alikam
07.02.07,16:55
Dobrý deň, alebo vlastne večer všetkým poraďakom, už asi dva týždne si prezeram príspevky v porade a paci sa mi spôsob akým to funguje. Chcem Vás aj požiadať o radu:
Manžel začína s podnikaním - maloobchod, živnosť má od 1.2.2007, a od toho dátumu je aj štvrťročným platcom DPH. Už v januári mal nejaké výdaje v súvislosti s podnikaním. Je mi jasné, že to sú zriaďovacie výdavky, len neviem, či si z nich môže uplatniť DPH alebo dať ich v plnej výške do nákladov, alebo len základ dane do nákladov a DPH ako výdaj neovplyvňujúci. Jedná sa napríklad o nájomné, nákup počítača - muselo to byť skôr kvôli zavedeniu internetu, materiál na úpravu prevádzky a pod. Všetko normálne výdaje.
Druhá otázka sa týka použitia osobného automobilu nezaradeného do podnikania na služobné cesty. Je povinný platiť cestnú daň? A môže si z PHM-ky, ktorá bola použitá na SC zúčtovať aj DPH alebo v plnej výške dať do nákladov?
Ak mi niekto poradí vopred veľmi pekne ďakujem.
abel
07.02.07,16:03
Ak používa SZČO na podnikanie vlastný automobil nezaradený v majetku firmy, nemá nárok na odpočítanie DPH z pohonných hmôt a dáva si do nákladov celú sumu + 6,20 Sk/km amortizáciu (v prípade že je to osobné auto a nie je na leasing). Daň z motorových vozidiel musí zaplatiť.
K tej DPH - pri prvom daňovom priznaní si môže uplatniť DPH aj z toho počítača- ale o tom je tu veľmi veľa popísané - vyhľadaj si zriaďovacie výdavky a DPH a pod.
napr. http://www.porada.sk/showpost.php?p=275753&postcount=10
katarina.j
09.02.07,05:12
ja by som tie zriaďovacie výdavky dala celu sumu bez nároku na dph do danových výdavkov, a od 1.2.2007 si normalne uplatnovala dph za uhradené faktury či potvrdenia z ERP. čo sa týka osobného automobilu, tak by som ho zaradila do firmy takto /neuvádzaš či ide o nové auto alebo staršie/: ak je to staršie auto-zaradiš ho do majetku firmy napr. s nulovou hodnotou, zaplatíš cestnú dan na rok 2007 a náklady za PHM si môžeš učtovať celé aj s nárokom na dph. ak je auto na leasing, je iný postup.
Lion Topoľčany
09.02.07,05:24
Ak používa SZČO na podnikanie vlastný automobil nezaradený v majetku firmy, nemá nárok na odpočítanie DPH z pohonných hmôt a dáva si do nákladov celú sumu + 6,20 Sk/km amortizáciu (v prípade že je to osobné auto a nie je na leasing). Daň z motorových vozidiel musí zaplatiť.
K tej DPH - pri prvom daňovom priznaní si môže uplatniť DPH aj z toho počítača- ale o tom je tu veľmi veľa popísané - vyhľadaj si zriaďovacie výdavky a DPH a pod.
napr. http://www.porada.sk/showpost.php?p=275753&postcount=10
Zaujala ma poznámočka...pokiaľ auto nie je na lízing...
SZČO používa auto svojej manželky a tá ho spláca na lízing,
SZČO si uplatňuje v účtovníctve priame nákl.na PHM za 1L+6,20,postupuje
správne ? Samozrejme platí aj daň z motor.vozidiel.
Milan Benka
09.02.07,06:16
Zaujala ma poznámočka...pokiaľ auto nie je na lízing...
SZČO používa auto svojej manželky a tá ho spláca na lízing,
SZČO si uplatňuje v účtovníctve priame nákl.na PHM za 1L+6,20,postupuje
správne ? Samozrejme platí aj daň z motor.vozidiel.

§19/2e; ZDP- ..............; ak daňovník použije vlastné osobné MV nezahrnuté do obch. majetku, uplatní .... paušál + nákl. na PHM.


