Ivdi
07.02.07,09:49
Dobrý deň. Chcela by som si utvrdiť svoj názor. SZČO v roku 2006 kúpil budovu bez pozemku. Túto budovu bude rekonštruovať v r.2007. V r.2006 zaradí budovu do majetku, ale odpisovať ju bude až po dokončení rekonštrukcie. Ano?
Tweety
07.02.07,08:58
Dobrý deň. Chcela by som si utvrdiť svoj názor. SZČO v roku 2006 kúpil budovu bez pozemku. Túto budovu bude rekonštruovať v r.2007. V r.2006 zaradí budovu do majetku, ale odpisovať ju bude až po dokončení rekonštrukcie. Ano?
Ak ju v roku 2006 nevyužíval na podnikanie, tak ju nemôže odpisovať. §22 Zákon o dani z príjmu.
Ivdi
07.02.07,09:03
Nie nevyužíval. Ďakujem za odpoveď.
Ivdi
07.02.07,12:45
Na kupno-predajnej zmluve je len nehnuteľnosť. SZČO kúpil len jednu časť, je tam toho viac. Majiteľ chce predať pozemok a ostatok jednému záujemcovi, tak neviem ako to dopadne s pozemkom.
Jana 55
16.02.07,11:10
Prosím o vysvetlenie..Živnostník kúpil budovu za 2.000 000sk.Kedže už bola staršia, tak potrebovala opravy ako náter, zateplenie, nejaké búranie priečok a podobne..Za spotrebovaný material a prácu máme rôzne bločky a faktúry.Teraz keď ju chce odpísať tak odpisuje tie 2.000 000 sk a to 20 rokov alebo tu sumu niečo navyšuje?
betka
16.02.07,11:25
Prosím o vysvetlenie..Živnostník kúpil budovu za 2.000 000sk.Kedže už bola staršia, tak potrebovala opravy ako náter, zateplenie, nejaké búranie priečok a podobne..Za spotrebovaný material a prácu máme rôzne bločky a faktúry.Teraz keď ju chce odpísať tak odpisuje tie 2.000 000 sk a to 20 rokov alebo tu sumu niečo navyšuje?

Zateplenie je TZ, buranie priecok je stavebna uprava (TZ), zvysim vstupnu cenu 2 mil. o tieto TZ.
Jana 55
16.02.07,11:29
A nemôžem spraviť tak,že bločky za materiál a stavebné práce zaučtujem ako prevádz.réžiu a budovu budem odpisovať v hodnote v akej bola odkúpena?
Marianna01
16.02.07,11:32
nie, predaže nejde o opravu, ale o technické zhodnotenie
betka
16.02.07,11:39
Este dodam. Pri kupe mi vnikli rozne vydavky s kupou nehnutelnosti: kolky, poplatky za sprostredkovanie predaja nehnutelnosti, .... Vsetky tieto poplatky m zvysuju cenu pre zacatie odpisovania. Ak ste budovu kupili napr. v januari 2006, zaradite ju na kartu HM, kde vypisete datum zaradenia, pouzivania, VC pre odpis (OC= z. mluva, FA za nakup budovy + kolky + rozne druhy poplatkov). Ak vykonate v marci 2006 toto zateplenie, stavbne upravy, .. teda dojde k prestavbe, nadstavbe , stavebnej uprave, modernizacii, rekonstrukcii, a dokoncite tieto prace je to pre Vas TZ, ktore mi zvysi vstupnu cenu pre odpisovanie v tomto ZO ak bolo dokoncene a zaradene do uzivania.
Este dolezitym vydavkom, ktory mi zvysuje VC pre odpisovanie je projekt, ktory ste si dali vypracovat pre TZ.
betka
16.02.07,11:47
A nemôžem spraviť tak,že bločky za materiál a stavebné práce zaučtujem ako prevádz.réžiu a budovu budem odpisovať v hodnote v akej bola odkúpena?

Nemozete, to nie je oprava, aj v dodavateskych FA Vam pisu ... za prevedene stavebne prace na rekonstrukcii ... Precitajde si texty FA.

Vsetky blocky, FA, ktore ste si zaobstarali pre toto TZ (klince, kladiva, cement, stierky, polistiren, buracie prace, zarubne, sadrokartony, dodavatelske sluzby..... vsetko, co suviselo s TZ), by som odporucila prefotit, urobit supis tychto FA a blockou, aby ste si vedeli urobit kartu pre HM. hovorim o prefoteni, lebo v pripade kontroly o 5 rokov, aby ste nemuseli hladat a hrabat sa v rokoch minulych. Takto to budete mat vsetko poruke a pokope.
Jana 55
16.02.07,11:56
Takže musím všetky bločky,ktoré sú už zaúčtované v rámci TZ vyhodiť,ščítať a pripočítať kúpnej cene a potom až odpisovať?Ale bločky za opravu (teda nie za TZ) môžu zostať zaučtované v PD.??
betka
16.02.07,12:41
Takže musím všetky bločky,ktoré sú už zaúčtované v rámci TZ vyhodiť,ščítať a pripočítať kúpnej cene a potom až odpisovať?Ale bločky za opravu (teda nie za TZ) môžu zostať zaučtované v PD.??

