zippo
06.02.07,21:22
uložil som data na HDD v šufliku ,vypol som ho spravne ,preformatoval "C disc" zapol šuflik a nič !!!
1-deň ukazal hodnoty 156GB veľkosť 156GB voľnych ak som tam dačo chcel nahrať ukazalo že nieje naformatovaný
2-deň ukazal 0GB všade a že nieje naformatovaný

a ktomu ešte že niejaky subor RAW namiesto FAT32
poradi niekto či sa da zneho ešte dačo vytiahnuť , prosím
Chobot
07.02.07,09:06
uložil som data na HDD v šufliku ,vypol som ho spravne ,preformatoval "C disc" zapol šuflik a nič !!!
1-deň ukazal hodnoty 156GB veľkosť 156GB voľnych ak som tam dačo chcel nahrať ukazalo že nieje naformatovaný
2-deň ukazal 0GB všade a že nieje naformatovaný

a ktomu ešte že niejaky subor RAW namiesto FAT32
poradi niekto či sa da zneho ešte dačo vytiahnuť , prosím

Tak popísal si to poriadne chaoticky. Navyše neviem, čo chceš dosiahnuť.

Máš tam 1 HDD alebo 2? Čo chceš z neho "vytianuť"? AK si ho preformátoval rýchlym formátom, tak by ešte údaje z neho mohli dať obnoviť. Ak si to však naformátoval "full format", tak už zneho žiadny pôvodný údaj nevytiahneš.

AK si teda preformátoval C:, tak teraz by si tam mal natiahnuť operačný systém - pravdepodobne Windows (alebo Linux). Až potom vytvoríš partíciu na disku, ktorá zapíše údaje. Windows XP už neukladá údaje na disk systémom FAT, ale NTFS.
Takže popíš bližšie, v čom spočíva Tvoj problém. Inak disk aj jeho kapacitu by si mal vidieť v BIOSe. Ak ho BIOS neidentifukuje, tak môže byť aj samotný disk v háji. Ak ho vidíš v BIOSe, tak je všetko v priadku a inštaluj OS.
mickeynator
07.02.07,09:54
on si sformatoval suflik, to je trosku rozdiel, ale ak mu pise, ze ho nechce zobrat, dau sa udaje vytiahnut roznymi programami, ktore to ponukaju

1. v prvom rade si musis opravit tabulku particie, ktora hovori, aky system sa na disku pouziva a ako sa maju tieto subory spravat (napr. Partition Magic - hadam najlepsi)
2. pomocou programu vytiahnes udaje, co si mal na sufliku, zalohujes ich, preformatujes natvrdo a hodis si ich naspat na suflik (pouzivam GetDataBack)
3. hotovo (nemas problem)
kamowski
08.02.07,17:55
,preformatoval "C disc"
však to nie je to, čo si myslím, že to je ?
Chobot
09.02.07,09:24
on si sformatoval suflik, to je trosku rozdiel, ale ak mu pise, ze ho nechce zobrat, dau sa udaje vytiahnut roznymi programami, ktore to ponukaju

1. v prvom rade si musis opravit tabulku particie, ktora hovori, aky system sa na disku pouziva a ako sa maju tieto subory spravat (napr. Partition Magic - hadam najlepsi)
2. pomocou programu vytiahnes udaje, co si mal na sufliku, zalohujes ich, preformatujes natvrdo a hodis si ich naspat na suflik (pouzivam GetDataBack)
3. hotovo (nemas problem)

Prosím Ťa, čo je to ten "šuflík". Na čo to je a ako sa s tým pracuje? Zatiaľ to nepoznám, možno pod anglickým názvom, ale takto mi to nič nehovorí. (Nemyslím to ironicky, ale skutočne by som chcel o tom vedieť viac).

Díky.
M3G
09.02.07,16:20
Treba zahodiť ten "šuflík" a začať odznova.
šuflík je riziko choroby disku
šuflík môže byť ešte typu ATA-33 t.j. nevhodný pre nové disky
šuflík často býva príčinou smrti disku, najmä pri dlhodobom používaní.
Ešte doplním:
radšej by som si svoj disk pohadzoval z ruky do ruky, ako dával svoj disk do šuflíka(hlavne do toho lacného)

Nič v zlom-skúsenosti ;)
M3G
09.02.07,16:24
Prosím Ťa, čo je to ten "šuflík". Na čo to je a ako sa s tým pracuje? Zatiaľ to nepoznám, možno pod anglickým názvom, ale takto mi to nič nehovorí. (Nemyslím to ironicky, ale skutočne by som chcel o tom vedieť viac).

Díky.

