Magma
10.01.05,09:55
Ak odchádza zamestnanec do predčasného starobného dôchodku, vyplácate mu odchodné podľa § 76 ods.6?
rosemary
10.01.05,10:27
Ano, vyplácame.
Hlinkovx
10.01.05,10:35
Áno...má nárok na odchodné
jarkra
10.01.05,10:51
A má na to odstupné nárok zo zákona, alebo to máte len upravené v smernici alebo kolektívnej zmluve?
Podľa uvedeného odstavca parí zamestnancovi odchodné po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov. Nespomína sa tam predčasný dôchodok.
rosemary
10.01.05,11:32
Aj predčasný starobný dôchodok je starobný dôchodok. Odchodné platí podľa Zákonníka práce. V Kolektívnych zmluvách sa dá dohodnúť viac ako jednomesačné odchodné.
Hlinkovx
10.01.05,11:38
V zákone nie je špecifikované..aký starobný...takže si myslím..že starobný je aj starobný ale aj predčasný starobný dôchodok...
jarkra
10.01.05,11:38
Môžete mi prosím napísať, kde je predčasný starobný dôchodok definovaný ako starobný dôchodok. Myslím ktorý zákon,§,odstavec. Potrebujem to vedieť kvôli nášmu zamestnancovi, ktorému končí výpovedná doba a spĺňa predpoklady na predčasný starobný dôchodok. Mám vychádzať len so zákona o sociálnom poistení, v ktorom je predčasný starobný dôchodok definovaný ako dávka zo starobného poistenia, alebo je to uvedené aj niekde inde.
Ďakujem za odpoveď.
jarkra
11.01.05,11:51
Prosím, vie mi niekto s istotou potvrdiť, že odchodné sa vypláca (zamestnanec má na neho nárok) aj pri predčasnom starobnom dôchodku? :confused:
rosemary
11.01.05,12:29
Čo by sa dnes dalo povedať s istotou? Ja by som sa na to pozerala takto: Ak niekto odchádza do predčasného starobného dôchodku, má nárok na odchodné podľa § 76 ods 6. ZP / cit.Pri prvom skončení pracovného pomeru pri nadobudnutí nároku na starobný dôchodok...atď/ Ak by nenadobudol nárok na predčasný starobný dôchodok, no tak by ho určite nedostal. A do starobného dôchodku, či už normalného alebo predčasného odíde iba raz.
jarkra
11.01.05,12:35
Ďakujem za všetky odpovede.