marianelka
07.02.07,13:06
Nedopatrenim sme nepodali danove priznanie k DPH a taktiez sme nezaplatili dan (cca 2200,- Sk), kedze minuly kvartal sme mali nadmerny odpocet a ratali sme s tym, ze sa to automaticky zapocita :(

Vcera mi prisla vyzva od dan.uradu, aby sme priznanie do 15 dni predlozili, takze som hned utekala na postu a poslala to doporucene a expresne a tiez som z uctu hned zaplatila tych cca 2200 Sk, aj ked ocakavam o dva tyzdne peniaze od dan. uradu za treti kvartal.

Ma niekto podobnu skusenost? Vie niekto, ci budem tak ci tak pokutovana?

Dakujem vopred.
Zoltán Kovács
07.02.07,12:08
Nedopatrenim sme nepodali danove priznanie k DPH a taktiez sme nezaplatili dan (cca 2200,- Sk), kedze minuly kvartal sme mali nadmerny odpocet a ratali sme s tym, ze sa to automaticky zapocita :(

Vcera mi prisla vyzva od dan.uradu, aby sme priznanie do 15 dni predlozili, takze som hned utekala na postu a poslala to doporucene a do vlastnych ruk a tiez som z uctu hned zaplatila tych cca 2200 Sk, aj ked ocakavam o dva tyzdne peniaze od dan. uradu za treti kvartal.

Ma niekto podobnu skusenost? Vie niekto, ci budem tak ci tak pokutovana?

Dakujem vopred.

Za tretí kvartál NO ti vrátia až po podaní priznania za 4.Q. A od dátumu termínu,t.j. 25.01. majú na to 30 dni aby vrátili. Nepodanie DPH priznania je automatická pokuta 2.000,- Sk. Z účtu si nemusela zaplatiť tých 2.200,- lebo mala si to vykompenzovať v rámci priznania s NO z 3.Q.
marianelka
07.02.07,13:01
Viem, ze som platit nemusela, ale radsej som zaplatila, aby neboli problemy.

Zaujima ma ta "automaticka" pokuta 2000 Sk po nepodani danoveho priznania, nakolko vo vyzve, ktora mi prisla, je napisane:

"...ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske..."

Lehota, ktora je v tejto vyzve urcena je 15 dni, takze tento termin som dodrzala a nepodala som ho po lehote urcenej vo vyzve.

Tak ako to teda je? :confused:
Zoltán Kovács
07.02.07,13:07
Viem, ze som platit nemusela, ale radsej som zaplatila, aby neboli problemy.

Zaujima ma ta "automaticka" pokuta 2000 Sk po nepodani danoveho priznania, nakolko vo vyzve, ktora mi prisla, je napisane:

"...ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske..."

Lehota, ktora je v tejto vyzve urcena je 15 dni, takze tento termin som dodrzala a nepodala som ho po lehote urcenej vo vyzve.

Tak ako to teda je? :confused:

Ale si podala po zákonom danej lehote teda do 25.01. Takže pokuta ťa neminie.
A v tej výzve je aká pokuta uvedená?
Milan Benka
07.02.07,13:11
Viem, ze som platit nemusela, ale radsej som zaplatila, aby neboli problemy.

Zaujima ma ta "automaticka" pokuta 2000 Sk po nepodani danoveho priznania, nakolko vo vyzve, ktora mi prisla, je napisane:

"...ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske..."

Lehota, ktora je v tejto vyzve urcena je 15 dni, takze tento termin som dodrzala a nepodala som ho po lehote urcenej vo vyzve.

Tak ako to teda je? :confused:

Pokuta 2000,- ti vyplynie z §35/4 zák. 511/92

Ak by si nepodala priznanie ani na výzvu správcu dane, postupoval by podľa §35/5 - pokuta pre FO 10000,- až 1500000,- Sk
pre PO 50000,- až 1500000,- Sk
Presná výška by v tomto príp. záležala na úsudku správcu dane a musela by byť uložená v súlade s §35/13. V tvojom prípade predpokladám, že by sa správca rozhodol pre spodnú hranicu pokuty.
marianelka
07.02.07,13:25
Napisem radsej presne, co je uvedene v poslednom odseku vyzvy:

"V zmysle §35 ods.4 zákona SNR c.511/92 Zb. v zneni neskorsich predpisov ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske
a) 0,2% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani za kazdy den omeskania, az do vysky 10% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani, vyska pokuty moze byt najmenej 2000 sk a najviac 1 000 000 Sk,
b) 2000 Sk, ak danovemu subjektu nevznikla za zdanovacie obdobie danova povinnosti alebo vlastna danova povinnost podla osobitneho zakona."

