Hedia
07.02.07,18:08
Dobry den,
mala by som este jednu otazku, ak by niekto vedel adekvatne odpovedat : Ake dolezite zmeny sa pripravuju v zakonniku prace a aky vplyv budu mat na podnikatelov? Pripravovana novela by mala byt ucinna myslim az od jula 2007. Ak by niekto vedel na toto odpovedat, velmi by mi pomohol, je to totiz otazka pri obhajobe diplomovej prace a potrebovala by som poradit.
rada
07.02.07,17:46
Tých zmien je veľa. Preto odporúčam preštudovať si navrhovaný materiál, ktorý prikladám v dokumente zo zdroja MPSV a R.
endrju
07.02.07,18:05
...Pripravovana novela by mala byt ucinna myslim az od jula 2007. Ak by niekto vedel na toto odpovedat, velmi by mi pomohol, je to totiz otazka pri obhajobe diplomovej prace a potrebovala by som poradit.

Podľa naliehavého tónu citovanej časti prvého príspevku predpokladám, že obhajoba diplomovej práce sa uskutoční v najblížších dňoch. :rolleyes:
Téma diplomovej práce je aká? Nemá niečo spoločné s predpovedaním budúcnosti? :cool:

Myslím, že o vplyve akejkoľvek novely zákonov (vyprodukovanej slovenským parlamentom) na reálny život kohokoľvek zo slovenských občanov (vrátane podnikateľov) je možné hovoriť najskôr po desiatej novele novely.
Aj keď súčasný Zákonník práce má tých noviel za sebou už viac ako 10, ale pripravovaná novela podľa toho ako je prezentovaná v médiách vyvoláva u mňa dojem, že pôjde prakticky o rekodifikáciu skor všetkých kľúčových ustanovení.
Hedia
07.02.07,19:07
Dakujem za odpoved. Ano, je to naliehave, obhajoba bude v utorok nasledujuci tyzden. Tema prace: Optimalizacia podnikatelskeho prostredia a jeho zhodnotenie v sucasnych podmienkach na Slovensku. Co sa tyka zakonov, myslim, ze vacsina vie,ako to u nas chodi. Pravne predpisy sa prijimaju s tym, ze uz od zaciatku je jasne, ze ho cakaju dalsie a dalsie novelizacie.
Hedia
07.02.07,19:08
Dakujem za promtnu odpoved, skusim si to prejst a vybrat nieco dolezite.
rada
07.02.07,19:18
Dakujem za odpoved. Ano, je to naliehave, obhajoba bude v utorok nasledujuci tyzden. Tema prace: Optimalizacia podnikatelskeho prostredia a jeho zhodnotenie v sucasnych podmienkach na Slovensku. Co sa tyka zakonov, myslim, ze vacsina vie,ako to u nas chodi. Pravne predpisy sa prijimaju s tym, ze uz od zaciatku je jasne, ze ho cakaju dalsie a dalsie novelizacie.
Veď práve to je na tom to smutné. A potom nech sa človek právnik či neprávnik v praxi trápi. Ale čo budeme nariekať. Taký je život.
Držím v utorok palce nech obhajoba dopadne čo najlepšie.
misomiso
07.02.07,20:22
Najviac sa mi paci informacia, ze novy zakonnik prace ma obsahovat ochranu zamestnanca pred bezdovodnym prepustenim z prac. pomeru. Toto je predsa nezmysel samo o sebe. Uz ste videli podnikatela, ktory by BEZDOVODNE prepustil zamestnanca? Ved on predsa zamestnava ludi, aby mu prinasali zisk. Preto by sa dobrovolne vzdal moznosti zarobit peniaze, ak by BEZDOVODNE prepustil co i len jedneho zo svojich ludi.

Dovody su na to vzdy v podstate iba dva. Bud zamestnanec nerobi tak ako ma alebo pren zamestnavatel nevie najst pracu. Ani s jednym ani s druhym tento novy zakon nic nenarobi.
STRELEC
08.02.07,05:28
Dakujem za odpoved. Ano, je to naliehave, obhajoba bude v utorok nasledujuci tyzden. Tema prace: Optimalizacia podnikatelskeho prostredia a jeho zhodnotenie v sucasnych podmienkach na Slovensku. Co sa tyka zakonov, myslim, ze vacsina vie,ako to u nas chodi. Pravne predpisy sa prijimaju s tym, ze uz od zaciatku je jasne, ze ho cakaju dalsie a dalsie novelizacie. Pokiaľ je téma diplomovky "Optimalizácia podnikateľského prostredia ...", mala by si veľmi veľmi zvážiť, či práve odvolávka na uvažovanú novelizáciu ZP nie je náhodou mimotemy. :):)
endrju
08.02.07,05:39
Pokiaľ je téma diplomovky "Optimalizácia podnikateľského prostredia ...", mala by si veľmi veľmi zvážiť, či práve odvolávka na uvažovanú novelizáciu ZP nie je náhodou mimotemy. :):)
Mohlo by to byť aj takto:

