Olice
07.02.07,11:45
Viem, že o odpisoch už bolo na porade písané veľa, ale chcem poprosiť o radu k takémuto problému:
štátna príspevková organizácia má uzatvorenú kúpnu zmluvu na prístroj v hodnote 207 000,- Sk.
Tento prístroj bol aj dodaný na začiatku roka 2006 a odvtedy sa aj používa. K dnešnému dňu, ale nie je zaplatený, aj keď už mal byť (zdravotníctvo).
V účtovníctve je vedený na účte 042 a neodpisuje sa. Teraz mi ide o to, či môžme tento prístroj zaradiť na účet 022 a účtovne odpisovať, keď ho používame alebo až po zaplatení ?
Niekedy je v zmluve alebo na faktúre veta, že daný predmet je vo vlastníctve predávajúceho až do jeho úplného zaplatenia.
V postupoch o účtovaní sa hovorí, že na 042 sa účtuje obstaraný DHM a jeho TZ do času jeho uvedenia do užívania.
Aký máte názor ? Môže sa zaradiť a účtovne odpisovať ?
Čo sa týka daňových odpisov, tie mi nerobíme aj keď ich mám v PC možnosť sledovať a nerovnajú sa nám.:confused:
JAJA11
07.02.07,10:59
V súčasnosti už nepomôže veta, že sa stroj stáva majetkom firmy až po zaplatení. Dodaním stroja a vystavením faktúry a tým, že sa začal používať, môže byť zaradený do evidencie a môže sa aj odpisovať, čiže už od začiatku roka.
Olice
13.03.07,09:01
V súčasnosti už nepomôže veta, že sa stroj stáva majetkom firmy až po zaplatení. Dodaním stroja a vystavením faktúry a tým, že sa začal používať, môže byť zaradený do evidencie a môže sa aj odpisovať, čiže už od začiatku roka.
Ďakujem za túto odpoveď, ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro.
Len si chcem ešte upresniť: pri tom "môže sa zaradiť a môže sa odpisovať" - je to v zmysle paragr. 28 zákona o účtovníctve a aj paragr. 24 písmeno c) zákona o dani z príjmov ?
A tak isto sa môže postupovať aj pri drobnom dlhodobom hmotnom majetku do 30 000,- Sk s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a 100 % odpisom v mesiaci zaradenia ?
Ďakujem za trpezlivosť :confused:
renča1
13.03.07,09:13
Ďakujem za túto odpoveď, ospravedlňujem sa, že reagujem tak neskoro.
Len si chcem ešte upresniť: pri tom "môže sa zaradiť a môže sa odpisovať" - je to v zmysle paragr. 28 zákona o účtovníctve a aj paragr. 24 písmeno c) zákona o dani z príjmov ?
A tak isto sa môže postupovať aj pri drobnom dlhodobom hmotnom majetku do 30 000,- Sk s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a 100 % odpisom v mesiaci zaradenia ?
Ďakujem za trpezlivosť :confused:

môže, viď § 24 ods.1 písm.b) zdzp.
Olice
13.03.07,10:11
môže, viď § 24 ods.1 písm.b) zdzp.
Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.
renča1
13.03.07,11:29
Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.

Reagovala v zmysle zákona o dani z príjmu.
Prečo chceš postupovať podľa písmena c)?, veď písm.c) hovorí o nehnuteľnej veci. A ty si v prvom príspevku hovoril o prístroji a to je hnuteľná vec, preto ja som napísala, že sa podľa môjho názoru budeš opierať v zmysle § 24 ods.1 písm.b) zákona o dani z príjmu. Písm.b) hovorí o tom, že ak v zmluve podľa § 445 a násl.Obchodného zákonníka nie je dohodnuté vlastnícke právo /zaplatením/ medzi kupujúcim a predávajúcim, tak vlastnícke právo na kupujúceho prechádza nie až po zaplatení ale už dodaním veci a je právo takýto majetok odpisovať.

......alebo to celkovo zle chápem???:confused:
renča1
13.03.07,11:34
Renča1, teraz v tom nemám celkom jasno.
Myslel som, že písmeno c). Celý ten pôvodný problém bol popísaný v príspevku 1. Môžeš mi to prosím Ťa ešte upresniť ? Ďakujem.

pozri aj:

http://www.porada.sk/t40936-zaradenie-majetku.html?highlight=odpis+majetku
Olice
13.03.07,12:03
Reagovala v zmysle zákona o dani z príjmu.
Prečo chceš postupovať podľa písmena c)?, veď písm.c) hovorí o nehnuteľnej veci. A ty si v prvom príspevku hovoril o prístroji a to je hnuteľná vec, preto ja som napísala, že sa podľa môjho názoru budeš opierať v zmysle § 24 ods.1 písm.b) zákona o dani z príjmu. Písm.b) hovorí o tom, že ak v zmluve podľa § 445 a násl.Obchodného zákonníka nie je dohodnuté vlastnícke právo /zaplatením/ medzi kupujúcim a predávajúcim, tak vlastnícke právo na kupujúceho prechádza nie až po zaplatení ale už dodaním veci a je právo takýto majetok odpisovať.

......alebo to celkovo zle chápem???:confused:
Chápeš to dobre, len ja som urobil chybu, pretože som pozeral v pôvodnom ZoDzP z roku 2003 a tam je bod c) v znení ako teraz bod b).
Takže už mi je to jasné a ďakujem.
renča1
13.03.07,12:08
Chápeš to dobre, len ja som urobil chybu, pretože som pozeral v pôvodnom ZoDzP z roku 2003 a tam je bod c) v znení ako teraz bod b).
Takže už mi je to jasné a ďakujem.

Už som začala o sebe trošku pochybovať.:) Aj ja ďakujem.