Lucy
10.01.05,12:12
Chcem sa spýtať, či naďalej splatí, že pri vzniku PP po 01.01.2005 prihlasuje zamestnávateľ svojho zamestnanca do zdravotnej poisťovne? V časopise Dane a účtovníctvo č.1/2005 som čítala v článku Nový zákon o zdravotnom poistení nasledovné:
Povinnosti poistenca, ktorý je zamestnancom:
oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 8 dní:
- zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,
- zmenu platiteľa poistného - svojho zamestnávateľa, prípadne zamestnávateľov.
+ ostatné povinnosti, ktoré nevypisujem.
Chcem sa len spýtať, či z toho vyplýva, že si zamestnanec oznamuje sám zmenu zamestnávateľa, teda ak do firmy nastúpi nový zamestnanec, tak sám do zdravotnej poisťovne prihlási, kto je jeho zamestnávateľa. Alebo som to poplietla?
Jozef Mihál
10.01.05,11:45
Podľa nového zákona je to skutočne tak, vo Vašom príspevku ste citovali § 23 ods.1 písm.b) - poistenec má povinnosť oznámiž zmenu platiteľa poistného, tj. napríklad zmenu zamestnávateľa.

Zamestnávateľ takúto povinnosť (oznámiť že zamestnal nového zamestnanca) nemá, viď § 23 ods.7 a viď § 24 - len tam sú definované povinnosti zamestnávateľa, medzi nimi povinnosť ohlásiť svojho nového zamestnanca, prípadne i odhlásiť bývalého zamestnanca - nie je.
Lucy
10.01.05,11:50
A ako to teda majú zamestnávatelia robiť v praxi po 01.01.2005? Veď do 31.12.2004 nahlasoval nového zamestnanca do zdravotnej poisťovne zamestnávateľ.
misurka
10.01.05,12:01
Ja som sa osobne na tento problem pytal vo VšZP v Ziline, kde mi bolo ich pracovnickou doporucene prihlasovat a odhlasovat zamestnancov i nadalej - zevraj pre istotu!
jarkra
10.01.05,12:04
A zamestnanec nech ide radsej tiez oznámiť zmeny zamestnávateľa do 8 dní. Pri vzniku pracovného pomeru chceli vo VŠZP len fotokópiu pracovnej zmluvy a originál k nahliadnutiu.
Lucy
11.01.05,16:26
Ja som volala do Spoločnej zdravotnej v KE a tam mi jedna "milá" pani potvrdila, že zamestnávateľ už túto povinnosť po 01.01.2005 nemá a tak sa má zamestnanec sám nahlasovať a odhlasovať, teda oznamovať zmenu zamestnávateľa.
Lucy
11.01.05,16:28
Inak je to fakt "super" ak v niektorej poisťovni pracovníčky "doporučia", aby zamestnávateľ prihlasoval zamestnancov pre istotu ako doteraz.
Ako to riešite milí poradcovia? Posielate hromadné oznámenia o poistencoch aj po 01.01.2005 "pre istotu"?
accad
11.01.05,17:00
Ľutujem všetkých zamestnancov, ktorí pri zmene zamestnávateľa budú musieť absolvovať túto procedúru. Mnohí ani nevedia o čom je reč. Ak je ZP v inom meste ako býva a pracoval, bude pracovať, má čo robiť. To aby si pri tom, čo teraz vládne v ZP po novele, zobral hneď deň voľna, aby si to tam odstál. Kedže príde ako občan-laik, nezbehlý vo vzpĺňaní tlačív do ZP, bude v dobrej viere očakávať zo strany zamestnancov ZP ochotu pomôcť mu s jeho vyplnením. To nehovoriac o tom, že napr. nebude mať pri sebe doklad, ktorý budú od neho žiadať. Po dlhom a dosť často nervóznom čakaní sa dostane k už vynerváčenej osobe (možno ani nie neochotnej), no a znechutenie na oboch stranách je na svete.

Preto chcem požiadať v ich mene (aj keď to nie je povinnosť osoby, ktorá má s tým skúsenosti a možno sa jej za to nedostane ani vďaky) pomôžte týmto ľuďom pri odchode z firmy informáciou čo majú urobiť, kam ísť. Ich bezradnosť v ZP je na poľutovanie.