V kapitole venovanej príkladom ako sa nemá optimalizovať, nie je poukázanie na spomínanú novelu mimotemy

;) :cool:
STRELEC
08.02.07,05:42
Mohlo by to byť aj takto:

V kapitole venovanej príkladom ako sa nemá optimalizovať, nie je poukázanie na spomínanú novelu mimotemy

;) :cool:
Ospravedlňujem sa - moja odpoveď bola len čiastková :):)
Gabca
08.02.07,08:18
. Uz ste videli podnikatela, ktory by BEZDOVODNE prepustil zamestnanca?
Dovody su na to vzdy v podstate iba dva. Bud zamestnanec nerobi tak ako ma alebo pren zamestnavatel nevie najst pracu. Ani s jednym ani s druhym tento novy zakon nic nenarobi.

- Kde to ty zijes? Ja som takeho podnikatela videla a mozem povedat nie jedneho, ked podnikatel prepusti zamestnankynu v posledny den skusobnej doby /podotykam, ze asi s nou bol spokojny, ked jej aj odmenu dal a ani raz jej nic nevytkol/ , lez kamaratova dcera nemala pracu, tak co? hadam nezalezi na nejakej cudzej? Ako sa to hovori? kosela blizsia ako kabat?
tinaM
08.02.07,08:42
Manžel má malú firmu v kraji s vysokou nezamestnanosťou, kde zamestnáva momentálne 6-tich zamestnancov. Niektorí tam pracujú od r. 1993.
Ich prácu si veľmi vážime a v rámci možností sa snažíme aj zaplatiť. Dodržiavame všetky ustanovenie ZP.
No pomaly už mám z toho zmiešané pocity.
Pri týchto dikciách obsiahnutých v novele ZP nevieme, či dokážeme všetko splniť. /Ak je malá kúpyschopnosť obyvateľstva v danom kraji, nie je možné dosahovať vysoké zisky/.
Myslím, že mnohí zamestnávatelia malých firiem budú uvažovať o spôsobe podnikania, aby nemuseli zamestnávať.
Je mi z toho smutno a pri prípadnom nútenom prepustení týchto skvelých pracovníkov by mi ich bolo veľmi ľúto.
Ale každý podnikateľ musí zvážiť, či si to môže dovoliť, alebo nie.
Túto firmu sme si zriadili hlavne preto, aby sa uživila naša rodina.
Koniec- koncom, veď každý v tomto štáte má právo podnikať.
Alebo bude lepšie, keď bude občan evidovaný na úrade práce?
ajobs
08.02.07,08:47
Presne tak, celá novela ZP je návrat k " reálnemu socializmu ", a čo to bol za systém, to asi vieme všetci.....
Hedia
08.02.07,11:53
Prave dnes som sa docitala, ze novela neovplyvni podnikatelov vobec, takze asi nemam co rozoberat..
ajobs
08.02.07,11:57
Prave dnes som sa docitala, ze novela neovplyvni podnikatelov vobec, takze asi nemam co rozoberat..

A čítala si návrh ?:eek:
Hedia
08.02.07,12:00
Este nie, to len citujem pani ministerku Tomanovu..
ajobs
08.02.07,12:04
Este nie, to len citujem pani ministerku Tomanovu..

Tak si prečítaj návrh, ktorý pripojila rada v príspevku č.2.
vladan
08.02.07,21:08
Este nie, to len citujem pani ministerku Tomanovu..

pochybujem, že teta Tomanová videla návrh :D :D :D
karol.za
08.02.07,21:11
pochybujem, že teta Tomanová videla návrh :D :D :D

ale asi počula že nejaký návrh je,tak nejaké slovíčko o tom musela ,,stratiť,,
:) :) :) :) :)
evina
08.02.07,21:25
Este nie, to len citujem pani ministerku Tomanovu..

Bolo vysvetlené aj čo, resp. kto je zamestnávateľ? Kto potom patrí vlastne k podnikateľom ?:eek:
ajobs
09.02.07,10:38
Bolo vysvetlené aj čo, resp. kto je zamestnávateľ? Kto potom patrí vlastne k podnikateľom ?:eek:

Áno, je to tam, len niektoré formulácie sa mi zdajú opäť veľmi nejednoznačné. Myslím, že niektoré sú až "zjavne nerozumné" :D :D :D
evina
09.02.07,12:05
Áno, je to tam, len niektoré formulácie sa mi zdajú opäť veľmi nejednoznačné. Myslím, že niektoré sú až "zjavne nerozumné" :D :D :D
Budem musieť zmeniť názor, že aj zamestnávateľ podniká?:D