lara
10.01.05,16:05
chcela by som vás požiadať o radu. možno považovať konateľa s.r.o., ktorý nemá pracovno-právny vzťah vo firme a nepobera žiadnu odmenu za dobrovoľne nezamestnaného? aby som popísala moj prípad do októbra 2004 som sa zaregistrovala do ZP a SP ako dobrovoľne nezamestnaná a dobrovoľne som odvádzala sociálne a zdravotné poistenie. od oktobra som spoločník aj konateľ vo firme (nie zamestnanec) . musím sa prehlásiť v týchto poisťovniach (ako čo?) alebo možem naďalej zostať registrovaná ako dobrovolne nezamestnaná s tým že si budem sociálne a zdravotné poistenie platiť dobrovolne.

dakujem za radu.
Jozef Mihál
10.01.05,16:05
Čo všetko život neprináša...

Tzv. "dobrovoľne nezamestnaní" od 1.1.2005 na účel nového zákona o zdravotnom poistení neexistujú. Povinnosť platiť zdravotné poistenie takejto osobe zaniká zo zákona k 1.1.2005.

Avšak - Vami popisovaná osoba je súčasne konateľom, nepoberá žiadnu odmenu. Tak, ako zákon "ruší" dobrovoľne nezamestnaných, tak na druhej strane "zavádza" medzi SZČO aj konateľov. Preto sa táto osoba musí splniť svoju oznamovaciu povinnosť a ísť sa do zdravotnej poisťovne prihlásiť ako konateľ, teda ako SZČO. Počnúc 8.2. bude platiť preddavok na poistné v sume 910 Sk.

V sociálnom poistení pre takúto osobu k 1.1.2005 žiadna zmena.
lara
10.01.05,16:38
Pán Mihál, dakujem Vám pekne za odpoved
Vladimír Ozimý
25.01.05,11:27
Mňa by ešte zaujmalo či je to náklad firemný alebo nie. Dakujem
ankap
25.01.05,19:45
V mes. 01-02 2004 sme mali zamestnanca, čiastočného invalida. Do SP na Star. poistenie sme odviedli nie 4 ale 3%. Nepamatám si prečo. Poradíte?
Vladimír Ozimý
26.01.05,08:11
Tak po par hodinovom čitaní príspevkov :) mi vyšlo následovné. ja ako konateľ firmy a zaroveň spoločník, ktorý momentálne nepoberá mzdu za svoj výkon som z pohľadu zdravotneho poistenia braný ako SZČO a musím si platiť poistenie min. vo vyške 910 Sk. Ak by som bol aj zamestnanec inej firmy a konateľ dalsej firmy aj tak by som musel tuto sumu ako konateľ odviesť. To iste plati rovnako aj pre SZCO cize uz neplati podmienka že len v pripade ak vymeriavaci zaklad presahuje 3000 Sk. Tak to nasili peknu budu na zivnostnikov popri zamestnani a ze vraj podpora maleho a stredneho podnikania. noo to je na zamyslenie...
Jozef Mihál
26.01.05,08:19
V.O.:
Omyl, ak by ste boli súčasne zamestnancom (je jedno či Vašej firmy alebo inde), tak preddavky 910 Sk ako konateľ neplatíte.
Len ak nie ste nikde zamestnancom, musíte platiť preddavky ako konateľ - teda na účely zákona o zdr.poistení považovaný za SZČO, vo výške 910 Sk mesačne.
Vladimír Ozimý
26.01.05,08:29
A plati to aj pre SZCO, to asi nie tam musi platit ak je SZCO a zaroven je aj zamestnancom inej firmy.
Nike
26.01.05,08:44
A plati to aj pre SZCO, to asi nie tam musi platit ak je SZCO a zaroven je aj zamestnancom inej firmy.
Ak je zamestnancom a súčasne aj SZČO tak platí ako zamestnanec a ako SZČO platí len ak 14% z 1/24 za rok 2003 je viac ako 100 SK
Ospravedlňujem sa p.Mihálovi že do tejto témy "kafrem".
Zita5
26.01.05,08:45
Čo s tým , ak je niekto konateľom aj spoločníkom v sro - ktorá podotýkam nevykonáva žiadnu činnosť cca 2 roky / zatiaľ je mŕtva/ okrem toho podniká ako živostník a platí si odovody ako SZČO . Musí platiť aj ako konateľ a spoločník ???

Zdravím Zita
Vladimír Ozimý
26.01.05,09:26
V ktorom paragrafe by som nasiel tych 100 sk lebo to hladam akosi to nemozem najst. Dakujem
dr.kuko
26.01.05,09:42
Novela zákona o zdravotnom poistení:



21. § 16 sa dopĺňa odsekom 8, ktorý znie:

"(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška
nedosahuje najmenej 100 Sk.".
Alexandra Molnárová
26.01.05,09:57
A čo s konateľom a spoločníkom z ČR, ktorý má u nás podpísanú dohodu o vykonaní práce?
Vladimír Ozimý
26.01.05,09:58
ale ved cele je to smiesne aj tych 100 Sk, ved to by musel clovek za rok zarobit menej ako 20000 Sk aby sa do toho zmestil. Ešte že odvodové zaťaženie na slovensku klesá :mad: