Hedia
07.02.07,17:54
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci moze byt konatel s.r.o. sucasne aj zamestnancom? Ak ano, bola by som velmi rada, ak by mi to niekto podrobne vysvetlil, za akych okolnosti a co vsetko to obnasa. Vopred dakujem vsetkym, ktori pomozu.
Zoltán Kovács
07.02.07,16:58
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci moze byt konatel s.r.o. sucasne aj zamestnancom? Ak ano, bola by som velmi rada, ak by mi to niekto podrobne vysvetlil, za akych okolnosti a co vsetko to obnasa. Vopred dakujem vsetkym, ktori pomozu.

Konateľ spoločnosti môže byť aj zametnancom spoločnosti, ako riadný zamestnanec. Pracovná zmluva však nemôže znieť na vykonávanie funkcie konateľa nakoľko konateľstvo vyplýva zo spoločenskej zmluvy sro. Do pracovnej zmluvy konateľa je najlepšie uviesť náplň práce takou formuláciou, že má na starosti chod spoločnosti. Ak má riadnú pracovnú zmluvu potom sa vzťahujú na toho konateľa všetky odvodové povinnosti ako na bežného zamestnanca.
Hedia
12.02.07,09:28
Dobry den,
este by som sa rada opytala, ci od novela zakona o zdravotnom poisteni od 1.9.2005, kedy sa pozicia konatela menila zo SZCO na zamestnanca nedoslo k nejakym zmenam v tejto oblasti? Dakujem .
mysimis
12.02.07,09:39
Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť prihlasuje do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca a v dvoch nasledujúcich mesiacoch - kedy odmenu nemá - sa považuje za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení - je "samoplatiteľ".

Podľa § 24 písm.c) zákona č.580/2004 Z.z. je zamestnávateľ povinný písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie" najneskôr do ôsmich pracovných dní skutočnosť, že konateľ sa "stal zamestnancom".