat:
1. suhlasim s Monymom, exkutora si fakt vyberas dobrovolne. ja som si dobrovolne vybral tohoto z viacerych dovodov - v minulosti ma prave k voli tomuto povinnemu pripravil o kopu penazi. Mal som mylny pocit, ze to bude chciet odcinit. Dalej, odporucila mi ho znama - pravnicka, vraj je dobry exekutor. Takze kedze som si ho vybral dobrovolne, to neznamena, ze nemam pravo sa na neho stazovat a mam drzat hubu. Su to moje peniaze a ked som presvedceny ze exekutor nekona s kostolnym poriadkom, stazovat sa budem. Lenze len teraz mi dochadza, ze s kostolnym poriadkom tu nehra nik.
2. v tejto veci uz mam advokata, ktory to ide teraz riesit. Moja chyba bola, ze som si ho nenajal uz skor... Najivne som veril v nase zakony, ze rozsudok v mene SR nie je nahrada toaletneho papiera a veril som aj praci exekutorov.
3. teraz mam platit za to, ze za 2 roky exekutor nevymohol ani korunu, vyvaloval si gule (prepacte za vyraz, ale to sa fakt drzim na uzde) a vyhovaral sa na to, ze vsetky tie sperky, nabytok a zariadenie, ktore povinny vlastni, citujem: "ma pozicane od kamosky." A on chudak exekutor mu nema co zobrat. A ja idiot som sa na to stazoval a teraz mu musim platit. Som nahnevany ako tento stat funguje.
účtovník 007
06.02.07,16:57
Len jedno jedine mi nie je jasne..preco sa nejdete VSETCI poradit, ked tomu nerozumiete....tak sa predsa dajte zastupovat advokatom, ked sa bojite alebo sa vo veciach nevyznate........
Dobrá rada. A ešte kde sa mám ísť poradiť? Kde mam istotu, že právnik ktorého sa pôjdem opýtať mi poradí správne a hlavne exek., ktorý bude konať v môj prospech? Exekútori sú tu ako zástupcovia štátnej moci. A majú sa podľa toho správať.


a advokat by vam povedal...ze kaslite na tohto exekutora... nech si zastavi, ked mu nezaplatite preddavok na trovy... a vy podate navrh niekde inde... alebo dajte navrh na zastavenie... ste opravneni, na to nepotrebujete dovod ....

To to by nemohol povedať, lebo to nie je pravda.Ak niečo zadám exekútorovi, nič sa nedá vziať späť len tak. Exekútorovi patrí odmena aj keby... ako píšem vyššie. A ak to zadám inému, ten tiež bude chcieť svoje.


.... a potom budete postupovat inde... pripominam, ze exekutora si vyberate... tak preco sa na zaciatku nezaujimate, ktory je "dobry", ked uz ich kategorizujeme..... to neznamena, ze ak je povinny alebo opravneny z PO...tak exekutor nemoze byt aj z Malaciek....

Čím je z ďalej, tým vyššie vedľajšie náklady, ktoré ak pohľadávku neuspokojí, tak musí zaplatiť oprávnený. A čo keď má exekútor s povinným dobré vzťahy? Tak ako v babošovom prípade? To baboš nemohol vedieť, keď zadával exekútorovi "objednávku"
Mňa skôr udivuje tá bezmocnosť človeka. Človek je tu veľké nič a celý svet sa točí okolo právnikov a advokátov. Už chápem, prečo chcú všetci študovať právo.

Možno moje odpovede sú ovplyvnené vlastnou skúsenosťou, ale ja som sa stretla s všelijakými
-jeden pracoval bez povolenia
-jeden neodvádzal naše platby a 150 000 dal na termínovaný účet
-jeden neoprávnene zobral z účtu 70 000,- a nechcel ich vrátiť, lebo vraj došlo k procesnej chybe... hehehe on mal info zo zdravotnej poisťovne, že mu bude posunutá dalšia exekúcia voči nám a takto chcel dôjsť ľahko k peniazom
-o nekalých praktikách ani nehovorím
a to je len časť. Ja ich proste nemusím.:D
sklenkova
06.02.07,18:10
ja keď som potrebovala exekútora urobila som to cez právnika,on sa na neho obrátil a celé to vybavil,pomaly som mu ani meno nevedela
babos
06.02.07,18:40
ja keď som potrebovala exekútora urobila som to cez právnika,on sa na neho obrátil a celé to vybavil,pomaly som mu ani meno nevedela
...a teraz co ako?
monymon
06.02.07,20:16
To to by nemohol povedať, lebo to nie je pravda.Ak niečo zadám exekútorovi, nič sa nedá vziať späť len tak. Exekútorovi patrí odmena aj keby... ako píšem vyššie. A ak to zadám inému, ten tiež bude chcieť svoje.
ak argumenty, tak na urovni, poprosim najprv zostudovat exekucny poriadok a potom sa mozeme hadat aj do nekonecna... co takto §31 EP??? a este 57 tusim ze pism. h/



