JarkaL
06.02.07,17:54
Prosím o radu, aj keď som už hľadala v témach a v lit., som už z toho dopletená.
Kamarát, občan ČR má slov. živnostenský list, podniká tu a zdržiava sa na Slovensku viac ako 183 dní v roku. V Čechách má manželku na MD, 1 bábo a 2 školopovinné deti. V ČR nemá zamestnanie ani ŽL.
1. Má nárok na odpoč. položku na seba? (podľa mňa áno-§11 ods.1 a) )
2. Má nárok na odp.pol. - na manželku
- na daňový bonus
- poistné na životné poistenie platené v ČR
tu si nie som istá - viď §11 písm.3 (podľa toho nie). Nenašla som však ani v zmluve o zam. dvoj. zdanenia ustanovenie o zákaze diskriminácie. Nemáte s tým skúsenosti?
Johanka
06.02.07,17:20
Prosím o radu, aj keď som už hľadala v témach a v lit., som už z toho dopletená.
Kamarát, občan ČR má slov. živnostenský list, podniká tu a zdržiava sa na Slovensku viac ako 183 dní v roku. V Čechách má manželku na MD, 1 bábo a 2 školopovinné deti. V ČR nemá zamestnanie ani ŽL.
1. Má nárok na odpoč. položku na seba? (podľa mňa áno-§11 ods.1 a) )
2. Má nárok na odp.pol. - na manželku
- na daňový bonus
- poistné na životné poistenie platené v ČR
tu si nie som istá - viď §11 písm.3 (podľa toho nie). Nenašla som však ani v zmluve o zam. dvoj. zdanenia ustanovenie o zákaze diskriminácie - takže možno áno. Nemáte s tým skúsenosti?
V prvom rade musíš určiť, či je tento daňovník daňovníkom s neobmedzenou alebo obmedzenou daňovou povinnosťou v SR.
Ak má trvalý pobyt v ČR, je v SR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a vzťahuje sa na neho § 11 Zákona o dani z príjmov
(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
Z uvedeného vyplýva, že má nárok iba na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
JarkaL
06.02.07,17:26
Ďakujem, aj podľa mňa je to tak, ale chcela som si byť istá.
(Áno, má trvalý pobyt v ČR)