accent
07.02.07,18:48
pri platovom zaradení bol náš zamestnanec zaradený chybne, čím mu bol 7 mesiaciv vyplácaný plat viac ako v skutočnosti mal, teraz bol od 1. 1. zaradený správne, môžem mu neprávom vyplatené peniaze stiahnúť, samozrejme po dohode o zrážkach, podľa akého zákona, a ak nebude súhlasiť, musím mu vyplatené peniaze nechať ?
vikinka
07.02.07,18:00
§ 131 Zák.práce Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
endrju
07.02.07,18:11
§ 131 Zák.práce Zrážky zo mzdy a poradie zrážok

Podľa obsahu prvého príspevku dosť vážne pochybujem o tom, že §131 je možné použiť v tomto prípade.

Chybné zaradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy je veľmi slabým právnym dôvodom na zrazenie mzdy. Predpokladám, že zamestnanec (ak sa postupovalo podľa zákona) dostal platový dekrét na (vyššiu) sumu, ktorá mu bola aj vyplácaná. S týmto platovým dekrétom na súde vyhrá spor v tejto veci.
accent
07.02.07,18:26
Ďakujem za odpoveď, podľa tohto rozumiem tomu že môžem zamestnancovi stiahnúť vyplatené peniazepopdľa citujem
2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,

ale v odseku 4 sa hovorí , že môžem zrážky urobiť podľa osobitného predpiosu - to mi prosím ťa ešte vysvetli. vďaka
accent
07.02.07,18:30
takže Andrej, ak mi zamestnanec odmietne peniaze vrátiť nezmôžem nič ?
endrju
07.02.07,18:53
takže Andrej, ak mi zamestnanec odmietne peniaze vrátiť nezmôžem nič ?
Odpovedať jednoznačne na takúto otázku si netrúfam. Informácie uvedené v predchádzajúcich príspevkoch sú zatiaľ dosť nekonkrétne.
Šanca na spätné získanie peňazí je vyššia vtedy, ak by k vyplateniu došlo na základe zjavnej chyby pri výpočte mzdy, t.j. mzda by nebola spočítaná podľa vopred dohodnutých pravidiel.
Takže, ak má zamestnanec dekrét (podpísaný zamestnávateľom), v ktorom je uvedený plat v takej výške, v akej bol aj vyplácaný, pravdepodobnosť návratu peňazí je asi blízka nule.
Ak zamestnanec dostával vyplatený vyšší plat ako bol uvedený v jeho dekréte a na vyplatenie vyššieho platu nevznikol nárok (preukázateľne nebola vykonaná práca, ktorá by mala byť "lepšie" zaplatená), šanca na vrátenie peňazí je vyššia.
Myslím si však, že úspešnosť pokusu o návrat peňazí v takomto prípade veľmi závisí aj od toho, akým spôsobom sa pokúsi zamestnávateľ o vyriešenie vzniknutej situácie.
accent
07.02.07,18:54
no tak, ten odstavec sa k tomu nehodí ? však ?, nič iné som v tých zrážkach nenašla, niedke som počula, že zamestnanec môže siahnúť na plat zamestnancovi 3 roky do zadu, nie je to o závazkoch voči zamestnávateľovi, aj si to spôsobil sám ? / žeby občiansky zákonník ?/ pomáhajte!!!!!!!!!!
accent
07.02.07,18:59
platový dekrét bol chybne urobený vyplácané bolo podľa neho, skrátka sa mu uznalo vysokoškolské vzdelanie, ktoré k jeho práci nepotrebuje, potbrdené to mám aj z ministerstva, otázka je len, nájsť predpis zákon........podša ktorého má tie peniaze vrátiť toť vše. asi taký neexistuje.......