Mňa skôr udivuje tá bezmocnosť človeka. Človek je tu veľké nič a celý svet sa točí okolo právnikov a advokátov. Už chápem, prečo chcú všetci študovať právo.
Tak tot by si nikdy nenapisala, ak by si to pravo studovala...


Možno moje odpovede sú ovplyvnené vlastnou skúsenosťou, ale ja som sa stretla s všelijakými

Tak presne na to mame zakony, legalne prostriedky a odbornikov.... inak neviem poradit nic ine, len pomoz si clovece, aj pan Boh ti pomoze .... tak len drzim palce... ved don Quichotizmus je v mode....
účtovník 007
06.02.07,20:47
ak argumenty, tak na urovni, poprosim najprv zostudovat exekucny poriadok a potom sa mozeme hadat aj do nekonecna... co takto §31 EP??? a este 57 tusim ze pism. h/....
idem naštudovať uvedený paragraf, exekučný poriadok mám prečítaný x-krát, ale zaujímali ma asi iné §. ;)


Tak tot by si nikdy nenapisala, ak by si to pravo studovala.......
Dovoľ mi zasmiať . Chceš mi povedať, že vyštudovaním práva mám zaručenú vymožiteľnosť práva? Paragrafy sú preto také pokrútené, aby sa dali dobre obchádzať. A kto sa raz o niečo súdil, vie o čom hovorím. Tu ide o to, ako kto dokáže tie paragrafy prekrútiť a nájde medzeru medzi zákonmi.


Tak presne na to mame zakony, legalne prostriedky a odbornikov.... inak neviem poradit nic ine, len pomoz si clovece, aj pan Boh ti pomoze .... tak len drzim palce... ved don Quichotizmus je v mode....

nie don Quichotizmus, ale don Pravnicizmus je v mode. Mám pocit, že každá rodina by mala mať prideleného právnika a každý jej krok by mal schváliť. Akú hodnotu majú súdy, keď si z nich nikto nič nerobí? Ak súd prikáže povinnému pohľadávku zaplatiť, jeho výrok by mal mať takú hodnotu a jeho nesplnenie také následky, že nebudeme potrebovať v uspokojení obyčajnej pohľadávky najskôr odporučeného právnika a potom odporučeného exekútora. Toť vše, idem študovať paragrafy.;)
babos
06.02.07,21:02
Exekutor ma strasne vela moznosti ako donutit povinneho resp. ako uspokojit pohladavku. Moze zadrzat povinemu mnozstvo hnutelnych veci, sperky, hotovost atd. a to hned viacerymi sposobmi. A argument "ja mam to pozicane od kamosky" exekutor nemoze brat na vedomie. Ak to je pravda, "kamoska" si tieto svoje veci moze ziadat spat sudnou cestou a musi pritom preukazat ze je majitelkou zadrzanych veci. Opravte ma, ak sa mylim. Nie je mozne, ze exekutor za 2 roky nemoze resp. nevie povinnemu zobrat ani len jednu smiesnu korunu. Nech mi nikto netvrdi, ze tento exekutor spravil vsetko co mu zakon umoznuje. Dalej ide o to, ze ja som si dovolil otvorit hubu a uz za to platim. Pred tym ako som podal na neho staznost, bol som oboznameny s tym, ze staznostou si nijako nemozem poskodit a nemoze sa obratit proti mne. Prejde par dni a uz musim platit.
účtovník 007
06.02.07,21:14
aby som bola na úrovni s argumentami, tak som prešla celý exek. poriadok znovu a:
§ 203

(1) Ak dôjde k zastaveniu exekúcie zavinením oprávneného, súd mu môže uložiť nahradenie nevyhnutných trov exekúcie.

