Lekon
07.02.07,07:36
Dobry den, mam taky problem, prvkyrat uctujem klienta JU-platca DPH (doteraz som platcov DPH iba PO). Chcem sa uistit,
1) ako mam pouzivat clenenie DPH v JU (myslim analytiku, neviem ako sa to v JU vola, ako 343-ky v PU)
2) ake druhove clenenie mam potom pridavat k nakupom materialu, kde sa uplatnuje DPH a napr. k nakupu dialnicnej znamky
Jedna sa konkretne v systeme Alfa, kedze aj v nom som zaciatocnik, doteraz som robila JU v Money.
Dakujem pekne za pomoc.
Manual
07.02.07,06:40
Dobry den, mam taky problem, prvkyrat uctujem klienta JU-platca DPH (doteraz som platcov DPH iba PO). Chcem sa uistit,
1) ako mam pouzivat clenenie DPH v JU (myslim analytiku, neviem ako sa to v JU vola, ako 343-ky v PU)
2) ake druhove clenenie mam potom pridavat k nakupom materialu, kde sa uplatnuje DPH a napr. k nakupu dialnicnej znamky
Jedna sa konkretne v systeme Alfa, kedze aj v nom som zaciatocnik, doteraz som robila JU v Money.
Dakujem pekne za pomoc.
Ak máš nastavené že SZČO je platiteľ DPH, tak sa to samo rozúčtuje na DZ a DPH a všade zapíše. Všetká DPH sa ti dá do stlpca 31 ako VNZD
Pekný deň...:)
kačenka
07.02.07,06:41
musíš si v základnom nastavení softvéru nastaviť že je plátca DPH. Potom v zadávaní dokladu napr. do réžie PHM ti automaticky vypočíta ZD a DPH, pričom ZD ide do PR a DPH do VNZD v členení DPH.
Manual
07.02.07,06:42
Je jedno či nakupuješ material, alebo tovar a iné kde je DPH. Program je už nastavený tak, že si len vyberieš nákup materialu alebo... čo potrebuješ.
Lekon
07.02.07,06:48
Trosku podrobnejsie keby ste mi to napisali? Ja sa v tej alfe este vobec neorientujem, kde co je.
Takze si vyberiem reziu v druhovom cleneni, pri materiali dam clenenie DPH 05P R14, pri dialnicnej znamke vyberiem reziu v druh.cleneni do zakladu 0 a DPH 05P 00. Spravne? Opravte ma prosim.
kačenka
07.02.07,06:55
čiže dáš si réžiu, zadáš sumu s DPH, dolu ti ju rozpíše ZD a DPH to si len skontoluješ, či ti dalo taký istý ZD a DPH ako ano tak odklikneš daš si druhové členenia aké potrebuješ, členenie na stredisko aké chceš a dole musíš mať zakliknuté zapis do DPH.
tinaM
07.02.07,06:58
Trosku podrobnejsie keby ste mi to napisali? Ja sa v tej alfe este vobec neorientujem, kde co je.
Takze si vyberiem reziu v druhovom cleneni, pri materiali dam clenenie DPH 05P R14, pri dialnicnej znamke vyberiem reziu v druh.cleneni do zakladu 0 a DPH 05P 00. Spravne? Opravte ma prosim.
V prvom rade si dáš režim účtovania. Tam si klikneš na štvorček platiteľ DPH a dáš OK.
Vojdeš do peň.denníka.
Dialn.známka bola kúpená v hotovosti. Dáš si pokladňa-výdaj.
Kód účelu si dáš 26-prev.réžia.
Suma-zapíšeš sumu s DPH.
Zapíšeš popis peň.operácie.
Ak dole nemáš zaškrtnuté "zápis do evidencie DPH, tak tam zaklikneš.
Dáš OK.
Hodí Ťa do knihy DPH.
Zapíšeš IC DPH dodávateľa /ak ho tam nemáš/ a dáš OK.
A máš to.
Ak by Ti nesedela DPH v denníku s tým, čo máš na doklade, vojdeš do suma-rozdelenie a tam si to upravíš /zaokruhlenie v 0% DPH/.
Lekon
07.02.07,07:05
Vyzaduje uctovanie v alfe zapis pre IC DPH kazdeho blocku? Pretoze ja si robim rozuctovanie v exceli, kedze tych blockov je kvantum a potom to uz len rozuctujem napr. cez 5 poloziek v druhovom cleneni. Teda doteraz mi to moj pov.software Money umoznoval, ale kedze som nutena uctovat v alfe... Och joj.
tinaM
07.02.07,07:09
Vyzaduje uctovanie v alfe zapis pre IC DPH kazdeho blocku? Pretoze ja si robim rozuctovanie v exceli, kedze tych blockov je kvantum a potom to uz len rozuctujem napr. cez 5 poloziek v druhovom cleneni. Teda doteraz mi to moj pov.software Money umoznoval, ale kedze som nutena uctovat v alfe... Och joj.
Neboj sa tej ALFY. Je to len zvyk. Je dobrá. Ak nechceš, to IČ DPH nemusíš vpisovať.
Alfa má dobre vypracovanú príručku. Pozri si ju. Ja som nebola na žiadnom školení, naučila som sa sama.
Zita5
07.02.07,07:31
Ja mám v ALFE všetkých dodávateľov v "Partneroch " , čiže IČ DPH taktiež . Aby bola správna evidencia DPH , tak IČ DPH tam musí byť , ak nákup sa realizuje u plátcu DPH a nárokujem si odpočítanie dane .

