alex2
07.02.07,12:00
Ahoj
Tak skusam to odznova..Mam toho na srdci viac...Momentalne som nezamestnana v evidencii uradu prace, pocas tychto uzasnych slobodnych chvil som vypracovala projekt a chcem zacat podnikat.Jedna sa o kaviaren(nie alkohol) s predajom drobneho peciva ako muffins atd.Chcem ale spojazdnit aj pekaren tohto peciva samozrejme len malinku kuchynu,pretoze sa mi neoplati kupovat to od inych firiem.A teraz otazky..
1.Akym sposobom zacat, sme dvaja partneri jednym je s.r.o.(jediny konatel bez zamestnancov) a ja, dohoda je 50 na 50.Akym sposobom je pre mna vyhodne zapojit sa do tohto podnikania-ako zivnostnik,ako zamestnanec tejto s.r.o. samozrejme akym sposobom to zazmluvnit aby som neprisla o svoju polovicu?
2. Tato s.r.o. ma aj ine projekty a ja nemozem byt (alebo ak mozem tak ako) konatel z dovodu, ze nemam narok na zisky z inych projektov tejto firmy.
3. Dalej je tu otazka ako je to vyhodne aj v suvislosti s tym, ze budem musiet zamestnant casnikov a pekarov?
4. Ako je to ak chcem zamestnan svoju rodinu? Musi sa riadne zaregistrovat tato osoba?
mysimis
07.02.07,11:15
Ahoj
Tak skusam to odznova..Mam toho na srdci viac...Momentalne som nezamestnana v evidencii uradu prace, pocas tychto uzasnych slobodnych chvil som vypracovala projekt a chcem zacat podnikat.Jedna sa o kaviaren(nie alkohol) s predajom drobneho peciva ako muffins atd.Chcem ale spojazdnit aj pekaren tohto peciva samozrejme len malinku kuchynu,pretoze sa mi neoplati kupovat to od inych firiem.A teraz otazky..
1.Akym sposobom zacat, sme dvaja partneri jednym je s.r.o.(jediny konatel bez zamestnancov) a ja, dohoda je 50 na 50.Akym sposobom je pre mna vyhodne zapojit sa do tohto podnikania-ako zivnostnik,ako zamestnanec tejto s.r.o. samozrejme akym sposobom to zazmluvnit aby som neprisla o svoju polovicu?
2. Tato s.r.o. ma aj ine projekty a ja nemozem byt (alebo ak mozem tak ako) konatel z dovodu, ze nemam narok na zisky z inych projektov tejto firmy.
3. Dalej je tu otazka ako je to vyhodne aj v suvislosti s tym, ze budem musiet zamestnant casnikov a pekarov?
4. Ako je to ak chcem zamestnan svoju rodinu? Musi sa riadne zaregistrovat tato osoba?

Vzhľadom k tomu, že už založená s.r.o. Tvojho obchodného partnera sa zaoberá aj inou činnosťou by som skôr poradila buď vybaviť si obaja ŽL a uzarieť zmluvu o združení alebo urobiť si novú s.r.o. Či sa rozhodnete pre združenie alebo s.r.o, môžete zamestnávať aj čašníkov aj pekárov. Pokiaľ chceš zamestnať na pracovnú zmluvu rodinu tiež musíš dodržať prihlásenie do SP i ZP.
ekopo
07.02.07,11:29
Ak si v evidencii na UP aspoň 4 mesiace požiadaj o nenávratný príspevok z európskeho fondu - je to cca 61.000,- pri Tvojej činnosti to nebudeš mať problém vydokladovať. Potom si sprav ŽL a uzavri s s.r.o. zmluvu o združení, kde budú jasne vymedzené povinnosti, vklady, podiel na zisku, na majetku, no proste všetko aj s delením napr. 50:50. Účtovníctvo sa môže viesť kvôli prehľadnosti jednoduché na Tvoju osobu /ke´dže už s.r.o. má činnosti. Po ukončení účtovného obdobia sa podľa zmluvy rozdelia náklady, výnosy......atď. Zamestnávať pracovníkov budeš Ty.
alex2
07.02.07,12:38
Danke za rychlu odpoved...a uz pracujem na tom aby som vydrzala na UP 4 mesiace a chcem poziadat o ten prispevok...tiez som pocula,ze nevedia dokedy sa budu este poskytovat, ale snad ho este dostanem,.
j.s
07.02.07,12:47
Suhlasim s kolegami, kvoli pociatocnym vydavkom netreba zakladat novu s.r.o. Sprav si ZL a spravte zmluvu o zdruzeni. Porozmyslaj vsak nad tym pecenim peciva. Ak su to polotovary ako predpecene fornetti, je to ok. Avsak vyroba pekarskych vyrobkov uz nie je volna zivnost
alex2
07.02.07,13:39
Cize na to treba co? Pretoze to nie su polotovary...Ako sa to komplikuje?
mysimis
07.02.07,14:32
musíš byť vyučená v odbore pekár alebo zamerstnávať zodpovedného zástupcu s výučným listom, lebo Ti nedajú ŽL na pekárenskú činnosť.
alex2
07.02.07,15:13
A nestaci rekvalifikacny kurz? Alebo potvrdena niekolkorocna prax v obore pekar alebo kuchar casnik? Pretoze na toto som myslela uz pri tej kaviarnicke - tam netreba vyucny list alebo zastupcu?
j.s
07.02.07,21:20
Kaviaren, co vsetko tam budes mat? Na zivnostenskom sa spytaj, alebo nejajy skuseny poradak ti poradi aky je rozdiel medzi pohostinstvom (nie je volna zivnost) a predaj napojov na priamu konzumaciu (volna zivnost) Zda sa mi, ze v pohost. cinnosti je aj priprava -varenie jedal...
Ak budes mat potvrdenie o praxi, nepotrebujes byt vyucena. Pozri si to radsej v zivnostenskom zakone v prilohe. Pozri si kam patri vyroba pekarskych vyrobkou ci ako sa to vola - do ktorej skupiny to patri a na zaklade toho potom v zivn.zakone najdes, ake podmienky musis splnat na udelenie tejto zivnosti