gabika007
07.02.07,16:45
Dobry den,
viete mi poradit
V pracovnej zmluve je napisane:
Zamestnanec si je vedomy,ze pouzivanie os.auta na sukr.ucely prenho suvisi s danovymi konsekvenciami. TO JE CO?
Dava suhlas aby z jeho mzdy boli mesacne strhnute a odvedene prislusne dane.
AKE DANE?
Prosim vysvetlite mi niekto co to znamena,
resp. ako sa to prejavi na vyplatnej paske, a z coho sa to pocita? Robi to firma alebo si je to povinny zamesntnanec odvadzat sam???
VDAKA p.
andrej_rv
07.02.07,16:04
Zamestnanec má zrejme pridelené služobné auto s tým, že ho môže používať aj na súkromné používanie. A v tomto prípade sa to v zmysle § 5 ods. 3 písm. a) ZoDP považuje za tzv. nepeňažný príjem vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý mesiac používania na služobné a súkromné účely.
Uvedený príjem sa prejaví na výplatnej páske ako iný nepeňažný príjem zvyšujúci celkový základ dane, z ktorého zamestnávateľ zrazí a odvedie príslušnú čiastku preddavku dane zo závislej činnosti.
gabika007
07.02.07,21:07
Dakujem ano je to tak ze je to sluzobne auto a pouziva ho na sukromne ucely,
ale vobec to nechapem logicky, preco to firma robi,
co ma z toho ze este mu preplaca aj naftu a este mu to dava ako prijem?
Rocne zuctovanie dane bude zamestnancovi robit firma.
Mne logicky vychadza,ze by zamesnanec mal platit firme a nie skor naopak, preco to firmy robia, viete mi na to odpovedat?
DIKDIK
endrju
07.02.07,21:34
...ale vobec to nechapem logicky, preco to firma robi,
...
Mne logicky vychadza...

Dovolil som si vytrhnúť z kontextu niekoľko slov a zvýrazniť ich tučným písmom.

Prečo?
Preto lebo ...
... existuje v §5 zákona o dani z príjmu odsek 3 a v tom odseku je písmeno a), z ktorého vyplýva pre zamestnávateľa povinnosť postupovať práve takto.

Logicky?
V zákonoch a niektorých postupoch používaných v reálnom živote odporúčam logiku nehľadať za každú cenu. Mohlo by to byť veľmi náročné hľadanie (ako na peniaze, tak aj na čas).

Aj keď v uvedenom prípade je práve logický ten postup, ktorý popisuješ v úvodnom príspevku.
Diskusia o tejto "logike" by zabrala príliš veľa času, ak by sa to malo so všetkými dôsledkami zrealizovať na tomto diskusnom fóre.

Skús si najskôr prečítať na Porade čo najviac tém súvisiacich s poskytovaním služobného vozidla na súkromné účely. Je ich tu niekoľko desiatok.
Prajem príjemnú zábavu pri čítaní :) ;)
simona28
03.07.07,05:29
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne používania auta na súkromné účely to 1% zo vstupnej ceny vozidla má byť stále v rovnakej výške každý mesiac bez ohľadu koľko sa na súkromné účely používalo? Zamestnanec má od 2/2007 vždy inú, ekonómka je PN a nikto mi nevie povedať či to náhodou
nie je len PHM, v tom prípade by neboli odvedené do ZP odvody. Čo teraz s tým? Nebolo to platené zo SF.Ďakujem
Tweety
03.07.07,05:35
Podľa §5 odst.3 Zákona o dani z príjmov, je to stále 1% zo VC vozidla za každý aj začatý mesiac poskytnutia MV..
simona28
03.07.07,05:39
Takže z toho vyplýva, že sme neuhradili odvody do ZP, ako to treba teraz opraviť? Vďaka
Tweety
03.07.07,05:43
Opravila by som to v najbližšej mzde.
simona28
03.07.07,05:56
To bude asi problém to PHM bolo spätne celkom 4000 a zamestnanec má základnú mzdu 46500.
Chobot
03.07.07,08:51
To bude asi problém to PHM bolo spätne celkom 4000 a zamestnanec má základnú mzdu 46500.

Počkaj, nepletieš si náhodou to zdanenie s niečim iným? Prečo sme pletieš PHM? Veď to zamestnanec zaplatí osobitne, to sa neuvádza na výplatnej páske a nemá to nič spoločné s odvodomi do ZP!

Tak sa ťa opýtam, vieš, čo znamená to zdanenie 1%? AK nie, tak si to vyhľadaj alebo ti to vysvetlíme, aby sme nepísali o niečom, o čom nemáš ani potuchy.
Nutricia
03.07.07,08:57
Prečo chceš opravovat VZ na ZP?To 1% z OC vozidla ako príjem zamestnanca nevstupuje do VZ pre ZP.
Nutricia
03.07.07,09:01
Ked už sme pritom.Nemá náhodou niekto skúsenost ak máme v autách GPS. Klasicky si súkromné km zaplatia zamestnanci sami mimo mzdy.Zamestnávatel im chce dat bonus 300km zdarma mesačne,čťiže za ne nebude platit.Musím tento bonus zdanit zamestnancom v mzde?+odvod na ZP?
simona28
03.07.07,11:05
Máš pravdu, že tomu nerozumiem. Vedúci mi na dochádzku zamestnanca napísal použitie služobné auta na súkromné účely v sume 4/2007 1063 Sk
5/2007 1740 Sk ak by to bolo podľa zákona o dani z príjmov § 5 ods.3 malo by to byť to 1% zo vstupnej ceny takže v rovnakej výške. Zmluvu mi nepredložili a teraz len ústne povedali, že je to vypočítaná časť benzínu,ktorú spotreboval na súkromné účely a stala sa jeho nepeňažným príjmom. V jednom príspevku na porade " benzin do VZ na ZP" som sa dočítala, že treba platiť aj ZP. Takže ako by to malo byť správne? Mala by byť zmluva o poskytnutí motoro.voz.na služ.a súkr.účely a z toho 1% alebo ako majú oni len spotrebovaný benzín z toho daň+odovod ZP?
Ak mi poradíte bude veľmi rada. Ďakujem
Nutricia
03.07.07,11:22
1% z OC vozidla dávaš zamestnancovi ako nepenažný príjem,ktorý iba zdaníš,neodvádzaš žiadne odovdy nakolko tento príjem nevstupuje do VZ.
To čo ti napísal šéf im máš pravdepodobne iba zrazit zo mzdy alebo ti možu túto sumu zaplatit v hotovosti za súkromné km do pokladne.Túto sumu ti vypočítal na základe odjazdených km súkromne,ceny PHM a priemernje spotreby vozidla.
Chobot
03.07.07,12:41
1% z OC vozidla dávaš zamestnancovi ako nepenažný príjem,ktorý iba zdaníš,neodvádzaš žiadne odovdy nakolko tento príjem nevstupuje do VZ.

S týmto súhlasím.


To čo ti napísal šéf im máš pravdepodobne iba zrazit zo mzdy alebo ti možu túto sumu zaplatit v hotovosti za súkromné km do pokladne.Túto sumu ti vypočítal na základe odjazdených km súkromne,ceny PHM a priemernje spotreby vozidla.

Aj to je možné, ale skôr sa mi zdá, že mu to chcú dať ako benefit. Teda nemusí to platiť on, ale zaplatí to za neho firma z nedaňových nákladov a on to bude mať ako nepeňažný príjem. teda jemu to bude musieť zdaniť rovnako ako to 1%, že používal v tom mesiaci služ. auto an súkromné účely.
simona28
03.07.07,12:57
Veď práve, že sme mu to zdaňovali ako nepeňažný príjem. Vraj existuje len zmluva na používania služobného auta len na súkromné účely, preto nevypočítali to 1%. No v príspevku od p.Mihála k téme benzín do VZ na ZP som sa dočítala, že treba platiť aj ZP, preto som potrebovala poradiť čo s tým.
Chobot
03.07.07,13:05
Veď práve, že sme mu to zdaňovali ako nepeňažný príjem. Vraj existuje len zmluva na používania služobného auta len na súkromné účely, preto nevypočítali to 1%. No v príspevku od p.Mihála k téme benzín do VZ na ZP som sa dočítala, že treba platiť aj ZP, preto som potrebovala poradiť čo s tým.

Pozor, treba rozlišovať, či je to nepeňažný príjem z dôvodu toho 1% alebo iný nepeňažný príjem. Lebo používanie auta na súkr. účely je priamo v zákonoch (o soc. poistení a o zdravotnom poistení) vylúčené z vymeriavacieho základu, kým nepeňažné plnenie - odpustenie uhradenia PHM,je vlastne dar od firmy a to už nie je vyňaté zo základu na zdravotné poistenie. Síce odvody na soc. poistenie nie je povinný platiť, ale zdravotné áno.

Treba si vždy pozrieť konkrétne zákony a kokrétne paragrafy, je to veľa súvislostí.
simona28
03.07.07,13:19
Zajtra by mali poslať kópiu tej zmluvy, takže budem vedieť viac, ale pravdepodobne to asi nebude v rámci toho 1%, keď v každom mesiaci je iná suma podľa príspevkov by mala byť stále rovnaká. Takže sa bude asi musieť doplatiť to ZP a o to mi vlastne išlo. Posielam bod, pretože ste mali so mňou trpezlivosť na rozdiel od kompetetných ľudí na jednej nemenovanej ZP, kde ma skoro celý deň medzi sebou prepájali a nevedeli odpovedať a povedali, že nabudúce im mám dať jednoduchšie otázky.
simona28
04.07.07,06:39
Dobrý deň, zas Vás otravujem. Dnes mi konečne poslali zmluvu, z ktorej vyplýva, že treba zdaniť 1% a za používania auta na súkromné účely má uvedenú čiastku zamestnanec uhradiť do pokladne a v tom je teraz problém.
Oni mi dávali čiastku na súkromné účely zdaniť ako nepeňažný príjem a 1% neuviedli, pretože sa s účtovníčkou, keď im to vysvetlovala nepochopili a tá z dôvodu zaneprázdnenosti nato neprišla.Najradšej by som opravila spätne mzdy a poslala opravné výkazy ale účtovníčka s tým nesúhlasi, čo mám robiť?
Chobot
04.07.07,07:08
Dobrý deň, zas Vás otravujem. Dnes mi konečne poslali zmluvu, z ktorej vyplýva, že treba zdaniť 1% a za používania auta na súkromné účely má uvedenú čiastku zamestnanec uhradiť do pokladne a v tom je teraz problém.
Oni mi dávali čiastku na súkromné účely zdaniť ako nepeňažný príjem a 1% neuviedli, pretože sa s účtovníčkou, keď im to vysvetlovala nepochopili a tá z dôvodu zaneprázdnenosti nato neprišla.Najradšej by som opravila spätne mzdy a poslala opravné výkazy ale účtovníčka s tým nesúhlasi, čo mám robiť?

Na tvojom mieste by som to už nechal tak a neopravoval to spätne. Veď chybu si neurobila ty, tak prečo by si to mala naprávať. Teraz si zistila, ako to má byť, tak to začni robiť odteraz.

Teda, zvýš mu základ dane o 1% a tú sumu, ktorú ti mesačne dajú (to bude asi náhrada za spotrebu PHM na súkromné jazdy), vždy strhni zamestnancovi z čistej mzdy do pokladne. Doporučujem ti ešte skontrolovať, či máte uzatvorenú dohodu o zrážkach zo mzdy za používanie služ. auta na súkromné účely. Bez tejto dohody by si nesmela krátiť zamestnancovi mzdu o tú náhradu PHM.
simona28
04.07.07,07:16
Ja som to chcela opraviť len zhľadiska dane, ktorá bola o 580 Sk menej vo 2/2007 odvedená ostatné nedoplatky by sa len uviedli v prehľade ako zrazené preddavky a odpočítali z preplatkov z RZD, aby potom nebola z toho pokuta, ale účtovníčka to vraj spätne nemôže opraviť. Ďakujem za odpoveď


P.S. Mám však obavy ak by som to nechala tak, v prípade dorúbenia dane DÚ a pokutou by som všetko znášala len ja.
Nutricia
04.07.07,08:18
Možno by stálo za úvahu to dodanit v ročnom zúčtovaní dane?
simona28
10.07.07,08:51
Dobrý deň,
poradí mi niekto ako dodaniť vo výplate nepeňažný príjem 1% za používanie
sl.auta na súkromné účely

2/07 strhnuté 1040 malo byť 3990
3/07 1740 3990
4/07 863 3990
5/07 1061 3990
Rozdiel 11256 v júni dodaním ale čo s chybou v 3 a 4/07 nám SW neuplatnil nezdaniteľné minimum a účtovníčka to chcela vyrovnať až v RZD.Podľa vyjadrenia DÚ môžem nevyplatenie NM tiež opraviť pretože o to zamestnanec požiadal, ale ako? Ako opravu dane, ale potom mi bude chýbať v mzdovom liste v nezdanit.min.tých 7968 v 4 a 5 ?

Ďakujem veľmi pekne
simona28
10.07.07,09:37
Poradíte prosím ..... robil niekto už takúto opravu?

Ďakujem
ivanaj
28.08.07,09:37
Kto mi vie poradit ci uzivanie sluzobneho auta na sukromne ucely sa povazuje i cesta z a do prace?
Januška
28.08.07,10:06
Cesta do práce a z práce je súkromná cesta. P.S. zamestnancovi, ktorý chodí do práce električkou, neprepláca firma cestovné a ako ano, je to jeho zdaniteľný príjem.
veronikasad
28.08.07,11:11
Cesta do práce a z práce je súkromná cesta. P.S. zamestnancovi, ktorý chodí do práce električkou, neprepláca firma cestovné a ako ano, je to jeho zdaniteľný príjem.
Môže mu prispieť na cestovné napr. zo sociálneho fondu a je to pre zamestnanca zdanitelný príjem.

--------
Veronika
drobeceva
03.03.08,08:15
Vo firme sú rozdielne názory, tak zadám otázku:
Sme stavebná firma. Vysielame zamestnancov na rôzne pracoviská - KE, Piešťany, BA - majú k dispozícii firemné autá, ktoré šoféruje jeden zo zamestnancov /pritom nie je šofér z povolania, ale má iné prac.zaradenie, napr. elektrikár/. Má dotyčný zamestnanec nárok na peňažnú náhradu za šoférovanie?
Chobot
03.03.08,08:20
Vo firme sú rozdielne názory, tak zadám otázku:
Sme stavebná firma. Vysielame zamestnancov na rôzne pracoviská - KE, Piešťany, BA - majú k dispozícii firemné autá, ktoré šoféruje jeden zo zamestnancov /pritom nie je šofér z povolania, ale má iné prac.zaradenie, napr. elektrikár/. Má dotyčný zamestnanec nárok na peňažnú náhradu za šoférovanie?

Zo zákona taká nejaká náhrada nie je. Pokiaľ si firma určí, že bude také niečo vyplácať, tak môžete dať za vedenie MV nejaký príplatok.

Veľmi podobná téma, kde som to podrobne vysvetľoval je tu:

http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html
Dana K.
03.03.08,08:26
Vo firme sú rozdielne názory, tak zadám otázku:
Sme stavebná firma. Vysielame zamestnancov na rôzne pracoviská - KE, Piešťany, BA - majú k dispozícii firemné autá, ktoré šoféruje jeden zo zamestnancov /pritom nie je šofér z povolania, ale má iné prac.zaradenie, napr. elektrikár/. Má dotyčný zamestnanec nárok na peňažnú náhradu za šoférovanie?

Peňažnú náhradu za šoférovanie? Podľa mňa záleží na tom, akú má pracovnú zmluvu - pracovnú náplň. Zamestnávatelia tam zvyknú dať takú vetičku, že zamestnanec je povinný okrem vymenovaných činností vykonávať aj iné práce vyslovene neuvedené v pracovnej zmluve na základe príkazu nadriadeného. Takže by trebalo pozrieť jeho náplň práce a to šoférovanie tam doplniť, alebo uzavrieť dohodu o PČ len na to šoférovanie.
drobeceva
03.03.08,10:11
Vo firme sú rozdielne názory, tak zadám otázku:
Sme stavebná firma. Vysielame zamestnancov na rôzne pracoviská - KE, Piešťany, BA - majú k dispozícii firemné autá, ktoré šoféruje jeden zo zamestnancov /pritom nie je šofér z povolania, ale má iné prac.zaradenie, napr. elektrikár/. Má dotyčný zamestnanec nárok na peňažnú náhradu za šoférovanie?

Ešte dopĺňam:
Ako je to v prípade, keď šoféruje mimo pracovného času , t.j. v nedeľu poobede, cestá trvá napr. 6 hodín a ľudí vezie do zamestnania služob.autom. Čo v prípade, keď sa niečo stane? Ako sa to posudzuje? Z-c, čo vedie motoré vozidlo, počíta sa mu do pracovného času? V prípade, že áno, akou sadzbou ho má z-ľ ohodnotiť /sadzbou jeho-elektrikár, alebo dohodou zo z-ľom- sadzbou vodiča vo firme?/
Dana K.
03.03.08,10:19
Ešte dopĺňam:
Ako je to v prípade, keď šoféruje mimo pracovného času , t.j. v nedeľu poobede, cestá trvá napr. 6 hodín a ľudí vezie do zamestnania služob.autom. Čo v prípade, keď sa niečo stane? Ako sa to posudzuje? Z-c, čo vedie motoré vozidlo, počíta sa mu do pracovného času? V prípade, že áno, akou sadzbou ho má z-ľ ohodnotiť /sadzbou jeho-elektrikár, alebo dohodou zo z-ľom- sadzbou vodiča vo firme?/

Mohol by to mať ako služobnú cestu. Vypísať cestovný príkaz a vyplatiť mu náhrady. Zároveň do mzdy to dať ako odpracovaný sviatok. Sadzbu si treba dohodnúť. Ak má v pracovnej zmluve iba sadzbu za prácu elektrikára, treba urobiť dodatok k prac.zmluve a tam určiť podmienky,ako sa bude preplácať šoférovanie.