To znamená , že ako sa Ti objaví tabuľka DPH pri účtovaní nákupu v hotovosti , alebo bankou - odpočítanie dane , tak daj výber cez" partner" a vypíše ALFA aj názov dodávateľa spolu s IČ DPH .
tinaM
07.02.07,07:34
Ja mám v ALFE všetkých dodávateľov v "Partneroch " , čiže IČ DPH taktiež . Aby bola správna evidencia DPH , tak IČ DPH tam musí byť , ak nákup sa realizuje u plátcu DPH a nárokujem si odpočítanie dane .

To znamená , že ako sa Ti objaví tabuľka DPH pri účtovaní nákupu v hotovosti , alebo bankou - odpočítanie dane , tak daj výber cez" partner" a vypíše ALFA aj názov dodávateľa spolu s IČ DPH .
To IČ DHP tam dávam. Tiež si myslím,že je potrebné ku každému dokladu, ale program umožňuje zápis aj bez zadania IČ DPH.
Lekon
07.02.07,07:38
Ja mám v ALFE všetkých dodávateľov v "Partneroch " , čiže IČ DPH taktiež . Aby bola správna evidencia DPH , tak IČ DPH tam musí byť , ak nákup sa realizuje u plátcu DPH a nárokujem si odpočítanie dane .

To znamená , že ako sa Ti objaví tabuľka DPH pri účtovaní nákupu v hotovosti , alebo bankou - odpočítanie dane , tak daj výber cez" partner" a vypíše ALFA aj názov dodávateľa spolu s IČ DPH .

Ano, suhlasim, ale ja si robim rozpis drobnych nakupov v exceli, kde pisem aj udaje a IČ dph kazdeho dodavatela. Takto sa mi to lepsie osvedcilo, ako 50-100-korunove blocky uctovat po jednom, takto urobim jeden zapis, rozpis mam urobeny v tabulke. Ale zda sa mi zbytocne napriklad robit 50 vydavkovkovych dokladov na par korun ako urobit 4-5. Aj danovaci ma za to raz pochvalili na kontrole.:D
Zita5
07.02.07,07:42
Ano, suhlasim, ale ja si robim rozpis drobnych nakupov v exceli, kde pisem aj udaje a IČ dph kazdeho dodavatela. Takto sa mi to lepsie osvedcilo, ako 50-100-korunove blocky uctovat po jednom, takto urobim jeden zapis, rozpis mam urobeny v tabulke. Ale zda sa mi zbytocne napriklad robit 50 vydavkovkovych dokladov na par korun ako urobit 4-5. Aj danovaci ma za to raz pochvalili na kontrole.:D

Nie je to zakázané , hlavne že bola spokojnosť .:)