tana70
07.02.07,11:47
pekny den,
poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
Tana
Milan Benka
07.02.07,10:50
pekny den,
poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
Tana

Aké je to auto staré?
Nebolo by výhodnejšie využiť možnosť paušálnych náhrad (cestovné náhrady)?
ekopo
07.02.07,10:52
Ak je staršie ako 4 roky, na odpisy zabudni. Tak ako píše benka treba prehodnotiť čo je výhodnejšie.
Johanka
07.02.07,10:55
pekny den,
poradi mi niekto? vediem JU advokatke, ktora si chce uplatnit vydavky spojene s uzivanim auta (PHM, opravy, odpisy...). problem je v tom, ze v tech. preukaze nie je uvedene ICO, ale len osobne udaje.
Tana
Nie je podstatné či je v TP pri FO IČO. Dôležite jé, či je auto v obchodnom majetku alebo nie.
Pozri aj tu http://www.porada.sk/t42192-szco-a-danove-vydavky.html?highlight=technickom+preukaze.
tana70
07.02.07,10:58
auto je uplne nove, cestovne nahrady sa jej neoplatia.
Milan Benka
07.02.07,11:01
auto je uplne nove, cestovne nahrady sa jej neoplatia.

Predpokladám, že OC auta bola primerane vysoká jej povolaniu.

Zaraď auto do obch. majetku a ICO si nevšímaj. Zaplať DzMV. A hlavne skús vyhľadávať na porade, bolo to tu riešené viac krát.
tana70
07.02.07,11:01
velmi pekne vsetkym dakujem, ste rychli, ostatne info, ktore som potrebovala som sa docitala na doporucenej stranke.
este raz dik
Manual
07.02.07,12:10
auto je uplne nove, cestovne nahrady sa jej neoplatia.
Ak to auto stálo cca 400.000 a jazdí veľa, tak to treba prepočítať. Veď už pri najazdení 1500 km za mesiac máš cca 12.900 Sk "kilometrovné" a za rok to máš 154.800 Sk. Na odpisoch získaš za rok len 100.000. A nové auto sa nekazí, takže so servisom sa veľmi nedá počítať. Vezmi do ruky kalkulačku.
Pekný deň...:)
tana70
07.02.07,12:35
mesacne najazdi dost malo, ale aj tak dakujem za radu
Mária B
07.02.07,12:43
Som s toho trochu zmätená, znamená, že ak manžel v januári kúpil do firmy ojazdené auto, dám ho do majetku a potom už nemôžem učtovať cetovné náhrady a opravy? Dúfam, že to tak nie je. Môže mi niekto pomôcť?
Milan Benka
07.02.07,12:53
Som s toho trochu zmätená, znamená, že ak manžel v januári kúpil do firmy ojazdené auto, dám ho do majetku a potom už nemôžem učtovať cetovné náhrady a opravy? Dúfam, že to tak nie je. Môže mi niekto pomôcť?

1. Auto zaradí do majetku - uplatňuje odpis, zdokladovanú spotrebu PHM, príp. opravy.

2. Auto nezaradí do majetku - uplatňuje náhrady podľa zák. o cest. náhradach (paušál + PHM)

Myslím, že v prípade kúpy na ICO je správne riešenie č. 1, aj keď som sa stretol aj s iným názorom (dokonca som s ním bol stotožnený, ale už to nevidím tak jednoznačne)
V oboch prípadoch musí zaplatiť daň z MV.
Mária B
07.02.07,13:03
Ďakujem, môžem sa ešte spýtať, v roku 2004 kúpil auto/ tiež ojazdené/. Lenže to auto už nemôže používať, pretože by potrebovalo generálnu opravu. Preto kúpil to nové. Môžem to straré vyradiť i keď sa ešte neskončilo odpisovanie?
Manual
07.02.07,13:05
Ďakujem, môžem sa ešte spýtať, v roku 2004 kúpil auto/ tiež ojazdené/. Lenže to auto už nemôže používať, pretože by potrebovalo generálnu opravu. Preto kúpil to nové. Môžem to straré vyradiť i keď sa ešte neskončilo odpisovanie? Len ho doodpisuj a potom vyraď, predsa vo firme môže mať aj dve autá:D Alebo DzMV je vyšiia ako odpis ? Prepočítaj si to, ako ti odpis ovplyvní daň atď... Či na tom niečo získaš.
Pekný deň...:)
Mária B
07.02.07,13:12
To mi je jasné, ale ak to jedno nepoužíva, nemusí zaň platiť cestnú daň?
Mária B
07.02.07,13:32
Ale, ak viem, že ho povedzme tento rok nebude používať pre potreby firmy, trebárs z dôvodu oprav, je možné, že od toho dátumu, kedy začal používať druhé auto zaplatím daň len za druhé? Ďakujem za trpezlivosť, ide mi o to aby som nemusela platiť cestnú daň za obidve.
Milan Benka
07.02.07,13:38
Ale, ak viem, že ho povedzme tento rok nebude používať pre potreby firmy, trebárs z dôvodu oprav, je možné, že od toho dátumu, kedy začal používať druhé auto zaplatím daň len za druhé? Ďakujem za trpezlivosť, ide mi o to aby som nemusela platiť cestnú daň za obidve.

Na prerušenie platenia Dz MV musíš uvedené auto odhlásiť z dane z MV.
Mária B
07.02.07,13:51
Ďakujem Vám za ochotu a trpezlivosť.