(2) Ak sa exekúcia zastaví z dôvodu, že majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie, znáša ich oprávnený.

a ešte citujem:
§ 61

Navrátenie do predošlého stavu je v exekučnom konaní vylúčené.
účtovník 007
06.02.07,21:23
pri tom študovaní EP som našla toto. Čo povieš Baboš, nedá sa to použiť v Tojom prípade? Ak banka žiadala od povinného zaplatenie predmetnej pôžičky a exekútor už v prvom prípade obišiel povinného a exekúciu vykonal na ručiteľovi pôžičky, je zjavné, že jeho zaujatosť je dokázateľná. A dá sa napadnúť aj prevod predmetnej nehnuteľnosti(verím, že už dávno nie je majetkom dlžníka), na ktorú bol úver poskytnutý.

§ 30

(1) Exekútor je vylúčený z vykonávania exekúcie, ak so zreteľom na jeho pomer k veci, ktorá je predmetom exekúcie, k účastníkom exekučného konania alebo k ich zástupcom, možno mať pochybnosti o jeho nezaujatosti.

(2) Len čo sa exekútor dozvie o skutočnostiach, pre ktoré je vylúčený, oznámi to bezodkladne súdu. V konaní môže zatiaľ robiť len také úkony, ktoré nepripúšťajú odklad.

(3) Účastníci exekučného konania majú právo vyjadriť sa o osobe exekútora; skutočnosti, pre ktoré je exekútor vylúčený, sú povinní oznámiť bezodkladne. Námietky povinného voči osobe exekútora nemajú odkladný účinok.

(4) O vylúčení exekútora rozhoduje súd (§ 45).

(5) Rozhodnutie o vylúčení exekútora sa doručí oprávnenému, povinnému a exekútorovi.

(6) Proti rozhodnutiu o vylúčení exekútora nie je prípustný opravný prostriedok.

(7) Ak súd vylúči exekútora z vykonávania exekúcie, v exekúcii pokračuje ten exekútor, ktorého navrhne oprávnený a ktorého vykonaním tejto exekúcie
monymon
07.02.07,06:10
Mate zjavne svoju pravdu a zatrpknuteho cloveka je tazke presvedcit....tak vam drzim palce...
babos
07.02.07,09:33
To so zaujatostou by slo, lebo to exekutor splna. Hlavne tym, ze v minulosti nesiel po povinnom ale po mne ako po rucitelovi a ignoroval moje namietky, aby dal zalozne pravo na dom povinneho. Je to jediny sposob ako vymenit exekutora a nic mu neplatit? Zda sa mi dost nefer ze mu mam platit za to, ze za 2 roky nevymohol ani korunu. Naklady, to by som bral, lenze on chce preddavok na odmenu. Ked sme uz pri nakladoch, tak napr. navrch na zalozne pravo na nehnutelnost povinneho som platil ja, nie exekutor. A potom uz fakt neviem ake moze mat naklady, ked nic okrem toho neurobil.
riccado
08.02.07,02:14
účtovník 007:

naozaj sa nevyjadruj k niecomu, comu sa skutocne nerozumies, a tak hodnotne myslienky ziskavas len citanim EP vo svojom volnom case .... keby som vedel, ze na take seriozne vedomosti si staci precitat EP, tak ani na fakultu neidem...
A skutocne si myslis, ze Babos bol v 1. exekucnom konani "len rucitel"? Nebol! Bol rovnako povinny, ako dlznik a boli zaviazani zaplatit banke spolocne a nerozdielne, a exekutor vykonal exekuciu tak, ze pritlacil na Babosa...
účtovník 007
08.02.07,08:33
Netreba na mňa ziapať čiernymi písmenami, nie som hluchá.
1.Ja som nenapísala, že bol iba ručiteľ, napísala som ,že bol somár, že išiel ručiť.
2.Už za to zaplatil a svojej pravdy sa nemôže dovolať, a preto si za svojím tvrdením stojím:

Akú hodnotu majú súdy, keď si z nich nikto nič nerobí? Ak súd prikáže povinnému pohľadávku zaplatiť, jeho výrok by mal mať takú hodnotu a jeho nesplnenie také následky, že nebudeme potrebovať v uspokojení obyčajnej pohľadávky najskôr odporučeného právnika a potom odporučeného exekútora.

3. A čo si mu poradil ty?
Ja som si svoju chybu priznala, o tom tu nebudem vypisovať. Otom vie ten , kto so mnou diskutoval.
babos
08.02.07,11:25
účtovník 007:

naozaj sa nevyjadruj k niecomu, comu sa skutocne nerozumies, a tak hodnotne myslienky ziskavas len citanim EP vo svojom volnom case .... keby som vedel, ze na take seriozne vedomosti si staci precitat EP, tak ani na fakultu neidem...
A skutocne si myslis, ze Babos bol v 1. exekucnom konani "len rucitel"? Nebol! Bol rovnako povinny, ako dlznik a boli zaviazani zaplatit banke spolocne a nerozdielne, a exekutor vykonal exekuciu tak, ze pritlacil na Babosa...

