Orsz
07.02.07,11:59
Prosím o radu, jeden z mojich klientov má mať kontrolu zodpovedného vedúceho v jednej z dvoch prevádzok (každá je v inom meste). Chcem sa spýtať, ako je to s výkonom tejto funkcie. Zodpovedná vedúca je v pracovnoprávnom vzťahu s firmou, pracuje v jednej z prevádzok (tam je zodpovedný vedúci niekto iný) ako prevádzkárka, ale zodpovednou vedúcou je v druhej prevádzke v inom meste. Tá prevádzka bola zriadená neskôr, a keďže mala nadobudnutú prax a odbornú spôsobilosť počas pracovania v prvej prevádzke, bola ustanovená zodpovednou vedúcou v tej druhej, ale zostala pracovať v prvej. Chodí aj na druhú prevádzku tak raz do týždňa na niekoľko hodín. V dodatku k pracovnej zmluve, sme napísali doplnenú funkciu s tým, že časovo výkon tejto funkcie (vedúca v druhej prevádzke) + funkcie prevádzkarky (v prevádzke prvej) bude do 40 hodín týždenne, teda bude to robiť v rámci 8-hodinového pracovného času. V oboch prevádzkach sú ešte ďalšie prevádzkarky, každá prevádzkareň má 2 prevádzkarky. Je to takto v poriadku - teda výkon v dvoch mestách? V podstate v zákone nie je toto obmedzenie, je len v tom že nesmie byť zodp.vedúca vo viacerých prevádz., ona je len v jednej. Prosím o názory.
Orsz
07.02.07,11:19
Posúvam otázku, prosím máte s tým niekto skúsenosti, potrebujem veľmi súrne. Ďakujem.
manus
13.04.10,11:24
Súkromná škôlka sa ide pustiť do vlastného varenia. Zariadenie, miestnosť, to všetko máme, pretože fungujeme už dáky ten rôčik a úplne na začiatku sa aj varilo, takže čo sa týka hygieny, by malo byť všetko OK.
V živnostenskom liste máme Celodenná starostlivosť a organizovanie voľného času detí, a už je vložený aj predmet činnosti: Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne, ale musíme doplniť ešte zodpovednú vedúcu, kedže je to na prevádzke, a s tým súvisia aj moje otázky:
1, môžem zodpovednú vedúcu zamestnať na kratší pracovný úväzok (4 alebo 3-hodinový)? - len na čas varenia
2, vzhľadom na finančnú krízu, ktorá zasiahla aj našu činnosť, sme aspoň pre toto obdobie nútení poskytnúť len minimálne mzdu: patrí zodpovedná vedúca už do 2 stupňa náročnosti práce, kde je koeficient 1,2 čiže na 4 hodiny by musela mať minimálnu mzdu 184,60€ ?
Viem, že sú aj príspevky z úradu práce, keď zamestnáme znevýhodnenú uchádzačku o zamestnanie, ale nemôžme si dovoliť sa zaviazať na rok alebo na dva, toľko musí trvať táto pozícia, pretože to môže byť každú chvíľu tak, že sa prevádzka zatvorí z finančných dôvodov, a to by sme museli potom vracať štátu všetky tieto príspevky :(
Pomôžete mi, prosím?
hanelie
13.04.10,11:45
môže byť aj skrátený pracovný úväzok /§49 ZP


patrí zodpovedná vedúca už do 2 stupňa náročnosti práce, kde je koeficient 1,2 čiže na 4 hodiny by musela mať minimálnu mzdu 184,60€ ?

príspevok z archívu od Moniky Kováčovej :)

k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
manus
13.04.10,12:30
Áno, tieto stupne náročnosti som si pozerala v Zákonníku práce, skôr som to trošku potrebovala napasovať do praxe, na tú konkrétnu pozíciu, nakoľko si niesom istá, či je to 2 stupeň (teda b)
hanelie
13.04.10,13:02
ja by som ju tiež zaradila do ll stupňa - min. preto, že bude zodpovedná vedúca
manus
14.04.10,08:31
ja by som ju tiež zaradila do ll stupňa - min. preto, že bude zodpovedná vedúca

Ďakujem pekne, som rada, že mi to niekto odobril :)