Je to nejake divne, zacinam si mysliet, ze to, co som oznacila cervenym, je preklep. Ze tam malo byt napisane "v lehote" a nie "po lehote" :confused: :(
Milan Benka
07.02.07,13:31
Napisem radsej presne, co je uvedene v poslednom odseku vyzvy:

"V zmysle §35 ods.4 zákona SNR c.511/92 Zb. v zneni neskorsich predpisov ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske
a) 0,2% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani za kazdy den omeskania, az do vysky 10% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani, vyska pokuty moze byt najmenej 2000 sk a najviac 1 000 000 Sk,
b) 2000 Sk, ak danovemu subjektu nevznikla za zdanovacie obdobie danova povinnosti alebo vlastna danova povinnost podla osobitneho zakona."

Je to nejake divne, zacinam si mysliet, ze to, co som oznacila cervenym, je preklep. Ze tam malo byt napisane "v lehote" a nie "po lehote" :confused: :(

§35/4 hovorí o pokute, ak daňový subjekt podá DP po lehote stanovenej zákonom. ( 25 dní po skončení zdaň. obdobia)

O podávani DP v lehote určenej správcom vo výzve hovorí §35/5. ( Po nepodaní v lehote následuje výzva od správcu )

Podľa môjho názoru sa v tvojom prípade správca trochu doplietol.
Ak by si podala DP po lehote určenej správcom vo výzve (tak ako to chcel správca vo výzve naznačiť), dostala by si pokutu podľa §35/5 a aj podľa 35/4.
Zoltán Kovács
07.02.07,13:32
Napisem radsej presne, co je uvedene v poslednom odseku vyzvy:

"V zmysle §35 ods.4 zákona SNR c.511/92 Zb. v zneni neskorsich predpisov ak danovy subjekt poda danove priznanie po lehote urcenej spravcom dane vo vyzve spravcu dane, spravca dane mu ulozi pokutu vo vyske
a) 0,2% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani za kazdy den omeskania, az do vysky 10% z dane uvedenej v danovom priznani alebo z vlastnej danovej povinnosti uvedenej v danovom priznani, vyska pokuty moze byt najmenej 2000 sk a najviac 1 000 000 Sk,
b) 2000 Sk, ak danovemu subjektu nevznikla za zdanovacie obdobie danova povinnosti alebo vlastna danova povinnost podla osobitneho zakona."

Je to nejake divne, zacinam si mysliet, ze to, co som oznacila cervenym, je preklep. Ze tam malo byt napisane "v lehote" a nie "po lehote" :confused: :(

To je presne to čo je v predchádzajúcom príspevku od benky. Tá min. pokuta vo výške 2.000,- Sk ťa neminie.
Leontin
12.02.07,06:56
To je presne to čo je v predchádzajúcom príspevku od benky. Tá min. pokuta vo výške 2.000,- Sk ťa neminie.

A mozno minie. Nie kazdy DU hned pokutuje za kazdu vyzvu. Mne sa tiez stalo, ze som raz na nieco zabudol, myslim to bola cestna dan a tiez mi prisla vyzva, hned som tam prisiel, urovnal to a bolo v poriadku. Ide len o to, s kym mas docinenia. A to ide vzdy na DU.
Milan Benka
12.02.07,09:03
Ešte jednu možnosť som si neuvedomil.
Pokutu podľa §35/4 a; ...... za oneskorené podanie = 0,2% z daňovej povinnosti ......, min 2000,- SK..

podľa §35/16 sa neuloží, ak nepresiahne 500,- SK
zuziii
25.04.07,15:05
Dobry den,
viete mi prosim vas poradit, aka je pokuta za oneskorene uhradenie DPH? Danove priznanie sme odovzdali nacas, ale uhrada prebehla par dni po termine (cca 1-2dni).
Dakujem.
Tweety
25.04.07,15:22
Podľa § 35 Zákona 511/1992:
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Sankčný úrok sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti až do dňa platby vrátane. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
gutan52
25.04.07,15:29
Podľa § 35 Zákona 511/1992:
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Sankčný úrok sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti až do dňa platby vrátane. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
-----------------------------------------------------------