Preco tu stale meliete okolo rucenia? Moj problem sa netyka rucenia, uvedomte si to uz, prosim vas! Ja ako rucitel som si svoju povinnost splnil a uver, na ktory som rucil, som splatil. Ja sa na rucenie nestazujem, to je uz uzavrete a bezpredmetne. Priznavam, nemal som v predoslom prispevku spomenut, co sa stalo v minulosti - ze exekutor siel po mojom majetku a nie po majetku dlznika. To vas mozno zmiatlo. No to som spomenul len preto, ze je to mozno dovod, preco si mysliet, ze exekutor je zaujaty. Lebo len dokazanim zaujatosti (alebo ineho porusenia EP) mozem exekutora vymenit bez toho, aby som ho musel financne vyplatit. Moj povodny prispevok je o tom (prepacte ze tiez pisem tucnym pismom), ze som vyhral sud. Mal som pocit, ze spravodlivost naozaj existuje, ze som vyhral,ze sa zase vsetko vrati do starych kolaji a konecne budem mat zase klud. Nestalo sa tak - nicim si zdravie s nemoralnym exekutorom, marne sa domaham toho aby bol rozsudok v mene SR naplneny a nakoniec, ked som si dovolil otvorit usta, musim exekutorovi platit za to, ze za 2 roky nevymohol ani korunu! Povinnej nezobral ani len toaletny papier, pretoze mu povedala, ze "vsetko ma pozicane od kamaratky". Poznam majetkove pomery povinnej (robil som vo firme jej otca), preto sa necudujte ze som nahnevany. Toto je spravodlivost? Takze este raz - moj prispevok a prosba o radu sa netyka stareho rucenia. Tyka sa toho vyhrateho sudu, s ktorym mam len problemy. Radsej som ten sud mal prehrat.
monymon
08.02.07,12:20
tot je velmi neprinosna diskusia...nakoniec babosovi nikto neporadi...tak to skusim ja.... nevyhnes sa tomu, aby si
1./ zaplatil preddavok na trovy.... a tak zabezpecil, ze exekutor bude konat, lebo teraz az do zaplatenia tych peniazkov ani spis neprelozi....
2/ budes ochotny zniest trovy....das navrh na zastavenie, vyplatis tohot a njdes si ineho, ktory bude konat raznejsie
3/ nabehnes na urad....a vyžiadaš si spravu o stave exekucie a akym sposobom sa preeroval hnutelny majetok...lebo to, ze povinna trvrdi, ze veci nie su jej vlastnictvom, je sice mile...ale takto to nefunguje...ona si moze tvrdit do nekonecna....zjavne zamestnanci exekutorskeho uradu, ktori boli spisovat hnutelny majetok by mali byt panom doktorom preskusany... pretoze vylucit vec z exe je mozne...ale nie na zaklade tvrdenia povinneho, ale vylucou zalobou na prislusnom sude, ktoru poda 3. osobba dotknuta na svojich pravach ....
4/ ak vies o majetku, hlavne bacha na nehnutelnosti v majetku povinnej, necakaj a posli na urad navrh na zriadenie exekucneho zalozneho prava a udel rovno aj suhlas s predajom nehnutelnosti
babos
08.02.07,13:02
...lebo to, ze povinna trvrdi, ze veci nie su jej vlastnictvom, je sice mile...ale takto to nefunguje...ona si moze tvrdit do nekonecna....zjavne zamestnanci exekutorskeho uradu, ktori boli spisovat hnutelny majetok by mali byt panom doktorom preskusany... pretoze vylucit vec z exe je mozne...ale nie na zaklade tvrdenia povinneho, ale vylucou zalobou na prislusnom sude, ktoru poda 3. osobba dotknuta na svojich pravach ....
Prave toto bol jednym z bodov v mojej staznosti, ktoru som dal na Komoru. Tiez mi bolo cudne, ze staci exekutorovi povedat - toto mam pozicane od kamosky (tak mi to doslova (!) povedal exekutor) a exekutor nesiahne na nic... Lenze Komora dala za pravdu exekutorovi, co som vobec necakal... Takze fakt neviem. Zaujatost?
Staznost stazovatelovi nikdy nemoze byt na ujmu a ani sa nemoze obratit proti nemu. Je zaujimave ze odpovedou na moju staznost bol hned list od exekutora, v ktorom ma ziada o preddavok. Viem ze ma na to pravo, ale to nacasovanie... To tiez nie je zaujatost? Dnes sa mam stretnut s advokatkou a podpisat jej plnu moc. Potom navstivime exekutora a nazrieme do spisu. A tu je aj dalsi bod staznosti - viackrat som ho ziadal o informacie o stave exekucie.Nikdy mi nedal konkretnu odpoved. Vzdy len - ak nieco, dam vam vediet. Nedal mi vediet ani o viacnasobnej drazbe nehnutelnosti povinnej ani ze sud znizil hodnotu tej nehnutelnosti... A toto Komora tiez uznala. Vraj som mal nazriet do spisu...

