cocker.ba
07.02.07,09:45
Zdravim, poradi niekto, ako mam zahrnut do majetku svojej firmy (ake tlacivo, zmluva apod.) auto (na firmu) po ukonceni leasingu?A v akej uctovnej hodnote? Neslo o ojazdene auto, ale o nove.
Dakujem.
Zoltán Kovács
07.02.07,08:55
Zdravim, poradi niekto, ako mam zahrnut do majetku svojej firmy (ake tlacivo, zmluva apod.) auto (na firmu) po ukonceni leasingu?A v akej uctovnej hodnote? Neslo o ojazdene auto, ale o nove.
Dakujem.

Ak leasing bol na firmu, potom auto po ukončení, resp. odkúpení za zostatkovú hodnotu máš v majetku firmy. Ak zostatková hodnota bola nižšia ako 30.000,- potom to jednorázovo odpíšeš do nákladov. Ak zostatková cena bola výššia ako 30.000,- potom je to DHM. V oboch prípadoch si vytvor kartu DHM.

Ak leasing si mal ako občan, potom stačí vyhotoviť protokol o vklad do obchodného majetku.
JAJA11
07.02.07,08:57
Malo by sa zaradiť v hodnote akú má v čase ukončenia leasingu, alebo aj v obstarávacej sume pri kúpe. (Bez leasingových poplatkov). V konečnom dôsledku to nič neovplyvní. Ono je rozumnejšie auto vyradiť z majetku firmy a platiť si kilometrovné.
Zoltán Kovács
07.02.07,09:03
Malo by sa zaradiť v hodnote akú má v čase ukončenia leasingu, alebo aj v obstarávacej sume pri kúpe. (Bez leasingových poplatkov). V konečnom dôsledku to nič neovplyvní. Ono je rozumnejšie auto vyradiť z majetku firmy a platiť si kilometrovné.

Keď dolízované auto zaradíš v obstarávacej cene pri kúpe, potom budeš ešte raz odpisovať?
JAJA11
07.02.07,09:04
Keď dolízované auto zaradíš v obstarávacej cene pri kúpe, potom budeš ešte raz odpisovať?

Jasne, že nie, ono sa zaradí ako odpísaný majetok, je len v evidencii.
cocker.ba
07.02.07,11:26
[quote=smith]Ak leasing bol na firmu, potom auto po ukončení, resp. odkúpení za zostatkovú hodnotu máš v majetku firmy. Ak zostatková hodnota bola nižšia ako 30.000,- potom to jednorázovo odpíšeš do nákladov. Ak zostatková cena bola výššia ako 30.000,- potom je to DHM. V oboch prípadoch si vytvor kartu DHM.


Teda ak hodnota auta bol a bez leasingu 460 tis. a s leasingom 493 tis. , tak po vyplateni a ukonceni leasingu ma aku zostatkovu honotu? Nula Sk?
mysimis
07.02.07,11:28
Po splatení auta Ti leasingová spoločnosť zašle kúpnu zmluvu na vozidlo, kde je aj zostatková hodnota auta a následne Ti dajú aj faktúru.
JAJA11
07.02.07,11:49
[quote=smith]Ak leasing bol na firmu, potom auto po ukončení, resp. odkúpení za zostatkovú hodnotu máš v majetku firmy. Ak zostatková hodnota bola nižšia ako 30.000,- potom to jednorázovo odpíšeš do nákladov. Ak zostatková cena bola výššia ako 30.000,- potom je to DHM. V oboch prípadoch si vytvor kartu DHM.


Teda ak hodnota auta bol a bez leasingu 460 tis. a s leasingom 493 tis. , tak po vyplateni a ukonceni leasingu ma aku zostatkovu honotu? Nula Sk?


V PÚ sa zúčtuje 460 tis. 022/082, urobí sa karta majetku na ktorej sa uvedie, že auto je odpísané. V JÚ sa len urobí karta a poznačí sa na ňu, že obstarávacia cena je 460 tis. a zostatková cena je 0,-. Je to len evidenčný úkon, neovlyvňuje to účtovanie.
cocker.ba
07.02.07,11:55
Dakujem vsetkym za odpoved.
Najlepsie je asi nevlastnit nic nad 30 000, clovek sa aspon vyhne prebujnelej byrokracii.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Monika Kováčová
07.02.07,12:01
Ono je rozumnejšie auto vyradiť z majetku firmy a platiť si kilometrovné.

S týmto názorom sa vôbec nestotožňujem a myslím, že ani JAJA11 nepozná pozadie činnosti firmy, stav vozidla a pod. aby mohla dospieť zodpovedne k uvedenému záveru pri svojom radení.
cocker.ba
07.02.07,12:20
S týmto názorom sa vôbec nestotožňujem a myslím, že ani JAJA11 nepozná pozadie činnosti firmy, stav vozidla a pod. aby mohla dospieť zodpovedne k uvedenému záveru pri svojom radení.

Ja si kilometrovne odratavam tak ci tak a platim aj cestnu dan-auto preco vyradovat z majetku?
Monika Kováčová
07.02.07,12:25
Nerozumiem. Citoval si môj príspevok, v ktorom nesúhlasím jednoznačne s názorom prepočítavať kilometrovné a teda vyradiť auto z obchodného majetku. Ak máš auto v OM nepočítaš kilometrovné (priemerná spotreba + paušálna náhrada), ale účtuješ náklady na PHM, opravy, údržbu a pod.
cocker.ba
07.02.07,20:14
Nerozumiem. Citoval si môj príspevok, v ktorom nesúhlasím jednoznačne s názorom prepočítavať kilometrovné a teda vyradiť auto z obchodného majetku. Ak máš auto v OM nepočítaš kilometrovné (priemerná spotreba + paušálna náhrada), ale účtuješ náklady na PHM, opravy, údržbu a pod.

Tak uz mi to je jasne, dik.