Pete
06.02.07,20:53
Dobrý deň,
prosím poraďte:

Zamestnanec je zamestnaný na Slovensku a súčasne pracuje v ďalšej firme v Čechách. Má trvalý pobyt v SR aj ČR. Koncom minulého roku sa mu v ČR narodilo dieťa, ktoré momentálne žije v spoločnej domácnosti v ČR.
Môže si tento zamestnanec pri splnení ďalších zákonom daných podmienok uplatniť na toto dieťa daňový bonus v SR?
Ďakujem.
azuz
07.02.07,07:43
Môže mať jeden človek dva trvalé pobyty? To sa mi nezdá.
Ak má na území SR trvalý pobyt a neobmedzenú daňovú povinnosť a dieťa s ním žije v spoločnej domácnosti (nemusí to byť na adrese trvalého pobytu) má, pri splnení ostatných podmienok, nárok na uplatnenie DB na toto dieťa.
Nech Ti donesie potvrdenie z matriky o trvalom pobyte. Prípadne si to over na DÚ - písomne. Do 30 dní musia odpovedať, takže aj rok 2006 si stihne dať v daňovom priznaní do poriadku.
Johanka
07.02.07,07:58
Na priznanie daňového bonusu musia byť splnené dve podmienky.
Jedna sa týka výšky zdaniteľných príjmov - to tu rozoberať nebudem, druhá "vyživovaného dieťaťa", ktoré žije v daňovníkom v spoločnej domácnosti.
Pri § 33 ods. 2 Zákona o dani z príjmov je odvolávka na Zákon o prídavku na dieťa - podľa ktorého musí mať aj rodič ( neuvažujem o osvojených ... deťoch) aj dieťa trvalý alebo prechodný pobyt v SR.
Takže ak má dieťa trvalý pobyt v ČR, nemôže byť na toto dieťa uplatnený nárok na daňový bonus v SR.
Johanka
07.02.07,07:59
Môže mať jeden človek dva trvalé pobyty? To sa mi nezdá.
.
Môže. Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia riešia stanovenie daňovej rezidencie v prípade trvalého pobytu v oboch zmluvných štátoch.
azuz
07.02.07,08:24
Môže. Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia riešia stanovenie daňovej rezidencie v prípade trvalého pobytu v oboch zmluvných štátoch.
Vďaka, opäť som o niečo múdrejšia.:)