Julia9
07.02.07,09:25
Dobry den.
Uctujem firmu, ktora je momentalne v likvidacii. Este vlastni dlhodoby majetok, ktory postupne predava. Mozem si k tomuto majetku uplatnovat odpisy (uctovne aj danove) v case likvidacie? Alebo zauctujem zostatkovu cenu do nakladov az pri predaji?
Dakujem! Julia
renča1
07.02.07,10:04
Nie je nárok na daňový odpis, ZC sa uplatní do nákladov až pri predaji.
Julia9
07.02.07,10:17
Dakujem pekne.
A len pre upresnenie, je to z toho dovodu, ze v case likvidacie majetok nepouzivam na podnikanie, a teda si nemozem k nemu uplatnovat vydavky...?
renča1
07.02.07,10:31
Dakujem pekne.
A len pre upresnenie, je to z toho dovodu, ze v case likvidacie majetok nepouzivam na podnikanie, a teda si nemozem k nemu uplatnovat vydavky...?

Máš asi na mysli odpis a nie výdavky...?
Nárok na daňový odpis máš len, ak majetok eviduješ k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia § 22 ods.11.

uplatňovanie daňového odpisu na kalend.mesiace sa môže len v nasledovných prípadoch a to podľa § 22 ods.12 v nadväznosti na § 26 ods.6 - 9, § 22 ods.13 a ods.14, § 26 ods.8 zákona o dani z príjmu.
Julia9
07.02.07,10:42
Iste, myslela som odpisy...
Len teraz neviem, lebo som zabudla napisat, ze likvidacia trva od roku 1999, a teda zdanovacie obdobie je kalendarny rok... Cize majetok k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia evidujem...
Alebo tomu celemu zle rozumiem?
renča1
07.02.07,11:44
Iste, myslela som odpisy...
Len teraz neviem, lebo som zabudla napisat, ze likvidacia trva od roku 1999, a teda zdanovacie obdobie je kalendarny rok... Cize majetok k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia evidujem...
Alebo tomu celemu zle rozumiem?

Ak eviduješ majetok k 31.12., tak máš nárok na daňový odpis. Ak sa v priebehu likvidácií (počas zdaňovacieho obdobia) predá majetok , tak sa uplatní nie daňový odpis, ale ZC majetku. Neviem o aký majetok presne ide, treba si pozrieť aj uvedené §, ktoré som napísala v predchádzajúcom príspevku.
Julia9
07.02.07,12:02
Jedna sa vacsinou o pocitace, auto, budovu... V majetku nie je nic, co by spadalo pod § 26 ods. 6-9.
Ta likvidacia zacala v roku 1999. Danove priznanie bolo podane k 31.12.2001 a odvtedy sa na tu firmu akosi pozabudlo no a teraz sa nam to dostalo do ruk, aby sme to dali do poriadku. Cize idem robit danove priznania za roky 2002-2006. Mna v prvom momente napadlo, ze to budem dalej odpisovat ale pomylilo ma to, ze predchadzajuca uctovnicka k 31.12.2001 majetok neodpisala. Tak som si myslela, ze je to z toho dovodu, ze majetok sa uz nepouziva na podnikanie, kedze je firma v likvidacii.
A teraz vlasne neviem, co dalej, kedze za rok 2001 nebol zauctovany ani uctovny odpis...
renča1
07.02.07,16:55
Jedna sa vacsinou o pocitace, auto, budovu... V majetku nie je nic, co by spadalo pod § 26 ods. 6-9.
Ta likvidacia zacala v roku 1999. Danove priznanie bolo podane k 31.12.2001 a odvtedy sa na tu firmu akosi pozabudlo no a teraz sa nam to dostalo do ruk, aby sme to dali do poriadku. Cize idem robit danove priznania za roky 2002-2006. ...

Takže takto. Moje predchádzajúce príspevky sa týkajú nového zákona. Keďže sa ide robiť daňové priznanie za staré roky, tak tým pádom sa bude postupovať aj podľa starých zákonov.
Julia9
08.02.07,07:20
Je mi jasne, ze v starych rokoch musim postupovat podla starych zakonov. Znova som si prestudovala vsetko, co som nasla k likvidacii a nikde som nenasla zmienku o tom, ze by som odpisovat nemohla, ved majetok stale evidujem. Ale vadi mi to, ze uz firma NEPODNIKA, kedze je v likvidacii a zakon o DZP v § 22 ods. 1 hovori, ze "odpisovanim je .....atd... A JE POUZIVANY NA ZABEZPECENIE ZDANITELNYCH PRIJMOV". Tato podmienka podla mna nie je splnena...
Co myslite?
renča1
08.02.07,07:29
Je mi jasne, ze v starych rokoch musim postupovat podla starych zakonov. Znova som si prestudovala vsetko, co som nasla k likvidacii a nikde som nenasla zmienku o tom, ze by som odpisovat nemohla, ved majetok stale evidujem. Ale vadi mi to, ze uz firma NEPODNIKA, kedze je v likvidacii a zakon o DZP v § 22 ods. 1 hovori, ze "odpisovanim je .....atd... A JE POUZIVANY NA ZABEZPECENIE ZDANITELNYCH PRIJMOV". Tato podmienka podla mna nie je splnena...
Co myslite?

A je táto podmienka uvedená aj v starých zákonoch?
renča1
08.02.07,07:48
A je táto podmienka uvedená aj v starých zákonoch?


...ak majetok nebol naozaj používaný na dosahovanie zdanit.príjmov, tak nie je možnosť si uplatniť odpis.
Julia9
08.02.07,08:15
Stary zakon hovori to iste, ale nasla som tam este jeden odsek, ktory hovori, ze "V odpisovani zacatom povodnym vlastnikom pokracuje danovnik, ktory vstupil do likvidacie, z majetku, ktory sa vyuziva na skoncenie cinnosti pocas likvidacie". Toto je zakon platny na roky 2002-2003.
Novy zakon uz sice toto konkretne nespomina, ale z tohto mi vychadza, ze asi odpisovat mozem...
Nemala by som to chapat tak, ze vlastne aj postupny predaj majetku je dosahovanie prijmov?
renča1
08.02.07,08:20
a povieš mi §, v ktorom to je uvedené? ja to skúsim pozrieť.
Julia9
08.02.07,08:24
§ 26 ods. 12 pism. c) zakon 366/1999, posledna novela 565/2001 platny od 01.01.2002.
A dakujem za pomoc...
renča1
08.02.07,08:41
Chvíľku to potrvá, nemôžem fyzicky nájsť taký starý zákon.
Julia9
08.02.07,08:44
ja som to nasla v DUPP 4-5/2002