Nie. Vsetko, co ste zauctovali do oprav ako VOZD, preuctujte do VNZD, urobte si nejake rozclenenie VNZD, a nazvite ho napr. TZ nehnutelnosti. Sem preuctujte, alebo opravte polozky,ktore ste mali v PD uctovane v prevadzkovej rezii, a dajte tieto vydavky ako NZD. Nehnutelnost mate zaradenu v pouzivani, zvyste vstunu cenu pre odpisy o toto TZ (preuctovane, alebo na konci roka mozete vynat z prevadzkovej rezie tieto nespravne zauctovane vydavky a zauctovat ich na konci roka na zaklade ID ako minus prev. rezia)
Tomáško
19.02.07,10:10
A čo v prípade, že kupim budovu, ktorá je na 88% v takom stave v akom potrebujem.Len ju nanovo vymaľujem, vymením starý gumolín za nový,vymením nejaké elektrikárske veci-to by nemalo byť TZ v tom prípade stačí došlé fa a bločky zaúčtovať do PD a budovu začať odpísovať v hodnote za akú bola kúpená.??
Sagvan
19.02.07,11:09
Dovoľte, aby som vás najprv pozdravil takto na úvod.Chcem sa spýtať či som správne pochopil rovnomerné odpisovanie.Takže, kúpil som budovu november-2006 za 500.000SK.Odpisujem:
rok 2006-25.000 sk
rok 2007-25.000 sk

rok 2025-25.000 sk
ak sa nerozhodnem pre nejaké Technické zhodnotenie..Je to správne? P.S. Nedala by sa budova odpísať nejako rýchlejšie??
tinaM
19.02.07,11:34
Dovoľte, aby som vás najprv pozdravil takto na úvod.Chcem sa spýtať či som správne pochopil rovnomerné odpisovanie.Takže, kúpil som budovu november-2006 za 500.000SK.Odpisujem:
rok 2006-25.000 sk
rok 2007-25.000 sk

rok 2025-25.000 sk
ak sa nerozhodnem pre nejaké Technické zhodnotenie..Je to správne? P.S. Nedala by sa budova odpísať nejako rýchlejšie??
Výpočet je správny.
Budovu odpisuješ 20 rokov.
Môžeš použiť metódu zrýchleného odpisovanie. Tam sa v prvých rokoch uplatňuje vyšší odpis.
Sagvan
19.02.07,11:51
Výpočet je správny.
Budovu odpisuješ 20 rokov.
Môžeš použiť metódu zrýchleného odpisovanie. Tam sa v prvých rokoch uplatňuje vyšší odpis.
Ďakujem, idem si to naštudovať.
Anja111
19.02.07,11:57
A čo v prípade, že kupim budovu, ktorá je na 88% v takom stave v akom potrebujem.Len ju nanovo vymaľujem, vymením starý gumolín za nový,vymením nejaké elektrikárske veci-to by nemalo byť TZ v tom prípade stačí došlé fa a bločky zaúčtovať do PD a budovu začať odpísovať v hodnote za akú bola kúpená.??
Áno, keď urobíš na budove iba opravy, tak tie zaúčtuješ priamo do VOZD a budovu odpisuješ z kúpnej ceny.
jamis
25.02.07,16:51
Poraďte prosím. Môj klient SZČO, kúpil v r. 2006 nehnuteľnosť spolu s manželkou. V tomto roku sa rozhodlol, že z uvedenej nehnuteľnosti urobí ubytovňu. Ako v takomto prípade zaradiť nehnuteľnosť do podnikania - musí byť súhlas manželky ? A čo rekonštrukcia a odpisovanie nehnuteľnosti ? Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?
betka
25.02.07,17:27
Poraďte prosím. Môj klient SZČO, kúpil v r. 2006 nehnuteľnosť spolu s manželkou. V tomto roku sa rozhodlol, že z uvedenej nehnuteľnosti urobí ubytovňu. Ako v takomto prípade zaradiť nehnuteľnosť do podnikania - musí byť súhlas manželky ? A čo rekonštrukcia a odpisovanie nehnuteľnosti ? Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?

Myslíte, že by Vám to nedovolí manželka?

odpisovať môžete, keď ju zaradíte do používania, rok 2006. Zaradíte do 4.OS, odpisujete 20 rokov, zvolíte si rovnomerné alebo zrýchlené odpisovanie.
Rekonštrukcia je TZ. Ak ste ju vykonali v roku 2006, zvýšite VC pre odpisovanie o toto TZ (TZ=prestavba, nadstavba, stavebná úprava, modernizácia, rekonštrukcia).
jamis
25.02.07,17:34
Samozrejme, že manželka dovolí. Nehnuteľnosť sa kúpila v r. 2006, ale nebola zaradená do podnikania - až teraz v r.2007 ju chce dať do podnikania. Takže sa bude odpisovať len 19 rokov. Treba len vypísať kartu IM a cenu zaplatenú za nehnuteľnosť? Rekonštrukcia bude až v tomto roku. Čo je oprava a TZ to viem.
betka
25.02.07,17:44
Kedy môže nehnuteľnosť začať odpisovať ? Až po rekonštrukcii ?
Ak ste kúpili budovu napr. dec. 2006 a zaradíte ju do M firmy, do používania, môžete si uplatniť odpisy 1/20.
Ak sa rozhodnete robiť TZ napr. v marci 2007 , a skončíte v priebehu roka 2007, do knihy HM zaevidujete zvýšenie HM o TZ.
pri zrýchlenom odpisovaní HM po vykonaní TZ sa odpisy vypočítaju: v roku zvýšenia ZC ako podiel dvojnásobku tejto ceny HM a priradeného koef. zrýchleného odpis. platného pre zvýšenú ZC.

Pri rovnomernom odpisovaní zvýšite VC HM o toto TZ.

môže sa stať, že toto TZ neukončíte ani v roku 2007, (napr. pre nedostatok financií), Napočítate si cenu TZ (všetky dodavateľské Fa, bločky, služby, ktoré súvisia s TZ) a toto neukončené TZ uvediete evidencne do knihy HM (neuplatníte však odpisy pre zvýšenú ZC o TZ, ale pokračuje te v odpise budovy pre 2.rok), potrebné je to zaevidovať z titulu premietnutia vo výkaze M a Z pre rok 2007.
Danila
25.02.07,17:46
Samozrejme, že manželka dovolí. Nehnuteľnosť sa kúpila v r. 2006, ale nebola zaradená do podnikania - až teraz v r.2007 ju chce dať do podnikania. Takže sa bude odpisovať len 19 rokov. Treba len vypísať kartu IM a cenu zaplatenú za nehnuteľnosť? Rekonštrukcia bude až v tomto roku. Čo je oprava a TZ to viem.V prípade preradenia nehnuteľnosti z osobného užívania do podnikania sa táto ocení reprodukčnou obstarávacou cenou. Namiesto inventárnych kariet sa zaviedla kniha dlhodobého majetku, ktorá musí obsahovať pri jednotlivom majetku povinné náležitosti v zmysle § 16 ods.2 PÚ v JÚ. Jej súčasťou je aj odpisový plán.
betka
25.02.07,18:17
Samozrejme, že manželka dovolí. Nehnuteľnosť sa kúpila v r. 2006, ale nebola zaradená do podnikania - až teraz v r.2007 ju chce dať do podnikania. Takže sa bude odpisovať len 19 rokov. Treba len vypísať kartu IM a cenu zaplatenú za nehnuteľnosť? Rekonštrukcia bude až v tomto roku. Čo je oprava a TZ to viem.

Jamis, písali sme súčasne, takže som nemala inf., že ste ju nezaradili v roku 2006. Keď ste ju kúpili v roku 2006, nezaradili ste ju do podnikania 2006, preradíte z osobného užívania, pričom si uplatníte odpis az 2007, odpis počítate za 2.rok, dá sa teoreticky povedať, že 19 rokov budete odpisovať, ale len pokiaľ by sa nevykonalo TZ, tým sa Vám doba odpisovania predlžuje .
jamis
25.02.07,18:26
Myslím si, že je to pre mňa postačujúce.
Ďakujem za ochotu poradiť.
Ančika
26.02.07,10:49
A ten pozemok pod budovou nie je VAs?
Ako sa da kupit budova bez pozemku. Bolo na FA uvedena cena len nehnutelnosti.
Pretoze som mala raz takyto problem s DU ohladom pozemku.
Betka, budova sa dá kúpiť aj bez pozemku. V kúpnej zmluve je uvedené, že kupujeme len budovu bez pozemku. S vlastníkom pozemku uzatvoríme nájomnú zmluvu a budemem platiť nájomné, tak ako to robil pôvodný vlastník budovy. Viem, že takéto vzťahy bývajú komplikované, ale v našom prípade chvlabohu nie.
betka
26.02.07,13:46
Betka, budova sa dá kúpiť aj bez pozemku. V kúpnej zmluve je uvedené, že kupujeme len budovu bez pozemku. S vlastníkom pozemku uzatvoríme nájomnú zmluvu a budemem platiť nájomné, tak ako to robil pôvodný vlastník budovy. Viem, že takéto vzťahy bývajú komplikované, ale v našom prípade chvlabohu nie.

takúto budovu by som veru nekúpila. Raz mi povie majiteľ pozemku, chcem nazad svoj pozemok.....
stretla som sa s niečím takýmto, ale vlastník pozemku nebol FO, ale nejaké spoločenstvo lesov, alebo niečo také. Tam sa rovno uzatvotela zmluva na 100 rokov, a vyplatil sa nájom dopredu (nejake smiešne Sk), po 100 rokoch sa to vysporiada, to budú robiť naši pra,pra...