A dakujem za radu.
monymon
08.02.07,13:31
ta advokatka je asi teraz to najrozumnejsie, co mozes urobit (a to nejdem nadhanat ksefty pravnikom).... minimalne sa nenecha tak lahko odbit, ako to spravili s tebou napr. pri tych informaciach.... tazko sa ti na niekoho tlaci, ked dokopy nevies, cim...drzim palce..
ricij
08.02.07,14:08
Uf. Na blogu som čítal tento príbeh, tuším ho písal Váš syn. Myslím, že momentálne postupujete správne. Držím palce.
babos
08.02.07,14:23
Nie, to pisal moj brat. Dakujem
riccado
08.02.07,17:23
Netreba na mňa ziapať čiernymi písmenami, nie som hluchá.
1.Ja som nenapísala, že bol iba ručiteľ, napísala som ,že bol somár, že išiel ručiť.
2.Už za to zaplatil a svojej pravdy sa nemôže dovolať, a preto si za svojím tvrdením stojím:

Akú hodnotu majú súdy, keď si z nich nikto nič nerobí? Ak súd prikáže povinnému pohľadávku zaplatiť, jeho výrok by mal mať takú hodnotu a jeho nesplnenie také následky, že nebudeme potrebovať v uspokojení obyčajnej pohľadávky najskôr odporučeného právnika a potom odporučeného exekútora.

3. A čo si mu poradil ty?
Ja som si svoju chybu priznala, o tom tu nebudem vypisovať. Otom vie ten , kto so mnou diskutoval.

uctovnik 007:
mas pravdu, neporadil som mu. ale nepovazujem ani za stastne riesenie radit nejasno, alebo aj zle, tak ako si to robila ty...
a to, ze si si chybu priznala, to som nemohol vediet, ale dodatocne sa ti teda ospravedlnujem.....

babos:
monymom ti to popisal velmi presne, ja uz len doplnim nasledovne: najvyhodnejsie je pre teba poziadat exekucny sud v zmysle ustanovenia § 44 ods 8 EP o zmenu exekutora. exekucia bude pokracovat, len uz si zvolis ineho exekutora, kedze k tomuto uz pochopitelne nemas doveru a stary exekutor si vypocita svoje trovy, ktore sa vsak pocitaju ako keby sa exekucia zastavila. Dovolim si tvrdit, ze to urcite nebude 18.000.- Sk, ako chcel na preddavku (ak nebude odrbavat, ale ak mas sikovnu advokatku, tak mu preukazes, ze odrbava, lebo vsetko musi byt v tvojom exekucnom spise), a tymto trovam sa uz aj tak nikdy nevyhnes....

vyhl 288/1995 Z.z v z. n . p.:
Odmena pri vylúčení súdneho exekútora z vykonávania exekúcie a pri zastavení exekúcie


§ 14

(1) Ak súdny exekútor je vylúčený z vykonávania exekúcie alebo ak exekúciu súd zastaví, odmena súdneho exekútora za výkon exekučnej činnosti sa určuje
a) podľa počtu hodín účelne vynaložených na exekúciu,
b) paušálnou sumou za jednotlivé úkony exekučnej činnosti.
(2) Základná hodinová sadzba podľa odseku 1 písm. a) je 200 Sk za každú aj začatú hodinu. Súdny exekútor je povinný vyhotoviť časovú špecifikáciu jednotlivých úkonov exekučnej činnosti.
(3) Paušálna suma za každý jednotlivý úkon exekučnej činnosti je 100 Sk.



§ 15

(1) Paušálnou sumou sa odmeňujú tieto úkony exekučnej činnosti:
a) získanie poverenia na vykonanie exekúcie,
b) doručenie príkazu na začatie exekúcie,
c) doručenie upovedomenia o začatí exekúcie,
d) doručenie exekučného príkazu,
e) doručenie upovedomenia o spôsobe exekúcie,
f) doručenie rozhodnutia súdu vydaného v exekučnom konaní,
g) každé zisťovanie bydliska povinného,
h) každé zisťovanie platiteľa mzdy povinného,
i) každé zisťovanie účtu povinného,
j) každé ďalšie zisťovanie majetku povinného.
(2) Pri exekučných úkonoch, ktoré súdny exekútor vykoná v čase od 18.00 h do 8.00 h alebo v deň pracovného pokoja alebo v deň pracovného voľna, patrí súdnemu exekútorovi odmena zvýšená o 50 % zo základu odmeny (§ 14).



Náhrada hotových výdavkov




§ 22

(1) Súdnemu exekútorovi patrí popri odmene aj náhrada hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonávaním exekučnej činnosti; táto náhrada zahŕňa najmä cestovné náhrady, poštovné a telekomunikačné výdavky, znalecké náhrady a poplatky.
(2) Cestovné náhrady sa poskytujú podľa osobitného predpisu.



Štvrtý diel

Náhrada za stratu času





§ 23

(1) Náhrada za stratu času patrí súdnemu exekútorovi pri úkonoch vykonávaných v mieste, ktoré nie je sídlom jeho exekútorského úradu alebo kancelárie, a za čas strávený na ceste do tohto miesta a späť.
(2) Náhrada podľa odseku 1 je 20 Sk za každú aj len začatú polhodinu.

a este k tomu zastaveniu pre nezlozenie preddavku: závisí od úvahy predovšetkým exekučného súdu, aby zaujal ústavné a zákonné stanovisko k návrhu exekútora zastaviť exekúciu pre nezloženie preddavku. Exekučný súd sa v rozhodnutí o prípadnom zastavení exekúcie musí nevyhnutne vyrovnať aj s otázkou dôvodu nezloženia preddavku a potvrdzuje to výraz: „... súd môže ...“. Z toho vyplýva, že zastavenie exekúcie pre nezloženie preddavku bude opodstatnené len vtedy, ak jeho nezloženie je výrazom procesnej nedisciplinovanosti oprávneného alebo jeho nezáujmu o pokračovanie v exekúcii.

posledna moznost: zazaluj exekutora o nahradu skody, kludne mozes uspiet, existuju take rozsudky...

a ak je niekto chory, tak tiez ide k lekarovi, preto si myslim, ze ak mam nejaky pravny problem, tak idem za pravnikom. takato pravna nevedomost a snaha usetrit zopar korun sa moze vypomstit...
takze ja chodim v pripade problemov sam za sebou:-)
účtovník 007
08.02.07,17:54
ak uvedena vymena nazorov prispela k tomu,ze babosovi nakoniec poradili 2 pravnici(riccado a monymon), tak celá tato diskusia mala zmysel. Ja Vam za baboša dakujem(poznám jeho prípad od zaciatku), lebo moje skusenosti s ex. sú zlé. Zazila som svoje a obchadzanie zakonov im nebolo vobec cudzie. To je mozno dovod, preco sa ma tato tema tak moc dotyka, a preco su moje nazory tak vyhranene. A vobec som nechcela radit zle, aj ked niekedy "logika obycajneho cloveka" nema s § nic spolocne. drzim babosovi palce a dufam, ze vsetkym oznami, ako dopadol.;)
babos
08.02.07,19:53
Vsetkym dakujem a ozvem sa.
pego
10.02.07,15:50
Ak je exekutor nečinný, môžete si nájsť iného exekútora a požiadať
súd o zmenu exekútora. Pôvodný exekútor má v takom prípade nárok na náhradu nákladov ako pri zastavení exekúcie. Tých 18.000,-Sk sa mi vidí
byť prehnaná suma. Na aké náklady má nárok nájdete vo vyhláške č.
288/95 Z.z.
riccado
10.02.07,18:10
Ak je exekutor nečinný, môžete si nájsť iného exekútora a požiadať
súd o zmenu exekútora. Pôvodný exekútor má v takom prípade nárok na náhradu nákladov ako pri zastavení exekúcie. Tých 18.000,-Sk sa mi vidí
byť prehnaná suma. Na aké náklady má nárok nájdete vo vyhláške č.
288/95 Z.z.

presne to som napisal vyssie, ako si si to urcite dosledne precital predtym, ako si to napisal:-)