Keď nám dlhujú cca 2700,- Sk už dva roky, tak môžeme ím /DÚ/ vyfakturovať úroky z omeškania za rok 2005 vo výške 0,05%/deň a za r,2006 len 0,04% /deň? Jozef
tinaM
25.04.07,15:47
Zájdi si na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), klikni si na "kalkulačka" /vpravo hore/.
Tak si vypočítaš sankčný úrok.
zuziii
26.04.07,08:34
Zdravim,
dakujem vam vsetkym za cenne rady aj za tu kalkulacku. Cakala som, ze to bude horsie, takze ste ma ukludnili :)
Majte sa fajn a prijemny vikend prajem.
katarina204
18.05.09,14:31
Ahojte,

mne sa stala taka vec...DP DPH za 1. Q sme podavali 27.4. (v lehote)..lenze omylom na starom tlacive - DPH-01/2007 ..DU volal, chybu sme na DU odstranili prepisom na nove tlacivo ten den...(to bolo 4.5.). Nato prislo rozhodnutie o ulozeni pokuty za podanie danoveho priznania po lehote ... Udajne DU dostali nariadenia, ze ked sa hocijake DP poda na "starom" tlacive tak maju za to, ze sa DP nepodalo...vysledna pokuta 33,19...Mate s tym skusenost? Ako to riesit? Platit, alebo sa odvolavat?

Dakujem
Lianka
18.05.09,14:44
Je to v niektorej z poslednych novelizacii zakona o DPH (viem zo skolenia), ze na DP podane na nespravnom tlacive sa bude prihliadat akoby nebolo podane.
evina
18.05.09,14:47
Ahojte,

mne sa stala taka vec...DP DPH za 1. Q sme podavali 27.4. (v lehote)..lenze omylom na starom tlacive - DPH-01/2007 ..DU volal, chybu sme na DU odstranili prepisom na nove tlacivo ten den...(to bolo 4.5.). Nato prislo rozhodnutie o ulozeni pokuty za podanie danoveho priznania po lehote ... Udajne DU dostali nariadenia, ze ked sa hocijake DP poda na "starom" tlacive tak maju za to, ze sa DP nepodalo...vysledna pokuta 33,19...Mate s tym skusenost? Ako to riesit? Platit, alebo sa odvolavat?

Dakujem

neviem, či dostali nariadenia teraz, ale pokiaľ ja viem, vždy boli daňovníci upozorňovaní, že ak je DP podané na nesprávnom tlačive považuje sa za nepodané....Vyplýva to i z §38 zákona o správe daní a poplatkov 511/1992

3/ Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona; prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

Minimálna pokuta za oneskorené DP je :

§35

4/ Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 16 596,95 eura, najmenej 33,19 eura, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 66,38 eura, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 6,63 eura a ak ide o právnickú osobu najmenej 66,38 eura.

Znamená to, že DÚ Vám pokutu bol povinný vyrubiť.
Môžete podať žiadosť o odpustenie ovšem nevidím to pozitívne...
Lianka
18.05.09,14:50
§ 38, http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-3-2009-a.html#38

(3) Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona;8ab) prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

Zrejme sa opreli o toto ustanovenie.
katarina204
18.05.09,14:51
No ani ja to tak nevidim...stala sa blba chyba, z nejakeho dovodu som si neskontrovolala co mi "vyplul" stroj.../i ked zopar DP predtym mi vytlacil na novom tlacive...tie som skontrolovala...boli OK, tak som zila v domnienke, ze to uz dalej kontrolovat nemusim.../. No asi uz budem kontrolovat vsetko /aj mame ciselka na spodku tlacivka/...
zagra1
19.02.10,12:09
Pekný den vsetkym,
ja mám opačný problém. DPH za 4/2009 som poslala na novom tlacive MF SR /DPH 2010 a z DU to chceli prepisat na tlacivo MF SR/DPH 01-2009/1, cize som to prepisala na starsie tlacivo za co mi nasledne prisla pokuta za neskore podanie. Nemohlo to byt na novom tlacive podané?? Dakujem za odpovede
mysimis
19.02.10,12:14
Pekný den vsetkym,
ja mám opačný problém. DPH za 4/2009 som poslala na novom tlacive MF SR /DPH 2010 a z DU to chceli prepisat na tlacivo MF SR/DPH 01-2009/1, cize som to prepisala na starsie tlacivo za co mi nasledne prisla pokuta za neskore podanie. Nemohlo to byt na novom tlacive podané?? Dakujem za odpovede

Nie, nemohlo to byť na novom tlačive, musíš vždy podávať na aktuálne platnom tlačive, čiže aj keď si podávala v januári 2010 mala si použiť tlačivo platné za 4.Q 2009.
zagra1
19.02.10,12:16
Dakujem Miška,
myslela som si,pekný deň