Auto na leasing nie je jeho, ale patrí leas. spoločnosti.
MIDAMA
09.02.07,12:33
Dph si môžete uplatniť ale pozor iba na hnuteľný a nehnuteľný majetok - konkrétne si to pozrite v §55 o dph.
Cestnú daň na motorové vozidlo ste samozrejme povinný zaplatiť ak ho používate za účelom podnikania.Nezabudnúť podať daň.priznanie do termínu a zaplatiť.Ak nemáte vozidlo zaradené v podnikaní nemôžete uplatňovať dph na bločky o nákupe PHL.Urobte cestovný príkaz a účtujte 6,2 na 1km + priemernú spotrebu na ubehnuté km.Týka sa to osobného vozidla.Na nákladne vozidlo nemáte nátok na základnú sadzbu 6,20 .-Ak zapatíte zákonnú poistku na toto vozidlo tak ho nedávajte do nákladov znižujúcich základ dane.
andreaS
09.02.07,12:50
ja davam aj zakonnu do vydavku ovplyvnujuci zaklad dane. A to v pomernej casti, ako sa pouziva na sukromne vs. firemne ucely.
alikam
09.02.07,18:24
Diky za odpovede, pochopila som všetko okrem možnosti odpočítať si DPH z počítača. Je to počítač do 30.000, nemusí ale môže sa odpisovať, to znamená, že ho mám zaradiť ako majetok a odpisovať?
Aca3
09.02.07,18:48
Čo sa týka automobilu, nezaradeného do podnikania:
do nákladov si dáva cenu benzínu vo výške priemernej spotreby na 1 km jazdy /bločky slúžia iba kôli evidencii ceny za PHM/ a sadzby 6,20 /1 km.
Je nutné viesť samozdrejme knihu jázd a potrebné zaplatiť cestnú daň - ide do nákladov a takisto zákonná poistka na automobil ide do nákladov.
Čo sa týka registrácie DPH - je možnosť uplatniť si v prvom daňovom priznaní - DPH z majetku zakúpeného pred registráciou DPH. Jedná sa o majetok odpisovaný. Hodnotu majetku je nutné opraviť o sumu odpisov.
janostt
07.03.07,08:48
Dph si môžete uplatniť ale pozor iba na hnuteľný a nehnuteľný majetok - konkrétne si to pozrite v §55 o dph.
Cestnú daň na motorové vozidlo ste samozrejme povinný zaplatiť ak ho používate za účelom podnikania.Nezabudnúť podať daň.priznanie do termínu a zaplatiť.Ak nemáte vozidlo zaradené v podnikaní nemôžete uplatňovať dph na bločky o nákupe PHL.Urobte cestovný príkaz a účtujte 6,2 na 1km + priemernú spotrebu na ubehnuté km.Týka sa to osobného vozidla.Na nákladne vozidlo nemáte nátok na základnú sadzbu 6,20 .-Ak zapatíte zákonnú poistku na toto vozidlo tak ho nedávajte do nákladov znižujúcich základ dane.

Upozornenie: má nárok aj na odpočet DPH z benzínu, aj keď auto nie je zaradené do majetku.
andreaS
07.03.07,08:56
ak auto nie je v majetku NIE JE narok na odpocet dph z benzinu!!!

len 6,2 + náhrada za benzin/km

konkretne:

Ak ide o vozidlo, kt. jazdi na benzin a jeho priemerna spotreba v technicaku je 7,2 l, tak pri cene benzinu 35,-/l si uplatni nasledovne:

6,2 + (7,2*35/100) = 8,72 Sk/km
JAJA11
07.03.07,09:06
:rolleyes: Len na doplnenie.
fr.luk
07.03.07,09:30
:rolleyes: Len na doplnenie.


Z toho vyplyva, ze je tam moznost odpoctu DPH, len nechapem akym sposobom, pretoze napr. pri mesacnom platcovi budem kazdy mesiac pocitat narok na PHM a z toho este vylucim sukromne km a potom vypocitavam z toho DPH a uplatnim?
andreaS
07.03.07,10:04
znenie § 49 ods. 5, na kt. sa odvolava Danovy urad v prilohe od JAJA11:

"(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté."

Ak si to precitam, tak to chapem tak, ze to nesuvisi s PHM, ale s kupou samotneho hmotneho majetku, teda napr. AUTO, kde je mozny odpocet dph, tak podla tohto,ak predpokladam aj sukromne ucely, tak si odpocitam dph pomerne.

Ma niekto iny nazor?
JAJA11
08.03.07,08:31
Z toho vyplyva, ze je tam moznost odpoctu DPH, len nechapem akym sposobom, pretoze napr. pri mesacnom platcovi budem kazdy mesiac pocitat narok na PHM a z toho este vylucim sukromne km a potom vypocitavam z toho DPH a uplatnim?


Ja som si zaviedla systém, že do účtovníctva dám iba také množstvo bločkov za benzín, ktoré zodpovedá odjazdeným pracovným kilometrom. Časť bločkov vyradím a vôbec o nich neúčtujem.
andreaS
08.03.07,16:13
zacinam mat pocit, ze sa tu miesaju jablka s hruskami....