Asi myslel rámček na disk. Napr.

http://www.agem.sk/?flag=kategorie&cat=0003300456
mickeynator
09.02.07,19:17
ano, suflik, ako sa zvykne hovorit, je aj ramcek na disk, ale nevysvetluje podstatu (nehovorim, ze suflik ano ...)
je to zariadenie, ktore mozes vmontovat do CD/DVD pozicie (5,25") a dovnutra mozes vlozit disk, ktory bude fungovat ako taka vacsia disketa ...
pripadne je to uplne samostatna skatulka, najma ked si to potrebujes pripojit ku notebooku, ktora sa pripoji cez USB a funguje ako vacsi USB kluc

a pre niekoho je to somarina a choroba, ale ked potrebujes disky pripajat a odpajat, resp pouzivat stary na prenos udajov, pouzijes radsej suflik, ako stale rozoberat skrinu pocitaca
lenkak
09.02.07,19:21
predpokladám, že myslel externý (prídavný) disk. Pripojenie cez šuplík bez zásahu do vnútra pc. Presne ako píše mickeynator.
M3G
09.02.07,20:00
a pre niekoho je to somarina a choroba, ale ked potrebujes disky pripajat a odpajat, resp pouzivat stary na prenos udajov, pouzijes radsej suflik, ako stale rozoberat skrinu pocitaca

Nehovorím, že to je somarina, skôr by som povedal, že nevedomosť užívateľa. Keď potrebujem bezpečne prenášať dáta, kúpim si USB kľúč alebo Externý HDD(v rámiku). Ale šuflík, ako ho popisuješ(t.j.klasický rámik v počítači) je hazardovanie s dátami. Predsa len tie kontakty, ktoré spájajú šuflík s časťou v počítači nie sú tak štandardizované ako USB rozhranie. Môže napr. jeden kontakt zoxidovať a je problém. Takisto šuflík(ten lacný) je väčšinou umelohmotný a nedostatočne chladí disk, aj keď je tam zopár ventilátorov. Čo som doteraz videl pokazené disky, tak 8 z 10 bolo v šuflíkoch, Vrátane môjho :(.

T.j napr. ak máte niekto tento šuflík alebo podobný http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=7517063 tak Vám držím palce.
mickeynator
09.02.07,20:07
Nehovorím, že to je somarina, skôr by som povedal, že nevedomosť užívateľa. Keď potrebujem bezpečne prenášať dáta, kúpim si USB kľúč alebo Externý HDD(v rámiku). Ale šuflík, ako ho popisuješ(t.j.klasický rámik v počítači) je hazardovanie s dátami. Predsa len tie kontakty, ktoré spájajú šuflík s časťou v počítači nie sú tak štandardizované ako USB rozhranie. Môže napr. jeden kontakt zoxidovať a je problém. Takisto šuflík(ten lacný) je väčšinou umelohmotný a nedostatočne chladí disk, aj keď je tam zopár ventilátorov. Čo som doteraz videl pokazené disky, tak 8 z 10 bolo v šuflíkoch, Vrátane môjho :(.
nehovorim, ze to ma pouzivat na bezne uschovavanie dat
ale ak ma nejaky stary disk, moze si na nom napr. prenasat filmy ku kamaratom a podobne ... ja som kedysi vymenil svoj stary 4GB disk za 40GB a mal som z neho 4GB "klucik" na prenasanie filmov a mp3 od kamarata ... ide este doteraz, asi, uz som ho dlho nepouzil, stolny PC uz nemam a teraz mam na take ucely stary 40GB disk z notebooku v pevnom rame, cez USB a ide ... hlavne s nim nehybat, ked sa toci, inak pojde dobre
instructor
12.02.07,00:00
anglicky RACK, do suflika si napojis pomocou kablov dalsi HDD a nemusisi kvoli tomu otvarat skrinku PC a tam ho pripajat - akoby boli von vyveden kabliky.
kamowski
18.02.07,10:47
nehovorim, ze to ma pouzivat na bezne uschovavanie dat
ale ak ma nejaky stary disk, moze si na nom napr. prenasat filmy ku kamaratom a podobne ... ja som kedysi vymenil svoj stary 4GB disk za 40GB a mal som z neho 4GB "klucik" na prenasanie filmov a mp3 od kamarata ... ide este doteraz, asi, uz som ho dlho nepouzil, stolny PC uz nemam a teraz mam na take ucely stary 40GB disk z notebooku v pevnom rame, cez USB a ide ... hlavne s nim nehybat, ked sa toci, inak pojde dobre

Ešte by som pridal vlastnú skúsenosť.
Mám 2 PC spojené sieťovými kartami s 10Mb/s poloduplex.
Ak si chcem preniesť väčšie množstvo dát z jedného PC do druhého (1 GB a viac) je to rýchlejšie cez starý HDD v šuflíku ako cez sieť.
alextv
26.02.07,08:51
Skus program RESTORIAN, ak tam niečo bolo určite to nájde, inač disk spravuj cez ovl.panel - svýkon a udržba - nástroje pre správu-správa počítača-správa diskov..
zahor
20.03.07,21:30
este jedna vec FAT32 nezvladne viac ako 127.53GB cize ak mas vacsi disk musis ho rozdelit alebo pouzit iny suborovy system:cool:
zahor
20.03.07,21:39
este aby som bol presny zalezi na operacnom systeme.


