Matúš12
07.02.07,18:24
Musí mňa ako zamestnávateľa, ktorý zemestnáva pracovníka na dohodu zaujímať, či má aj hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa, alebo je to celkom jedno, či je zamestnaný,prípadne nezamestnaný, dobrovoľne nezamestnaný, prípadne na soc.podpore. To si už on musí sledovať príjem?
Tweety
07.02.07,17:27
Musí mňa ako zamestnávateľa, ktorý zemestnáva pracovníka na dohodu zaujímať, či má aj hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa, alebo je to celkom jedno, či je zamestnaný,prípadne nezamestnaný, dobrovoľne nezamestnaný, prípadne na soc.podpore. To si už on musí sledovať príjem?
Áno, musí ťa zaujímať. Napr. ak je na ÚP nemôže odpracovať viac ako 64 hod. mes. a max 3200.-.......Pri uplatnení NČ na dańovníka, tam je to veľmi potrebné vedieť- zamestnanec si nemôže uplatniť u dvoch naraz.....
Matúš12
07.02.07,17:30
ešte je tam aj iná výnimka alebo iné odvody?
Tweety
07.02.07,17:32
ešte je tam aj iná výnimka alebo iné odvody?
Áno, za dohodárov platí zamestnávateľ 0,8% ÚP, 0,25% GP.
Matúš12
07.02.07,17:32
dohodár mi nepodpísal daňové vyhlásenie, čiže si neuplatnil nezdaniteľnú čiastku.
vikinka
07.02.07,17:33
Pri dohode ako zamestnávateľ platíš úrazové poist.0,8% a 0,25% garančné poistenie,žiadne výnimky nie sú ak má napr.TPP,alebo je nezamestnaný.
vikinka
07.02.07,17:34
Tak podľa výšky príjmu postupuješ pri zdanení.
Tweety
07.02.07,17:35
dohodár mi nepodpísal daňové vyhlásenie, čiže si neuplatnil nezdaniteľnú čiastku. Vyhlásenie podpíše, a v ňom vyhlási, či si uplatní, alebo nie. Daj mu podpísať, nech to tam vyznačí. To je dôležité na uplatnenie spôsobu zdaňovania.
Matúš12
07.02.07,17:35
čiže do 5000,- zrážková daň a nad 5000 preddavková??!!
Tweety
07.02.07,17:36
čiže do 5000,- zrážková daň a nad 5000 preddavková??!! Ak si neuplatní NČ, ani prípadne DB na dieťa ,tak áno takto.
vikinka
07.02.07,17:36
Áno presne tak!
Matúš12
07.02.07,17:37
ďakujem veľmi pekne za ochotu :-)
endrju
07.02.07,18:41
Otázka:

Musí mňa ako zamestnávateľa, ktorý zamestnáva pracovníka na dohodu zaujímať, či má aj hlavný pracovný pomer u iného zamestnávateľa, alebo je to celkom jedno, či je zamestnaný,prípadne nezamestnaný, dobrovoľne nezamestnaný, prípadne na soc.podpore. To si už on musí sledovať príjem?
Odpoveď:

Áno, musí ťa zaujímať. Napr. ak je na ÚP nemôže odpracovať viac ako 64 hod. mes. a max 3200.-.......Pri uplatnení NČ na dańovníka, tam je to veľmi potrebné vedieť- zamestnanec si nemôže uplatniť u dvoch naraz.....

Hm, mám pocit, že medzi otázkou a odpoveďou chýba ešte "prepojovací" mostík.

Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť na tie informácie, ktoré mu oznámi zamestnanec.
Nie je však povinnosťou zamestnávateľa skúmať, či mu zamestnanec nemal náhodou oznámiť ešte nejakú dôležitú informáciu. V závere skoro každého vyhlásenia v tesnej blízkosti políčka určeného na potvrdenie údajov vlastnoručným podpisom sa náchadza aj text hovoriaci o tom, že uvedené údaje sú úplné a pravdivé.

Takže zamestnávateľ nie je povinný hrať na detektíva pri získavaní informácií.

Avšak v prípade, že zamestnanec formou vyhlásenia oznámi zamestnávateľovi niektoré dôležité informácie, zamestnávateľ je povinný riadiť sa informáciami z vyhlásenia pri výpočte mzdy, odvodov, dane, bonusu a pod.

Takisto v zákonom ustanovených prípadoch je zamestnávateľ povinný sledovať, či nedôjde k prekročeniu niektorých limitov, ktoré môžu mať za následok zánik nároku na niektorú zo sociálnych dávok alebo vznik povinnosti (najčastejšie ohlasovacej) voči úradu ustanovenému na základe niektorého zákona.

Dúfam, že som sa dokázal vyjadriť dostatočne zorzumiteľne. :)