JAJA: ako potom pocitas nahradu za km pri aute nezaradenom v majetku firmy a zaroven uplatnis dph z blocku?

Mozno som nechapava, ale mam pocit, ze existuju len dve moznosti. Bud mam auto sukromne a robim nahradu za najazdeny km alebo mam auto v podnikani a uctujem phm rovno do nakladov /ak som platca dph, tak si uplatnim dph z nakupu phm, ak auto vyuzivam aj na sukromne tak dph odpocitam pomerne/.
JAJA11
09.03.07,06:45
zacinam mat pocit, ze sa tu miesaju jablka s hruskami....

JAJA: ako potom pocitas nahradu za km pri aute nezaradenom v majetku firmy a zaroven uplatnis dph z blocku?

Mozno som nechapava, ale mam pocit, ze existuju len dve moznosti. Bud mam auto sukromne a robim nahradu za najazdeny km alebo mam auto v podnikani a uctujem phm rovno do nakladov /ak som platca dph, tak si uplatnim dph z nakupu phm, ak auto vyuzivam aj na sukromne tak dph odpocitam pomerne/.

Benzín je dobré dať ako nenákladovú položku a v náhradách uplatňujem cenu bez DPH.
andreaS
10.03.07,17:36
ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???
Zoltán Kovács
10.03.07,17:38
ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie. Tiež postupujem takto.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???

mimotemy Tak na odpoveď som aj ja zvedavý.
JAJA11
12.03.07,05:35
ja si asi stojim na kabli....

mozes napisat presny postup? Napr. zivnostnik (JU, platca DPH) ide na sluzobnu cestu sukromnym autom Zilina-Nitra-Zilina. Najazdi 370 km. Benzin stal 35,-/l, priemerna spotreba je 7l/100 km.

Moj postup je:

370 x (6,20 + (35*7/100)) = 3200,50 - toto dam cele do prevadzkovej rezie.

Ty pocitas takto?:

370 x (6,20 + (26,40*7/100)) = 2978,- = do prev. rezie, + uplatnis dph z nakupu PHM, kt. stacia na 370km, co je 295,-?? A ako to zapises do penazneho dennika, pripadne evidencie dph???


Do evidencie DPH dávam bločky za benzín. Podľa zákona o DPH, si z tohto benzínu môžem uplatniť DPH v takom pomere, ako bolo auto použité na služobné a ako na súkromné účely. Ja sa snažím dávať do DPH bločky za benzín len vo výške, aká zodpovedá spotrebe za služobné cesty.
Tvoj spôsob výpočtu je jedoduchší, nezaťažuješ sa výpočtami, ale takto ušetrím aspoň trochu na DPH. Určite to nemá význam, ak FO jazdí služobne málo.
riavenka
12.07.07,09:26
Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť, keď sme nevystavili 1 faktúru do Čiech , no odberateľ si ju vystavil (samofakturácia), dátum dodania bol v marci, a prišlo sa na to dnes, ako postupovať, sme platcami DPH. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
12.07.07,09:28
a čo ste dodali tovar? ak ano tak treba faktúru zahrnúť do daňového priznania za 1 kvartál alebo marec do riadku 7 oslobodenie podľa paragrafu 43 a podľa všetkého aj súhrný výkaz treba zmeniť...
riavenka
12.07.07,09:33
áno, bol to tovar
Jana Acsová
12.07.07,11:26
Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť, keď sme nevystavili 1 faktúru do Čiech , no odberateľ si ju vystavil (samofakturácia), dátum dodania bol v marci, a prišlo sa na to dnes, ako postupovať, sme platcami DPH. Ďakujem.
Dovod nahlasenia:
Dobrý deň, kto by vedel poradiť?Sme platcovia DPH, dnes sme prišli na to, že sme nevyfakturovali jednu dodávku z marca do Čiech, lebo odberateľ je samofakturant, a dnes poslal faktúru, no dátum dodania je v marci, čo robiť, dať dodatočné na DPH za marec?vopred ´DAKUJEM

PROSÍM TOTO NIE JE DOVOD NAHLÁSENIA PRÍSPEVKU MODERÁTOROM.
Majuska001
14.07.07,13:09
taká malá príloha aj s príkladom, ja to robím podľa tejto tabuľku, dúfam, že niekomu pomôže...
Jana.Zakutna
16.07.07,11:14
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mam maloobchod a bola som si na tovar v Poľsku. Tam som nakupila s nulovým DPH. Teraz ale ako si robim štvrťročné DPH som prišla na to že musim veľmi veľa zaplatiť. Pretože za príjem musim DPH odviesť. Dá sa to DPH za nákup tovaru v zahraničí niekde uplatniť? Na colnici alebo niekde inde. AKo mam postupovať?
Učtovne viem ako to mam urobiť. Len či je nejaka možnosť ako sa mi to DPH vráti?
JAJA11
16.07.07,11:54
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mam maloobchod a bola som si na tovar v Poľsku. Tam som nakupila s nulovým DPH. Teraz ale ako si robim štvrťročné DPH som prišla na to že musim veľmi veľa zaplatiť. Pretože za príjem musim DPH odviesť. Dá sa to DPH za nákup tovaru v zahraničí niekde uplatniť? Na colnici alebo niekde inde. AKo mam postupovať?
Učtovne viem ako to mam urobiť. Len či je nejaka možnosť ako sa mi to DPH vráti?

Tak ako si povinná odviesť DPH, tak máš právo si ju uplatniť na vstupe (Ak máš všetky aktivity na výstupe s DPH.) Jednoducho povedané DPH z dovezeného tovaru je nula. :rolleyes:
tinaM
16.07.07,12:10
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mam maloobchod a bola som si na tovar v Poľsku. Tam som nakupila s nulovým DPH. Teraz ale ako si robim štvrťročné DPH som prišla na to že musim veľmi veľa zaplatiť. Pretože za príjem musim DPH odviesť. Dá sa to DPH za nákup tovaru v zahraničí niekde uplatniť? Na colnici alebo niekde inde. AKo mam postupovať?
Učtovne viem ako to mam urobiť. Len či je nejaka možnosť ako sa mi to DPH vráti?
Tu táto téma rozobratá:http://www.porada.sk/t25902-nadobudnutie-tovaru-v-tuzemsku-z-ineho-clenskeho-statu-eu.html
mili247
30.08.07,07:52
Dobrý deň, prosím vás je to v poriadku ak za stravné lístky v hodnote 1600Sk, platí zamestnanec 1050Sk??? Prosím odpovedzte mi.Ďakujem
Tweety
30.08.07,07:56
Možné to je, možno dostáva bonus.
Jana Acsová
30.08.07,08:41
Dobrý deň, prosím vás je to v poriadku ak za stravné lístky v hodnote 1600Sk, platí zamestnanec 1050Sk??? Prosím odpovedzte mi.ĎakujemKazde stravovanie by malo byt nakalkulovane. Ak zamestnanec plati nejaku ciastku, mal by vediet kolko plati za jednotlivy stravny listok. Zamestnavatel by mal mat spravenu kalkulaciu a prispievat na stravovanie zamestnanca minimalne:
- z nakladov,
- zo socialneho fondu.
Opytajte sa zamestnavatela na kalkulaciu stravneho listka.
mili247
03.09.07,09:05
Kazde stravovanie by malo byt nakalkulovane. Ak zamestnanec plati nejaku ciastku, mal by vediet kolko plati za jednotlivy stravny listok. Zamestnavatel by mal mat spravenu kalkulaciu a prispievat na stravovanie zamestnanca minimalne:
- z nakladov,
- zo socialneho fondu.
Opytajte sa zamestnavatela na kalkulaciu stravneho listka.
Ďakujem za odpoveď.
Máme 80 Sk-ové lístky a platíme z nich daň z príjmov mi zamestnanci...1 lístok kupujeme za 52,50...ale prečo?? keď 45% je 36 Sk?? môžu sa stravné lístky zdaniť??
Johanka
03.09.07,14:34
Na toto vie odpoveď iba Tvoj zamestnávateľ :rolleyes: . Na prvý pohľad je to správne nie je ... Akú sumu zamestnávateľ zdaňuje ?
liba2
04.09.07,20:40
Ďakujem za odpoveď.
Máme 80 Sk-ové lístky a platíme z nich daň z príjmov mi zamestnanci...1 lístok kupujeme za 52,50...ale prečo?? keď 45% je 36 Sk?? môžu sa stravné lístky zdaniť??
Ak ide o stravné poukážky (gastrolístky) zamestnávateľ je povinný prispieť z nákladov minimálne 55% z ceny SL, t.j. z 80 Sk ide o sumu 44 Sk; môže však prispieť aj viac, a to 55% z 89 Sk = 48,95 Sk.
Určite sa tvorí sociálny fond, teda odtiaľ je tiež možnosť prispieť podľa toho koľko v ňom je prostriedkov, ale tá 1-2 Sk/stravenka sa tam určite nájde.
Suma príspevku z nákladov + zo SF sa nezdaňuje.
janost
07.09.07,09:09
Upozornenie: má nárok aj na odpočet DPH z benzínu, aj keď auto nie je zaradené do majetku.

áno súhlasím, má nárok na odpočet DPH aj keď nie je zaradené do majetku, teda aj keď používa vlastné auto
katjab
11.01.09,09:10
Začínajúci podnikateľ v potravinách, živnosť na povolenie predaja od 1.1.2009. Nákup tovaru do obchodu nakupoval už koncom decembra 2008. Ako je to s odpočtom DPH, môže z nakúpeného tovaru v decembri odpočítať DPH, keď povolenie má len od 1.1.2009?
Keď je štvrťročných platcom, kedy môže robiť odpočet z tohto tovaru za I.Q/09?
Tweety
11.01.09,09:22
Začínajúci podnikateľ v potravinách, živnosť na povolenie predaja od 1.1.2009. Nákup tovaru do obchodu nakupoval už koncom decembra 2008. Ako je to s odpočtom DPH, môže z nakúpeného tovaru v decembri odpočítať DPH, keď povolenie má len od 1.1.2009?
Keď je štvrťročných platcom, kedy môže robiť odpočet z tohto tovaru za I.Q/09?
Zákon o dph:
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
elizabeth7
12.04.11,07:38
Dobrý deň, idem prvýkrát účtovať DPH a prosila by som Vás o radu. 1.Do knihy záväzkov treba zapisovať aj bločky z RP alebo len faktúry. Chcela som zapisovať do knihy evidencie DPH, ale v programe Money S túto evidenciu neviem nájsť.
2. Zaúčtovať a spracovať daňové priznanie DPH viem, ale ako zaúčtovať odvedenú DPH. Ďakujem.
KEJKA
12.04.11,08:05
Dobrý deň, idem prvýkrát účtovať DPH a prosila by som Vás o radu.
1.Do knihy záväzkov treba zapisovať aj bločky z RP alebo len faktúry. Chcela som zapisovať do knihy evidencie DPH, ale v programe Money S túto evidenciu neviem nájsť.
2. Zaúčtovať a spracovať daňové priznanie DPH viem, ale ako zaúčtovať odvedenú DPH. Ďakujem.
1. bločky nie sú faktúry, MRP - zadaj otázku do Porady SW MRP, poradia ti.
Niekde evidencia musí byť, ak si dobre pamatám, pri účtovaní zadávaš aj kod pre DPH.
2. účtovanie odvedenej DPH, teda zaplatenej 343/221. Na výsledný vzťah DPH si založ osobitný analytický účet 343.
elizabeth7
12.04.11,08:18
zabudla som napísať, že sa jedná o JU. V PU rozumiem, ale neviem ako zaúčtovať v JU.
KEJKA
12.04.11,15:03
zabudla som napísať, že sa jedná o JU. V PU rozumiem, ale neviem ako zaúčtovať v JU.
čo?
bločky.neviem, nerobím, ale isto evidencia je
DPH - do VNZD
janulka
12.04.11,18:38
Dobrý večer prajem, poprosila by som o usmernenie v nasledovnej veci:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph
- fa za orange dátum vystavenia a dátum dodania služby v januári 2011, z toho vyplýva že z tejto fa si nemôže uplatniť dph na vstupe
- fa je uhradená napr. 15.02.2011 , prosím vás: do VOZD si ÚJ môže zahrnúť celú sumu na ktorú znie fa? / teda základ spolu s dph / v druhovom členení prevádzková réžia.

Je to tak prosím vás správne?

Ďakujem za čas a trpezlivsť ale som už fakt domotaná
janulka
12.04.11,19:58
JAJA11, ďakujem krásne.
mevi
19.09.11,12:19
Čo sa týka registrácie DPH - je možnosť uplatniť si v prvom daňovom priznaní - DPH z majetku zakúpeného pred registráciou DPH. Jedná sa o majetok odpisovaný. Hodnotu majetku je nutné opraviť o sumu odpisov.

Ako mam postupovat v priapde, ze sme pred zaloz.zivnosti kupili reg.pokladnu aj s pocitacom v celkovej hodnote 720 Eur vratane DPH? Urobila som spravne ak sme s predavajucim spisali kupnopredajnu zmluvu a vzpisal mi prijmovy pokladnicny doklad?
Mozem si ju zahrnut do obstaravacich nakladov aj v pripade ze nie som s.r.o. ?
Ako odpisovat a ako upravit hodnotu tohoto majetku o sumu odpisov? Vdaka