"The 127.5-GB limit on FAT32 volumes imposed in Windows 98 no longer applies to Windows Me. In Windows Me, using a cluster size of 32 KB, a FAT32 volume can theoretically be about 8 terabytes. However, the 32-bit fields in the partition table (and in the FAT32 boot sector) limit the size of an individual volume (regardless of file system) on a basic MBR disk using a sector size of 512 bytes to approximately 2 terabytes."

"Although Windows 2000 and Windows XP Professional can mount FAT32 volumes of any size, Windows 2000 and Windows XP Professional can format FAT32 volumes up to 32 GB only.
This "cannot Format more than 32GB" behavior is by design, as Microsoft recommends using the NTFS file system for partitions greater than 32GB. One reason for this is: as a FAT32 partition goes beyond 32GB, the cluster size that is used jumps from 16K to 32K, thus "wasting" far more drive space when small files are stored.FAT32 file system cluster sizes
Partition Size Cluster Size less than 260MB 512 Bytes 260MB through 8GB 4KB 8GB through 16GB 8KB 16GB through 32GB 16KB 32GB through 2TB 32KB
prevod
08.04.07,18:05
Dovolím si poznamenať pár nepresností v nasledujúcom príspevku :


Tak popísal si to poriadne chaoticky. Navyše neviem, čo chceš dosiahnuť.

Máš tam 1 HDD alebo 2? Čo chceš z neho "vytianuť"? AK si ho preformátoval rýchlym formátom, tak by ešte údaje z neho mohli dať obnoviť. Ak si to však naformátoval "full format", tak už zneho žiadny pôvodný údaj nevytiahneš.

Po plnom preformátovaní sa dajú dáta z disku obnoviť , pokiaľ neboli danné pozície na disku prepísané inými dátami.
Dokonca existujú firmy ,ktoré sa špecializujú na obnovu dát a navyše každý lepší predajca výpočtovej techniky by mal mať (priamo od výrobcu) utility na obnovu dát.



AK si teda preformátoval C:, tak teraz by si tam mal natiahnuť operačný systém - pravdepodobne Windows (alebo Linux). Až potom vytvoríš partíciu na disku, ktorá zapíše údaje. Windows XP už neukladá údaje na disk systémom FAT, ale NTFS.

Tu je viacero chybných poznatkov.
po 1. Ak už preformátoval disk , partícia už musí byť vytvorená. Pretože (zjednodušene napísané) particía je "oblasť" disku, ktorá musí byť vytvorená ešte pred formátovaním , inak by si nemal čo formátovať ;)

po 2. Windows XP ukladá údaje na disk so súborovým systémom FAT32, pochopiteľne aj na NTFS.



Takže popíš bližšie, v čom spočíva Tvoj problém. Inak disk aj jeho kapacitu by si mal vidieť v BIOSe. Ak ho BIOS neidentifukuje, tak môže byť aj samotný disk v háji. Ak ho vidíš v BIOSe, tak je všetko v priadku a inštaluj OS.

Kiež by to bolo v skutočnosti také jednoduché (: , narážam na poslednú vetu. To ,že BIOS identifikuje disk , ešte neznamená ,že je v poriadku.

Neber to zle , len som chcel upozorniť na nesprávne uvedené údaje.
prevod
08.04.07,18:07
Ešte by som pridal vlastnú skúsenosť.
Mám 2 PC spojené sieťovými kartami s 10Mb/s poloduplex.
Ak si chcem preniesť väčšie množstvo dát z jedného PC do druhého (1 GB a viac) je to rýchlejšie cez starý HDD v šuflíku ako cez sieť.


na tvojom mieste by som určite vymenil sieťové karty za 100 Mbit/s full duplex. Investícia cca 3oo,- Sk / ks.
kamowski
27.04.07,14:30
na tvojom mieste by som určite vymenil sieťové karty za 100 Mbit/s full duplex. Investícia cca 3oo,- Sk / ks.

Mám ich obe 100 ale nastavené len na 10 Mbit. Ale aj tak sa mi to zdá rýchlejšie cez šuflík.:rolleyes: