Majka
10.01.05,13:02
zdravim vset.diskutujucich.

prosim vas o radu.

1/ naklady pracovnych zakaziek uctujem na 51809 analyt. /32100
343/321
je to na zaklade dohody,ze pre nas niekto nieco urobi a my mu to zaplatime a my tuto sluzbu potom fakturujeme niekomu kto mal u nas objednanu sluzbu + my dodame nas tovar. cize ide mi sluzba+nas tovar do vynosov.
teraz na konci roka mi zostalo na nakladoch prac.zakaziek suma niekolko sto tisicova a neviem co s tym....
prosim viete mi poradit. budem vdacna.


2/ faktura zaplatena v juli, danovy doklad vystaveny v juli ale dosiel v oktobri kedy je aj zauctovany.... je potrebne urobit opravne danove priznanie k DPH za jul kedze vtedy prebehla platba i ked vtedy neexistujuci v PU doklad?skutocne doklad bol doruceny az v 10/2004. je ine riesenie ako nerobit dodatocne dan.prizaniek dph?
dakujem.
Majka
10.01.05,12:34
prosim nik mi nevie poradit?:(
Katarína STR
10.01.05,13:07
Prosím ťa ten bod 1.

skús mi to presnejšie vysvetliť. Ako to myslíš, že ti zostala suma v nákladoch? Veď náklady musíš predsa mať, keď ti ich niekto vyfaktúruje.
Možno som to zle pochopila.

A bod 2.
Ja to robím, tak, že keď mi príde faktúra, vtedy si nárokujem DPH.
Ak to dobre chápem, ty si zaplatila faktúru od dodávateľa /mala si zálohovú ?/ v júli a riadna ti prišla až októbri ?
Ja by som opravné nerobila.
Katarína STR
10.01.05,13:13
Ak si si vytvorila účet zvlášť pre tento účel napr. 51809, tak na ňom presne vidíš všetky prijaté faktúry.
Ja by som si vytvorila aj účet 60209 - výnosy z prefakturovanej služby.

Tieto účty sa potom dajú ľahko porovnať, koľko si týchto služieb ""nakúpila"" a koľko si týchto služieb vyfaktúrovala odberateľom.
Majka
10.01.05,13:27
2/ nemala som zal.fakturu ani original....zpalatila som z BU na zaklade dohody ze fa pride postou....neprisla a ked som nahanala ze mi chyba...sice neskoro, prisla mi az v oktobri. teraz sa to tvari akozabudnuty,nezauctovany dan.doklad z jula :(
Katarína STR
11.01.05,04:41
Niečo ti napíšem.

§ 49 ods. 1
Právo odpočítať daň z tovaru alebo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.


komentár k § 51
Platiteľ dane si môže uplatniť právo na odpočítanie dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, kedy mu vzniklo právo na odpočet dane, ak najneskôr do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po vzniku práva na odpočítanie dane má k dispozícii faktúru.

Ak platiteľovi dane vzniklo právo na odpočet dane, avšak nemá faktúru do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po vzniku práva na odpočítanie dane, môže si uplatniť právo až za zdaňovacie obdobie, kedy má k dispozícii faktúru.

Takže ja by som nerobila opravné. Aj podľa knihy pošty sa dá dokázať, kedy ti skutočne tá faktúra prišla. A teda do ktorého mesiaca patrí. Ja by som si uplatnila DPH za október.
Katarína STR
11.01.05,05:48
Prosím ťa vysvetli mi, ako si myslela ten bod 1, že tam máš zostatok niekoľko stotisíc.
Ty keď niekomu prefaktúruješ danú prepravu, tak uberáš z tochto účtu 51809 ?
Majka
11.01.05,06:14
dakujem katarina,

neuberam z uctu,tam sa mi to len nabaluje.... nakladova polozka za vykonanu sluzbu. prave preto si myslim ze na tomto ucte by mali zostat len sumy nevyfakurovany sluzieb.... si myslim.
Katarína STR
11.01.05,06:40
Aha,
Nie na tomto budeš mať všetky prijaté faktúry v plnej výške. Či už vyfaktúrované, alebo ešte nevyfaktúrované tvojím odberateľom.
Naopak na účte výnosovom budeš pekne vidieť do akej hodnoty si náklady refaktúrovala.
Ak vždy refaktúruješ presnú sumu, tak potom by sa ti mala hodnota na účte 51809 a napr. 60209 rovnať. Ak si ešte všetko nevyfaktúrovala /čo by si mala/ tak hodnota účtu 51809 bude vyššia ako hodnota napr. 60209.
Ak si vyfaktúrovala všetko tak hodnota účtu napr. 60209 bude rovná alebo vyššia ako účet 51809 a to je správne.
Majka
11.01.05,06:42
hm, no ono je to tak ze mi si zozenieme firmu ktora to urobi,jej zaplatime /napr. 20 tis./ zauctujem ako naklad pracovnej zakazky a vyfakturujem to zakaznikovi raz takou vysokou sumou cca....
Katarína STR
11.01.05,07:10
Ako to zaúčtuješ - ten náklad pracovnej zákazky 51809/321... ?
máš na to faktúru ?

Myslím, že ťa to nemusí trápiť. Ak to takto vysoko faktúruješ a vyfaktúrovala si v tomto roku všetko tak máš z toho veľký zisk. Ja neviem prečo ťa trápia tie náklady.
Veď nefaktúruješ pod cenu. Neznižuješ si neoprávnene výnosy.

A vyfaktúrované by si mala mať predsa všetko. Veď keď si od tej firmy objednáš službu, tak predpokladám, že už máš aj zákazníka. A ak tá služba bola vykonaná v roku 2004 tak si bola povinná to už refaktúrovať.
Majka
11.01.05,10:15
vyfakturovane mam takmer vsetko,akurat zostala jedna zakazka otvorena.


k bodu 2/
§19 odst. 4
Ak je platba prijatá pred dodaním služby,tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
tohto sa obavam, ci nemusim urobit dodatocne dan.priznanie ked platba faktury bola v juli a faktura dosla az v oktobri s julov.datumami.
:mad:
Katarína STR
11.01.05,10:29
vyfakturovane mam takmer vsetko,akurat zostala jedna zakazka otvorena.


k bodu 2/
§19 odst. 4
Ak je platba prijatá pred dodaním služby,tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
tohto sa obavam, ci nemusim urobit dodatocne dan.priznanie ked platba faktury bola v juli a faktura dosla az v oktobri s julov.datumami.
:mad:

Toto sa týka toho daňovníka, ktorý zálohu alebo preddavok prijal. Ten je povinný do 15. dní vystaviť riadný daňový doklad. Ale ty si predsa neprijala zálohu, ale zaplatila !
Majka
11.01.05,10:33
neprijala zalohu. prepac som zahadzana v zakonoch a uz mam misung. takze spokojne mozem zauctovat fa julovu do oktobra a sparovat platbu a hrat mrtveho chrobaka ze je vsetko ok, dph uplatnim v 4.Q. a hotovo.

dakujem este raz za ochotu a pevne nervy.:)
Katarína STR
11.01.05,10:39
Neni zač, ja som ti len napísala ako by som to urobila ja. Ak vedieš knihu pošty, tak tam zvýrazni dátum , kedy ti prišla táto faktúra. Ešte lepšie by bolo, keby ti prišla doporučene.
TatianaM
02.05.05,11:58
Nema prosim niekto tlaciva, tykajuce sa zakaziek: evidencia zakaziek, vyhodnotenie zakaziek..... Dakujem