viera_m
07.02.07,18:58
Dobrý večer.
Je DPH z osobného automobilu na operatívny leasing z hladiska dane z príjmu daňovo uznateľný náklad? Ja si myslím, že ak si DPH nemožno pri osobnom automobile uplatniť, nie je možné si ju uplatniť ani z pohľadu dane z príjmu. Prosím poradte. Ďakujem
viera_m
Viera.M.
07.02.07,18:13
Dobrý večer.
Je DPH z osobného automobilu na operatívny leasing z hladiska dane z príjmu daňovo uznateľný náklad? Ja si myslím, že ak si DPH nemožno pri osobnom automobile uplatniť, nie je možné si ju uplatniť ani z pohľadu dane z príjmu. Prosím poradte. Ďakujem
viera_m
DPH z nákupu osobného mot. vozidla si nemôžeš uplatniť, ani pri operatívnom leasingu...DPH je súčasťou obstarávacej ceny vozidla..
vikinka
07.02.07,18:17
Ak je prijatá služba spojená s prenájmom osobného automobilu,nájomca si nemože v zmysle § 49 odst.7 zák.o DPH odpočítať daň a DPH sa zahrnuje do nákladov.
Cit.z DÚPP č.2-3/2007 str.82,kde je rozobraný finanč.a operatívny lízing.
viera_m
07.02.07,18:20
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
Viera.M.
07.02.07,18:28
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
Áno, dobre si pochopila odpovede..:)
vikinka
07.02.07,18:28
Ale veď pri operatívnom leasingu ide o prenájom,po ukončení sa prenajatá vec vracia spať prenajímatelovi,nedochádza k zmene vlastníka,tak potom nemožeš zaradiť auto do majetku v žiadnej obstarávacej cene.
Johanka
07.02.07,18:31
Operatívny leasing = klasický prenájom. Tak neviem v akej súvislosti sa tu uvažuje o obstarávacej cene vozidla?

§ 19 ods.3
Daňovými výdavkami sú aj:
k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
viera_m
07.02.07,18:42
Auto samozrejme nejdem zaraďovať, veď je na operatívny leasing, len som chcela vedieť či DPH z nájmu je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu. Odpoveď som sa dozvedela: je uznateľná podľa §19 ods.3.
Ďakujem za rady, veľmi mi pomohli.
Johanka
07.02.07,18:47
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?
Musíme najprv zosúladiť pojmy , tomu sa vyhnúť nedá ....:)
korduľa
20.08.07,13:01
ahojte chcela by som poprosit o radu. mam tu zmluvu o najme - ide o operativny leasing. mesacne splatky budem uctovat na 518 voci 321 a potom uhradu 321/221, ale neviem ako zacat s tou zmluvou, kedze kazdy doklad by mal byt zauctovany. ako zauctovat tu zmluvu,nejakym ID, ale nemam sajnu . nie som si ista, ci sa mozu uctovat, len tie mesacne splatky

dakujem
Tweety
20.08.07,15:00
Ak nebudú vystavovať faktúru za každé jedno opakované plnenie, je možné účtovať cez splátkový kalendár.
denisie
28.02.08,07:56
....Ak s.r.o. prenajme automobil živnostníkovi na dva mesiace, môže si živnostník uplatniť odpisy z tohto automobilu ak by to bolo spomenuté v zmluve???? s.r.o. a živnostník je jedna a tá istá osoba........
pohodička
09.03.08,06:36
Korduľa mala asi na mysli, že operatívny leasing je, napr. na dva roky, prvý rok vieme zaúčtovať a čo s rokom 2008? Má sa objaviť v účtovníctve ako záväzok z nájmu?
hemaja
18.03.08,07:55
Takže ak tomu dobre rozumiem, ak je DPH súčasťou obstarávacej ceny vozidla na operatívny leasing a nájom je daňovo uznateľný z hľadiska dane z príjmu aj DPH je daňovo uznateľná z hľadiska dane z príjmu?

Chcem sa v tejto súvislosti spýtať, mám traktor na operatívny leasing, dph si odpočítavam priebežne mesačne podľa splátok. Do réžie zahrniem len sumu bez DPH a to čo s dph v daňovom priznaní? Ďakujem za rady.
Martin Mocko
19.06.08,11:27
Mam osobne auto (M) prenajate formou operativneho leasingu. Leasingovka mi vyfakturovala letne pneumatiky (nejde o vymenu - ale pri zaciatku leasingu bola zima, vtedy boli na aute zimne pneu - teraz mi dodali letne pneu).
Ako uctovat? 501?
Co s DPH?
Tweety
19.06.08,11:31
Mam osobne auto (M) prenajate formou operativneho leasingu. Leasingovka mi vyfakturovala letne pneumatiky (nejde o vymenu - ale pri zaciatku leasingu bola zima, vtedy boli na aute zimne pneu - teraz mi dodali letne pneu).
Ako uctovat? 501?
Co s DPH?
Pneu áno, na 501.
Martin Mocko
19.06.08,11:32
Pneu áno, na 501.

Predpokladal som, iba som si to chcel utvrdit. Myslim, ze i na DPH mam narok..alebo?
Tweety
19.06.08,11:33
Predpokladal som, iba som si to chcel utvrdit. Myslim, ze i na DPH mam narok..alebo?
Áno, kedže pneu nepatrí medzi prísl. MV, ktoré je uvedené v §49 Zákona o dph bez možnosti uplatnenia odpočtu, môžeš si ho uplatniť.
Tweety
28.11.13,12:47
Myslíš si, že odpovede z Porady sú odpoveďami JPP? Ako si prišla k tamému názoru?
pepsikova
28.11.13,12:52
..Lyška, ja by som založila novú tému a nie dávala vlastné, 100% fundované rady do témy starej 6 rokov..byť tebou!..a až potom by som si dovolila kritizovať, čo je na porade JPP..
lujza.j
28.11.13,12:53
lebo tu prišla robiť reklamu ako tu:
http://www.porada.sk/t204145-registracna-dan-na-auta.html

tiež odkaz na rovnakú stránku....