alex2
07.02.07,14:20
Ak mam s.r.o jednoosobovku mam si kupit auto (v hotovosti alebo na leasing)? a na firmu alebo na sukromnu osobu a prenajimat ho firme? Co je vyhodnejsie pre firmu. dik
Milan Benka
07.02.07,13:24
Ak mam s.r.o jednoosobovku mam si kupit auto (v hotovosti alebo na leasing)? a na firmu alebo na sukromnu osobu a prenajimat ho firme? Co je vyhodnejsie pre firmu. dik

Záleží na:
1. OC auta (kúpna cena)
2. Koľko ročne prejazdíš km
3. Ak si platiteľom DPH, tak to posudzuješ ešte z hľadiska možného nároku na odpočet dane.
.
.
.
atď.
alex2
07.02.07,13:31
Ak je OC napr. 300 tisic sk, najazdim 5000 km mesacne, pretoze sidlo firmy je od mojho bydliska vzdialene asi 250 km, a som platca DPH tak vtedy?
dik
betka
07.02.07,18:54
Odpisom by ste dali do NOZD - rovn. odpisovanim 75 000, Sk, zrychlenym detto, ale len v 1.roku odpisovania.
V tomto Vasom pripade by som nezaradila OA do OM, oplati sa mi nahrada za 1 km + PHL. Tymto sposobom mate vo vrecku vacsiu sumu PP za rok ako je hodnota celeho auta
betka
07.02.07,19:00
Uf, ale sidlo firmy od Vasho bydliska, je 250 km, tak to teda nie. To Vam firma nepreplati cestakom. Treba popozerat, kedy mate narok na cestaky.
Štefan Baloga
06.11.08,07:25
Da sa zakupiť do firmy s odpočtom DPH 7 miestné auto napr. vw.sharan
dovezené z Rakúska od firmy. Ako uplatním DPH.
palčo
07.12.08,11:04
Ako iní, ani ja neviem, či som trafil správnu tému:
Uvažujem o kúpe auta na leasing. Som SZČO. Kúpnu cenu (prvú splátku) zaplatím "zo svojich peňazí? Leasingové splátky taktiež? Ročne si budem uplatňovať odpisy(4 roky po 1/4 ceny auta), ktoré mi ponížia základ dane? A čo náklady na benzín? Ak auto zaradím do majetku firmy, tak len benzín bez paušálu 5,5Sk(resp. bude to v €)? Ak auto nezaradím do majetku firmy, môžem účtovať paušál 5,5Sk, ale môžem si potom uplatňovať odpisy?
Prosím o pomoc.
optimistka
07.12.08,11:26
ak auto budeš používať na dosahovanie príjmov, ktoré sú predmetom dane, môžeš si obstarať auto na leasing, do nákladov resp. výdavkov budeš uplatňovať odpisy podľa počtu mesiacov trvania leasingovej zmluvy v príslušnom roku, úroky zaplatené počas doby trvania leasingu, poistné ..., opravy,phm budú tiež tvojím výdavkom ovplyvňujúcim základ dane
v tomto príade teda nepripadá do úvahy paušál 5,50 ani prepočet phm podľa km
ak nemáš auto zaradené do majetku, nemôžeš ho odpisovať
paušálnu náhradu môžeš uplatňovať len z auta, v technickom preukaze ktorého si ty uvedený ako vlastník, v prípade leasingu je vlastníkom leasingová spoločnosť
pokiaľ by si auto zaradil do firmy ako odpisovaný majetok, môžeš sa rozhodnúť, že náklady ktoré ti v súvislosti s autom vzniknú budeš zahrňovať do nákaldov resp. výdavkov len napr. 1/2 - nakoľko len toľko vykážeš že auto používaš na podnikanie, 1/2 bude na súkromné účely
palčo
07.12.08,11:47
Srdečná vďaka. A pomer medzi využívaním auta na podnikanie a súkromné účely si môžem upraviť sám, podľa napr. počtu najazdených kilometrov trebárs 1/4 súkromne a 3/4 služobne? Alebo naopak. Samozrejme podľa knihy jázd. Ozaj, do knihy jázd (keď je auto v majetku firmy) je potrebné písať aj súkromné jazdy?
palčo
07.12.08,16:01
Ďalšia vec-ak odpisy spolu s nákladmi na auto a firmu nepresiahnu 40%, tak v účtovníctve idem na paušálne náklady?
optimistka
07.12.08,17:04
ty sa musíš rozhodnúť čo bude pre teba výhodnejšie, či ísť na skutočné výdavky cez účtovníctvo, alebo na paušálne 40 % + odvody
v paušáli máš všetko okrem odvodov
palčo
07.12.08,17:25
Srdečná vďaka. A pomer medzi využívaním auta na podnikanie a súkromné účely si môžem upraviť sám, podľa napr. počtu najazdených kilometrov trebárs 1/4 súkromne a 3/4 služobne? Alebo naopak. Samozrejme podľa knihy jázd. Ozaj, do knihy jázd (keď je auto v majetku firmy) je potrebné písať aj súkromné jazdy?

Ďakujem za predošlú odpoveď a s rozdelením jázd-podľa knihy jázd?
optimistka
08.12.08,08:21
myslím že súkromné používanie v knihe jázd nemusí byť evidované, ale pre tvoju lepšiu orientáciu si poznač aspoň stav kilometrov po skončení firemnej jazdy a stav kilometrov na začiatku ďalšej jazdy
na konci roka stav tachometra aby si vedel vyjadriť skutočný pomer
palčo
08.12.08,19:23
Vďaka, to beriem. Tak by mi to vyhovovalo. Lebo písať, povedzme kde som bol na výletoch cez víkend, by bolo-no zvláštne.
Ešte raz vďaka.