K tým hromadným oznámeniam za firmu. Neviem si predstaviť, ako zistí ZP, že za daného človeka už nebudeme odvádzať ZP. Doteraz mali zmätok za staré roky, na ktoré sa prišlo náhodou alebo pri kontrole. Novoprijatého človeka si mzdárka ustriehne, či sa prihlásil, ale toho čo odchádza, len ťažko. Ja sama určite ešte nejakú dobu tieto hlásenia budem posielať. Aj keď to je práca naviac, ale radšej budem mať pri kontrole papier v rukách.
Lucy
11.01.05,17:18
Ani ja si celkom dobre neviem predstaviť, ako to chcú všetko ustriehnuť a mať v tom poriadok. Ja som práve dnes povedala novému zamestnancovi, že sa má ísť prihlásiť do zdravotnej poisťovne a on na mňa pozeral ako "vyoraná myš", čo ja to po ňom vlastne chcem.
Lucy
12.01.05,08:56
Nové informácie poisťovňa Sidéria: Tam bola pracovníčka "veľmi milá". Povedala mi, že ešte nie je výklad zákona. Takže zamestnávatelia naďalej majú prihlasovať a odhlasovať zamestnancov. Nech zavolám koncom januára, že už budú mať presné pokyny.

A konateľov zatial netreba prihlasovať z toho istého dôvodu...

Ešte som nevolala do ďalších poisťovní.... Aké máte ostatní skúsenosti?
jarkra
12.01.05,09:23
Ja len celkom dobre nechápen na čo im je potrebný výklad zákona, veď to tam je jasne napísané. Samotný výklad predsa nemôže zmeniť povinnosti zamestnávateľa alebo zamestnanca. Alebo áno? :confused:
Katarína STR
12.01.05,09:27
Nové informácie poisťovňa Sidéria: Tam bola pracovníčka "veľmi milá". Povedala mi, že ešte nie je výklad zákona. Takže zamestnávatelia naďalej majú prihlasovať a odhlasovať zamestnancov. Nech zavolám koncom januára, že už budú mať presné pokyny.

A konateľov zatial netreba prihlasovať z toho istého dôvodu...

Ešte som nevolala do ďalších poisťovní.... Aké máte ostatní skúsenosti?


Skúsenosť z mojej praxe je zatiaľ taká, že radšej urobím niečo naviac akoby mi niečo chýbalo.

Takže ja som všetkým o ktorých viem, že sú konateľmi a nie sú zároveň SZČO živnostníkom poslala do poisťovne, aby sa prihlásili. Všetci tak spravili a ja mám pokoj.
hron
12.01.05,09:39
Ja len celkom dobre nechápen na čo im je potrebný výklad zákona, veď to tam je jasne napísané. Samotný výklad predsa nemôže zmeniť povinnosti zamestnávateľa alebo zamestnanca. Alebo áno? :confused:
Vyzera to, ze moze. Napriklad teraz jeden vyklad umoznuje podavat danove priznania na dan z motorovych vozidiel do 31. januara, hoci zakon uklada podat priznanie do 15. dni od zmeny skutocnosti.
jarkra
12.01.05,09:59
Takze pre istotu radsej robit veci naviac.
aladin
12.01.05,11:09
Vyzera to, ze moze. Napriklad teraz jeden vyklad umoznuje podavat danove priznania na dan z motorovych vozidiel do 31. januara, hoci zakon uklada podat priznanie do 15. dni od zmeny skutocnosti.
moj danový urad sa dal pocut že do 31.1.2005
accad
12.01.05,11:14
Na stránke VšZP v poradni sa objavujú už prvé odpovede k otázkam nového zákona o ZP www.szp.sk/main/dokumenty_por/porsk_fr0.asp (http://www.szp.sk/main/dokumenty_por/porsk_fr0.asp)
Akosi to nechce cez tento odkaz fungovať. Takže ešte raz je to na stránke v poradni-platenie poistného.
vladan
12.01.05,11:21